27.04.2016 r. w Zespole Szkół nr. 1 w Bukownie, odbył się konkurs Omnibus Skok "Jaworzno" w którym najlepiej z wszystkich uczestników poradziła sobie uczennica naszego Zespołu Paulina Stachura, wykonując bezbłędnie test wiedzy na temat finansów i zdobywając I miejsce i nagrodę główną tablet Lenovo.
Serdecznie gratulujemy sukcesu.
Aleksandra Nalepa
23 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Idea tego święta narodziła się 90 lat temu w Katalonii, literackimi patronami obchodów są Cervantes i Szekspir. Z tej okazji uczniowie klasy czwartej przygotowali prezentację multimedialną na temat powstania pisma i książki, a uczniowie klasy szóstej w swoich prezentacjach zachęcali kolegów i koleżanki do przeczytania swoich ulubionych książek. Na korytarzu szkolnym przygotowano wystawkę ulubionych książek z dzieciństwa pracowników Zespołu, prace plastyczne uczniów gimnazjum promujące czytelnictwo oraz gazetkę na temat roli czytania w życiu człowieka. Najmłodsi uczniowie w świetlicy wykonali własne kolorowe książeczki.
W obecnych czasach gdy coraz częściej słyszy się o większych i mniejszych katastrofach ekologicznych, a zwłaszcza gdy dotyczą one najbliższego otoczenia, edukacja ekologiczna nabiera coraz to większego znaczenia. Zaczynamy kształtować postawy najmłodszych, zmieniać przyzwyczajenia dorosłych "czyniąc" ich świadomymi użytkownikami środowiska naturalnego.
"Żeby coś się stało możliwe
trzeba stale, od nowa
pracować nad niemożliwym"
Herman Hesse
2 kwietnia 2016 roku uczniowie klasy VI i gimnazjum uczestniczyli po raz trzeci w NOCY TEATRU. Było to wydarzenie kulturalne organizowane po raz piąty przez Miejski Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Chrzanowie, wpisany w ogólnopolską akcję DOTKNIJ TEATRU. Miał on na celu przybliżenie uczniom wartościowych sztuk teatralnych i najlepszych tekstów dramaturgicznych. W tym roku publiczność miała okazję zobaczyć m.in.: „Śluby panieńskie" produkcja MCK, Tychy (w ramach Logos Fest 2015), „Po cichu" Grupa Latiga, Kraków „H(2)O" Teatr Strefa Otwarta, Wrocław „Mojry", Teatr Ruchu Wampa, Tychy „Orfeusz w piekle" Teatr Bynajmniej, Wieliczka
Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy za mile spędzony czas.
Małgorzata Janik, Monika Smółka
Dnia 17.03..2016r. w miejscowości Biecz koło Gorlic odbyły się Małopolskie Igrzyska Młodzieży Szkolnej w badmintonie drużynowym. Nasza drużyna dziewcząt w składzie Adrianna Wiślak, Aleksandra Hacia, Dagmara Łaskawiec zajęła IV miejsce. Drużyna chłopców w składzie Sławomir Chrobot, Szymon Wandor, Filip Kraśniewski zajęła VII miejsce. Serdecznie gratulujemy !!!
14 marca 2016r. w naszym Zespole odbył się Dzień Kobiet przygotowany przez uczniów klasy II i III Szkoły Podstawowej pod kierunkiem wychowawców Marty Szreter, Agnieszki Szymczyk - Wyżychowskiej, bibliotekarza Moniki Wiktor i wychowawcy klasy V Doroty Filipek. Obecnością zaszczycili nas Wójt i zastępca Wójta Gminy Bolesław, radny, sołtys Podlipia, Koło Gospodyń Wiejskich Podlipianki, mieszkańcy Podlipia. Uroczystość została umilona nam występem sławkowskiej kapeli muzycznej Old Bobrorze. Program artystyczny dzieci był połączony z pokazem mody prac dziewiarskich naszych nauczycielek, a rolę modelek odegrały uczennice klasy I. W korytarzu goście mieli możliwość przeczytania wierszy pisanych przez emerytowaną nauczycielkę Zespołu panią Barbarę Cebo. Prezentacja twórczości jak i prace organizacyjne związane z wyszukiwaniem i opracowaniem scenariusza z wykorzystaniem księgozbioru były jednym z elementów realizowanego w Zespole programu Książki naszych marzeń. Podczas spotkania odbyła się zbiórka charytatywna dla mieszkanki gminy, która zbiera fundusze na zakup nowoczesnej protezy kolana. Udało się zebrać i wpłacić na konto 478,35zł. Wszystkim darczyńcom serdecznie dziękujemy za wsparcie.
