O szkole

Biblioteka

 

Regulamin biblioteki szkolnej 

Regulamin biblioteki szkolnej - ZPS Podlipie.pdf


Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

   Światowy Dzień Książki i  Praw Autorskich to doroczne święto organizowane przez UNESCO. Obchodzony jest 23 kwietnia. Data ta wybrana została, jako symboliczna dla literatury światowej, bo w tym dniu zmarli m. in. Miguel de Cervantes i William Szekspir. Pomysł organizacji święta zrodził się w Katalonii, gdzie tego dnia obchodzony jest dzień jej patrona – Świętego Jerzego. Zgodnie z długą tradycją w Katalonii obdarowywano w ten dzień kobiety czerwonymi różami, mającymi symbolizować krew smoka pokonanego przez św. Jerzego. Później kobiety zaczęły odwzajemniać się mężczyznom podarunkami w formie książek. Dzień Książki jest w Hiszpanii oficjalnym świętem od 1930 roku, a w 1964 zyskało ono ten status we wszystkich krajach hiszpańskojęzycznych.

Dlaczego Światowy Dzień Książki jest ważny?

Wydawałoby się, że korzyści czytania książek są powszechnie znane, a jednak do regularnego czytania przyznaje się tylko niewielki odsetek Polaków. Dzień Książki to wspaniała okazja, by zaszczepić dzieciom miłość do książek, która na pewno zaowocuje w ich dalszej edukacji i życiu. Czytanie książek przynosi dzieciom i dorosłym wiele korzyści, w tym między innymi:

  • poszerzenie zasobu słownictwa
  • większą empatię i zrozumienie otaczającego nas świata
  • lepszą koncentrację
  • wyciszenie i uspokojenie
  • poszerzenie wiedzy
  • produktywne spędzanie czasu

GODZINY PRACY BIBLIOTEKI SZKOLNEJ 2022/2023

DZIEŃ TYGODNIA

GODZINY PRACY

PONIEDZIAŁEK

 

10.35 - 12.40

WTOREK

8.45 - 9.40 

11.40 - 13.10 

ŚRODA

10.40 - 11.40

CZWARTEK

9.10 - 11.40

 

 


22 maja - Dzień Praw Zwierząt

     22 maja obchodzony jest Dzień Praw Zwierząt, który został ustanowiony przez Klub Gaja. Prawa zwierząt opierają się na twierdzeniu, że zwierzęta są istotami czującymi, zdolnymi docenić wartość swojego życia i z tego względu należą im się prawa, które chroniłyby ich autonomię. Jako istoty żywe i zdolne odczuwać cierpienie powinny być traktowane tak, aby tego cierpienia nie odczuwały. Pamiętajmy o tym każdego dnia. Dzień Praw Zwierząt, który obchodzą ekolodzy, nawiązuje do uchwalenia przez Sejm ustawy o ochronie zwierząt. Stało się to 22 maja 1997 roku. Jej pierwszy artykuł podkreśla, że zwierzę, jako istota żyjąca, zdolna do odczuwania cierpienia, nie jest rzeczą, a człowiek jest mu winien poszanowanie, ochronę i opiekę. Słowa ustawy dotyczą nie tylko psów i kotów, ale też zwierząt cyrkowych i hodowlanych. 
Klub Gaja powstał na przełomie lat 80. i 90. Zrzesza kilkuset członków. Angażował się m.in. w akcję poparcia wniosku o przyjęcie ustawy "O ochronie zwierząt". Pod ich petycją w tej sprawie podpisało się 600 tys. Polaków. Była to największa kampania obywatelska na rzecz praw zwierząt w naszym kraju. W 2009 r. dzięki działaniom Klubu Gaja Sejm do listy kręgowców objętych tymi przepisami dopisał też ryby hodowlane.

