W maju w świetlicy szkolnej odbył się konkurs Laurka dla mamy. Prace zostały wykonane przez uczniów klas 1-VI ulubioną techniką plastyczną. Nagrody za wykonane prace otrzymali:
W klasach I-III: I miejsce Anita Kulig, II miejsce Justyna Stachura, III miejsce Zofia Banasik
W klasach IV-VI: I miejsce Szymon Mistela, II miejsce Weronika Mistela, III miejsce Adam Piętka
Gratulujemy nagrodzonym. Zapraszamy do obejrzenia prac w świetlicy szkolnej.
30 maja po południu starsi uczniowie Zespołu mieli okazję przypomnieć sobie ubiegłoroczne zajęcia innowacji filmowej „Popołudnie z filmem”. Tym razem wybraliśmy film o nastolatkach, którzy na co dzień borykają się z własną chorobą, walką o życie, walką o spełnienie choćby najmniejszego z marzeń. Młodzież naszego Zespołu bardzo lubi aktywnie oglądać filmy, prowadzić dyskusje o nich, wcielać się w losy bohaterów czy poszukiwać informacji na temat danego dzieła. Dlatego tym chętniej uczestniczą w zajęciach filmowych i wspólnie spędzają ze sobą czas. To dla uczniów ciekawe doświadczenia, które niosą za sobą wartości nie tylko płynące z tematyki filmów, ale także z własnych przemyśleń.
E.Kulig
30.05.2018r. Święto Rodziny w naszym Przedszkolu. Najmłodsze przedszkolaczki zaprosiły swoich rodziców na występ przygotowany z tej okazji. Dzieci pięknie przedstawiły przygotowany wraz z wychowawczyniami program artystyczny, nie brakło łez wzruszenia i uśmiechów radości na twarzach rodziców. Na koniec programu artystycznego, maluchy wręczyły rodzicom przygotowane prezenty wraz z życzeniami. Rodzice natomiast przygotowali dla swoich pociech moc atrakcji – zamki dmuchane, zabawy z klaunem, bańki mydlane, cukrową watę...itp. Spotkanie z rodzicami zakończyło się słodkim poczęstunkiem. Dziękujemy Radzie Rodziców za zorganizowanie tego radosnego dnia.
30 maja w naszym Zespole miało miejsce rozstrzygnięcie konkursu religijno – plastycznego „Ewangelia pędzlem malowana”, w którym to uczniowie klas 4 – 7 szkoły podstawowej oraz II-III oddziałów gimnazjum wykazywali się umiejętnościami plastycznymi w interpretacji tekstu źródłowego, jakim była Przypowieść o miłosiernym Samarytaninie. Nie lada wyzwanie dla naszych młodych artystów, ale świetnie sobie z nim poradzili. Prace wszystkich uczniów znalazły swoje miejsce na pokonkursowej wystawie.
A oto wyniki konkursu:
W kategorii klas 4 – 6 szkoły podstawowej
I miejsce zajął Jakub Kraśniewski
II miejsce dla Dawida Szewczyka
III miejsce przypadło Szymonowi Mistela
W kategorii klas 7szkoły podstawowej i II – III gimnazjum
I miejsce dla Pauliny Skorus
II miejsce otrzymała Paulina Stachura
III miejsce zajęła Zuzanna Dreksa
Wszystkim uczestnikom konkursu dziękujemy, a laureatom gratulujemy!
Dziękujemy również sponsorom nagród: ks. Michałowi Fucia z Parafii Rzymsko-Katolickiej w Bolesławiu
oraz ks. Leszkowi Kołodziejczykowi z Parafii Polsko-Katolickiej w Bolesławiu
Organizatorzy:
E.Kulig, M. Kajda, ks. M.Fucia
W ramach obchodów 100. rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości 23 maja w naszym Zespole odbył się koncert pt. „Polska muzyka w drodze do wolności” w wykonaniu zaprzyjaźnionej Agencji Artystycznej Violino z Dąbrowy Górniczej. Artyści zaprezentowali nam utwory najznakomitszych kompozytorów doby romantyzmu i początków XX w. m.in. Fryderyka Chopina, Henryka Wieniawskiego czy Stanisława Moniuszki.
