Przygodę w tegorocznej edycji Warsztatów Edukacyjnych 2021 uczniowie klas siódmej i ósmej rozpoczęli szkolnym etapem konkursu plastycznego na plakat popularno – naukowy prezentujący zagadnienia związane z gazem ziemnym.
Ostatecznie do zgłoszenia konkursowego naszego Zespołu wybraliśmy jednogłośnie pracę wykonaną przez ucznia klasy siódmej – Bartłomieja Kubańskiego.
Dzięki tej pracy zakwalifikowaliśmy się do warsztatów i otrzymaliśmy od Organizatora nagrody w postaci profesjonalnego zestawu do budowania modeli związków chemicznych SLMolecules (łącznie 10 modułów konstrukcyjnych w walizce zbiorczej) oraz materiały niezbędne do przeprowadzenia warsztatów.
Kolejnym krokiem było przeprowadzenie Warsztatów Edukacyjnych GAZ System 2021 w naszej szkole. Dzięki zaprezentowanym doświadczeniom uczniowie poznali wybrane zjawiska fizyczne i reakcje chemiczne. Zdobyta wiedza rozbudziła w uczestnikach warsztatów chęć przeprowadzania obserwacji, badań i doświadczeń.
Podczas warsztatów uczniowie zostali zapoznani z filmami informacyjno - instruktażowymi przeprowadzenia poszczególnych doświadczeń, udostępnionymi przez Organizatora, po czym samodzielnie wykonali kilka doświadczeń m.in.
Warsztaty zakończyły się quizem wiedzy zdobytej podczas warsztatów. Wszyscy uczestnicy otrzymali gadżety reklamowe w postaci notesów oraz ulotki informacyjne. Natomiast trzech najlepszych uczniów zostało dodatkowo nagrodzonych nowoczesnymi bezprzewodowymi słuchawkami w technologii Bluetooth 4.2+EDR, wyposażonymi w mikrofon i czytnik kart microSD a zostali nimi:
Laureatom serdecznie GRATULUJEMY
Joanna Hodur
30 listopada to dzień, w którym świat realny łączy się ze światem magii, wróżb i czarów. Samorząd Uczniowski postanowił przenieś to na grunt naszego Zespołu i zorganizowane zostały kąciki z wróżbami. Można w nich było dowiedzieć się, co nas czeka w przyszłości. Dodatkową atrakcją było przebranie się uczniów za postacie z bajek. Zorganizowano też konkurs na najbardziej orginalne stroje bajkowe. Zabawy, śmiechu i radości było mnóstwo. Już nie możemy doczekać się przyszłego roku.
Monika Smółka, Małgorzata Janik
Hokus-pokus, czary-mary, niech się spełnią andrzejkowe czary! 30 listopada w naszym przedszkolu odbyła się zabawa andrzejkowa, a we wszystkich pomieszczeniach zapanowała magiczna atmosfera. W pięknie przystrojonych salach, wszystkie dzieci z wielkim zaangażowaniem uczestniczyły we wróżbach i zabawach andrzejkowych. Swoją przyszłość odkrywały losując obrazki, które przepowiadały, co ich spotka w najbliższym czasie, wróżyły z butów, kolorowych gwiazdek, przebijały serduszka
z imionami itp. Nie zabrakło też wspólnych zabaw, tańców przy skocznej muzyce oraz słodkiego poczęstunku. Dzieci odwiedziła również Pani Magdalena Błachno, bibliotekarka
z filii Gminnej Biblioteki Publicznej im. Waśniewskich, która przybliżyła dzieciom tradycję Wigilii Św. Andrzeja oraz przygotowała piękne kolorowanki. Na koniec komisja wybrała zwycięzcę konkursu na najciekawszy strój. W grupie Biedroneczek zwyciężył Arminek Kocielnik, a w grupie Żabek zwycięzcą został Olwier Ozioro. Andrzejki w naszym przedszkolu były bardzo udane. Radości nie było końca, a dzieci wróciły do domu w wyśmienitych humorach.
Marta Szreter
Podczas lekcji języka angielskiego uczniowie klasy VII zostali zaproszeni na 5 o’ clock tea. Brytyjczycy nazywają tak popołudniowy posiłek składający się nie tylko z herbaty, ale również z ciastek i przekąsek.
Uczniowie zachowali zasady etykiety królewskiej i zasiedli do stołu w bardzo eleganckich strojach. Herbata dla Brytyjczyków to najpopularniejszy napój w ciągu całego dnia. Królowa Elżbieta znana jest z celebrowania codziennego jej picia.
Uczniowie mieli okazję spróbować tradycyjnej herbaty z mlekiem w towarzystwie nie byle kogo, bo samej Brytyjskiej Królowej, Misia Paddingtona oraz Jamesa Bonda.
Joanna Sosnowska
23.11.2021 r. odbyła się zaplanowana wycieczka klas I – III do Żarek. Uczniowie realizowali program edukacyjny z dwoma warsztatami:
1 - w manufakturze słodyczy „Hokus Pokus, gdzie obserwowali proces wytwarzania lizaków i cukierków od momentu, kiedy cukier był jeszcze w płynnej formie. Brali udział w pokazie bajkowych postaci z cukru, lizaków i cukierków. Mieli możliwość spróbowania słodyczy na miejscu. Każdy uczestnik wycieczki wychodził z własnoręcznie wykonanym lizakiem.
