20 kwietnia 2015r. 10 uczniów naszego Zespołu wzięło udział w meczu Mistrzostw Świata w Hokeju na Lodzie I Dywizji. Zmierzyły się w nim drużyny Kazachstanu i Węgier. Kazachstan bez wysiłku pokonał Węgry 5-0 i tym samym potwierdził, że jest głównym faworytem. Cały turniej rozgrywany był w pięknej Tauron Arenie Kraków, która zrobiła na wszystkich niesamowite wrażenie.Wyjazd był wspaniałym doświadczeniem, gdyż dał możliwość bycia „prawdziwym kibicem” nie tylko przed ekranem telewizora.Bilety na spotkanie zostały pozyskane z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego, który z kolei otrzymał je od Polskiego Związku Hokeja na Lodzie.
Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Ogólnopolskim Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym w Olkuszu. W tym roku naszą szkołę reprezentowała 4 osobowa drużyna uczniów klasy 5. Udział w turnieju wzięli: Aleksandra Hacia, Wiktoria Małecka, Filip Kraśniewski i Szymon Wandor. Od zawodników wymagano olbrzymiej wiedzy z zakresu znajomości przepisów ruchu drogowego, pierwszej pomocy oraz bardzo sprawnego poruszania się rowerem.Konkurs przebiegał w trzech etapach.
Aleksandra Nalepa
Już po raz kolejny zawierciański oddział PTTK zaprosił uczniów z powiatu olkuskiego do udziału w corocznym rajdzie „Przebiśniegom na spotkanie”. Nasz zespół reprezentowało 11 uczniów pod opieką pani Marty Szreter. Impreza odbyła się 28 marca 2015r. Ze względu na ekstremalną pogodę – bardzo silny wiatr, zimno i deszcz, na rajd wybrali się tylko najwytrwalsi pasjonaci pieszych wędrówek. Śmiałkowie pokonali trasę 12 km z Morska przez Skarżyce do Zawiercia. Na mecie czekały na nich plakietki rajdowe, napoje i słodycze oraz dyplomy. Satysfakcja z pokonania trasy w tak trudnych warunkach była ogromna.
Nasz Zespół przystąpił do akcji "CZYSTA SZKOŁA - Szkoła bez Korupcji" polegającym na wyeliminowaniu z polskich szkół procederu polegajacego na oferowaniu przez wydawnictwa prezentów dla szkół w zamian za wybór ich podręcznika. Przystąpienie do programu jest potwierdzeniem, że nauczyciele Zespołu przy wyborze podręcznika zawsze kierują się przesłankami dydaktycznymi i możliwościami uczniów, którzy będą z niego korzystać.
19 marca 2015r. w odbyła się prelekcja profilaktyczna pt: „Porozmawiajmy o przemocy rówieśniczej. Przemoc społeczna i psychiczna oraz jej skutki dla młodzieży”, przeprowadzona przez p. Marka Szczotkowskiego z Firmy Edukacyjno – Szkoleniowej i obejmowała klasy I – III Gimnazjum. Młodzież została zapoznana z problemem przemocy, uświadomiona kiedy i dlaczego zachowujemy się agresywnie oraz zwrócono uwagę uczestników na odpowiedzialność karną nieletnich ze szczególnym uwzględnieniem agresji i przemocy.
Dziękujemy Kierownikowi GOPS w Bolesławiu i Pełnomocnikowi ds. Profilaktyki za sfinansowanie prelekcji.
17 marca 2015r. uczniowie naszego gimnazjum Dominika Zastawnik i Bartosz Szlęzak wzięli udział w Konkursie Wiedzy o Irlandii dla szkół z powiatu olkuskiego. Organizatorem konkursu byli nauczyciele języka angielskiego II Liceum Ogólnokształcącego w Olkuszu. Uczniowie musieli wykazać się wiedzą dotyczącą historii, geografii, tradycji oraz kultury Irlandii. Bartosz zajął II miejsce. Zwycięzcy otrzymali dyplomy oraz nagrody rzeczowe. Dla wszystkich uczestników zorganizowano również pokaz futbolu amerykańskiego w wykonaniu zawodników drużyny Silvers Olkusz.