8 marca obchodziliśmy Dzień Kobiet w naszym Zespole. Z tej okazji chłopcy składali gorące życzenia dla wszystkich przedstawicielek płci pięknej. Nie obyło się bez kwiatów, prezentów i drobnych upominków. Dużą atrakcją było zorganizowanie salonu piękności przez chłopców z klasy III gimnazjum, przy współpracy z panią Edytą Sadzawicką i samorządem. Uczniowie robili dziewczynkom makijaż, a także układali fryzury, ozdabiając je przygotowanymi wcześniej przez dzieci ze świetlicy kwiatami. Wszystko odbyło się w bardzo miłej atmosferze. Jeszcze raz wspaniałym kobietom życzymy samych dobrych chwil, nie tylko tego dnia!
M. Janik, E. Sadzawicka, M. Smółka
Świetliczaki przez cały tydzień przygotowywały się na spotkanie z przedszkolakami. Uczniowie klasy II, III, IV własnoręcznie wykonali pacynki oraz udekorowali świetlicę.
W dniu 24.02.2016r. o godzinie 15-ej odbył się dzień otwarty dla Przedszkolaków i Rodziców. Przybyli goście wzięli udział
w zajęciach, podczas których chętnie odpowiadali na pytania, zagadki, wykonali pracę plastyczną.
Na zakończenie świetliczaki obdarowały młodszych kolegów i koleżanki przygotowanymi przez siebie pacynkami.
Dziękujemy serdecznie wszystkim za przybycie.
2.03.2016r. odbył się w naszej szkole Gminny Konkurs Ortograficzny dla klas IV-VI. Wzięło w nim udział 10 uczestników z trzech szkół naszej Gminy. Nad prawidłowym przebiegiem konkursu, wyborem zadań oraz treścią dyktanda czuwała komisja w składzie: Marta Kosobudzka –Margas, Marta Żuchowicz, Monika Smółka.
Nagrody zdobyli:
I miejsce Angela Kaczmarzyk ZS Krzykawa
II miejsce Hanna Gołąb SP Bolesław
III miejsce Aleksandra Hacia ZPSG Podlipie
GRATULUJEMY !!!!!!!!!
Nagrody oraz puchar dla zwycięzcy wręczyła dyrektor Zespołu Bogusława Swoboda. Organizatorzy dziękują uczniom oraz ich opiekunom za trud włożony w przygotowania do konkursu.
Monika Smółka
12 lutego 2016r. w Zespole obchodziliśmy Dzień Zakochanych - Walentynki. Samorząd Uczniowski już tydzien wcześniej rozpoczął przygotowania do tego szczególnego dnia. Wystawiona została specjalna skrzynka, do której można było wrzucać Walentynki dla swojego wybranka lub wybranki. Nie zapomniano o odpowiedniej dekoracji świetlicy - pojawiły się ozdoby w kształcie serc oraz walentynkowe drzewka. O godzinie 10.30 uczniowie zebrali się na korytarzu, gdzie rozdano wszystkie kartki z życzeniami. Ponadto świetliczaki obdarowały uczniów, nauczycieli i pracowników Zespołu sercami.
W tym dniu wszystkim dopisywały humory i pozytywna energia.
Od 2015r. w Powiecie Olkuskim istnieje system, który pozwala na otrzymywanie szybkich bezpłatnych informacji, ostrzeżeń i alarmów dotyczących całego powiatu olkuskiego lub tylko poszczególnych gmin. Aplikacja nazywa się „Komunikator SISMS” i działa na telefonach z systemem Android oraz Ios. Bardzo łatwo się ją instaluje, rejestruje i użytkuje. Zajmuje niewiele miejsca w pamięci systemowej, a może bardzo pomóc mieszkańcom w sytuacji zagrożenia.
Administratorem systemu dla Powiatu Olkuskiego jest Zespół Zarządzania Kryzysowego i Ochrony Informacji Niejawnych Starostwa Powiatowego w Olkuszu. Jeśli mają Państwo jakieś dodatkowe pytania proszę o kontakt pod nr tel.: (32) 647-65-50.
Więcej informacji o „Komunikatorze SISMS” znajdą Państwo na stronie: www.sisms.pl/rejestracja/wybor/1170/Powiat_olkuski.
Wójt Gminy
/-/ Krzysztof Dudziński
Komunikat_prasowy_ulga_na_dzieci.pdf
Ulga na dzieci to najpopularniejsza, najkorzystniejsza i najbardziej dostępna ulga do odliczenia w zeznaniach podatkowych od osób fizycznych (PIT). To również jedna z najpopularniejszych metod wspomagania obywateli przez państwo. W 2016 roku zasady rozliczenia ulgi nie zmieniły się – odliczamy ją w takiej samej formule jak w roku poprzednim. Obecnie jednak uproszczono rozliczenie poprzez usunięcie załącznika PIT-UZ. W ubiegłym roku podwyższono o 20 proc. wysokość ulgi na trzecie i każde kolejne dziecko, a także wprowadzono możliwość odliczenia niewykorzystanej ulgi z tytułu wychowania dzieci.