Te przepiękne dźwięki wydobywane głosem, skrzypcami i instrumentem klawiszowym popłynęły do uczniów na tle wydarzeń historycznych, o których prowadząca ciekawie opowiadała. Słuchacze dowiedzieli się , jak trudno było tworzyć pod zaborami, jakich zabiegów musieli używać kompozytorzy, aby nasza polska muzyka przetrwała. Uczestnicy koncertu również aktywnie włączyli się przyśpiewując do pieśni i piosenek z tamtego okresu. Było to niezapomniane przeżycie…
I tym oto sposobem mogliśmy przybliżyć sobie czasy, w których nasz kraj walczył o miejsce w świecie, o utraconą niepodległość.
23 maja w naszym Zespole był dniem bez telefonu komórkowego. Uczniowie nie używali telefonów i innych urządzeń elektronicznych. A wszystko po to, by zwrócić ich uwagę na alternatywne metody spędzania czasu: rozmowa z kolegami, udział w koncercie, wspólny wypad na rower… i wcale telefon nie jest potrzebny. Tak również uważają uczniowie, co wykazała przeprowadzona ankieta. W związku z prowadzoną akcją uczniowie na zajęciach wychowawczych tworzyli plakaty promujące takie zachowania pt. „…zamiast komórki”. Zwycięzcami w konkursie na plakat okazali się uczniowie klasy 4 szkoły podstawowej, II miejsce zdobyła klasa II gimnazjum a trzecie miejsce należy do klasy 3 szkoły podstawowej. Podsumowaniem „Dnia bez komórki” była przygotowana przez uczniów prezentacja Telefoniczny savoir vivre.
Na razie naszym podopiecznym fonoholizm nie grozi, ale profilaktyki nigdy za wiele.
E. Kulig, M. Wiktor
W dniu 22.05.2018r. uczniowie naszego Zespołu brali udział w konkursie krasomówczym "Moja miejscowość w legendzie". Miło nam poinformować , że I miejsce zajął uczeń naszego Zespołu - Szymon Karcz. Gratulujemy!!!
M. Smółka
WYCIECZKA SZLAKIEM PIASTOWSKIM 9-11 MAJ:
1 DZIEŃ
Kruszwica - Mysia Wieża, kolegiata, rejs po Jez. Gopło, Strzelno - Bazylika Św. Trójcy, rotunda św. Prokopa.
2 DZIEŃ
Żnin - Biskupin - przejazd kolejką wąskotorową, Biskupin, Gniezno - archikatedra z Drzwiami Gnieźnieńskimi, Muzeum Początków Państwa Polskiego.
3 DZIEŃ
Ostrów Lednicki, Poznań - Ostrów Tumski, Katedra - groby Mieszka I i Bolesława Chrobrego.
Wszystko co dobre szybko się kończy, a wspomnienia przedstawiamy w naszym filmie.
Aleksandra Nalepa, Monika Smółka, Dorota Filipek
18 maja 2018 roku udaliśmy się na wędrówkę z Żurady do Osieka. Nasza ekipa składała się z 18 uczniów z klas VI i VII szkoły podstawowej oraz II i III gimnazjum wraz z opiekunami p. Dorotą Filipek i p. Bogusławą Swobodą. Już na starcie, ze względu na niepewną pogodę, musieliśmy dokonać wyboru długości trasy. Tym razem zdecydowaliśmy się na tę krótszą, mającą 6 km długości. Było chłodno i wietrznie, więc szliśmy dość szybko, od czasu do czasu zatrzymując się na krótkie postoje. Najważniejsze, że humory dopisywały, mogliśmy wdychać czyste, leśne powietrze i podziwiać piękno mało znanych terenów południowej części powiatu olkuskiego Na mecie na wszystkich czekał odpoczynek, słodka bułka i butelka wody mineralnej. Do szkoły wracaliśmy zadowoleni, że znowu daliśmy radę. Do zobaczenia na szlaku w przyszłym roku szkolnym.