 


21 maja Światowy Dzień Kosmosu

  Światowy Dzień Kosmosu został ustanowiony z inicjatywy amerykańskich astronautów, jego celem jest upamiętnienie wydarzeń, związanych z badaniami przestrzeni kosmicznej i zainspirowanie naukowców do dalszej pracy. Jeszcze kilkanaście lat temu przestrzeń kosmiczna, zaczynająca się na wysokości 100 km, była dla człowieka nieosiągalna. Dziś, chociaż nadal nie mamy pełnej wiedzy o wszechświecie i znajdujących się w nim ponad 80 miliardach galaktyk, pojawiają się próby coraz szerszego eksplorowania i badania kosmosu. Dla wielu osób gwiazdy i przestrzeń kosmiczna są również źródłem oddziaływania na naszą przyszłość, a czytanie horoskopów staje się codzienną rutyną. Światowy Dzień Kosmosu ma rozpowszechniać odkrycia w dziedzinie eksploracji kosmosu, wiedzy z takich dziedzin jak: kosmonautyka, kosmologia, astrofizyka czy astronomia, a także zachęcać do samodzielnej obserwacji nieba.

 


18.05 Międzynarodowy Dzień Muzeów

    Międzynarodowy Dzień Muzeów został ustanowiony w 1977 roku w Moskwie przez działającą przy UNESCO Międzynarodową Radę Muzeów. Celem obchodów jest ukazanie znaczenia muzeów dla rozwoju kultury społeczeństwa oraz zachęcanie do objęcia ich mecenatem. Do wspólnych obchodów przyłączają się muzea na całym świecie, organizując wydarzenia promujące kulturę i sztukę. W tym roku w związku z pandemią działania są przeniesione do sieci. Zachęcam do wirtualnego zwiedzania muzeów.

https://www.zamek-krolewski.pl /zwiedzanie/panoramy

https://spacer.muzeum1939.pl/

http://etnomuzeum.pl/wirtualny-spacer/

https://muzeumslaskie.pl/pl/sightseeing_path/wirtualny-spacer-po-perspektywie/

https://muzeumzamkowewmalborku.wkraj.pl/html5/index.php?id=34844


 

Propozycje na spędzenie wolnego czasu

Wirtualne wycieczki po 12 słynnych muzeach:

https://dobrewiadomosci.net.pl/39392-utknales-w-domu-te-12-slynnych-muzeow-oferuje-wirtualne-wycieczki-w-ktorych-mozesz-wziac-udzial-siedzac-na-kanapie/?fbclid=IwAR0jKsDS23FXOngm9WPHcUY3HLDZDqHPBTtzyOEdq7Bqfqpu1ri8FSzsCHs

Zwiedzanie Biskupina z przewodnikiem

https://www.zwiadowcahistorii.pl/przez-pandemie-od-dzis-zwiedzisz-biskupin-z-przewodnikiem-na-zywo-w-sieci/?fbclid=IwAR0lgFqk4IMmwU1DubspmmTcinqHxk7CkCQitPYO1GKlCz8kHZCCSS2mN9M

Łazienki Królewskie online

https://www.youtube.com/watch?v=ag49sJIjuMM&feature=emb_title

https://www.youtube.com/watch?v=CmA42162rmk


  Dlaczego warto czytać książki?

            Czytanie  w znaczącym stopniu wpływa na nasz umysł. Choć statystyki nie są pozytywne i pokazują, że coraz więcej osób zamiast papierowej lektury wybiera Internet jako podstawowe źródło informacji, bez wątpienia to właśnie czytanie książek pogłębia zasób słownictwa, uczy ortografii, interpunkcji, pozwala na dogłębne poznanie problemu, poszerza wiedzę. Czasami wystarczy kilka minut dziennie, by w ciągu roku przeczytać wiele wartościowych książek. Poniżej podaję 10 korzyści płynących z czytania:

1. Zwiększa zasób słownictwa

Czytanie wzbogaca słownictwo, co znacznie pomaga w opisywaniu swoich uczuć i myśli. Ludziom często umyka jakiś wyraz lub chcą coś powiedzieć, ale nie potrafią ubrać tego w słowa. Na szczęście można nad tym pracować, a czytanie jest najlepszym ćwiczeniem.

2. poprawia PAMIĘĆ

Czytanie książek to także doskonała stymulacja dla mózgu. Czytając, tworzymy w głowie obrazy, łączymy nową wiedzę z tym, co już jest nam znane. Podczas czytania lektury, neurony są nieustannie zmuszane do wysiłku, co przekłada się na lepszą pamięć.

