W czerwcu podsumowaliśmy udział i wyniki uczniów w Międzynarodowym Konkursie Języka angielskiego „The Big Challange”. Pierwszy konkurs odbył się we Francji, w 1998 roku, a dziś skupia ponad 650000 uczestników z całej Europy. W tym roku szkolnym w Polsce w konkursie wzięło ponad 28000 tys. uczniów. Jesteśmy dumni, że 24 uczniów z klasy 4 oraz 5 zmierzyło się z pytaniami konkursowymi w formie online na dwóch poziomach językowych. Kilka miesięcy przed konkursem uczniowie mogli dodatkowo korzystać z aplikacji The Big Challenge PLAY.
W gronie uczniów z najlepszym wynikiem w Polsce znaleźli się uczniowie, którzy otrzymali Specjalne Wyróżnienia, są to:
Level 1 ( klasa 5):
1.Franciszek Piekoszewski
2.Krystian Zysk
3.Emilia Kucharek
Level 2 ( klasa 6):
1.Adam Gołąb
2.Oliwer Dessauer
3.Julia Płońska
4 Alicja Kupiec
Wszyscy uczniowie otrzymali drobne upominki: plakaty, ołówki, oraz książki. Cieszymy się, że jesteśmy częścią tego przedsięwzięcia. Gratulujemy i zapraszamy do edycji za rok!
Well done!
Joanna Sosnowska
W październiku 2023r. został ogłoszony konkurs dla członków Szkolnej Kasy Oszczędności „Oszczędzam systematycznie w roku szkolnym 2023/2024”.
Oto wyniki:
I miejsce Emilia Łaskawiec, klasa I
II miejsce Natan Mądrala, klasa I
III miejsce Alicja Hasior, klasa III
Gratulujemy i zapraszamy do udziału za rok!
Od 9 kwietnia 2024r. Bank PKO udostępnił konkurs „Test Wiedzy Ekonomicznej”. W teście mogli wziąć udział uczniowie, których szkoła uczestniczy w programie SKO PKO Banku Polskiego S.A. Test miał na celu sprawdzenie wiedzy i umiejetności m.in. z zakresu ekonomii, nowoczesnej bankowości i cyberbezpieczeństwa. Z naszej szkoły przystąpiło do niego 70 uczniów.
Przez cały rok szkolny 2023/24 w naszej szkole realizowany był ogólnopolski projekt edukacyjny „Z kotem Amadeuszem przez świat wartości i emocji”. Choć to koniec spotkań dzieci z przesympatycznym kocim łobuziakiem Amadeuszem, to z pewnością korzyści z nich płynące pozostaną z dziećmi na zawsze. Poprzez przygody i perypetie bohatera projektu, mogliśmy utożsamić się z przeżywanymi przez niego emocjami, problemami i trudnościami. Wspólnie staraliśmy się szukać rozwiązań i możliwości wyjaśnienia tego, co niejasne, trudne i skomplikowane. Uczyliśmy się, jak radzić sobie z trudnymi emocjami oraz różnymi sytuacjami dnia codziennego. Czas poświęcony na realizację zajęć, to czas zdobywania wiedzy i cennych umiejętności. Jednak oprócz tych oczywistych korzyści, nie sposób nie wspomnieć, że zajęcia w ramach projektu były dla dzieci również doskonałą okazją do wzajemnego poznawania się, zacieśniania relacji oraz dobrej zabawy!
Anna Sierka
W ramach NPRCz czwartoklasiści realizowali projekt, do którego inspiracją okazał się komiks Kajko i Kokosz. Szkoła latania Janusza Christa.
Uczniowie na lekcjach języka polskiego poznali definicję komiksu oraz pochodzenie nazwy gatunku. Kiedy opanowali podstawowe zasady tworzenia komiksu tj. dobieranie odpowiednich dymków, rozmieszczanie ich w ramkach itp. pracując indywidualnie przez następne godziny tworzyli własne pomysły. Efekty przeprowadzonego projektu można było podziwiać na wystawie, która miała miejsce na górnym korytarzu Zespołu.