W bieżącym roku roku szkolnym nasza szkoła przystąpiła do rządowego programu Książki naszych marzeń umożliwiającego zakup książek do bibliotek szkolnych. Celem programu jest promocja czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży oraz rozwijanie ich kompetencji i zainteresowń czytelniczych. Dzięki programowi księgozbiór naszej biblioteki wzbogacił się o 81 nowych publikacji. Są wśród nich książki przygodowe, fantastyczne oraz przeznaczone dla najmłodszych czytelników. Zapraszamy uczniów do wypożyczania nowych książek.
Nasi uczniowie klas gimnazjalnych wzięli udział w projekcie „Na własne konto”. Jest to program edukacji ekonomicznej, skierowany do uczniów gimnazjów z gmin wiejskich i miejsko-wiejskich, którego pomysłodawcą i głównym wykonawcą jest Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej. W ramach programu uczniowie uczestniczyli w dodatkowych zajęciach z przedsiębiorczości i ekonomii. W trakcie pierwszego tygodnia ferii zimowych, poprzez zabawę i gry edukacyjne, poznawali podstawowe pojęcia i narzędzia ekonomiczne, które w założeniu umożliwią im lepszy start w dorosłe życie. Uczniowie wspólnie z opiekunkami ( duet - nauczyciel i student SGH w Warszawie) odwiedzili oddział banku Pekao w Olkuszu, spotkanie składało się z trzech części: informacja o działalności banku, wykorzystanie telefonów komórkowych, smartfonów, do bankowości mobilnej i płatności mobilnych m.in. usługa PayPal oraz zabezpieczenia banknotów przed ich podrobieniem. Dodatkowo uczniowie wzięli udział w konkursie, polegającym na rozwiązaniu testu z informacji przekazanych na spotkaniu co zaowocowało dla najlepszych drobnymi upominkami. Wybraliśmy się również z wizytą do lokalnego przedsiębiorcy Pana Wiesława właściciela firmy "KANITA" Meble w Bolesławiu. Najpierw zobaczyliśmy hale produkcyjne i obserwowaliśmy poszczególne stanowiska pracy, oraz sprzęt na którym wykonywane są meble od podstaw, następnie właściciel poświęcił nam troche czasu i dowiedzieliśmy się wiele ciekawych informacji, o których wcześniej nie mieliśmy pojęcia. Aby poszerzyć naszą wiedzę ekonomiczną dotyczącą przedsiębiorstwa Pan Wiesław odpowiadał nam na nasze pytania. Dowiedzieliśmy się również, że prowadzenie biznesu wcale nie jest taką łatwą sprawą, jak by nam się wydawało.
Projekt sprzyjał również nauce zasad przedsiębiorczości i ekonomii. Zarówno na początku projektu, jak i na jego końcu uczestnicy rozwiązywali test wiedzy ekonomicznej. Na tej podstawie nauczyciel prowadzący badał przyrost wiedzy ekonomicznej u uczestników projektu.Poprzez zabawę poznali takie pojęcia ekonomiczne, jak – popyt, podaż cena, cena równowagi rynkowej, barter, zysk, przychód, budżet. Każdy dzień zajęć był bardzo ciekawy. Uczniowie brali udział w różnych zabawach m.in.: w zabawie „Rynek jabłek”, „Barter”, „Reklamujemy oszczędzanie”, „Fabryka książek”, „Produkcja zabawki”.
W drugim etapie zmagań, który będzie trwał od 1 lutego do 31 marca, realizowany będzie konkurs na najlepszą Teczkę Spółdzielni Uczniowskiej. Rezultat kolejnych spotkań przedstawimy niebawem :-) Każdy dzień naszych zmagań skrupulatnie opisujemy na naszym blogu - zapraszamy http://nawlasnekonto.pl/blog/gimnazjum-w-podlipiu-e4
Opiekun projektu Aleksandra Nalepa
Po raz czwarty w historii Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy finał akcji odbył się w Bolesławiu. Tegoroczna, XXIV Orkiestra, grała na szczytny cel: zakup urządzeń medycznych dla oddziałów pediatrycznych oraz dla zapewnienia godnej opieki medycznej seniorów. Bolesławski sztab zakończył kwestowanie z kwotą 17135,58 zł. Podczas XXIV Finału WOŚP naszą szkołę pod opieką nauczycieli i rodziców reprezentowali następujący uczniowie:
Jakub Juranek, Marcel Leśniak, Szymon Karcz, Ćwięczek Grzegorz, Juras Dawid, Bartłomiej Kucharek, Wiktor Grela, Dagmara Juras, Alicja Rudawska, Kacper Liszka, Jakub Chojowski którym udało się zebrać aż 5609,83 zł.