2 – warsztat wytwarzania pizzy „Mali włoscy kucharze”, gdzie pod kierunkiem szefa kuchni i kucharza dzieci formowały własnoręcznie pizzę z wybranych przez siebie składników. Po upieczeniu wszyscy z wielką ochotą konsumowali własne „dzieła kulinarne”. Wycieczka była bardzo udana. W miłej i serdecznej atmosferze wróciliśmy do domu.
Marzena Kurek
Do naszej akcji Szlachetna Paczka dołączyli pracownicy Urzędu Gminy Bolesław oraz PKM Olkusz!
Razem możemy więcej!
1️⃣6️⃣ Listopada Międzynarodowy Dzień Tolerancji. Święto ustanowione przez Zgromadzenie ONZ w 1995 roku z inicjatywy UNESCO.
Od 1️⃣6️⃣ do 1️⃣9️⃣ listopada 2021 r. święto to obchodzone było w naszej szkole 🏫 po raz pierwszy. Przez parę dni działo się dużo ciekawych rzeczy związanych z tematem tolerancji . Uczniowie 👩❤️💋👨dowiedzieli się, że Tolerancja to szacunek, akceptacja i uznanie bogactwa różnorodności kultur na świecie, naszych form wyrazu i sposobów na bycie człowiekiem. Sprzyja jej wiedza, otwartość, komunikowanie się oraz wolność słowa, sumienia i wiary. Tolerancja jest harmonią w różnorodności. To nie tylko moralny obowiązek, tolerancja to wartość, która czyni możliwym pokój - przyczynia się do zastąpienia kultury wojny - kulturą pokoju. W związku z tym w naszej szkole powstało Drzewo Tolerancji 🌳🌳🌳. Wszystkie klasy bardzo chętnie ozdabiały go napisami z hasłami związanymi z tolerancją ❤️🧡💛💚💙💜W grupie przedszkolnej oraz w klasach prowadzone były lekcje, rozmowy, oglądano filmiki, czytano ciekawe artykuły, fragmenty książek…
W czwartek Zorganizowano zabawę taneczną integrującą całą szkołę 💃💃💃. W piątek podsumowaniem tych dni był konkurs :” Poszukiwanie ukrytych kodów QR” z hasłami o tolerancji.
https://www.facebook.com/700438483445572/posts/2114147115408028/?d=n
Dziękuję wszystkim za zaangażowanie❤️
Koordynator działań
Aneta Janota
Wszyscy wiemy, że organizmy żywe są zbudowane z komórek. Mimo to, pojęcie komórki jest dla piątoklasistów dość abstrakcyjne. Samodzielne przygotowanie przestrzennych modeli komórek okazało się doskonałą pomocą dydaktyczną, która ułatwiła uczniom przebrnięcie przez takie nazwy jak wakuola, rybosom czy mitochondrium. Praca nad modelem komórki oraz dobór odpowiedniego surowca pozwoliły uczniom zrozumieć i zapamiętać cechy charakterystyczne poszczególnych organelli komórkowych.
Uczniowie klasy piątej wykazali się niezwykłą kreatywnością. Do wykonania modeli komórek wykorzystali różne dostępne materiały plastyczne, m.in. plastelinę, masę solną, styropian, filc itp. Prace zostały zaprezentowane na szkolnym korytarzu, gdzie przyciągają wzrok kolorami, kształtami oraz niejednokrotnie zadziwiają precyzją wykonania.
Joanna Hodur
Jury Konkursu „Kolorowe murawy galmanowe – siedlisko pełne życia” wyłoniło zwycięzców konkursu fotograficznego:
Grupa I - dzieci klas I-III
I m-sce Hubert Bargieł
III m-sce Dawid Poczęsny
Grupa II - dzieci klas IV- VIII
IIII m-sce Matteo De Gregorio
Serdecznie GRATULUJEMY laureatom
Drodzy Uczniowie, Nauczyciele, Rodzice!
W tym roku szkolnym nasza placówka po raz kolejny bierze udział w tej szlachetnej akcji! 🙌🙌
Pamiętajmy, dobry wraca! ❤️❤️
3 listopada 2021r. uczniowie klas 1-3 obejrzeli spektakl profilaktyczny "Tiki Rafa"w wykonaniu Teatru Bajaderka z Warszawy. Piękna scenografia, kostiumy, wspaniali aktorzy, muzyka to wszystko ułatwiło dzieciom zapamiętanie poruszanej tematyki o kolorowej kuli ziemskiej. Dzieci aktywnie brały udział w przebiegu akcji na scenie, a treści edukacyjne zostały przedstawione w ciekawy sposób, dostosowany do wieku odbiorców.
Dziękujemy Kierownikowi GOPS w Bolesławiu i Pełnomocnikowi ds. profilaktyki za pomocw organizacji i sfinansowanie spektaklu.