M. Smółka, M. Janik
Realizacja: Marzena Kurek, Aneta Nawara
W ramach NPRCz drugoklasiści realizowali projekt, do którego inspiracją okazała się książka pt. „MAM PRAWO !” Grzegorza Kasdepke. Uczniowie wysłuchali czytanych przez nauczyciela perypetii szkolnego kółka teatralnego „Konewka”, a także sami czytali swoim kolegom i koleżankom niektóre rozdziały książki. Stały się one dobrym pretekstem do szerokiej dyskusji na temat praw dziecka. Niektóre historie „z życia wzięte” i bohaterowie, z którymi najmłodsi mogli się utożsamić były wspaniałym źródłem wiedzy o prawach dziecka. Uczniowie podczas projektu zapoznali się z podstawowymi informacjami o prawach dziecka. Przedstawiono uczniom Konwencję o prawach dziecka jako najważniejszego dokumentu mówiącego o ich prawach. Przekazano informację o osobach i instytucjach dbających o prawa dziecka. Uczniowie długo zastanawiali się, które z poznanych praw wydają im się najważniejsze. Dyskutowali i prezentowali swoje zdanie, a na zakończenie każdy uczeń wybrał sobie jedno prawo, które wydawało mu się najbliższe i szczególnie zapadło mu w pamięć i zaprezentował klasie. Uczniowie rysowali prawa dziecka, a z powstałych prac utworzyli wystawę. Podczas projektu uczniowie dowiedzieli się nieomal wszystkiego, co powinny wiedzieć o prawach dziecka.
Marzena Kurek
U schyłku roku szkolnego 2023/2024 odbyły się jeszcze dwa konkursy czytelnicze zorganizowane przez bibliotekę szkolną i nauczycieli polonistów w ramach realizowanego projektu Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0. realizowany przez ZPS w Podlipiu.
Pierwszy konkurs, dedykowany dzieciom młodszym (klasy 1-3) nosił nazwę „Moja Biblioteka”.
Polegał on na zaprojektowaniu przestrzeni biblioteki szkolnej w taki sposób, jaki chcieliby widzieć go uczniowie. W pracach konkursowych pojawiały się bardzo ciekawe i nowatorskie rozwiązania, którym należy się przyjrzeć w przyszłości. Natomiast wspólnym mianownikiem była duża, nie podzielna przestrzeń - przede wszystkim służąca wycieszeniu, odpoczynkowi, skupieniu, ale też integracji czytelników.
Laureaci:
I miejsce – Jacob Kinton z klasy II
II miejsce – Emilia Łaskawiec, klasa I
III miejsce – Natan Mądrala z klasy I
Wyróżnienie – Franciszek Proszczek, klasa II
Drugi konkurs dla starszych uczniów (klasy 4 -7) o nazwie „Plastyczna interpretacja wybranego cytatu” odkryła morze interpretacji słów poetki, Wisławy Szymborskiej: „Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła”. Trudno było wybrać najtrafniejsze plastyczne spostrzeżenia, pomysłów było co niemiara. Wniosek może być tylko jeden – tak dużo pokładów twórczości siedzi w naszych uczniach - czytelnikach trzeba tylko zapalić tę iskrę…, uruchomić, to, co schowane głęboko i to jest cudowne…
Laureaci:
I miejsce – Zofia Banasik, klasa VII
II miejsce – Bartosz Pawlik z klasy VI
III miejsce – Natalia Kopa, klasa IV
Dziękuję pani Monice Smółce za współorganizacje konkursów oraz pani Danucie Dymkowskiej – Paździor za pomoc przy przeprowadzeniu konkursu w starszych klasach.
Szczególne podziękowania kieruję do pani Beaty Bazan – Bagrowskiej, która zechciała
w ramach spotkania autorskiego z uczniami, wręczyć nagrody, rozwiązując w ten sposób konkursy.