Gratulujemy:)
Opiekun: Magdalena Tomsia
13.03.2015 r. odbyło się szkolenie uczniów Szkoły Podstawowej w zakresie nabycia wiedzy teoretycznej oraz umiejętności praktycznych w zakresie udzielania Pierwszej Pomocy w najbardziej typowych sytuacjach z życia codziennego. Każdy uczestnik szkolenia po jego zakończeniu powienien umieć prawidłowo zareagować w przypadku większości spotkanych stanów zagrożenia życia. Osoba ta powinna potrafić: właściwie ocenić sytuacje, efektywnie wezwac pomoc, w sytuacjach nagłych bezpiecznie i samodzielnie zastosować zabiegi ratujące życie.
Aleksandra Nalepa
6 lutego uczniowie klas I – III oraz Grupa starszaków z naszego Zespołu, wybrali się do Teatru Dzieci Zagłębia w Będzinie na spektakl teatralny: „Jaś i Małgosia”. "Jaś i Małgosia" to rozśpiewana, roztańczona, bogata scenograficznie interpretacja, ze szczyptą dydaktyzmu i mnóstwem zabawy! Mali bohaterowie to rozbrykane rodzeństwo, które nie zawsze mają ochotę słuchać swoich rodziców, przez co szybko wpadają w kłopoty. Z czasem Jaś i Małgosia przekonują się jednak, że zuchwałe zachowanie nie popłaca. W spektaklu Teatru Dzieci Zagłębia pojawia się cała galeria barwnych postaci. Oprócz tytułowych bohaterów, można zobaczyć groźną Babę Jagę, a także sympatyczne Wiewiórki, w roli narratorów i komentatorów wydarzeń scenicznych, bajkowe drzewa i przebiegłego kocura. Spektakl jest łatwy w odbiorze, nawet dla bardzo małych widzów. Kolejnym punktem programu, była wizyta w sali zabaw „Psotnikowo” w Będzinie, gdzie spędziliśmy czas na wesołej zabawie w labiryntach, torach przeszkód, basenach z piłeczkami, zjeżdżalniach i innych atrakcjach. Wszyscy wrócili szczęśliwi i zadowoleni, o czym można się przekonać oglądając naszą galerie. http://zpsgpodlipie.edupage.org/album/?#gallery/145
M. Szreter
MALUSZKI - wrześniowe dary natury. http://zpsgpodlipie.edupage.org/album/?#gallery/136
Jesienne zabawy Maluszków na świeżym powietrzu.http://zpsgpodlipie.edupage.org/album/?#gallery/142
Wizyta maluszków w szkolnej bibliotece. http://zpsgpodlipie.edupage.org/album/?#gallery/141
Maluszki obchodzą Światowy Dzień Pluszowego Misia. http://zpsgpodlipie.edupage.org/album/?#gallery/140
MALUSZKI - przygotowania do kiermaszu bożonarodzeniowego czas zacząć... http://zpsgpodlipie.edupage.org/album/?#gallery/139
Maluszki - uczymy sie współpracy. http://zpsgpodlipie.edupage.org/album/?#gallery/138
Aura pogodowa sprzyja zimowym spacerom Maluszków .http://zpsgpodlipie.edupage.org/album/?#gallery/137
Internetowe spotkanie z Mikołajem. https://zpsgpodlipie.edupage.org/album/?#gallery/136
E. Biergunow
Święta Bożego Narodzenia to szczególny czas dla nas wszystkich. Kupujemy prezenty, przygotowujemy potrawy, robimy zakupy. Spędzamy miło czas w gronie najbliższych. Jednak nie wszyscy mają spokojne i radosne święta, często borykają się z różnymi problemami. Mając to na względzie uczniowie naszej szkoły zorganizowali zbiórkę pieniędzy dla Sandry Sobczyk, dziewczynki która walczy z ciężką chorobą. Zebrano 424 złote. Mamy nadzieję, że ten nieoczekiwany prezent przyniesie uśmiech na jej twarzy.
Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom za okazane serce. Samorząd Uczniowski.
21.11.2014 roku odbyła się dyskoteka andrzejkowa, zorganizowana przez Samorząd Uczniowski wraz z opiekunami. DJ- Bartek zadbał o największe taneczne hity. Muzyce i tańcom towarzyszyły wróżby andrzejkowe. Mogliśmy dowiedzieć się, co czeka nas w niedalekiej przyszłości, poznać imię swego wybranka, przez wylosowanie serduszka z imieniem. Spośród wielu atrakcji najbardziej podobało się przekładanie butów za próg. Wszyscy traktowali wróżby z lekkim przymrużeniem oka. Kto wie, może niektóre z tych wróżb się spełnią? Przeprowadzono liczne konkursy, które nagrodzono słodkościami. Zabawa była fantastyczna, aż żal było rozstawać…
Opiekunowie Małgorzata Janik, Monika Smółka
Uczniowie klasy I Szkoły Podstawowej przystąpili do programu edukacyjnego „Klub Bezpiecznego Puchatka”. Jest to program, który: „wpisuje się w szczytną inicjatywę poprawienia bezpieczeństwa najmłodszych uczniów klas podstawowych.” W ramach realizacji programu wychowawca przeprowadził szereg zajęć dotyczących bezpieczeństwa na drodze, w szkole, w domu i w czasie zabawy. Na zakończenie programu pierwszoklasiści przystąpili do Ogólnopolskiego Testu Wiedzy o Bezpieczeństwie. Test obejmował 15 pytań z wiedzy o bezpieczeństwie w domu, w szkole i w drodze do szkoły oraz bezpieczeństwie w Internecie.
Uczniowie klasy pierwszej wraz z wychowawczynią, kierują serdeczne podziękowania do uczniów kl. VI oraz Pana Tomasza Chrobaka za pomoc w przeprowadzeniu testu.
Zachęcamy do korzystania z materiałów umieszczonych na stronie internetowej „Klubu Bezpiecznego Puchatka"http://www.bezpiecznypuchatek.pl/dla-dzieci.html
Galeria: http://zpsgpodlipie.edupage.org/album/?#gallery/134
M. Szreter
5 listopada 2014 roku uczniowie klas I – III brali udział w wycieczce autokarowej do Fabryki Bombek „DEKORA” w Miechowie, gdzie zapoznali się z wszystkimi etapami powstawania bombek oraz całym cyklem produkcyjnym od kawałka szklanej rurki po wymalowaną bombkę. Dzieci dowiedziały się jak wygląda ręcznie formowane szkło oraz poznały tajniki dekorowania. Największą jednak atrakcją wycieczki był udział w warsztatach plastycznych pod okiem profesjonalnych dekoratorek. Uczniowie własnoręcznie malowali i dekorowali bombki za pomocą dostępnych materiałów: farb, brokatów, pędzli. Na pamiątkę każdy uczestnik otrzymał własnoręcznie wykonaną i ozdobioną bombkę i zabrał ze sobą do domu, by móc powiesić ją podczas okresu świątecznego na choince.
Marzena Kurek
31 października 2014 roku z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego obchodzono Halloween. Wszyscy uczniowie,
którzy przebrali się, byli zwolnieni z pytania. Dodatkowymi atrakcjami były konkursy: na najciekawszą dynię, w którym zwyciężyły klasy: I, IV, II gimnazjum, na wystrój sali lekcyjnej zwyciężyły klasy: III, VI, I gimnazjum oraz na najciekawsze przebranie, nagrody otrzymali: Aleksandra Pałka, Filip Kraśniewski, Magdalena Banyś.
