W dniach 28 lutego – 19 marca 2018r. w naszym Zespole przeprowadzona została akcja czytelnicza „Poznaj moją książkę”. W ramach tej akcji ogłoszono konkurs plastyczny na przygotowanie ilustracji do wybranej, ulubionej książki. Uczestnicy mogli wykorzystać fragment lub scenę wybranej pozycji książkowej.
W piątek, 16 marca nastąpiło rozwiązanie konkursu. Zostały przyznane wyróżnienia dla prac:
Klaudii Stach z klasy 5, Karoliny Daneckiej z klasy 4 i Bartosza Smółki z klasy 6. Pozostali uczestnicy konkursu: Weronika Mistela, Ewelina Skorus, Szymon Mistela, Justyna Kulig i Kamil Banasik zostali symbolicznie nagrodzeni za udział.
Wszystkie prace plastyczne znalazły swoje miejsce na pokonkursowym wernisażu.
Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy i życzymy dalszych sukcesów oraz nowych inspiracji plastycznych na podstawie książek, które dopiero przeczytają!
GRATULACJE dla Wiktorii Małeckiej uczennicy klasy II gimnazjum, która otrzymała wyróżnienie w XV Powiatowym Konkursie Historyczno-Literackim, w kategorii dyktando, organizowanym przez I Liceum Ogólnokształcące w Olkuszu.
Równie wielkie gratulacje dla Adama Chrobota ucznia klasy II gimnazjum, za zajęcie III miejsca w II edycji Konkursu literacko-plastyczno-ekologicznego „Chrońmy źródła wody”, w kategorii praca plastyczna.
21 marca obchodzony jest Światowy Dzień Poezji, z tej okazji w naszym Zespole zorganizowany został konkurs językowy. Uczniowie musieli wykazać się ogólną wiedzą, a także poprawną dykcją przy czytaniu „łamańców językowych”. Nagrody otrzymali Karolina Szymańska z klasy III, Magdalena Wojna z klasy V oraz Damian Lorek z klasy III gimnazjum. Nagrodę publiczności zdobyła Julia Leśniak. Wszystkim uczestnikom dziękujemy za wspaniałą zabawę.
Dla starszych uczniów naszego Zespołu przygotowano w terminie 16.03 – 31.05.2018r. cykl kilku pozalekcyjnych spotkań wprowadzających w świat techniki plastycznej – dekoupage.
Zainteresowani uczniowie będą mieli okazję nie tylko posiąść wiedzę na temat zdobienia różnych przedmiotów tą techniką, ale przede wszystkim wykonywać własne prace wykorzystując swój plastyczny potencjał, rozwijać twórcze myślenie, sprawności manualne i przy tym kształcić w sobie wrażliwość na sztukę.
E.Kulig
15 marca 2018r. nasz Zespół gościł pracownika Powiatowej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w Olkuszu (Stanowisko ds. Oświaty Zdrowotnej i Promocji Zdrowia). Uczniowie klas IV - VI uczestniczyli w prelekcji na temat wpływu właściwego odżywiania na zdrowie człowieka, a z uczniami klas VII i gimnazjum omówiono problem środków psychoaktywnych, nikotyny i e-papierosów oraz ich negatywnego działania na organizm ludzki.
Konkurs matematyczny organizowany co roku, w tym również w naszym Zespole odbył się dnia 15 marca 2018 r. Uczestnicy konkursu podzieleni na 4 grupy w zależności od wieku rozwiązywali 30 zadań mając do dyspozycji 75 minut. Uczniowie musieli wykazać się znajomością treści wykraczających poza program nauczania oraz popisać się umiejętnością logicznego myślenia. Na wyniki konkursu musimy poczekać do połowy maja. Trzymamy mocno kciuki i czekamy na wyniki:)
Dwóch uczniów z naszej szkoły: Radosław Lasoń (klasa III) i Marcel Leśniak (klasa VI) zostali wyróżnieni w etapie wojewódzkim OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU DLA MŁODZIEŻY SZKOLNEJ pod hasłem MÓJ LAS - XXXI EDYCJA - 2017 /2018. Prace chłopców zostały wyróżnione przez Zarząd Okręgu Ligi Ochrony Przyrody w Krakowie. Konkurs przeprowadzony został w czterech kategoriach wiekowych. Łącznie wpłynęło 109 prac. Szczegółowe informacje na temat wyniku konkursu dostępne na stronie internetowej: http://krakow.lop.org.pl/
Najlepsze prace z I etapu szczebla regionalnego przesyłane są przez Zarząd Okręgowy LOP do Zarządu Głównego Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Leśnictwa i Drzewnictwa. Główny Sąd Konkursowy dokonuje oceny prac w poszczególnych kategoriach i wyłania laureatów I, II i III nagrody. Ogłoszenie wyników konkursu etapu ogólnopolskiego nastąpi w terminie do 15 kwietna 2018 roku.