3. REDUKuje STRES

 Czytanie uspokaja, spowalnia bicie serca. Wystarczy 6 minut dziennie, aby zredukować uczucie stresu aż o 60%.  Jeżeli wybierzesz książkę, która naprawdę Cię interesuje, stres dnia codziennego odejdzie w zapomnienie.

4. POGŁĘBIAmy WIEDZę

Ludzie, którzy czytają, są mądrzejsi. Nie bez powodu mówi się o kimś, kto posiada wartościową wiedzę, że jest „oczytany”.  Warto czytać książki, ponieważ to właśnie lektura sprawia, że człowiek poszerza swoje horyzonty i staje się jeszcze bardziej inteligentny.

5. GARŚĆ INSPIRACJI

Książki potrafią zainspirować. Czasami znajdujemy się w takim punkcie swojego życia, że nie wiemy, w którą stronę warto pójść.  W lekturze może zainspirować wszystko — postawa głównego bohatera, odwiedzane miejsca, podejmowane decyzje, aktywności.

6. ROZWIJa  WRAŻLIWOŚć

Czytanie książek rozwija wrażliwość na sztukę i na innych ludzi. Ludzie, którzy czytają 3 razy częściej odwiedzają muzea, a 2 razy częściej sami malują, piszą lub fotografują. Dzięki książkom rozwija się także empatia. Angażujemy się w fikcję literacką i potrafimy postawić się na miejscu drugiego człowieka, a także go zrozumieć.

7. ZWIĘKSZa ZDOLNOŚCI ANALITYCZNe

Książki wpływają także na większe zdolności analityczne. Osoby, które czytają kryminały, wymagające rozwiązywania zagadek, analizowania faktów, stawiania tez, rozwijają w sobie zdolność krytycznego i analitycznego myślenia.  Pamiętaj, że warto czytać książki już od najmłodszych lat, aby zauważyć pozytywny wpływ czytania w dorosłym życiu.

8. POPRAWA PISANIA

Częstsze sięganie po lekturę to także rozwijanie własnego stylu. Warto wybierać książki uznanych pisarzy, dzięki którym nauczymy się poprawności gramatycznej oraz ortograficznej. To jedna z najważniejszej korzyści, wynikającej z czytania książek, którą z pewnością doceni każdy dorosły, który już jako dziecko namiętnie czytał książki.

9. KSZTAŁTuje OSOBOWOść

Dzięki czytaniu możemy postawić się w różnych sytuacjach i wyobrażać sobie, co zrobilibyśmy na miejscu bohatera. Otwieramy się tym samym na nowe doświadczenia czy wyzwania, rozszerzamy horyzonty, kształtując własną osobowość.  

10. POMAGA ZASNĄĆ

Stworzenie wieczornego rytuału z książką daje naszemu ciału sygnał, że pora się zrelaksować i przygotować do snu.


 

Ogólnopolski Tydzień Bibliotek

Zasmakuj w bibliotece to hasło promujące XVII edycję programu Tygodnia Bibliotek, połączonego z Dniem Bibliotekarza. Jest to ogólnopolska akcja promowania czytelnictwa, bibliotek i bibliotekarzy, organizowana od
2004 r. przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich w dniach 8 – 15 maja. Hasło przewodnie oraz plakat promujący imprezę są wybierane co roku w drodze konkursu.

Znaczenie wyrazu biblioteka

Słowo biblioteka pochodzi od greckiego bibliotheke (gdzie biblion albo biblos to księga,
a theke – składnica) i oznacza zbiór książek oraz innych materiałów źródłowych. Biblioteka  gromadzi, przechowuje i udostępnia materiały biblioteczne oraz informuje o materiałach bibliotecznych swoich i obcych. Najwcześniejsze informacje o bibliotekach mamy już z III tysiąclecia p.n.e. (Egipt, Chiny). Jedną z najstarszych znanych z wykopalisk była Biblioteka Assurbanipala w Niniwie z VII  w. p.n.e. (wtedy Mezopotamia, obecnie teren Iraku).

Tydzień bibliotek ma na celu podkreślenie roli czytania i bibliotek w życiu szkoły, nauce, zwiększenia prestiżu bibliotekarzy.