Tego dnia nasza szkoła wyglądała oryginalnie, ale najważniejsze było to, że wokół panowała ekscytacja, podniecenie, dreszczyk emocji, oraz wiele śmiechu i radości. Było to możliwe dzięki ogromnemu zaangażowaniu uczniów i wspaniałych rodziców, którzy pomogli w zorganizowaniu tego święta. SERDECZNIE DZIĘKUJEMY! Na długo utkwi nam to święto
w pamięci i z niecierpliwością będziemy go oczekiwać w przyszłym roku.
Opiekunowie: Małgorzata Janik, Monika Smółka
W związku ze zdarzającymi się ucieczkami z lekcji w celu zachowania bezpieczeństwa na czas trwania zajęć wszystkie drzwi w Zespole są zamknięte. Z wejścia głównego uczniowie korzystają tylko w obecności osób dorosłych. Pozostałych uczniów proszę, aby wchodzili i wychodzili ze szkoły, korzystając z wejścia do szatni.
Osoby dorosłe proszę o wyrozumiałość i cierpliwość w oczekiwaniu na otwarcie drzwi przez pracownika Zespołu.
Dziękuję. Dyrektor Zespołu
27 października 2014r. odbyła się wywiadówka profilaktyczna pt: „Wpływ wychowawczy rodziców na dziecko, jakich błędów nie popełniać, jak radzić sobie w sytuacjach trudnych” przeprowadzona przez pana Marka Szczotkowskiego z Firmy Edukacyjno – Szkoleniowej. Spotkanie miało na celu uświadomienie rodzicom, że ich podstawowym obowiązkiem wobec dziecka jest wpływ na jego wychowanie, omówione zostały metody wychowawcze oraz najczęstsze błędy popełniane przez rodziców.
Dziękujemy Pełnomocnikowi Wójta Gminy ds. Profilaktyki i Kierownikowi Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej
w Bolesławiu za sfinansowanie tego spotkania.
Gościliśmy również w tym dniu przedstawicielki Komendy Policji w Olkuszu, które omówiły problem cyberprzemocy. Może on dotknąć wszystkich użytkowników Internetu bez względu na wiek czy poziom umiejętności posługiwania się komputerem,a najczęściej przybiera formy nękania, straszenia, obrażania, publikowania obraźliwych komentarzy, publikowania i rozsyłania ośmieszających, nieprawdziwych informacji. Należy pamiętać o tym, że ofiara cyberprzemocy może zgłosić ten fakt na policję.
16 października 2014r. uczniowie klas I - III Szkoły Podstawowej uczestniczyli w spektaklu profilaktycznym pt: Prawdziwy skarb przygotowanym przez Impresariat Artystyczny Inspiracja z Krakowa. Pod metaforycznymi postaciami żółwia i papugi ukryto typowe zachowania dla niepożądanych relacji rówieśniczych tj: dokuczanie innym, wyśmiewanie, wykluczenie z grupy. Spektakl miał na celu eliminowanie tych zjawisk poprzez naukę empatii, eksponowanie mocnych stron i umiejętności każdego z bohaterów.
Dziękujemy Kierownikowi Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Bolesławiu i Pełnomocnikowi Wójta Gminy ds. Profilaktyki za sfinansowanie spektaklu.
Wielki, kto się rozumem ponad tłumy wznosi,
Wielki, kto szczytnym słowem światu prawdę głosi,
Lecz czy nie większy, kto w ciszy i skupieniu,
Wierny na zawsze powołaniu swemu,
Niesie światło nauki bez sławy, rozgłosu,
Dając go z cierpliwością człowiekowi drugiemu?
On rzetelnie i konsekwentnie rzeźbi dusze oporne,
By stały się na trudy i zło świata odporne.
Dla czynów bez rozgłosu, z miłości spełnionych,
Niesiemy podziękowania z serc wdzięcznością przepełnionych.