Za obu wyróżnionych uczniów mocno trzymamy kciuki i życzymy im powodzenia!😀
😀
Tomasz Baran
W lutym w świetlicy szkolnej odbył się konkurs na Kartkę Walentynkową. Wzięli w nim udział uczniowie klas
I-VI Zespołu w Podlipiu. Nagrody za wykonane prace otrzymali:
w klasach I-III
I miejsce Blanka Kaczmarek kl.3
II miejsce Dorota Machnik kl.1
III miejsce Aleksandra Lipska kl.3
w klasach IV-VI
I miejsce Magdalena Wojna kl.5, Weronika Świerczek kl.5
II miejsce Justyna Kulig kl. 6
III miejsce Adam Piętka kl.4
Edyta Sadzawicka
W ramach dzisiejszych zajęć koła przyrodniczo - geograficznego mieliśmy okazję poznać Pana Zbigniewa Maja - utytułowanego hodowcę gołębi pocztowych. Pan Maj bardzo ciekawie opowiadał o tych niezwykłych ptakach. Gołąb pocztowy charakteryzuje się tym, że potrafi powrócić do gołębnika z bardzo odległych miejsc. Obecnie hoduje się go w celach wystawowych i sportowych. Organizowane są zawody, potocznie zwane lotami, które polegają na jednoczesnym wypuszczaniu tych pięknych i wytrzymałych ptaków z nieraz bardzo odległych miejsc. Pan Zbigniew przyniósł na zajęcia używany w przeszłości zegar do rejestrowania przylotów gołębi a także literaturę i czasopisma branżowe. Hodowca w swojej kolekcji posiada wiele pucharów i dyplomów zdobytych przez skrzydlatych podopieczny, które również mieliśmy okazję zobaczyć. Oprócz ciekawego miniwykładu, mogliśmy zadać Panu Zbigniewowi wiele pytań, na które chętnie udzielił odpowiedzi. I tak m.in. już wiemy, ile żyje gołąb pocztowy, ile kosztuje - mistrz i jakie są niebezpieczne gołębie choroby. Wciąż jednak na jedno - zasadnicze pytanie nie padła odpowiedź: skąd gołąb wie, gdzie jest jego dom?
T. Baran
Od września do listopada 2017 r. braliśmy udział w programie Wzorowa Łazienka skierowanym do szkół podstawowych. Celem programu jest edukacja prozdrowotna, która łączy lekcje higieny, dbałość o czystość z umiejętnością wyboru odpowiednich sposobów i form zdrowego trybu życia. Program zawierał także część konkursową, która pobudzała do kreatywności. Dzięki trzymiesięcznemu głosowaniu otrzymaliśmy wyróżnienie, którym jest roczny zapas produktów firmy Domestos. W tej edycji wzięło udział 560 szkół, zajmując 15 miejsce, znaleźliśmy się w grupie 100 szkół z największą liczbą głosów. Jest to już nasza druga wygrana w tym programie. Produkty firmy Domestos już są w naszej szkole, aby nasze łazienki stały się również wzorowo czyste. Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom, które przyczyniły się do sukcesu!
Aleksandra Nalepa
I miejsce – Oliwia Oliwa (klasa 1)
II miejsce – Nikola Lorek (klasa 3)
III miejsce – Dorota Machnik (klasa 1), Julia Gumułka (klasa 4)
8 lutego 2018r. w naszym Zespole zostały zorganizowane Gminne Igrzyska Dzieci w Tenisie Stołowym Indywidualnym i Drużynowym. W rozgrywkach wzięli udział uczniowie naszego Zespołu, Zespołu Przedszkolno – Szkolnego w Krzykawie oraz Szkoły Podstawowej w Bolesławiu W zawodach rywalizowało 19 uczestników w tym 8 dziewcząt i 11 chłopców z klas IV – VI. Zawody rozegrane zostały systemem pucharowym do dwóch przegranych meczy. W wyniku zaciętych pojedynków wyłonieni zostali najlepsi zawodnicy z naszej gminy. Uczniowie stworzyli fantastyczną atmosferę oraz pokazali, jak wygląda prawdziwy doping i kultura wśród kibiców sportowych. W zakładce sport szkolny/osiągniecia sportowe uczniów 2017/2018 można zobaczyć, które miejsce zajęli reprezentanci naszej szkoły.
W naszej pracowni przyrodniczej zamieszkały patyczaki (Medauroidea extradentata) - owady z rzędu straszyków.
