• Wycieczka rowerowa kl. 7-8

  • Piesza wycieczka klasy VI

    15  czerwca 2021 roku uczniowie klasy VI wyruszyli na pieszą wycieczkę. Celem naszej wędrówki była jedyna w Polsce kopuła trawertynowa ( fachowo zwana “wynurzeniem geologicznym” ). Powstała ok. 7000-2000 lat temu wskutek działalności źródeł artezyjskich położonych wśród pustynnych piasków. Zbudowana jest z trawertynu, jednak w przeciwieństwie do powszechnie występujących skał wapiennych, tworzących się w środowisku morskim, ten powstał w wodzie słodkiej. Skałka trawertynowa ma ok. 25 m długości przy wysokości dochodzącej do 3m. Buduje ją twardy, aczkolwiek porowaty trawertyn obfitujący w nagromadzenia związków żelaza nadające jej intensywne czerwono-brunatne barwy. Atrakcyjność tej skałki znajdującej się w Laskach podnosi uformowana w jej wnętrzu unikatowa jaskinia. Możemy tam spotkać dwa gatunki plejstoceńskich i holoceńskich ślimaków słodkowodnych.

    Uczniowie klasy VI - po długim marszu - nie zapomnieli o chwilach wytchnienia, które odnaleźli w cieniu drzew na boisku i placu zabaw w Lasach. Uśmiech, radość, duma i niewielkie zmęczenie - widoczne na zdjęciach - dowodzą, że czas spędzony na świeżym powietrzu w otoczeniu miejscowej fauny i flory jest doskonałą alternatywą spędzania wolnego czasu.

  • Apel dla uczniów

  • Wygrana w projekcie Velvet

  • Wycieczka do Pana Kleksa

    W dniu 11 czerwca klasa pierwsza i dzieci z Grupy Starszaki udały się na wycieczkę do Bajki Pana Kleksa w Katowicach. Dzieci miały okazję poznać Pana Kleksa, a także odwiedzić Abecję, Królestwo Bajdocji, Planetę Fantazji, Krainę Szpaka Mateusza i Ostatni Rezerwat Przyrody. Poza poznaniem ciekawostek dotyczących samego Pana Kleksa musiały rozwiązywać zagadki, łamigłówki, zadania sportowe, zręcznościowe i logiczne, aby odnaleźć ukryte przedmioty. Po wykonaniu zadań uczestnicy wycieczki wzięli udział w eko warsztatach podczas których każdy wykonał swojego potworka z dostępnych materiałów. Wyjazd sprawił wielką radość zarówno przedszkolakom jak i uczniom klasy pierwszej.

  • Bezpieczeństwo przedszkolaków

    10 czerwca 2021 r. do Przedszkola w Podlipiu przyjechali funkcjonariusze z Komisariatu Policji w Bukownie, którzy przypominali dzieciom o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Przedszkolaki dowiedziały się jakie zagrożenia mogą ich spotkać na drodze i na co zwracać wtedy uwagę. Mundurowi przypomnieli podstawowe zasady bezpiecznego przechodzenia przez jezdnię i numery alarmowe. Dzieci otrzymały również wskazówki, jak zachować się w sytuacji spotkania osoby obcej lub w przypadku zgubienia się. Dużym zainteresowaniem cieszyła się prezentacja wyposażenia policyjnego.

    Dziękujemy funkcjonariuszom z Komisariatu Policji w Bukownie za spotkanie i przybliżenie tak odpowiedzialnego zawodu, jakim jest zawód policjanta.

    Monika Bargieł, Anna Kubańska

  • Karta rowerowa 2021

  • Konkurs piosenki przedszkolnej

     

    Liliana Chłosta zajęła III miejsce w XII Gminnym Konkursie Piosenki Przedszkolnej „Wiosenne Nutki” pod patronatem Wójta Gminy Bolesław, w kategorii 4 i 5- latki. Laureatka z ZPS w Podlipiu zaśpiewała piosenkę, pt „Jamniczek”, której uczyła się pod czujnym okiem wychowawczyni.

    Monika Bargieł

     

  • Dzień Dziecka

  • Dzień Dziecka w Przedszkolu

    Nowa galeria Dzień Dziecka w Przedszkolu została dodana do albumu fotograficznego

  • Dzień Dziecka w ZPS

    Nowa galeria Dzień Dziecka w ZPS została dodana do albumu fotograficznego

  • Ekologiczny ogród „Podlipiański Zieleniec”

    Tworząc ekologiczny ogród przy szkole pragniemy podnieść świadomość naszej społeczności na temat ochrony środowiska naturalnego oraz zaprezentować odnawialne źródła energii a także zwrócić uwagę na prawidłowe zagospodarowanie odpadami.

    Nazwa ogrodu została wyłoniona na drodze wewnątrzszkolnego konkursu plastycznego, natomiast projekt zagospodarowania przestrzeni jest autorstwa laureatek konkursu architektonicznego zorganizowanego dla uczniów Zespołu Szkół nr 1 w Olkuszu na kierunku Technik Architektury Krajobrazu: Weroniki Gomółka i Kingi Roman

    Jury wyróżniło również projekt Magdaleny Miłek.

