W związku z nadejściem wiosny w świetlicy szkolnej został ogłoszony konkurs plastyczny Wiosna tuż, tuż...Udział w nim wzięli uczniowie klasy II, III i V szkoły podstawowej. Nagrody za wykonane prace otrzymali:
I miejsce Natalia Niezgoda kl. III
II miejsce Aleksandra Lipska kl.II, Oliwia Wawrzykowska kl. III
III miejsce Adam Piętka kl.III, Dawid Gamrat kl.III
Wyróżnione zostały również prace: Dominiki Misteli, Pauliny Płońskiej, Karoliny Szymańskiej, Dominika Lubaszki, Justyny Kulig, Weroniki Misteli i Dawida Sapka.
Po czym poznać, że nadchodzi wiosna? Koncepcji jest wiele, ale dobrym wyznacznikiem może być rajd „Przebiśniegom na spotkanie” organizowany przez zawierciański oddział PTTK oraz Klub Turystyczny „Ostańce”. W sobotę 1 kwietnia 2017 r. uczestniczyliśmy w tym rajdzie organizowanym już po raz 44. wspólnie z uczniami z Zespołu Szkół w Krzykawie. Trasa rajdu, która liczyła 10 km z Podzamcza do Pilicy przez Czarny Las i Kocikową prowadziła malowniczym czerwonym szlakiem "Orlich gniazd". W tym roku pogoda była letnia i może dlatego zamiast przebiśniegów spotkaliśmy mnóstwo kwitnących na niebiesko przylaszczek.
6 kwietnia 2017 roku odbyła się druga edycja konkursu wiedzy i umiejętności „Sprytny Przedszkolak”. Do rywalizacji stanęły 3 drużyny z przedszkoli w Bolesławiu, w Krzykawie i w Podlipiu. Zawodnicy, gorąco dopingowani przez pozostałych członków drużyny, z wielkim zapałem wykonywali wszystkie zadania konkursowe. W sprawiedliwej i pełnej emocji rywalizacji zwyciężyła drużyna z Przedszkola w Krzykawie, drugie miejsce zajęła drużyna z Przedszkola w Bolesławiu, a trzecie drużyna z Przedszkola w Podlipiu. Członkowie jury wręczyli uczestnikom nagrody w postaci książek, dyplomów i pamiątkowych plakietek z wizerunkiem sowy, które zostały ufundowane przez Zespół w Podlipiu. Wszystkim uczestnikom konkursu bardzo smakowały też lizaki, którymi hojnie częstował Pan Wójt. Z niecierpliwością czekamy na kolejną edycję konkursu i kolejne zmagania naszych sprytnych przedszkolaków.
M. Bargieł, A. Kubańska
22 marca do naszego Zespołu zawitali niecodzienni goście – piłkarze GKS Katowice: obrońca Alan Czerwiński oraz pomocnik Sławomir Duda.W spotkaniu uczestniczyli uczniowie klas III - VI szkoły podstawowej oraz I-III gimnazjum. Głównym celem spotkania była popularyzacja piłki nożnej wśród młodzieży. Piłkarze opowiadali o swoich karierach sportowych, codziennej pracy oraz zachęcali do uprawiania sportu. Uczniowie zadawali liczne pytania dotyczące piłki nożnej, życia zawodowego, planów na przyszłość oraz sposobu spędzania wolnego czasu, na które goście udzielali szczegółowych odpowiedzi. Spotkanie prowadzone przez Grzegorza Głowackiego przebiegało w miłej i serdecznej atmosferze. Wspólne zdjęcie będzie nam o tym przypominać. Mamy nadzieję, że za jakiś czas uda nam się spotkać ponownie i poznać dalsze losy piłkarskiej kariery naszych gości.
Z okazji Światowego Dnia Poezji, przypadającego 21 marca, uczniowie klas II i III gimnazjum wraz z opiekunami pracowali nad przygotowaniem wystawy pt. "Prawdziwa twarz poezji". Młodzież początkowo wystąpiła w roli modeli (biorąc również czynny udział przy wymyślaniu ujęć, które korzystnie przedstawiłyby temat). Łącznie zrobiono 365 zdjęć. Kolejnym etapem było dokonanie selekcji fotografii oraz przygotowanie sposobu ich ekspozycji. Efekty pracy uczniów można podziwiać w naszym Zespole.