Majowe święta

            Z okazji zbliżających się majowych świąt zapraszam do obejrzenia  dwóch prezentacji przygotowanych przez redakcję czasopisma ,,Biblioteka w Szkole".W tym roku nie spędzimy majówki na wyjazdach czy spotkaniach ze znajomymi, więc może to dobra okazja, by przypomnieć sobie, co tak naprawdę świętujemy 1, 2 i 3 maja.
Pierwsza prezentacja ,,Majowe święta" przeznaczona jest dla młodszych uczniów.  Zawiera przystępnie podane informacje na temat Święta Pracy, Dnia Flagi RP oraz Święta Konstytucji 3 Maja.
Druga prezentacja ,,Święto Narodowe Trzeciego Maja" przeznaczona jest dla młodzieży. W całości została poświęcona Konstytucji 3 Maja. Prezentacja zawiera informacje na temat tła historycznego, uchwalenia, autorów, obchodów i znaczenia.
 Zapraszam do wirtualnej biblioteki:

Zobacz prezentację ,,Majowe święta"

Zobacz prezentację ,,Święto Narodowe Trzeciego Maja"

 


                                       

                                                      Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

   23 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Święto to ustanowione przez UNESCO na wniosek rządu Hiszpanii i Międzynarodowej Unii Wydawców ma na celu promocję czytelnictwa, wyrażenie uznania dla autorów oraz ochronę praw autorskich i własności intelektualnej. Pierwsza międzynarodowa konwencja ochrony praw autorskich dzieł literackich i artystycznych miała miejsce  w 1886 roku. Siedemdziesiąt lat później, od 1956 roku Polska dołączyła do niej. Bardziej niż kiedykolwiek, w czasach, gdy większość szkół na całym świecie jest zamknięta, a ludzie pozostają  w domach, moc książek powinna być wykorzystywana do walki z izolacją, wzmacniania więzi między ludźmi, poszerzania horyzontów, stymulowania naszych umysłów i kreatywności. Czytając i obchodząc Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich 2020 możemy otworzyć się na innych pomimo dystansu i podróżować dzięki wyobraźni.  Tworząc poczucie wspólnoty poprzez wspólne odczyty i wspólną wiedzę, czytelnicy na całym świecie mogą się łączyć i wzajemnie pomagać w ograniczaniu samotności związanej z kwarantanną.


                                    Propozycje Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Olkuszu

1. Zapraszamy do obejrzenia kolejnego odcinka cyklu "Luźne litery - mini wykłady polonistyczne dla klas 4-8 SP"

 https://www.facebook.com/biblioteka.olkusz/videos/234992087744948

 

2. „Rozumiem  co czytam – on-line” – dla klas II i III szkół podstawowych:

https://www.facebook.com/biblioteka.olkusz/videos/891309427960780

oraz „Bajkowe soboty dla rodziny – on-line” – zajęcia dla dzieci do III klasy ze szkół podstawowych

https://www.facebook.com/biblioteka.olkusz/videos/3444063968944016


Teraz czas na czytanie

Gdy się ktoś zaczyta, zawsze się czegoś nauczy, albo zapomni, co mu dolega, albo zaśnie –
w każdym razie wygra” – te słowa polskiego noblisty Henryka Sienkiewicza są obecnie bardzo     na czasie. Aby ograniczyć rozwój epidemii koronawirusa, zostańmy w domach i czytajmy!

Czytanie redukuje stres

            Konieczność długotrwałego pozostawania w domu, izolacja od przyjaciół czy bliższej
 i dalszej rodziny, martwiące komunikaty dobiegające z mediów to dla dzieci i młodych ludzi duży stres. Dzieci, nawet najmłodsze, doskonale wyczuwają nasze emocje. Obecne przekazy medialne oraz fakt odwołania zająć w przedszkolu i szkołach, brak kontaktu z rówieśnikami, wszystko to podminowuje w dzieciach poczucie bezpieczeństwa. Wspaniałym sposobem na odwrócenie tej tendencji będzie wspólne czytanie i rozmowa. Skorzystajmy mądrze z tego wspólnego czasu w domu, którego oczywiście nie planowaliśmy, ale który można "przekuć w sukces..." Te słowa znajdują potwierdzenie w naukowych badaniach, które jasno wykazują, że czytanie skutecznie niweluje stres. Już 6 minut czytania obniża poziom stresu o 60%.     Nie ma więc na co czekać, czas sięgnąć po książkę!

