Dnia 07.10.2024 r. na stadionie MOSiR w Olkuszu odbyły się Powiatowe Igrzyska Młodzieży w lekkoatletyce. Nasz uczeń Bartłomiej Probierz zajął pierwsze miejsce w pchnięciu kulą chłopców. Natomiast 3 miejsce w pchnięciu kulą dziewcząt zajęła Anita Kulig, a 4 miejsce w skoku w dal dziewcząt zajęła Zofia Banasik.
Serdecznie gratulujemy!!!
W obecnym roku szkolnym nasza szkoła przystąpiła do Ogólnopolskiego Projektu „Empatyczna klasa”.
Jest on odpowiedzią na kierunki realizacji polityki oświatowej państwa ogłoszone przez Ministerstwo Edukacji i Nauki w roku szkolnym 2024/2025 tj. Wspieranie dobrostanu dzieci i młodzieży, ich zdrowia psychicznego. Rozwijanie u uczniów i wychowanków empatii i wrażliwości na potrzeby innych. Podnoszenie jakości edukacji włączającej i umiejętności pracy z zespołem zróżnicowanym.
Głównym celem Projektu jest kreowanie u dzieci i młodzieży postawy lojalności, współpracy i pomocy oraz rozwijanie umiejętności odczuwania stanów emocjonalnych innych osób i reagowania na dany sposób zachowania. Zadaniem szkoły jest realizowanie misji wyznaczonych na każdy miesiąc trwania projektu.
Nasza placówka bierze udział w ogólnopolskim projekcie edukacyjno- czytelniczym "Bajki – Pomagajki”.
Projekt opiera się przede wszystkim na bajkoterapii, ale wiąże się także z propagowaniem wśród najmłodszych idei czytelnictwa, w tym głośnego czytania.
BAJKI-POMAGAJKI to niezwykłe historie dotyczące różnych emocji, postaw czy trudności, z którymi dzieci niejednokrotnie się borykają. Nie są one zakończone morałem, ale dzieci mogą utożsamiać się z bohaterami i przeżywać z nimi określone sytuacje.
BAJKI-POMAGAJKI oswajają z emocjami i problemami bohaterów, a co najważniejsze zawierają wiele praktycznych wskazówek, co można zrobić, by poradzić sobie w trudnych chwilach.
Głównym celem akcji będzie wzmocnienie rozwoju psychicznego dzieci, budowanie wiary we własne umiejętności oraz budowanie pozytywnej samooceny dzieci. Będziemy uczyć się radzić sobie w trudnych sytuacjach oraz kształtować umiejętności emocjonalno- społeczne dzieci i uczniów.
Projektem objęte będą dzieci z grup przedszkolnych oraz klas pierwszych.
Konkursu SKO dla szkół i nauczycieli to rywalizacja, w której szkoły realizują założenia programu edukacyjnego Szkolnych Kas Oszczędności.
Celem konkursu jest m.in. praktyczna edukacja ekonomiczna, kształtowanie podstaw przedsiębiorczości, promowanie zdrowego stylu życia oraz wsparcie działań edukacyjnych kierowanych do uczniów szkół podstawowych, realizowanych w ramach programu SKO przez Nauczycieli.
Dzięki SKO PKO Banku Polskiego, dzieci mogą rozwijać swoje umiejętności i pasje oraz poznawać nowe obszary wiedzy wykraczającej poza podstawę programową, w tym z zakresu szeroko pojętych finansów, przedsiębiorczości, ekologii, zdrowego stylu życia, pierwszej pomocy i cyberbezpieczeństwa.
W ramach rywalizacji Nauczyciele przygotowują elektroniczne prezentacje przedstawiające działania i osiągnięcia szkoły w trakcie trwania danej edycji.
Miło mi poinformować, że nasz Zespół otrzymał nagrodę w wysokości 1500 zł.
2 września 2024 roku o godzinie 11:00 w Zespole Przedszkolno-Szkolnym w Podlipiu zadzwonił pierwszy dzwonek. Pani Dyrektor Joanna Hodur przywitała Rodziców, Nauczycieli, Pracowników i Uczniów w nowym roku szkolnym słowami :
"Minęły dwa miesiące beztroskich wakacji. Chociaż nie jest łatwo pożegnać plaże skąpane w słońcu, błękit nieba czy ścieżki górskie ukryte wśród zielonych lasów, nadszedł czas na nowe wyzwania i przygody, które rozpoczną się w murach naszej Szkoły". Z niecierpliwością i radością oczekujemy na nie.
Działania na rzecz zwiększenia stanu zaszczepienia dzieci i młodzieży przeciw chorobom zakaźnym.
Najlepszy czytelnik w klasach I – III
Iga Imielska z klasy trzeciej
Najlepszy czytelnik w klasach 4 – 7
Aleksandra Mazur z klasy piątej
E.Kulig
To już jest koniec!
Wraz z końcem roku szkolnego 2023/2024 kończy się nasz udział w Narodowym Programie Rozwoju Czytelnictwa 2.0. Czego dokonaliśmy? Jak rozwijało się czytelnictwo uczniów w tym czasie? - można prześledzić na stronie internetowej Zespołu.
Dopełnieniem projektu było uroczyste wręczenie na zakończenie roku szkolnego nagród książkowych (zakupionych w ramach Programu) dla pięciu uczennic mających znaczących wpływ w rozwój czytelnictwa w Szkole Podstawowej.
Nagrody otrzymały:
Magdalena Pietrzyk, Wiktoria Wojdyła, Aleksandra Mazur, Emilia Kucharek i Maja Pałka.
Należy dodać, iż dziewczęta te były również uczestniczkami innowacji pedagogicznej „Poznaj zawód bibliotekarza” prowadzonej przez nauczyciela bibliotekarza i doradcę zawodowego Zespołu.
E.Kulig
12 czerwca uczniowie klasy czwartej i piątej uczestniczyli w spotkaniu zorganizowanym przez Wójta gminy Bolesław oraz Centrum Kultury w Bolesławiu z uczestnikami i pracownikami Warsztatu Terapii Zajęciowej w Lgocie Wolbromskiej w uroczym miejscu, jakim jest Dworek w Krzykawce. Spotkanie integracyjne z osobami niepełnosprawnymi miało na celu zaprezentowanie, w jaki sposób i jakie są efekty pracy na zajęciach warsztatowych, jak rehabilitują się społecznie i zawodowo w ramach warsztatów takie osoby. Mieliśmy okazję porozmawiać z nimi, podziwiać ich wytwory twórczości czy to rękodzieła czy obrazów, a nawet wypić ciepłe kakao… oraz otrzymać prezenty… Dopełnieniem wydarzenia była wspólna rozmowa - wymiana doświadczeń w czynieniu dobra, którą poprowadziła redaktor naczelna Bolesławskich Prezentacji.
Było to niezwykle owocne spotkanie zwłaszcza, że część naszych uczniów to członkowie Klubu Wolontariusza „Szkolne S.O.S” i wzięli sobie do serca słowa, które usłyszeli, przemyślenia i chęć działania w niesieniu pomocy osobom potrzebującym.
E.Kulig