Galeria fotografii - TUTAJ
6 marca 2017 r. uczniowie realizowali ostatni etap programu Zdrowe nietrudne. Celem zajęć było przygotowanie z ugotowanej kaszy kukurydzianej Kupiec, ze świeżego szpinaku, jarmużu, mango, kukurydzy i oliwy z oliwek potrawy dobrej dla wzroku. Uczniowie wykazali się podczas zajęć dużym zaangażowaniem, dzięki czemu cel zajęć został osiągnięty. Na poszczególnych etapach realizacji wszystkich scenariuszy uczniowie osiągali określone sprawności: "Poszukiwacz zdrowej energii", "Kolekcjoner witamin i składników mineralnych", "Światłomistrz'". Dzięki materiałom udostępnionym przez organizatora programu wszystkie lekcje okazały się ciekawe i atrakcyjne, a cała klasa była zaangażowana w jego realizję, co przedstawiamy na zdjęciach.
Więcej informacji na temat programu na stronie #zdrowenietrudne: http://zdrowenietrudne.pl/.
M. Kurek
Rok 2017 już po raz kolejny zaskoczył nas prezentem dla naszego Zespołu. Tym razem zaprzyjaźnione Wydawnictwo Sine Qua Non z Krakowa przesłało nam swoje nowości wydawnicze, za co serdecznie dziękujemy! Jesteście niesamowici!
Spotkanie w swojej pracy ludzi, którzy bezinteresownie wspierają działalność szkoły, promując przy tym czytelnictwo wśród dzieci i młodzieży, utwierdza nas w przekonaniu, że nie jesteśmy w tym założeniu sami. Dzięki otrzymanym darom oferta biblioteki szkolnej wzbogaci się o cenne pozycje, które z wielką przyjemnością oddamy w ręce uczniów i nauczycieli.
JM
27 lutego 2017r. odbyło się spotkanie uczniów klas IV - VI i gimnazjum z dzielnicowym z Komisariatu Policji w Bukownie i policjantką ds. Nieletnich i Patologii Komendy Powiatowej Policji w Olkuszu. Został poruszony temat odpowiedzialności prawnej nieletnich i zagrożeń w sieci. Uczniowie dowiedzieli się jakie mogą ponosić konsekwencje za wagarowanie, bójki, kradzieże czy cyberprzemoc. Gimnazjaliści obejrzeli ponadto film "Życie jest jedno, to nie jest gra", który przybliżył im sytuację nastolatków łamiących prawo będąc pod wpływem narkotyków. Młodzież z uwagą obejrzała film, który skłaniał do refleksji nad odpowiedzialnością za własny los.
21 lutego 2017 roku obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Z tej okazji udekorowana została szkoła, przeprowadzono krótką akademię na ten temat, a także odbył się szkolny konkurs dla "Łamaczy języka". Każda z klas wyznaczyła jednego reprezentanta, którego zadaniem było jak najlepiej przeczytać wylosowane rymowanki. Zwyciężyli:
*w kategorii klas I-III SP - Jakub Kazimierski,
*w kategorii klas IV-VI SP - Laura Grela,
*w kategorii gimnazjum - Dominik Oliwa.
Zapraszamy do galerii: http://zpsgpodlipie.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=229
Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego jest corocznym świętem obchodzonym 21 lutego, które zostało ustanowione przez UNESCO 17 listopada 1999 roku. Jego data upamiętnia wydarzenia w Bangladeszu, gdzie w 1952 roku pięciu studentów uniwersytetu w Dhace zginęło podczas demonstracji, w której domagano się nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego.
Według UNESCO, niemal połowa z 6000 języków świata jest zagrożona zanikiem w ciągu 2-3 pokoleń. Od 1950 r. zanikło 250 języków.
W 1996 roku opracowano po raz pierwszy Atlas Języków Zagrożonych, katalogujący informacje na temat 3000 języków używanych na świecie i zagrożonych wyginięciem.
Wymienia on w Polsce dziewięć języków zagrożonych wyginięciem: kaszubski, dolnosaksoński, białoruski, poleski, romski, rusiński, słowiński, wilamowski oraz jidysz.
Najsilniej zagrożony jest należący do grupy języków zachodniogermańskich wymysiöeryś, czyli język wilamowski, którym posługuje się zaledwie około 70 starszych mieszkańców Wilamowic koło Bielska Białej.
Jedynym językiem zagrożonym, który prawnie posiada w Polsce status języka regionalnego, jest oczywiście kaszubski (kaszëbsczi jãzëk, kaszëbskô mòwa).