Wszystkim uczestnikom gratulujemy i życzymy przyszłych sukcesów w konkursach!
Należy wspomnieć, że nagrody dla laureatów zostały zakupione ze środków pochodzących
z projektu NPRCz.
E.Kulig
Dnia 3 czerwca 2024r. w Zespole Przedszkolno – Szkolnym w Podlipiu w ramach realizacji projektu Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 miało miejsce wydarzenie kulturalne – Spotkanie autorskie. Zaproszonym gościem była Pani Beata Bazan – Bagrowska, pisarka, dziennikarka, fotografka, poetka, fascynatka naszego regionu i malarka a od 25 lat redaktor naczelna Bolesławskich Prezentacji – miesięcznika samorządowego naszej Gminy wydawanego przez Centrum Kultury im. Marii Płonowskiej w Bolesławiu.
Na spotkaniu z uczniami klas 1,2,4 i 5, o poranku Autorkę przywitała Dyrektor Zespołu, Pani Aneta De Gregorio, uczniowie oraz uczestniczący nauczyciele.
Autorka opowiadała o swoich publikacjach m.in. wydanej książeczce dla dzieci Jak to rozgryźć
z ilustracjami pani Iwony Skupińskiej, powieści Róże w Coca-Coli, wydanej przez Wydawnictwo Filipinka, mówiła o swojej poezji, pisaniu… Wydarzenie wzbogaciła forma interakcji z czytelnikami poprzez wymianę zdań, zadawanie pytań uczniom i odpowiadanie na liczne zapytania czytelników
o swoją twórczość, dorobek artystyczny. Okazało się, że im młodsi uczniowie, tym bardziej byli dociekliwi, zadawali nawet trudne, nietuzinkowe pytania o redagowanie czasopisma, nawet Pani Beata na poczet chwili zaimprowizowała rymowanki. Na koniec, co nie było oczywiste poprosiła uczniów
o dzielenie się swoimi doświadczeniami w próbach tworzenia, pisania.
Pisarka tak zainspirowała dzieci, że na kolejnych zajęciach tworzyli swoje własne książeczki i ilustracje.
Pod koniec wydarzenia poprosiliśmy o wręczenie nagród laureatom konkursów czytelniczych organizowanych przez bibliotekę szkolną: „Moja biblioteka” i „Plastyczna interpretacja wybranego cytatu”.
Było to kreatywne spotkanie z niezwykłą osobą… tak ciepłą, natchnioną pozytywną filozofią… za co jesteśmy wdzięczni i mamy nadzieję, że Pani Beata Bazan – Bagrowska zaszczyci nas jeszcze swoją obecnością, na którą z niecierpliwością czekamy.
E.Kulig
Miło nam poinformować, iż uczennica klasy 2 Hania Białas zdobyła 1 miejsce 🏆w Powiatowym Dyktandzie z Języka Angielskiego organizowanym przez Powiatową Miejską Bibliotekę Publiczną w Olkuszu oraz Centrum Helen Doron. Konkurs przeznaczony był dla uczniów klas 2 powiatu olkuskiego . Hania zdobyła puchar 🏆Helen Doron dla siebie i dla szkoły ! Gratulujemy Hani 👏🏆🥇
2️⃣2️⃣ maja 2024r. uczniowie klas I-lll wyruszyli na wycieczkę do Międzynarodowego Portu Lotniczego Katowice im. Wojciecha Korfantego w Pyrzowicach ✈️
W planie wycieczki odbyło się zwiedzanie Strażnicy 🚒
Hangaru lotniczego👨🔧
Uczniowie uczestniczyli w pokazie Sokolniczym 🦅
Oglądali Wieżę Kontrolną Lotów🗼
Przebywając w polu manewrowym lotniska mieli okazję z bardzo bliska oglądać startujące i lądujące samoloty ✈️
Zwiedzali Terminale A-B-C
Była to bardzo pouczająca, ciekawa, interesująca i udana przygoda lotnicza :)
Serdeczne podziękowania należą się Dyżurnemu Operacyjnemu Portu Robertowi Ruszkowskiemu
oraz Kierownikowi Działu Operacyjnego Karinie Gołąb-Maniura.