M. Wiktor
10 listopada 2021 roku o godzinie 11:11 dzieci i uczniowie z Zespołu Przedszkolno - Szkolnego w Podlipiu po raz trzeci wzięli udział we wspólnym odśpiewaniu hymnu narodowego w ramach ogólnopolskiej akcji “Szkoła do hymnu”. 18 października został ogłoszony konkurs na kokardę narodową, który został rozstrzygnięty 10 listopada. Jury wyróżniło prace: Kariny Skrzypczak (przedszkole), Witolda Kaczyńskiego (klasa I), Niny Lubaszki (klasa I), Patryka Zygmunta (klasa I), Dawida Poczęsnego (klasa III), Franciszka Piekoszewskiego (klasa III), Pauliny Misteli (klasa IV), Nikoli Lorek (klasa VII), Dominiki Misteli (klasa VII) i Dominika Lubaszki (klasa VII). Gratulujemy zwycięzcom i dziękujemy za zaangażowanie oraz trud włożony w przygotowanie kokard narodowych.
Zachęcamy do obejrzenia fotorelacji.
W Zespole Przedszkolno – Szkolnym w Podlipiu był organizowany konkurs religijny „Różaniec z tworzywa przyrodniczego. Zadanie konkursowe polegało na wykonaniu różańca z dostępnych nasion, owoców i darów jesieni. Oddane prace były oceniane w dwóch kategoriach wiekowych – w klasach młodszych - drugiej i trzeciej oddane zostały dwa różańce – pierwsze miejsce zajął Franciszek Piekoszewski, a drugie Dawid Poczęsny. W kategorii klas starszych – siódmej i ósmej pierwsze miejsce zajął Bartłomiej Adamczyk, drugie Nikola Lorek, a trzecie Igor Gawęda. Gratulujemy zwycięzcom i zachęcamy do udziału w kolejnych konkursach.
W dniu 05.11.2021 r. z okazji Miedzynarodowego Dnia Postaci z bajek nasze przedszkole odwiedziła Pani Bibliotekarka Magda z Gminnej Biblioteki w Bolesławiu z filią w Podlipiu. Przedszkolaki z grupy Biedroneczek i Żabek z ogromnym zainteresowaniem i skupieniem wysłuchały baśni, które czytała Pani Magda. Pani Bibliotekarka opowiedziała również o Narodowym Programie Rozwoju Czytelnictwa "Mała książka - wielki człowiek", który jest skierowany dla dzieci w wieku przedszkolnym. Akcja ma zachęcić rodziców do odwiedzania bibliotek i codziennego czytania z dzieckiem. Każde dziecko w wieku przedszkolnym, które przyjdzie do biblioteki biorącej udział w projekcie, otrzyma w prezencie wyjątkową Wyprawkę Czytelniczą na dobry czytelniczy start. Spotkanie odbywało się w miłej, pełnej uśmiechów i wrażeń atmosferze.
Dyrektor, Nauczyciele, Pracownicy, Rodzice, Uczniowie i Dzieci Zespołu Przedszkolno - Szkolnego w Podlipiu składają serdeczne podziękowania Panu Wójtowi Gminy Bolesław Krzysztofowi Dudzińskiemu, za pozyskanie środków na modernizacje budynku Zespołu.
25 października 2021 roku zawitała do Zespołu Przedszkolno – Szkolnego w Podlipiu jesień, która:
„[…] jak dobra ciocia lub wróżka,
daje nam gruszki, śliwki, jabłuszka;
w sadach, gdziekolwiek człek spojrzał,
wszędzie na drzewach owoc już dojrzał.
Wśród drzewnych listków wietrzyk szeleści,
owoce i listki na ziemię strąca
i szepce słowa, tak dziwnej treści,
jak gdyby jakaś baśń wędrująca”.
Uczniowie Zespołu przywitali ją w niezwykły sposób. Każda klasa przygotowała niepowtarzalną dekorację parapetu w ramach zorganizowanego konkursu. Jury stanęło przed niełatwym zadaniem i po burzliwych obradach wyróżniło prace klasy III, IV i VIII. Gratulujemy wygranej i dziękujemy za udział we wspólnej zabawie.
W dniu października klasa I była w teatrze Dzieci Zagłębia im.Jana Dormana w Będzinie. Nie trzeba chyba nikomu przypominać, jak duże znaczenie ma wspólne wykonywanie czynności, ile daje dyskusja o emocjonującym przedstawieniu i jak wiele wnosi we wzajemne więzi godzina spędzona w oderwaniu od codzienności, bez telewizora komputera czy tabletu. Misją teatru jest bowiem podkreślenie relacji człowiek - człowiek. Widz ma szansę uczestniczyć w interakcjach proponowanych przez aktora ze sceny. Spektakl „Brzydkie Kaczątko” poruszył temat tolerancji i zwrócił uwagę na problem odmienności wskazując, że należy ją akceptować i być wrażliwym. W dobie nasilającego się „hejtu” jest to temat niezmiernie aktualny, a siła starej historii rośnie i nabiera nowego wymiaru. Dla klasy I był to również spektakl podsumowujący bieżącą lekturę .