W związku z kształceniem na odległość na ocenę zachowania będą miały wpływ następujące czynniki:
1. wywiązywanie się z obowiązków ucznia,
2. przestrzeganie netykiety,
3. dbałość o piękno mowy ojczystej.
To święto nieprzypadkowo obchodzone jest 2 kwietnia. W ten dzień, w 1805 roku urodził się słynny duński baśniopisarz Hans Christian Andersen, autor takich klasyków jak „Brzydkie kaczątko”, „Calineczka” czy „Królowa Śniegu”. Święto uchwalono w 1967 roku przez Międzynarodową Izbę ds. Książek dla Młodych Ludzi (IBBY, Polska sekcja tej organizacji istnieje od 1973 roku). Każdego roku gospodarzem święta jest inne państwo – impreza odbywała się już w takich krajach jak Japonia, Belgia, Brazylia, Rosja, Hiszpania, Indie, Nowa Zelandia, Egipt, Stany Zjednoczone. Polska także była gospodarzem Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci - w 1979 roku. Przy okazji Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci warto wspomnieć o akcji społecznej „Cała Polska czyta dzieciom”, która odbywa się od 2001 roku i ma na celu zachęcenie rodziców do czytania książek swoim pociechom. Dlaczego warto czytać dzieciom? Zalet jest bardzo wiele. Książki dostarczają wiedzy, rozwijają wyobraźnię, pamięć, uczą logicznego myślenia, kojarzenia faktów. Książki mają także w sobie duży ładunek emocjonalny. Zaszczepiając młodym miłość do czytania, jest nadzieja, że w przyszłości częściej będą siedzieć z nosem w książce niż w smartfonie.
M. Wiktor
Zajęcia w ramach SPINKI zostają wstrzymane do odwołania.
Regionalny Program Stypendialny współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego i finansowany ze środków własnych budżetu Województwa Małopolskiego dla uczniów szczególnie uzdolnionych.
Szanowni Państwo!
Z uwagi na aktualną sytuację spowodowaną kolejnymi przypadkami zachorowań wywołanych koronawirusem SARS-CoV-2, wprowadzono środki ostrożności w związku z rekrutacją do przedszkoli i szkół podstawowych na rok szkolny 2020/2021 na terenie Gminy Bolesław.
Wychodzimy naprzeciw wszelkim komunikatom. Ważne jest, aby ograniczyć wychodzenie z domów. Termin naboru do przedszkoli i szkół podstawowych pozostaje bez zmian. Zachęcamy jednak rodziców do wysyłania dokumentów do przedszkoli pierwszego wyboru oraz szkół podstawowych za pomocą poczty elektronicznej lub tradycyjnej (liczy się data wpływu wniosku do placówki). Zarówno wnioski, jak i pozostałe oświadczenia, będące potwierdzeniem spełniania kryteriów można wysłać pocztą (za potwierdzeniem odbioru) lub przesłać do placówki pierwszego wyboru skan podpisanego wniosku wraz z załącznikami. Wysłanie skanu nie jest równoznaczne ze złożeniem wniosku, w związku z powyższym będzie konieczność dostarczenia oryginału dokumentów do przedszkola lub szkoły podstawowej. Oryginały będzie można donieść w późniejszym terminie, w przypadku rekrutacji do klasy I szkoły podstawowej dodatkowo 2 zdjęcia dziecka. Warto także powiadomić mailowo placówki o fakcie wysłania wniosku pocztą (maile do placówek).
Zgodnie z harmonogramem rekrutacji wnioski o przyjęcie do przedszkoli można składać do 27 marca br., natomiast do szkół podstawowych do 25 marca br.
Informacje o zasadach związanych z odbiorem dokumentów w danej placówce można uzyskać dzwoniąc bezpośrednio do placówki.