JM
Kolejnym etapem programu „ZDROWE – NIETRUDNE” było przeprowadzenie zajęć, podczas których dzieci dowiedziały się o właściwym i prawidłowym oświetleniu swoich biurek. Uczniowie zastanawiali się jak wyglądałby świat bez światła. Rozmawiali na temat znanych im źródeł światła (słońce, żarówki, świece, ogień) i w jakich sytuacjach z nich korzystają. Oglądali różne opakowania żarówek, które sami na tę okoliczność przynieśli, a także odczytywali informacje na nich zawarte. Poznali zasadę właściwego ustawienia biurka w swoim pokoju i ustawienia lampki na biurku. Wszystkie dzieci z dużym zaangażowaniem wykonały zadanie w karcie pracy. Na koniec zajęć uczniowie dobrali się w pary i uczestniczyli w zabawie „Przewodnik”, podczas której doskonale się bawili. Zabawa polegała na tym, iż jedna z osób w parze ma zasłonięte oczy, a zadaniem „przewodnika” jest przeprowadzić bezpiecznie partnera z jednego końca klasy na drugi. Potem nastąpiła zamiana. Uczniowie bardzo wczuli się w swoje role, a sama zabawa uświadomiła im, że wzrok jest bardzo potrzebny do wykonywania codziennych czynności. Zdali sobie również sprawę z tego, że bez wzroku trudno byłoby im pracować i uczyć się. Doszli również do takiego wniosku, że o wzrok należy bardzo dbać, aby służył aż do późnych lat. Zajęcia zakończyły się ćwiczeniami relaksującymi wzrok.
Więcej informacji na temat programu na stronie #zdrowenietrudne wraz z lonkiem do strony : http://zdrowenietrudne.pl/.
M.Kurek
14 lutego w naszym przedszkolu podobnie jak na całym świecie obchodzony był jako święto miłości. Tego dnia można wysłać komuś kartkę z wierszykiem lub obdarować kogoś bliskiego prezentem. Nasze przedszkolaki przygotowały tego dnia upominki dla swoich kochanych rodziców – dzieci z grupy Starszaki pokolorowały obrazki z sercami, a dzieci z grupy Maluchy wykonały piękne pudełeczka w kształcie serca. Mamy nadzieję, że przygotowane prezenty sprawiły radość wszystkim rodzicom.
W styczniu, w najchłodniejszej porze roku w naszym przedszkolu odbyło się najcieplejsze święto - Dzień Babci i Dziadka. Na sali gimnastycznej odbyła się uroczysta prezentacja przygotowanego przez dzieci i panie pracujące w przedszkolu programu artystycznego, po którym dzieci wręczyły swoim dziadkom przygotowane specjalnie dla nich prezenty. Dziadkowie z dumą patrzyli na swoje wnuki, które włożyły wiele wysiłku w to, aby najlepiej wyrazić swoją miłość i szacunek. Po zakończonych występach odbyła się zabawa karnawałowa dla wszystkich przedszkolaków.
Anna Kubańska
23.01.2017 r. Podczas kolejnego spotkania uczniowie przygotowali zdrowe danie - krem trójkolorowy, składający się z takich produktów jak: kasza jaglana, banany, maliny, jagody, gruszki, maślanka i jogurt naturalny. Wszystko, co było zaplanowane udało się przygotować, po czym nastapiła degustacja. Efekty pracy można zobaczyć w naszej galerii: https://zpsgpodlipie.edupage.org/album/?
ZAPRASZAMY :-)
Więcej informacji na temat programu na stronie #zdrowenietrudne wraz z linkiem do strony http://zdrowenietrudne.pl/
20 stycznia 2017 roku odbyła się wycieczka klas II – III i grupy starszaków do Miejskiego Ośrodka Kultury w Olkuszu. Celem wycieczki był udział w spektaklu teatralnym o różnorodności kultur mieszkańców Europy pt.: „Największy skarb świata”. Główny bohater – Kuba – chłopiec dobry, miły i…trochę zanadto ciekawski postanowił otworzyć tajemniczą szkatułkę, którą jego tata archeolog przywiózł z dalekiej wyprawy. W szkatułce był uwięziony starożytny demon, który odzyskawszy wolność chciał pozbawić ludzkie serca miłości i całkowicie zapanować nad światem. Chłopiec, wyposażony w magiczną mapę wyruszył razem ze wszystkimi na widowni na poszukiwania, w pełną przygód podróż. Spotykał mieszkańców Niemiec, Francji, Hiszpanii, Anglii i Włoch. Poznawał ich zwyczaje i razem z dziećmi na widowni uczył się niektórych zwrotów i magicznych zaklęć w różnych językach. Spektakl miał charakter interaktywny, aktorzy rozmawiali z dziećmi, prosili o pomoc w czarach i podróżowaniu do różnych krajów, razem też rozwiązywali problemy. Oprócz promowania uniwersalnych wartości ogólnoludzkich jak miłość, przyjaźń czy poświęcenie dla innych, widowisko pokazywało też różnorodność kultur mieszkańców różnych rejonów Europy. Dzięki temu dzieci miały możliwość poszerzenia swojej ogólnej wiedzy o otaczającym ich świecie. Dobrze przygotowany spektakl, z dużym poczuciem humoru, wesołą muzyką bardzo podobał się młodym odbiorcom. Co chwilę z sali dobiegał radosny śmiech i oklaski. Dzieci pomagały aktorom w przedstawianiu roli, bawiąc się przy tym wyśmienicie. Mamy nadzieję, że to nie ostatnie spotkanie z aktorami wrocławskiego teatru
M.Kurek
Kolekcjoner witamin i składników mineralnych. Co muszą zawierać zdrowe posiłki?