Gdzie szukać wartościowych lektur

Skąd wziąć wartościowe teksty dla dzieci, pozostając w domu? Mamy na to kilka pomysłów. Po pierwsze: przejrzyjcie podręczniki Waszych pociech! W książkach do edukacji wczesnoszkolnej oraz do języka polskiego jest bardzo wiele wierszy, opowiadań, inscenizacji. Czytane w domu, bez pośpiechu i przymusu odkryje przed Wami swój urok
Kolejne źródło dobrej lektury to Internet. Wielu autorów prowadzi swoje strony internetowe, blogi czy fanpage’e, gdzie zamieszczają teksty – często to niepublikowane wcześniej rarytasy. Czytanie zbliża i jest inspirujące – na kanwie przeczytanych tekstów można przecież tworzyć ilustracje, teatrzyki, filmiki… Możliwości jest mnóstwo, działajcie!

Więcej o Fundacji Powszechnego Czytania dowiecie się na stronie www.fpc.org.pl
Warto też poznać akcję „Książka na receptę” 
 www.ksiazkanarecepte.pl

 


Netykieta - podstawowe zasady jak być zawsze mile widzianym internautą

            Netykieta jest to zbiór zasad określających formy zachowania się w społeczności internetowej. Etykieta ta nie jest skodyfikowana, ale wynika z konieczności właściwego zachowania się w sieci i jej nieprzestrzeganie może spotkać się z określonymi konsekwencjami. Netykieta zwraca więc uwagę na możliwe do pojawienia się sytuacje
 i pokazuje jakie formy reakcji na nie są dopuszczalne, a jakie zakazane.  

Podstawowe zasady etykiety internetowej

Przede wszystkim ważne jest, aby nikogo w Internecie nie obrażać, a ewentualną krytykę formułować w sposób kulturalny i zgodny z rzeczywistością. Nie należy wydawać pochopnych osądów tylko dlatego, że czujemy się w sieci anonimowi. Jeśli publicznie zwracamy komuś uwagę, powinno być to starannie przemyślane. Dobrze jest wcześniej zrobić to w formie prywatnej, a dopiero gdy to nie poskutkuje uciec się do publicznego zwrócenia uwagi. Tak jak w życiu realnym - należy mieć szacunek do innych ludzi, tego co myślą i jakie poglądy prezentują.        Warto ponad to pisząc zachować formę grzecznościową i pisać określenia typu "Tobie", "Ciebie" z dużej litery.

W zakresie komunikacji elektronicznej zarówno na blogach, stronach internetowych, jak
i poczcie elektronicznej powinno się przestrzegać określonych zasad. Są to przede wszystkim:

  • bezwzględny zakaz stosowania wulgaryzmów,
  • nie wysyłanie wiadomości uznawanych powszechnie za SPAM,
  • akceptowanie reguł wypowiadania się w danej grupie - na przykład sposobu kodowania liter,
  • nie należy cytować całych wiadomości, chyba, że jest to na prawdę konieczne,
  • wysyłane wiadomości powinny mieć sprecyzowany temat. Nie mniej jednak temat powinien być zwięzły -       w temacie nie piszemy wiadomości, tylko sugerujemy czego będzie dotyczyła,
  • należy unikać robienia błędów ortograficznych, dbać o prawidłową stylistykę, używać narzędzi sprawdzających pisownię,
  • nie powinno się pisać całego tekstu dużymi literami - jest to nieczytelne i źle odbierane,
  • należy używać programu antywirusowego na swoim komputerze (aby minimalizować ryzyko przesłania wirusów innym osobom - na przykład w przesłanym załączniku),
  • na forach dyskusyjnych należy pisać konkretnie i na temat,
  • konieczne jest szanowanie prywatności innych - na przykład: prowadząc bloga zastanówmy się zanim opiszemy dokładnie kogoś, kto poczuć się może urażony ujawnieniem swojej prywatności. Nie warto również powtarzać wpisów, pisać wielokrotnie o tym samym i w ten sam sposób,
  •  unikanie nadmiernego stosowania emotikonek. Twój przekaz będzie dużo jaśniejszy, jeśli nie będziesz wstawiał „buźki” co drugie słowo.