Karty zgłoszeń dziecka do Przedszkola lub Szkoły - dostępne w zakładce Rodzice lub pod linkiem:
10 marca 2020 roku odbyła się V edycja Gminnego Konkursu Wiedzy i Umiejętności „Sprytny Przedszkolak”. Do rywalizacji stanęły 4 przedszkola – z Podlipia, Krzykawy i dwie drużyny z Bolesławia. Przedszkolaki podczas rywalizacji zmagały się z zadaniami z języka angielskiego, a także z różnorodnymi zadaniami związanymi z obowiązująca podstawą programową. Dzieci chętnie uczestniczyły w konkurencjach sprawnościowych sprawdzających poziom ich kondycji fizycznej. Po zakończonych zmaganiach dzieci udały się na zasłużony poczęstunek, a jury podliczyło punkty. Zwycięzcami konkursu zostały Przedszkolaki
z Podlipia, a kolejne miejsca zajęły kolejno przedszkola w Krzykawie i dwa z Bolesławia. Tegoroczna edycja konkursu związana była z promowaniem zdrowego stylu życia w związku z tym każdy z uczestników otrzymał jabłko i jogurt.
Serdeczne podziękowania za bezinteresowną pomoc, życzliwość i ofiarność okazaną poprzez ufundowanie nagród kierujemy do Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Bolesławiu oraz do Pana Alana Czerwińskiego. Wszystkich Przedszkolaków zapraszamy do udziału w kolejnej edycji konkursu już za rok!
W dniu 21 lutego Grupa Maluszki była na wycieczce w Teatrze Dzieci Zagłębia imienia Jana Dormana w Będzinie i w sali zabaw. W teatrze dzieci z zainteresowaniem obejrzały sztukę pt. „Hopla! Jesień, zima, wiosna!”. Siedząc na scenie razem z aktorami poznały elementy określające poszczególne pory roku. Największe zainteresowanie wzbudziło pojawienie się ważki, gąsienicy, pająka, motyli, a także śnieżnych kulek. Kolejnym punktem wycieczki była wizyta w Piaskownicy Kulturalnej w Sosnowcu i wspaniała zabawa – indywidualna i prowadzona przez animatora.
Z babcią na spacer, z dziadkiem na rower… - uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka!
W dniu 23 stycznia 2020 roku w naszym Przedszkolu odbyła się wspaniała uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka. Przedszkolaki przygotowały programy artystyczne. W trakcie uroczystości Babcie i Dziadkowie mogli podziwiać swoje pociechy w różnych formach artystycznych. Mali artyści z przejęciem odtwarzali swoje role, a goście ze wzruszeniem odbierali czułe słowa, kierowane pod ich adresem. Na zakończenie dzieci obdarowały dziadków własnoręcznie wykonanymi upominkami. Spotkanie upłynęło w miłej i serdecznej atmosferze.
A. Kubańska
15 stycznia uczniowie klas V-VIII uczestniczyliw warsztatach profilaktycznych "Najpierw pomyśl. Konstruktywne sposoby na złość" prowadzonych przez Marka i Dominikę Wąsik z Akademii Pozytywnej Profilaktyki z Krakowa. Zajęcia były prowadzone w sposób aktywny, prowadzący wyjaśnili uczniom czym są emocje i do czego są nam potrzebne, zwrócili uwagę na czynniki i sytuacje, które wywołują złość i gniew. Uświadomiono uczniom, w jaki sposób można sobie poradzić z przykrymi emocjami oraz jak nasze zachowanie może wpływać na innych.