16.01.2017 r. Kolejnym zadaniem, jakie dzieci miały do wykonania było samodzielne zasadzenie cebuli. Przystąpiły do tego zadania bardzo chętnie, ponieważ przyniosły z domu doniczkę, ziemię, oraz cebulę. Postępowały według wskazówek nauczyciela. Najpierw wsypały ziemię do doniczek, następnie zasadziły cebulę i podlały wodą. Wszystkie doniczki postawiły na parapecie szkolnym. W kolejnych dniach podlewały i obserwowały wzrost szczypiorku.
Więcej informacji na temat programu na stronie internetowej programu #zdrowenietrudne: www.zdrowenietrudne.pl
Zapraszamy również do galerii zdjęć:
https://zpsgpodlipie.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=231#gallery/231
M.Kurek
Po tym, kiedy dzieci dowiedziały się, co to są witaminy oraz jaki jest ich wpływ na zdrowie człowieka przyszedł czas na upragnioną zabawę. Każdy uczeń miał za zadanie ułożyć krótką rymowankę na temat dowolnej witaminy lub minerału i przedstawić ją klasie w formie mówionej lub śpiewanej.
Więcej informacji na temat programu na stronie internetowej programu #zdrowenietrudne: www.zdrowenietrudne.pl
Zapraszamy również do galerii zdjęć:
https://zpsgpodlipie.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=231#gallery/231
M.Kurek
Kolejna edycja konkursu i programu społeczno-edukacyjnego „Wzorowa łazienka” dobiegła końca. Akcja ta cieszyła się dużym zainteresowaniem. W konkursie organizowanym przez markę Domestos wzięło udział 1141 szkół podstawowych z całej Polski.
Nasza szkoła również zaklasyfikowała się na 109 miejscu dzięki czemu dostała roczny zestaw produktów Domestos. Produkty firmy Domestos już są w naszej szkole, aby nasze łazienki stały się również wzorowo czyste. Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom, które przyczyniły się do sukcesu!
Po raz piąty w historii Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy finał akcji odbył się w Bolesławiu. Tegoroczna XXV Orkiestra, grała na szczytny cel: ratowania życia i zdrowia dzieci na oddziałach ogólnopediatrycznych oraz dla zapewnienia godnej opieki medycznej seniorom.
Bolesławski sztab zakończył kwestowanie z kwotą 21507,47 zł. Podczas XXV Finału WOŚP naszą szkołę reprezentowali uczniowie: Zuzanna Kozioł, Magdalena Banyś, Damian Lorek, Mikołaj Zięba, Gabriel Lorek, Daniel Łabuz.
W dniu 8 grudnia 2016 r. w naszej szkole odbyła się XV edycja Gminnego Konkursu Recytatorskiego klas I – III o tematyce „Świat przyrody w poezji dziecięcej”. W konkursie uczestniczyło 12 uczniów z 4 szkół Gminy Bolesław. Popisom młodych recytatorów przysłuchiwało się jury w składzie: pani Ilona Szumowska, pani Edyta Probierz – Gdula, pani Monika Cebo i pani Marzena Kurek. „Mistrzem Recytacji Gminy Bolesław” został uczeń klasy III Zespołu Przedszkolno – Szkolnego w Laskach – Wiktor Szyguła. Laureaci II i III miejsca otrzymali tytuł „Wicemistrza Recytacji Gminy Bolesław”. Są to: Jan Krawczyk i Oliwia Adamczyk – uczniowie klasy II z Zespołu Szkół w Krzykawie.
Na zakończenie wszyscy uczestnicy stanęli do pamiątkowego zdjęcia.
M. Kurek