    Laureatkom serdecznie gratulujemy. 

    Uwzględniając wszystkie sugestie zebrane w ankiecie skierowanej do społeczności lokalnej planujemy na terenie naszego ekologicznego ogrodu wyodrębnić kilka stref tematycznych:

    🍀Strefę zieloną m.in. dendrologiczną, ogródek warzywno - zielarski, strefę roślin miododajnych.

     

    🍀Strefę rekreacyjną, gdzie znajdą się ławki oraz fontanna wodna nawilżająca powietrze, tworząca mikroklimat korzystnie wpływający na roślinność i ludzi.

    🍀Fontanna oraz oświetlenie ogrodu umożliwiające podziwianie roślinności wieczorowa porą zostanie zasilane za pomocą niezawodnego źródła światła słonecznego, które z wykorzystaniem paneli fotowoltaicznych. 

    🍀Pomiędzy strefami w ogrodzie będziemy się przemieszczać alejkami dydaktycznymi, część z nich będzie miała nawierzchnię mineralną, część zostanie wykonana z ażurowego betonu antysmogowego, który ma na celu pochłanianie zanieczyszczeń z powietrza, a także powstanie ścieżka sensoryczna, która zachęci dzieci do zabawy stymulującej zmysł dotyku.

    🍀Docelowo powstanie „zielona klasa” - altana, w której będą odbywały się lekcje przedmiotów przyrodniczych. Altana zostanie wyposażona w rynny oraz pojemnik, w którym gromadzona będzie woda deszczowa do podlewania roślin.

    🍀Na terenie ogrodu zostaną umieszczone kosze do segregacji odpadów.

    🔨📏Podczas zajęć dydaktycznych zaprojektujemy i zbudujemy domki dla owadów, dla jeży, karmniki i budki lęgowe dla ptaków, które umieścimy w odpowiednich strefach ogrodu.

    A oto wizualizacja „Podlipiańskiego Zieleńca”

  • Podlipiański Zieleniec

    Podlipiański Zieleniec

    Z ogromną radością informujemy, iż w ramach projektu Velvet „Piątka dla Natury” nasza szkoła otrzymała dofinansowanie w kwocie 10 000 zł na realizację ekoprojektu „Podlipiański Zieleniec”.

    W trosce o nasze wspólne zdrowie, pragniemy na terenie naszej szkoły stworzyć ekologiczny ogród, który będzie sprzyjać rozwojowi zdrowego stylu życia zarówno wśród społeczności uczniowskiej jak i społeczności lokalnej.

    Po przyłączeniu Zespołu do kanalizacji zlikwidowany został zbiornik odpadów i ścieków i to ten teren pragniemy zagospodarować pod ekologiczny ogród, sąsiadujący z naszym placem zabaw oraz kompleksem boisk szkolnych.

    „Piątka dla Natury” mówi o podejmowanych działaniach dotyczących:

    1 - oszczędzania wody,

    2 - segregowania odpadów,

    3 - redukcji zużycia plastiku,

    4 - zmniejszania emisji gazów cieplarnianych,

    5 – oraz troski o drzewa i to tym obszarem ochrony środowiska się zajmiemy.  

  • Warsztaty profilaktyczne

    21 maja 2021 r. uczniowie klas 1-3 uczestniczyli w warsztatach profilaktycznych prowadzonych przez p. Marka Wąsika z Akademii Pozytywnej Profilaktyki z Krakowa. Podczas aktywnych zajęć uczniowie dowiedzieli się, czym są emocje i do czego są nam potrzebne, poznali także czynniki i sytuacje wywołujące złość. Prowadzący uświadomił uczniom, w jaki sposób można poradzić sobie ze złością, jak ona wpływa na nasze samopoczucie i relacje z innymi. 
          Dziękujemy Gminnemu Ośrodkowi Pomocy Społecznej w Bolesławiu za pomoc w organizacji i sfinansowanie warsztatów.  

     

                                                                                                                          M. Wiktor

  • TERMINY POSTĘPOWANIA REKRUTACYJNEGO ORAZ SKŁADANIA DOKUMENTÓW DO KLAS PIERWSZYCH SZKÓŁ PONADPODSTAWOWYCH

  • Język angielski na świeżym powietrzu

    Wszyscy tęsknimy za piękną pogodą, 🌞🌻🌺🍀dzisiaj klasa 3 uczyła się języka angielskiego na świeżym powietrzu.

  • Lekcja angielskiego w klasie 2

    Na lekcji języka angielskiego 🇦🇺🇦🇺🇦🇺 klasa II utrwalała dzisiaj  materiał z rozdziału: „ At the doctor” 🩺🩹🤒👨‍⚕️na wesoło. Uczniowie wcielili się w role pacjentów oraz lekarzy, samodzielnie odgrywali scenki wykorzystując poznane słownictwo i zwroty.