W środowisku naturalnym żyją najczęściej wśród liści eukaliptusa, którymi najchętniej się żywią. Ich wygląd ma możliwie jak najbardziej przypominać gałązkę. Jak widać znakomicie im się to udaje, gdyż wiele osób widząc po raz pierwszy terrarium z patyczakami zadaje pytanie: "A gdzie one są?" Patyczaki rogate starając się jak najlepiej zamaskować dostosowują do tego również swoje zachowanie - jeżeli się na nie delikatnie dmuchnie to zaczynają bujać się udając gałązkę ruszającą się na wietrze. Reagują również na drgania podłoża czy delikatne potrząsanie terrarium. Ciekawy jest również sposób ich poruszania się - przestępując z nogi na nogę cały czas bujają całym ciałem. Patyczaki, jak wszystkie stawonogi, muszą co jakiś czas zrzucać z ciała chitynowy pancerzyk, który nie rośnie razem z nimi i po pewnym czasie staje się za ciasny. Po osiągnięciu formy dorosłej (imago) owad nie linieje już więcej razy. Większość patyczaków rogatych w polskich hodowlach to samice. Rozmnażają się przez partenogenezę, czyli rozmnażanie bezpłciowe. Potomstwo z partenogenezy jest dokładną genetyczną kopią matki.
19 stycznia w naszym Przedszkolu odbyła się wspaniała uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka. Przedszkolaki przygotowały na ten dzień piękny program słowno - muzyczny, oraz pokazy taneczne. Artyści z przejęciem odtwarzali swoje role, a zaproszeni goście z łezką wzruszenia podziwiali swoje pociechy. Po występach dzieci obdarowały swoich ukochanych „dziadków” własnoręcznie wykonanymi prezentami. Ale na tym nie koniec, po części artystycznej przyszedł czas na wspólne zabawy i konkurencje np. nawijanie włóczki na czas, czy budowie wieży z klocków. Dodatkową atrakcją była możliwość zrobienia sobie wspólnego zdjęcia z dziadkami w Bajkowej foto-budce.
Po występach goście oraz dzieci zostali zaproszeni na przygotowany przez rodziców oraz pracowników przedszkola słodki poczęstunek i wspólny bal karnawałowy. Spotkanie upłynęło w miłej i serdecznej atmosferze.
Marta Szreter
Po raz szósty w historii Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy finał akcji odbył się w Bolesławiu. Tegoroczna XXVI Orkiestra, grała na szczytny cel: wyrównanie szans w leczeniu noworodków! Podczas XXVI Finału WOŚP naszą szkołę reprezentowali uczniowie: Adrianna Wiślak, Wiktoria Małecka, Szymon Wandor, Miłosz Cebo, Paulina Stachura, Emilia Bonecka i rekordzista w zbieraniu Jakub Juranek. Serdecznie dziękujemy naszym wolontariuszom za duże zaangażowanie i przedszkolakom za występ w trakcie finału.
Aleksandra Nalepa
DROGOWE KOŁO FORTUNY
Uczniowie klasy 4 przygotowali pytania z zagadnień dotyczących ruchu rowerowego, a następnie umieścili te pytania na drogowym kole fortuny. Jest to kolejny etap przygotowania się do egzaminu na pierwsze prawo jazdy, czyli kartę rowerową.
"Jest taki dzień, bardzo ciepły, choć grudniowy,
Dzień, zwykły dzień, w którym gasną wszelkie spory".
W ten wigilijny nastrój wprowadziła nas współczesna inscenizacja narodzin Chrystusa przygotowana przez uczniów oraz p. Magdalenę Kajdę i ks. Michała Fucię. Zaproszeni goście mogli wspólnie przeżywać radosne chwile podczas kolędowania i dzielenia się opłatkiem. Po Jasełkach 😇 odbył się kiermasz Bożonarodzeniowy, gdzie każdy miał okazję nabyć ozdoby świąteczne, a także przepyszne domowe wypieki.
🎄
🎄
Święta Bożego Narodzenia to czas rodzinnego ciepła i poczucia bezpieczeństwa. Jednak nie każda rodzina może je spędzać bez myślenia o problemach finansowych, czy też zdrowotnych. Przyłączając się do akcji Szlachetna Paczka, po raz kolejny otwarliśmy nasze serca i udowodniliśmy, że pomoc potrzebującym nie jest trudna. Dzięki hojności darczyńców, w tym roku udało nam się przygotować paczkę 🎁 dla pani Stanisławy, samotnie wychowującej dwójkę dzieci. Nasi uczniowie, ich rodzice, pracownicy Zespołu Przedszkolno-Szkolnego, Ochotnicza Straż Pożarna w Podlipiu oraz prywatni darczyńcy zasługują na ogromne podziękowania, bo dzięki nim sprawiliśmy radość obdarowanej rodzinie. Mamy nadzieję, że te święta będą dla nich piękniejsze, a na twarzach dzieci pojawią się uśmiechy radości. Szczególne słowa uznania za wyjątkowe zaangażowanie oraz pomoc przy pakowaniu paczek, należą się uczniom klasy III gimnazjum. Dziękujemy!
M.Tomsia