Uczniowie Zespołu Przedszkolno-Szkolnego w Podlipiu brali udział w innowacji pedagogicznej pt. „Zaprogramowani na językowy sukces”. Technologia informacyjna jest przyszłością nauki, dlatego staramy się stworzyć uczniom naszej szkoły możliwość jej zdobywania m.in. poszerzając znajomość języka angielskiego, przy jednoczesnym wykorzystaniu technologii informacyjnej. Umiejętność połączenia obsługi komputera z nauką języka angielskiego, jest w dzisiejszym świecie kluczową umiejętnością. Daje ona uczniom szereg możliwości rozwoju osobistego, a co za tym idzie, otwiera szanse znalezienia ciekawszej pracy w przyszłości oraz zwiększa świadomość, że technologia informacyjna to nie tylko konieczność szkolna, czy też nieefektywne spędzanie czasu przed komputerem, ale również świetne narzędzie pomagające
i uatrakcyjniające tradycyjny sposób nauczania.
Podczas zajęć wykorzystywaliśmy różnorodne narzędzia TIK w celu poszerzania swojej wiedzy językowej, przygotowywaliśmy nowoczesne animacje w języku angielskim, np. Parki Narodowe Polski. Wspólnie tworzyliśmy różnorodne materiały, pomoce dydaktyczne oraz interaktywne kartki świąteczne i komiksy.
W celu uatrakcyjnienia zajęć wykorzystywaliśmy autentyczne materiały radiowe oraz telewizyjne: filmy, piosenki. Na zajęciach korzystaliśmy z wielu ciekawych programów, które wspomagają naukę języka oraz informatyki. Dzięki nim lekcje były o wiele ciekawsze, co było istotnym elementem podczas zdalnego nauczania.
Bardzo interesującym przedsięwzięciem było stworzenie filmu pt. „Heal the World” (Ocalmy Świat). Zadanie polegało na przygotowaniu plakatu ilustrującego słowa fragmentu piosenki, a następnie wspólnie zmontowanie filmu, w którym wzięli udział uczniowie.
Nadrzędnym celem naszej innowacji było rozwijanie umiejętności skutecznego, swobodnego oraz poprawnego komunikowania się w języku angielskim. Cel ten został zrealizowany w kolejnym punkcie, podczas zadania, które polegało na przygotowaniu filmiku kulinarnego w języku angielskim. Wzbudziło ono wiele entuzjazmu wśród uczestników. Dla nas stało się wielkim osiągnięciem, ponieważ uczniowie przełamali bariery językowe i rozbudzili pewność siebie.
W kolejnym etapie odbył się w konkurs językowo – informatyczny polegający na stworzeniu plakatu graficznego odzwierciedlającego przysłowie angielskie. Cieszył się on dużym zainteresowaniem. Uczniowie wykazali się w nim niezwykłą kreatywnością, pomysłowości, a także nauczyli się przysłów w języku obcym oraz udoskonalili umiejętności grafiki komputerowej.
Bardzo istotnym elementem innowacji była nauka metod kodowania. Jest ona bardzo ważna dla wykształcenia umiejętności logicznego myślenia, rozwiązywania problemów i planowania.
W ramach innowacji przeprowadzone zostały zajęcia pod hasłem: „Tajemnice kodowania QR - zabawa z szyfrowaniem”. Podczas nich uczniowie nauczyli się planowania poszczególnych czynności, tak aby osiągnąć zamierzony efekt, jakim było zaszyfrowanie powiedzeń, metafor oraz przysłów angielskich, za pomocą odpowiedniego narzędzia oraz zakodowanie ich kodem QR.
W dzisiejszych czasach rozwój technologii informacyjnych może służyć do gier i zabaw,
ale także wspierać edukację, uatrakcyjniać naukę i rozwój umysłowy uczniów. Programować możemy w każdym wieku, o czym mogliśmy przekonać się podczas naszej innowacji, dochodząc do wniosku, że nauka języka oraz informatyki może być prosta i przyjemna.
Zdając sobie sprawę jak ważne w dzisiejszych czasach są umiejętności językowe
i informatyczne, pokazaliśmy uczniom w jaki sposób można zwiększyć swoje szanse na realizację ambitnych planów na przyszłość, a także wzmocniliśmy ich wiarę w swoje umiejętności, które na rynku pracy postrzegane są jako priorytetowe. Mając to na uwadze możemy śmiało stwierdzić, że technologia informacyjna to nie tylko gry komputerowe; ale także świetne narzędzie do nauki języka obcego.