To dzięki nim udało się zorganizować tą wycieczkę, która długo pozostanie w naszej pamięci.
27 maja w Zespole Przedszkolno – Szkolnym w Krzykawie odbyły się trzecie Gminne Zawody Lekkoatletyczne dla klas I – III. Nasz Zespół reprezentowało 7 uczniów. Rywalizowali oni z uczniami ze Szkoły Podstawowej z Bolesławia oraz z Krzykawy w czterech konkurencjach.
Nasi uczniowie zajęli następujące miejsca:
Rzut piłeczka palantową w kategorii dziewcząt:
I miejsce Alicja Hasior
III miejsce Emilia Kupiec
Bieg na 200m w kategorii chłopców:
II miejsce Igor Szlęzak
Bieg na 200m w kategorii dziewcząt:
II miejsce Alicja Hasior
Skok w dal w kategorii dziewcząt:
II miejsce Alicja Hasior
Bieg na 60 m w kategorii dziewcząt:
I miejsce Alicja Hasior
Serdecznie gratulujemy!!!
24 maja 2024r. uczniowie klasy pierwszej i trzeciej uczestniczyli - w ramach współpracy międzybibliotecznej - w zajęciach czytelniczych prowadzonych przez pracownika Gminnej Biblioteki Publicznej im. Waśniewskich w Bolesławiu, panią Natalię Dudę. Zajęcia pt. „Polska w legendach: historia i symbole” w bardzo ciekawy sposób przeprowadziły młodych odbiorców przez najważniejsze legendy dotyczące naszego kraju. Pani Natalia oczywiście, zatrzymała się przy tej najważniejszej – o powstaniu Państwa Polskiego, czytając Legendę o Lechu, Czechu
i Rusie. Okazało się, że dzieci sporo wiedzą na temat legend, znają treść niektórych i chętnie włączyli się do dyskusji. Prowadząca przypomniała również młodym ludziom symbole narodowe i ich znaczenie. Na koniec promowała czytelnictwo poprzez prezentację innych legend, zachęcając przy tym do korzystania z księgozbioru biblioteki.
21 maja 2024 roku w Zespole Przedszkolno – Szkolnym w Krzykawie odbył się Gminny Drużynowy Turniej Sportowy o puchar Wójta Gminy Bolesław "Młodszoliada 2024”. W rozgrywkach brały udział wszystkie szkoły z terenu Gminy Bolesław. Rywalizowały one w sześciu konkurencjach.
Nasza drużyna zajęła II miejsce.
Serdecznie gratulujemy!!!
Dnia 20.05.2024 r. na boisku Orlik w Bukownie odbyły się Powiatowe Igrzyska Młodzieży w piłce nożnej dziewcząt. Drużyna w składzie: Zofia Cieślik, Anita Kulig, Julia Leśniak, Zofia Banasik, Oliwia Oliwa, Zuzanna Skolimowska zajęła 1 miejsce i awansowała do zawodów rejonowych.
Serdecznie gratulujemy!!!!
W dniu 17 maja 2024 r. odbyła się uroczystość przekazania sztandaru Szkole Podstawowej im. Jana Brzechwy w Podlipiu. Z okazji tak wyjątkowego wydarzenia mieliśmy zaszczyt gościć w naszym Zespole Małopolską Kurator Oświaty Gabrielę Olszowską, władze Gminy Bolesław oraz szczególnie bliskich i ważnych nam gości. Wydarzenie to na długo zostanie w naszych sercach i pamięci. Dziękujemy pani dyrektor Anecie De Gregorio i wszystkim fundatorom za możliwość zorganizowania tak wspaniałej uroczystości.