Dorota Filipek
W dniu 08.05.2018 r. w siedzibie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krakowie zorganizowano finałową uroczystość dla laureatów konkursu "Mój las", na którą przybyli uczniowie wraz z nauczycielami i rodzicami oraz przedstawiciele organizatorów konkursu. Z naszej szkoły wyróżnienie otrzymał Radosław Lasoń z klasy III oraz Marcel Leśniak z klasy VI. Opiekunem pracy Radosława była Pani Marzena Kurek, Marcela - Pan Tomasz Baran. Wyróżnieni uczestnicy odebrali z rąk Zastępcy Dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krakowie, Prezesa Zarządu Okręgowego LOP w Krakowie oraz Sekretarza Oddziału SITLiD w Krakowie gratulacje, dyplomy, a także przygotowane i ufundowane przez RDLP w Krakowie nagrody. Po części kameralnej, RDLP w Krakowie zapewniła przejazd autokarem i organizację wycieczki do lasu. Tu pod opieką leśników z Nadleśnictwa Miechów sadzili las, umieszczając sadzonki buka w przygotowanych dołkach. Następnie niestrudzona młodzież udała się na spacer ścieżkąedukacyjną "Zostań pomocnikiem leśnika". Na ścieżce wycieczkowiczów spotkał deszcz, który nie ostudził zapału do wykonywania zadań, poznawania lasu i pracy leśnika. Na zakończenie leśnej wędrówki na polanie w Goszczy na uczestników czekało piękne słońce i przygotowane przez pracowników Nadleśnictwa Miechów ognisko.
Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w międzyszkolnym konkursie informatycznym „ Dzień Bezpiecznego Internetu: Tworzymy kulturę szacunku w sieci” organizowanym przez SP nr 2 w Bukownie . Celem konkursu było propagowanie zasad bezpiecznego korzystania z Internetu, rozwijanie zainteresowań i uzdolnień informatycznych oraz twórczego myślenia. Stosowania wiedzy w praktycznym działaniu, przy zastosowaniu różnych technik komputerowych w prezentacji tematu. Podstawą udziału w konkursie było przygotowanie przez ucznia pracy w formie plakatu, rysunku bądź komiksu wykonane w dowolnym programie komputerowym (Paint, Word, Publisher, Gimp). Miło nam poinformować że uczennice klasy VI - Ewelina Skorus - zobyła I miejsce oraz Klaudia Sośnierz zdobyła wyróżnienie. Serdecznie gratulujemy
Aleksandra Nalepa
Jak co roku na wiosnę sezon turystyczny rozpoczęliśmy rajdem „Przebiśniegom na spotkanie” zorganizowanym przez zawierciański oddział PTTK. W imprezie wzięło udział 900 uczestników, wśród nich również 28 uczniów naszego Zespołu pod opieką pani Bogusławy Swobody i Doroty Filipek. W sobotę 14 kwietnia 2018r. wyruszyliśmy w trasę, która wiodła z Rzędkowic do Kroczyc. Wędrowaliśmy po atrakcyjnych terenach Jury Krakowsko – Częstochowskiej obok ostańców wapiennych: Skał Rzędkowickich i Skał Kroczyckich. Uczestnicy rajdu weszli na Górę Zborów, skąd roztaczał się wspaniały widok na całą okolicę. Było wspaniale – cudowna pogoda, trasa widokowa, przewodnicy PTTK doskonale przygotowani, a przede wszystkim uśmiechnięta młodzież.
Dorota Filipek
W marcu wśród członków Szkolnej Kasy Oszczędności Zespołu Przedszkolno – Szkolnego w Podlipiu został ogłoszony konkurs plastyczny „Oszczędzam w SKO, bo marze o …”.
I miejsce zajęła Anita Kulig z klasy 1
II miejsce Natalia Tomczyk z klasy 3
III miejsce Oliwia Oliwa z klasy 1
Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali nagrody.
Dorota Filipek
14.04.2018 r. w Domu Kultury „Papiernik” świętowano jubileusz Ośrodka Działaj Lokalnie w Kluczach, prowadzonego przez Stowarzyszenie Forum Oświatowe Klucze. Podczas uroczystego jubileuszu wręczono dyplomy przedstawicielom stowarzyszeń za zrealizowane projekty dla lokalnej społeczności, w tym również dla naszego Zespołu za projekt „Jak to dawniej bywało?”. Finałem jubileuszu był koncert zespołu „Eder” z Chrzanowa.