Dziękujemy Kierownikowi Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Bolesławiu i Pełnomocnikowi ds. Profilaktyki za sfinansowanie warsztatów dla uczniów. M. Wiktor
13.12.2019 r. został rozstrzygnięty konkurs pt. "Górnik w pracy i od święta". W konkursie wzięły udział dzieci przedszkolne z grupy żabek i sówek oraz uczniowie Zespołu. Uczestnicy wykonali różnorodne prace plastyczne oraz zaprezentowali samodzielnie napisane wiersze. Celem konkursu było inspirowanie do aktywności twórczej, rozwijanie talentów, rozbudzanie wyobraźni, pogłębianie wiedzy na temat zawodu górnika oraz przybliżenie lokalnej tradycji i tożsamości związanej z kopalnią ZGH "Bolesław" S.A. Wszyscy uczestnicy wykazali się dużą wyobraźnią i kreatywością, dlatego też każdy dostał upominek. Komisja konkursowa wyłoniła zwycięzców i w obecności przybyłych gosci z Fundacji m.in. Pana Marka Cebo oraz Pana Marcina Goraja wręczyliśmy zwycięzcom nagrody: w kategorii Przedszkole: I m-sce Iga Rybczyńska, II m-sce Zuzanna Chłosta, III m-sce Gracjan Zajda oraz wyróżnienie otrzymał Hubert Bargieł oraz Patryk Zygmunt. W kategorii Szkoła Podstawowa: I m-sce Paulina Mistela, II m-sce Franciszek Piekoszewski, III m-sce Julia Kulawik oraz wyróżnienie otrzymała Zofia Banasik i Aleksandra Lipska. Serdecznie gratulujemy zwycięzcom. Fundatorem nagród w konkursie była Fundacja Zakładów Górniczo - Hutniczych "Bolesław" S.A., której dziękujemy za okazaną życzliwość i wsparcie. Mamy nadzieję na dalszą współpracę.
Aleksandra Nalepa, Agnieszka Szymczyk - Wyżychowska
12.12.2019 r. w ZPS w Podlipiu odbył się etap gminny Powiatowego Konkursu Recytatorskiego dla edukacji wczesnoszkolnej o tematyce „Wiersze na wesoło w poezji dziecięcej”. W konkursie wzięli udział uczniowie z Gminy Bolesław i Bukowno. Jury w składzie: Agata Borkiewicz – zastępca Wójta Gminy Bolesław (przewodnicząca komisji konkursowej), Janina Borowiec – Dyrektor SZOiW w Bolesławiu, Mirosław Siudyka – Dyrektor SP nr 1 w Bukownie, Julita Pawlik – logopeda ze SP nr 1 w Bukownie oraz Aneta De Gregorio – Dyrektor ZPS w Podlipiu dokonało oceny prezentowanych utworów według następujących kryteriów: dobór repertuaru, staranna dykcja, bezbłędne opanowanie tekstu, kultura słowa, ogólny wyraz artystyczny.
I miejsce i tytuł Mistrza Recytacji Gniny Bolesław-Bukowno otrzymał Maciej Skowron (SP nr 1 w Bukownie),
II miejsce i tytuł Wicemistrza Recytacji Gminy Bolesław-Bukowno otrzymała Anna Woźniak (SP w Bolesławiu),
III miejsce i tytuł Wicemistrza Recytacji Gminy Bolesław-Bukowno otrzymała Zuzanna Borkiewicz (SP nr 1 w Bukownie).
Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali nagrody i pamiątkowe dyplomy, ufundowane przez Wójta Gminy Bolesław Krzysztofa Dudzińskiego i Burmistrza Miasta Bukowno Mirosława Gajdziszewskiego.
Gratulujemy!
Od 9 do 13 grudnia w grupie Maluchy realizowany był Projekt książka. Miał on na celu obudzić i ukształtować w dzieciach zainteresowania czytelnicze. Jak wiadomo książki wzbogacają wiedzę, rozwijają intelekt, a także są źródłem rozrywki i zabawy. Przedszkolaki poznały etapy powstania książki, jakie są rodzaje książek i dowiedziały się w jaki sposób powstaje papier. Odwiedziły Filię Gminnej Biblioteki Publicznej im. Waśniewskich gdzie Pani bibliotekarka zapoznała ich z dostępnymi książkami, opowiedziała co trzeba zrobić żeby zostać czytelnikiem biblioteki i jak należy dbać o książki. Każdy Przedszkolak wykonał zakładkę do książki, a projekt zakończył się wręczeniem pamiątkowych dyplomów.
Anna Kubańska