  • Życzenia

  • Innowacja pedagogiczna „Zaprogramowani na językowy sukces”

     

    Uczniowie Zespołu Przedszkolno-Szkolnego w Podlipiu brali udział w innowacji pedagogicznej pt. „Zaprogramowani na językowy sukces”. Technologia informacyjna jest przyszłością nauki, dlatego staramy się stworzyć uczniom naszej szkoły możliwość jej zdobywania m.in. poszerzając znajomość języka angielskiego, przy jednoczesnym wykorzystaniu technologii informacyjnej. Umiejętność połączenia obsługi komputera z nauką języka angielskiego, jest w dzisiejszym świecie kluczową umiejętnością. Daje ona uczniom szereg możliwości rozwoju osobistego, a co za tym idzie, otwiera szanse znalezienia ciekawszej pracy w przyszłości oraz zwiększa świadomość, że technologia informacyjna to nie tylko konieczność szkolna, czy też nieefektywne spędzanie czasu przed komputerem, ale również świetne narzędzie pomagające
    i uatrakcyjniające tradycyjny sposób nauczania.

    Podczas zajęć wykorzystywaliśmy różnorodne narzędzia TIK w celu poszerzania swojej wiedzy językowej, przygotowywaliśmy nowoczesne animacje w języku angielskim, np. Parki Narodowe Polski. Wspólnie tworzyliśmy różnorodne materiały, pomoce dydaktyczne oraz interaktywne kartki świąteczne i komiksy.

    W celu uatrakcyjnienia zajęć wykorzystywaliśmy autentyczne materiały radiowe oraz telewizyjne: filmy, piosenki. Na zajęciach korzystaliśmy z wielu ciekawych programów, które wspomagają naukę języka oraz informatyki. Dzięki nim lekcje były o wiele ciekawsze, co było istotnym elementem podczas zdalnego nauczania.

    Bardzo interesującym przedsięwzięciem było stworzenie filmu pt. „Heal the World” (Ocalmy Świat). Zadanie polegało na przygotowaniu plakatu ilustrującego słowa fragmentu piosenki, a następnie wspólnie zmontowanie filmu, w którym wzięli udział uczniowie.

    Nadrzędnym celem naszej innowacji było rozwijanie umiejętności skutecznego, swobodnego oraz poprawnego komunikowania się w języku angielskim. Cel ten został zrealizowany w kolejnym punkcie, podczas zadania, które polegało na przygotowaniu filmiku kulinarnego w języku angielskim. Wzbudziło ono wiele entuzjazmu wśród uczestników. Dla nas stało się wielkim osiągnięciem, ponieważ uczniowie przełamali bariery językowe i rozbudzili pewność siebie.

    W kolejnym etapie odbył się w konkurs językowo – informatyczny polegający na stworzeniu plakatu graficznego odzwierciedlającego przysłowie angielskie. Cieszył się on dużym zainteresowaniem.  Uczniowie wykazali się w nim niezwykłą kreatywnością, pomysłowości, a także nauczyli się przysłów w języku obcym oraz udoskonalili umiejętności grafiki komputerowej.

    Bardzo istotnym elementem innowacji była nauka metod kodowania. Jest ona bardzo ważna dla wykształcenia  umiejętności logicznego myślenia, rozwiązywania problemów i planowania.
    W ramach innowacji przeprowadzone zostały zajęcia pod hasłem: „Tajemnice kodowania QR - zabawa z szyfrowaniem”. Podczas nich uczniowie nauczyli się planowania poszczególnych czynności, tak aby osiągnąć zamierzony efekt, jakim było zaszyfrowanie powiedzeń, metafor oraz przysłów angielskich, za pomocą odpowiedniego narzędzia oraz zakodowanie ich kodem QR.

    W dzisiejszych czasach rozwój technologii informacyjnych może służyć do gier i zabaw,
    ale także wspierać edukację, uatrakcyjniać naukę i rozwój umysłowy uczniów. Programować możemy w każdym wieku, o czym mogliśmy przekonać się podczas naszej innowacji, dochodząc do wniosku, że  nauka języka oraz informatyki może być prosta i przyjemna.

    Zdając sobie sprawę jak ważne w dzisiejszych czasach są umiejętności językowe
    i informatyczne, pokazaliśmy uczniom w jaki sposób można zwiększyć swoje  szanse  na realizację ambitnych planów na przyszłość, a także wzmocniliśmy ich wiarę w swoje umiejętności, które na rynku pracy postrzegane są jako priorytetowe. Mając to na uwadze możemy śmiało stwierdzić, że technologia informacyjna to nie tylko gry komputerowe; ale także świetne narzędzie do nauki języka obcego.

    Joanna Sosnowska, Aleksandra Nalepa

  • Mali artyści - zajęcia rozwijające w kl.1

strona:

Aktualności

Kontakt

  • Zespół Przedszkolno-Szkolny w Podlipiu
    Podlipie 153
    32-329 Bolesław
  • /fax: (32) 642 41 77

Galeria zdjęć