Dziękujemy serdecznie
Aleksandra Nalepa, Marta Szreter
W roku szkolnym 2015/2016 nasza szkoła przystąpiła po raz drugi do Projektu „Krokus”. Na świecie funkcjonuje już od wielu lat, a każdego roku coraz więcej szkół angażuje się w jego realizację.
W ramach projektu szkoły otrzymują cebulki żółtych krokusów, symbolizujących pamięć o dzieciach – ofiarach Holokaustu. Zasadzone przez uczniów jesienią cebulki, zakwitają wiosną. Przyłączając się do tej pięknej akcji, upamiętniamy półtora miliona żydowskich dzieci oraz tysiące dzieci innych narodowości zamordowanych w czasie II wojny światowej.
Projekt „Krokus”, w który włączyli się uczniowie naszego Zespołu, organizowany jest przez Żydowskie Muzeum Galicja wraz z Irlandzkim Towarzystwem Edukacji o Holocauście na terenie Polski po raz siódmy.
Monika Smółka
W związku z obchodzonym w grudniu świętem górnika 30 listopada przedszkolaków odwiedził górnik. Spotkanie rozpoczęło się od omówienia wyglądu stroju galowego górnika, a także od wyjaśnienia od czego zależy kolor czapki jaki noszą górnicy. Podczas spotkania dzieci dowiedziały się na czym polega praca górnika i dlaczego jest taka niebezpieczna. Padło wiele pytań dotyczących pracy górnika, na które pan górnik starał się udzielić odpowiedzi. Przedszkolakom podobała się niecodzienna wizyta gościa w przedszkolu, spotkanie przebiegało w miłej atmosferze, dzieci podziękowały górnikowi za miłe spotkanie a ten odwdzięczył im się za zaproszenie słodkim upominkiem.
Zgodnie z tradycją w wigilię świętego Andrzeja odbywają się huczne zabawy, podczas których chętni do poznania przyszłości wróżą sobie, przelewając roztopiony wosk przez otwór klucza, a następnie,, odczytują” cień rzucany przez odlew.Również uczniowie naszej szkoły przeżyli wspaniały wieczór, pełen magii, konkursów i tańca przy dźwiękach znanych przebojów, które przygotowali Bartłomiej Kucharek i Kacper Liszka. Główną atrakcją były jednak wróżby andrzejkowe przeprowadzone przez uczennice klasy I gimnazjum: Paulinę Skorus i Paulinę Stachurę. Każdy mógł poznać swoją przyszłość i dowiedzieć się czy spełnią się nasze marzenia. Cały wieczór był więc pełen atrakcji oraz przebiegał w miłej i ciepłej atmosferze.
Opiekunowie Małgorzata Janik, Monika Smółka
W dniu 30.10.2015r. w naszym Zespole z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego obchodzono Halloween. Dzieci, które tego dnia przyszły do szkoły przebrane mogły liczyć na przychylność nauczycieli. A trzeba przyznać, że pomysłów na straszne stroje nasza młodzież miała bez liku. Oprócz tego zorganizowano konkursy na najciekawsze stroje. Nagodzeni zostali: Weronika Wiślak z klasy II, Marcel Leśniak z klasy IV, Paulina Stachura z klasy I gimnazjum. Odpowiedzialne za całokształt tego dnia były panie Małgorzata Janik i Monika Smółka – opiekunki Samorządu Szkolnego.
SERDECZNIE DZIĘKUJEMY WSZYSTKIM UCZNIOM I NAUCZYCIELOM ZA UDZIAŁ
Małgorzata Janik, Monika Smółka
„Za siedmioma korytarzami, za siedmioma tunelami… znajduje się świat magii, śmiechu i dziecięcej wyobraźni. To piękna podziemna kraina. Pełna tajemnic, bajkowa Solilandia. Tutaj ciągle coś się dzieje i nikt nie wie, co to nuda. Każda spędzona chwila i każdy zrobiony krok kierują małego odkrywcę ku wspaniałej, wielkiej przygodzie.” Taka właśnie przygodę przeżyli uczniowie klas I-III Szkoły Podstawowej, kiedy 25 listopada pojechali w odwiedziny do Kopalni Soli w Wieliczce. Wędrując po trasie turystycznej, odkrywali sekrety krainy legend i bajek. Po drodze spotkali Soliludka oraz Skarbnika, którzy nie szczędzili im zadań do wykonania. W nagrodę, po wykonaniu wszystkich zadań uczniowie wysłuchali bajki: „Solilandia – pamiętnik wielickiego skrzata”, otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz solilizaki. Ta przygoda na długo zostanie w ich pamięci, a kto chce odświeżyć swoje wspomnienia niech zajrzy do szkolnej galerii.
M. Szreter