Joanna Sosnowska, Aleksandra Nalepa
Zwarci i gotowi na nowe technologie ❗️poprzez zabawę, nasze przedszkolaki weszły w świat języka przyszłości - PROGRAMOWANIA. Dzięki licznym sensorom robot 🤖Dash 🤖 reaguje na głos, porusza się i wydaje dźwięki, a wszystko to z poziomu aplikacji. Dzieci również odkrywały ten język, za pomocą gry Pallino, która umożliwia naukę kodowania! Założeniem tego sposóbu myślenia jest rozbicie złożonego problemu na prostsze segmenty, które są możliwie do rozwiązania. Podczas zabawy z Pallino ⬇️ kodowanie ⬆️ odbywa się w formie offline. Gra zawiera dwa warianty - jeden polega na odwzorowowywaniu diagramów na jednej stronie karty, drugi natomiast na tworzeniu obrazka zgodnie z instrukcjami na zakodowanej stronie karty. Podczas zabawy dzieci także ćwiczą koordynację. Z niecierpliwością czekamy na powrót naszych przedszkolaków😘, aby mogły zanurkować w tym świecie technologii.
Nowa galeria Gminny konkurs Sprytny Przedszkolak 26.03.2021 została dodana do albumu fotograficznego
26 marca 2021 roku odbyła się VI edycja Gminnego Konkursu Wiedzy i Umiejętności „Sprytny Przedszkolak”. Organizatorem konkursu był Zespół Przedszkolno-Szkolny w Podlipiu.
Honorowy patronat nad konkursem objął Wójt Gminy Bolesław Krzysztof Dudziński.
W konkursie wzięły udział sześcioosobowe grupy dzieci z Przedszkola w Bolesławiu, Przedszkola w Krzykawie, Przedszkola w Laskach i Przedszkola w Podlipiu.
Tegoroczna edycja konkursu została dostosowana do aktualnej sytuacji epidemicznej panującej w naszym kraju. Zadania konkursowe zostały wykonane przez uczestników w zgłoszonych Przedszkolach i dostarczone w bezpiecznej formie do organizatora konkursu.
Konkurs składał się z trzech części. W pierwszej oceniane były umiejętności plastyczne. Uczestnicy wykonali pracę plastyczną na temat Sprytny Przedszkolak.
W drugiej części konkursu sprawdzane były umiejętności wokalne i taneczne. Każda z grup zaprezentowała wybraną przez siebie piosenkę z repertuaru utworów przedszkolnych. Utwór należało nagrać w czytelnym formacie na pendrive.
W trzeciej części oceniano wykonanie zadań przygotowanych na kartach pracy.
Zwycięzcą VI edycji Gminnego Konkurs Wiedzy i Umiejętności „Sprytny Przedszkolak” zostało Przedszkole w Laskach, II miejsce zajęło Przedszkole w Bolesławiu, III miejsce Przedszkole w Krzykawie, a IV miejsce Przedszkole w Podlipiu.
Uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy, kolorowe plakietki, książki oraz nagrody ufundowane przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Bolesławiu.
Dziękujemy! Gratulujemy zwycięzcy!
Zapraszamy do obejrzenia wideorelacji
🌷Marzanno, Marzanno Ty zimowa panno!🌷Ciebie pożegnany, wiosnę przywitamy!W dniu 19 marca dzieci z naszego przedszkola świętowały pierwszy dzień wiosny. Podczas zajęć w salach przedszkolaki dowiedziały się o zwyczaju topienia Marzanny. Po wykonaniu kukły dzielnie maszerowaly w pochodzie aby zgodnie z tradycją zniszczyć ją. Z wesołymi okrzykami i przy dźwiękach instrumentów pożegnaliśmy zimę poprzez spalenie Marzanny, a wracając do przedszkola znaleźliśmy zwiastuny wiosny. Mamy nadzieję że teraz Wiosna zawita do nas już na dobre!🌷🌻🌷🌞🍀🌸🌷🌞🍀🌷
Uczniowie podczas zajęć rozwijających dwukrotnie zakładali w swojej klasie hodowlę ślimaka. Obserwowali zachowanie zwierzęcia przez kilka dni i pamiętali o regularnym dokarmianiu.
Ślimaki są bezkręgowcami i najstarszymi zwierzętami na Ziemi. Najpopularniejszą i największą odmianą ślimaka jest winniczek. Mniejszy od winniczka, ale równie znany jest wstężec gajowy. Ślimaki żywią się liśćmi, grzybami i butwiejącym drewnem.
M.Kurek
Uczniowie kl.IV-VIII wzieli udział w konkursie pt. "Bezpieczny Internet" organizowanym przez Powiatową i Miejską Bibliotekę Publiczną w Olkuszu.