Netykieta to zbiór zasad, które powinny być naturalne i oczywiste dla każdego internauty.
Nie zawsze jednak zasady te są przestrzegane.  Netykieta zezwala na wymianę poglądów, jednak sprzeciwia się kłótni wykorzystującej obelgi, wyzwiska, agresję słowną. Wywieranie nacisku na inne osoby poprzez obrażanie, przesyłanie fałszywych i napastliwych przekazów (popularnie takie zachowanie określane jest jako trollowanie).


 Biblioterapia w pandemii

Biblioterapia – to zamierzone oddziaływanie poprzez czytanie, słuchanie lub oglądanie odpowiednio dobranych książek, fragmentów utworów, oglądanie i słuchanie adaptacji utworów literackich. Terapia ma na celu kształtowanie właściwych postaw, pracy nad sobą, samoakceptacji, przyczynia się do uświadomienia dziecku trudnych sytuacji i uczy reakcji na nie, daje szansę nabrania wiary w siebie, wpływa pozytywnie na emocjonalne stany. Rozwija osobowość poprzez prezentowanie literackich wzorców osobowych godnych naśladowania. Wzbogaca wiedzę, język, wyobraźnię, zdolność rozumienia pojęć moralnych i rozwój uczuć. W okresie walki z epidemią koronawirusa szczególnego znaczenia nabierają materiały dostępne w sieci.
Podaje kilka propozycji, z których warto skorzystać w czasie wolnym z dzieckiem:

"Masz tę moc" to  darmowa książka dla dzieci w formacie pdf.  Książka powstała przy współpracy lekarzy               i psychologów.

https://www.wydawnictwoolesiejuk.pl/fileadmin/user_upload/pdf/Koronawirus.pdf

Bajka Jeżyk Bartek zostaje w domu napisana przez psychologa  i nauczycielkę języka polskiego Martę Mytko. Bajka wyjaśnia młodszym dzieciom, dlaczego w najbliższym czasie muszą zostać w domu i podpowiada sposoby spędzania wolnego czasu.

https://dzieciecapsychologia.pl/wp-content/uploads/2020/03/Je%C5%BCyk-Bartek.pdf

Filmy i programy edukacyjne:                                                                     

https://www.youtube.com/watch?v=Xdblj09W8BM

https://www.youtube.com/watch?v=Grc0dN9q-Lg&feature=youtu.be

 


Na czas zamknięcia szkoły biblioteka szkolna poleca czytanie książek
w formie elektronicznej.

 


WolneLektury.pl
Znana i lubiana, całkowicie darmowa biblioteka cyfrowa zawierająca ponad 5500 tytułów, w tym wiele szkolnych lektur. Ebooki są dostępne w wielu formatach, w tym na czytniki. Serwis zawiera także audiobooki.            Wszystko dostępne jest za pomocą wygodnej, darmowej aplikacji (smartfony Android i iPhone).                     Projekt fundacji Nowoczesna Polska.

Lektury.gov.pl
Serwis zawiera wiele szkolnych lektur wraz z ich wykazem oraz opisami. Książki są dostępne online oraz do pobrania w wielu formatach, także na czytniki. Projekt realizowany w ramach Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej.

ChmuraCzytania.pl
Chmura Czytania zawiera ciekawe książki polskich i zagranicznych autorów, m.in. Conrada, Kafki czy Czechowa. Nie wymaga logowania.

Masz tę moc - ebook o koronawirusie

Wydawnictwo Olesiejuk wydało świetnego, darmowego ebooka na temat koronawirusa dla młodszych uczniów. Jak wyjaśnić, czym jest wirus, dlaczego ich życie stało się tak dziwne
 i jak zapobiegać się jego rozprzestrzenianiu? 

Polona.pl
Największa w Polsce biblioteka cyfrowa. Zawiera stare książki oraz inne zdigitalizowane zbiory. Większość z nich należy do domeny publicznej, więc są darmowe.


 

 


 

Aktualności

Kontakt

  • Zespół Przedszkolno-Szkolny w Podlipiu
    Podlipie 153
    32-329 Bolesław
  • /fax: (32) 642 41 77

Galeria zdjęć