Aleksandra Nalepa, Monika Smółka
7 kwietnia 2018 roku uczniowie naszego Zespołu po raz piąty uczestniczyli w siódmej edycji Nocy Teatru, organizowanej przez Miejski Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Chrzanowie. Podobnie jak w latach ubiegłych, miłośnicy sztuki teatralnej mieli okazję zobaczyć pięć spektakli. Tym razem były to: "Iwona, księniczka Bugunda"/Teatr Imaginarium, "Materia"/ Grupa Dyemotion, " Słodks"/monodrm Marty Pohrebny, "Każda potwora czyli ... gra o love"/ Teatr Nie Ma, „Deklaracja 6888”/Teatr Odruch. Coroczny organizator wycieczki z Zespołu Przedszkolno – Szkolnego w Podlipiu został publicznie wyróżniony przez reżysera nocy teatru jako osoba szerząca miłość do teatru wśród młodzieży szkolnej 😊 Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy za mile spędzony czas.
Małgorzata Janik, Monika Smółka
26.03.2018r. w naszym Zespole odbył się Gminny Konkurs Ortograficzny dla klas IV-VI, którego celem jest promowanie umiejętności stosowania zasad ortograficznych języka polskiego oraz doskonalenie poprawnej pisowni. Uczniowie musieli zmierzyć się z zdaniami o różnym stopniu trudności, ale poradzili sobie doskonale. Mistrzem ortografii okazała się uczennica naszej szkoły Ewelina Skorus, II miejsce zajął Kacper Skorus uczeń Zespołu Przedszkolno-Szkolnego w Krzykawie, III miejsce zajęła Małgorzata Warwas uczennica Szkoły Podstawowej w Bolesławiu. Wszystkim nagrodzonym serdecznie gratulujemy!
Monika Smółka
Po raz pierwszy w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Św. Patryka ☘️ - patrona Irlandii, który przypada na 17 marca. W tym dniu odwiedziły nas tancerki z Zespołu Tańca Irlandzkiego ERIU w Krakowie. Spotkanie rozpoczęła prezentacja multimedialna na temat legend związanych z życiem św. Patryka. Następnie uczniowie mieli możliwość obejrzeć pokaz tańców irlandzkich, a na koniec sami wzięli udział w nauce podstawowych kroków, co było nie lada wyzwaniem.To był pierwszy kontakt naszych uczniów z muzyką i tańcem irlandzkim, ale na pewno bardzo im się podobało. Sami zobaczcie, jak świetnie się bawili!
23 marca 2018r. uczniowie klasy trzeciej gimnazjum uczestniczyli w Festiwalu Zawodów organizowanym przez samorząd Województwa Małopolskiego. Podczas tego wydarzenia uczniowie techników i szkół zawodowych zaprezentowali zdobyte umiejętności zawodowe na około 130 stanowiskach przygotowanych we współpracy z przedsiębiorcami. Uczniowie gimnazjum, którzy stoją przed wyborem dalszej drogi edukacyjnej mieli okazję zobaczyć pracę w warunkach zbliżonych do autentycznych, doświadczyć efektów pracy usługowej oraz degustować wykwintne produkty gastronimiczne.
Festiwal Zawodów to działanie w celu wspierania i modernizowania kształcenia zawodowego w Małopolsce.
22 marca 2018r. przedszkolaki z grupy "0" i uczniowie klas I - III uczestniczyli w spektaklu profilaktycznym Powrót do domu. Prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie w wykonaniu Teatru Bajdurka z Rabki. Przedstawiono opowieść o mieszkańcach ogrodu zoologicznego, którzy znudzeni monotonią życia w zoo postanawiają wydostać się na wolność. Dzięki przyjaźni między nimi udaje im się pokonać niebezpieczeństwa podróży. Spektakl ukazuje wartość przyjaźni, umiejętności łagodzenia konfliktów, uczy odpowiedzialności i szacunku dla odmienności.
Dziękujemy Kierownikowi Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Bolesławiu oraz Pełnomocnikowi Wójta Gminy ds. Profilaktyki za pomoc w organizacji i sfinansowaniu spektaklu.