Zadanie konkursowe polegało na przygotowaniu dowolnym programie graficznym plakatu promujący bezpieczne korzystanie z Internetu. Dziękujemy wszystkim, którzy przygotowali swoje plakaty, były naprawdę super. Jury wyłoniło laureatów, dlatego możemy się pochwalić że uczeń klasy 8 - Bartosz Leś zdobył I miejsce. Serdecznie gratulujemy.
A.Nalepa
Zgodnie z tradycją uczniowie klasy VI – również w tym niezwykłym roku szkolnym - obchodzili Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. W ramach zajęć z wychowawcą przypomnieli tragiczne wydarzenia, które rozegrały się w 1952 r. W Bangladeszu i skłoniły władze UNESCO do ustanowienia 21 lutego Międzynarodowym Dniem Języka Ojczystego. Obejrzeli film o początkach państwa i narodzinach języka polskiego. Zmierzyli się z wierszami spędzającym sen z powiek niejednemu Polakowi. Spróbowali również uchwycioć oblicze współczesnej polszczyzny na fotografiach.
Danuta Dymkowska - Paździor
IX Ogólnopolski „Konkurs Cukierek za życzliwość i Ty możesz zostać wolontariuszem”
Uczniowie naszego Zespołu brali udział w Ogólnopolskim „Konkursie Cukierek za życzliwość i Ty możesz zostać wolontariuszem”. Od 1 października 2020 roku do 15 stycznia 2021 roku chętni uczniowie prowadzili zeszyty dobrych uczynków, w których zapisywali co dobrego zrobili każdego dnia. Zeszyty z zapisanymi uczynkami należało ozdobić, a dobre czyny pięknie opisać. Jury przyznało pierwsze miejsce uczennicy klasy IV Julii Leśniak. Kolejne miejsca zajęli – Bartłomiej Adamczyk uczeń klasy VI - drugie miejsce, Martyna Pichlak z klasy IV i Celina Barcik z klasy VI miejsce trzecie. Gratulujemy zwycięzcom!
Dzień Kota to międzynarodowe święto obchodzone 17 lutego, mające na celu podkreślenie znaczenia roli kota w życiu człowieka, a także uwrażliwienie na potrzebę pomagania bezdomnym i porzuconym zwierzętom. Mając to na uwadze, dzieci z Przedszkola w Podlipiu uczciły ten dzień i 17 lutego 2021 r. upodobniły się się do kotów, zakładając maski. Dodatkowo wykonały kukiełki kota w butach i pracę plastyczną wykonaną techniką wydzieranki. W tym dniu oglądały ilustracje przedstawiające różne koty, zapoznawały się z najważniejszymi informacjami o nich- ich żywieniu i pielęgnacji. Były też wesołe „kocie zabawy”, które przeniosły przedszkolaków do krainy Kocimiaukoci. Ten dzień pełen wrażeń, przedszkolakom zapadnie w pamięci na długo.
12 lutego 2021 r. uczniowie klasy VI obchodzili walentynki. W ramach zajęć z wychowawcą odbyli podróż do starożytnego Rzymu, w którym rozpoczęła się historia święta zakochanych (określanego wówczas mianem Lupecariów). Starali się odkryć, który z świętych Walentych jest patronem chrześcijańskiego święta (bo nie każdy wie, że współcześnie mamy dwóch kandydatów). Obejrzeli pierwszą kartkę walentynkową wysłaną w 1415 r. z londyńskiej Tower przez księcia Orleanu do ukochanej małżonki oraz samodzielnie wykonali walentynki.
W dniu 12 lutego 2021 roku w naszym przedszkolu w grupie Maluszków odbyły się Walentynki. W czasie spotkania dzieci zostały zapoznane ze zwyczajem, historią i tradycją obchodzenia tego święta. Była to okazja do wspólnej zabawy i rozmowy na temat : Kogo kochamy i jak okazujemy miłość. Na koniec przedszkolaki wykonały walentynkowe kartki dla swoich rodziców.
Wszystkiego dobrego w dniu Walentynek, dużo miłości, radości oraz czułości,a przede wszystkim mnóstwo miłości,życzy Grupa Maluszków.
Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć.
Monika Bargieł
12 lutego dzieci z grupy Starszaków obchodziły grupowe Walentynki. Starszaki wysłuchały historię powstania walentynkowego dnia, zrobiły pamiątkową sesję zdjęciową, a na koniec wykonały kartki dla swoich bliskich. Miłą niespodzianką były czekoladowe serca jakie otrzymały dzieci na końcu zajęć.