Jak co roku w naszej szkole, 14 października obchodziliśmy uroczyście Dzień Edukacji Narodowej. Ten dzień jest szczególny w pracy każdego nauczyciela. To moment, w którym zapominamy o trudach codziennej pracy, o przeciwnościach
z jakimi przychodzi nam się zmierzyć każdego dnia. W tym dniu najważniejszy jest uśmiech naszych uczniów, miły gest
i wówczas pojawia się myśl: ”że jednak ta praca ma sens, ogromny sens!” Ale to także święto wszystkich pracowników szkoły, bez których nie mogłaby ona istnieć.
Na uroczystośc przybyli pani Janina Borowiec - Dyrektor Samorządowego Zespołu Oświaty i Wychowania w Bolesławiu oraz Radni Gminy Bolesław: pan Mirosław Ćwięczek oraz pan Marek Zięba.
Pod opieką pani Magdaleny Tomsi i pana Tomasza Chrobaka uczniowie przygotowali akademię, w której pokazali swoje ogromne zdolności artystyczne. Program uroczystości, bardzo ciekawy i urozmaicony, obejmował nie tylko śpiew chóru, recytacje wierszy, scenki kabaretowe, ale również taniec. Było niezwykle kolorowo, radośnie i odświętnie.
Po zakończeniu części artystycznej pani dyrektor złożyła wszystkim pracownikom Zespołu serdeczne życzenia oraz nagrodziła wyróżniających się nauczycieli. W tym roku Nagrody Dyrektora otrzymali: p. Małgorzata Janik, p. Monika Smółka, p. Tomasz Chrobak i p. Benjamin Lelątko. Za szczególne osiągnięcia dydaktyczno-wychowawcze p. Agnieszka Szymczyk-Wyżychowska oraz p. Grzegorz Głowacki otrzymali Nagrodę Wójta.
7 października 2014 roku odbył się rajd „Ojcowska Złota Jesień”. Wspólnie z członkami SKKT Publicznego Gimnazjum
w Bolesławiu, Zespołu Szkół w Krzykawie, Gimnazjum nr 3 w Olkuszu oraz Szkoły Podstawowej nr 2 w Olkuszu pokonaliśmy liczącą około 8 km trasę. Wyruszyliśmy z Białego Kościoła. Po drodze mijaliśmy Jaskinię Ciemną, skałę nazywaną Rękawicą, Bramę Krakowską, Źródełko Miłości, ruiny zamku w Ojcowie oraz Kapliczkę „Na Wodzie”. Piękno otaczającej przyrody, baśniowe widoki i słoneczna pogoda wzbudziły w nas zachwyt. W rajdzie wzięło udział 17 uczniów Zespołu, nad którymi opiekę sprawowały pani dyrektor Bogusława Swoboda i pani Dorota Filipek.
Dzień 6 października był bardzo ważnym dniem w naszym Zespole. W tym dniu, odbyła się uroczystość ślubowania i pasowania dzieci na „prawowitych” uczniów ZPSG w Podlipiu. W uroczystości tej wzięli udział uczniowie klasy I Szkoły Podstawowej oraz Gimnazjum. Po odśpiewaniu hymnu państwowego nastąpiła część oficjalna, w której uczniowie złożyli przysięgę na sztandar Zespołu. Ślubowali być dobrymi Polakami, godnie reprezentować swoją szkołę, swym zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom. Po złożeniu ślubowania Pani Dyrektor używając "magicznego" pióra dokonała symbolicznego pasowania na ucznia. Po pasowaniu uczniowie obu klas pokazali swoje umiejętności w programach artystycznych przygotowanych pod okiem swoich pań wychowawczyń: Pani mgr Małgorzaty Janik oraz Pani mgr Marty Szreter. Wszyscy obecni na akademii ocenili umiejętności uczniów nagradzając ich dużymi brawami. Na koniec uroczystości uczniowie otrzymali od Pani Dyrektor pamiątkowe dyplomy i legitymacje oraz „rogi obfitości” ufundowane przez rodziców.
https://zpsgpodlipie.edupage.org/album/?#gallery/125
M.Szreter