We wtorek 04.10.2016 r. Przedszkole odwiedzili Panowie Policjanci z Komisariatu Policji w Bukownie. Zapoznali dzieci z charakterem pracy funkconariusza policji, przypomnieli zasady bezpiecznego poruszania się po ulicach i omówili sytuacje niebezpieczne w codziennym życiu. Dzieci z zainteresowaniem słuchały i uczestniczyły w spotkaniu. Chętnie odpowiadały i zadawały pytania. Miło i ciekawie spędziły czas.
Agnieszka Szymczyk - Wyżychowska
We wrześniu w świetlicy szkolnej ogłoszony został konkurs plastyczny pt: Jesienne drzewo. W konkursie wzięli udział uczniowie klasy II, III, IV i V szkoły podstawowej. Nagrody za wykonane prace otrzymali:
I miejsce Weronika Mistela kl. V
II miejsce Szymon Mistela kl.V
III miejsce Paulina Płońska kl.II i Dominika Mistela kl.II
Wyróżnione zostały również prace wykonane przez;
Julię Gumułkę kl.III
Oliwię Wawrzykowską kl.III
Kamila Banasika kl.III
Adama Piętkę kl.III
Dawida Gamrata kl.III
Magdalenę Wojnę kl.IV
Mateusza Wojnę kl.IV
Gratulujemy nagrodzonym i wyróżnionym. Zapraszamy do obejrzenia prac w świetlicy szkolnej.
Edyta Sadzawicka
24 września 2016 roku uczniowie Zespołu Przedszkolno-Szkolno-Gimnazjalnego w Podlipiu wzięli udział w obchodach 55-lecia istnienia Koła Gospodyń Wiejskich w Podlipiu. Uroczystość miała miejsce w remizie Ochotniczej Straży Pożarnej w Podlipiu. W ramach współpracy szkoły ze społecznością lokalną, uczniowie wraz z nauczycielami przygotowali krótki program artystyczny. Przedszkolaki i uczennice klasy III zatańczyli, natomiast uczniowie I i II klasy gimnazjum zaprezentowali skecz na temat prawdopodobnego powstania Koła. Atmosfera panująca wśród zaproszonych gości była znakomita, a występy dzieci przyjęte zostały z wielkim entuzjazmem.
W tym miejscu dla wszystkich członkiń Koła Gospodyń Wiejskich w Podlipiu składamy serdeczne gratulacje i podziękowanie za trud i wkład w kultywowanie polskich zwyczajów, zarówno wśród społeczności lokalnej, jak i na zewnątrz. Mamy nadzieję, że działalność Koła będzie wzorem do naśladowania dla młodego pokolenia. Życzymy ponadto dużo zdrowia, wszelkiej pomyślności oraz dalszej satysfakcjonującej pracy. Jesteśmy przekonani, że zapisane zostaną dalsze długie i piękne karty historii działalności Koła Gospodyń Wiejskich w Podlipiu.
17 września 2016r. wspólnie z uczniami i nauczycielami ze szkół na terenie gminy Bolesław wzięliśmy udział w rajdzie pieszym „Na szlaku historii”. Trasa liczyła ok. 5 km (Kirkut – Polana i Pomnik Nullo – Dworek staropolski w Krzykawce) i była pierwszą z trzech „żywych lekcji” historii, przyrody i geografii regionu.
Uczestnicy wysłuchali prelekcji pana Tomasza Sawickiego na temat tragicznych wydarzeń z czasów II wojny światowej, historii o roku 1863, opowieści o bohaterskiej walce powstańców styczniowych i śmierci płk. Francesco Nullo. Poznali także zabytki architektury dworkowej i przyrodnicze ciekawostki parku w Krzykawce. Po pokonaniu trasy każdy o(d)znaczony uczestnik rajdu otrzymał folder promujący Gminę Bolesław. Kolejny rajd „Na szlaku pomników przyrody” odbędzie się już 8 października.
Drodzy uczniowie serdecznie zachęcam do udziału w programie "SKO konto dla ucznia". Nie musicie już trzymać swoich oszczędności w kieszeni, szufladzie lub zwykłej skarbonce, możecie posiadać własne konto. Zapraszam wszystkie dzieci w wieku od 6 do 13 lat do oszczędzania pieniędzy w Szkolnej Kasie Oszczędności. Każdy otrzyma książeczkę oszczędnościową oraz będzie posiadał własne konto internetowe, na którym może śledzić swoje oszczędności. Wspólnie z SKO nauczycie się oszczędzać i planować swoje wydatki.
Zapraszam do grupy SKO-wiczów i życzę dobrej zabawy!
Opiekun SKO Dorota Filipek
13 czerwca 2016 r. w Centrum Konferencyjnym „Muranów" w Warszawie odbyło się podsumowanie IV edycji projektu "Na własne konto". W spotkaniu wzięli udział laureaci konkursów, organizowanych w ramach projektu: konkursu na najlepszy projekt spółdzielni uczniowskiej, konkursu na najlepszy artykuł ekonomiczny, konkursu internetowego oraz konkurs na najlepszy blog projektu. Laureatką konkursu na najlepszy artykuł ekonomiczny i zdobywczynią I miejsca została uczennica klasy I Gimnazjum w Zespole Przedszkolno – Szkolno – Gimnazjalnym w Podlipiu Paulina Stachura. Konkurencja była spora, ponieważ w konkursie brało udział 1800 uczniów z całej Polski. Laureatka zdobyła stypendium naukowe w wysokości 1500 zł.
W uroczystości, oprócz uczestników i organizatorów, wzięli udział znamienici goście: pani Teresa Wargocka - poseł na Sejm RP - sekretarz stanu w Ministerstwo Edukacji Narodowej, pan Marek Zagórski - sekretarz stanu w Ministerstwo Skarbu Państwa i pan Dariusz Rostkowski - przedstawiciel Departamentu Edukacji i Wydawnictw Narodowy Bank Polski.
Serdecznie gratulujemy sukcesu.
Opiekun projektu Aleksandra Nalepa
26 maja przypada Dzień Matki. Z tej okazji w świetlicy szkolnej został ogłoszony konkurs plastyczny Kwiaty dla mamy, w którym wzięli udział uczniowie klasy I, II, III i IV szkoły podstawowej. Nagrody za wykonane prace otrzymali:
I miejsce Weronika Mistela kl. IV
II miejsce Magdalena Wojna i Weronika Świerczek kl. III
III miejsce Oliwia Wawrzykowska kl.II
Gratulujemy nagrodzonym i zapraszamy do obejrzenia prac w świetlicy szkolnej.
W tym roku Dzień Dziecka przyszedł do nas nieco wcześniej obchodziliśmy go 30 maja. Z inicjatywy nauczycieli i Rady Rodziców przygotowano dla uczniów szereg atrakcji dla ciała i umysłu. Odbywały się zawody sportowe, turnieje gier planszowych, można było poszaleć na placu zabaw. Fotografowaliśmy się także z zabawnymi gadżetami, czego efekty można zobaczyć w galerii. Krótko mówiąc robiliśmy wszystko to, na co nie zawsze mamy czas w trakcie zwykłego dnia nauki. Najcenniejszym darem jest jednak fakt wspólnego spędzenia czasu, bowiem w takim gronie spotykać będziemy się już tylko do końca czerwca. Rada Rodziców zadbała także o nasze podniebienia i przygotowała dla każdego gorący posiłek, za co serdecznie dziękujemy!
W związku z tym, że na terenie otoczenia Zespołu pojawił się zaskroniec (tak wynika z opisu uczniów) proszę zwrócić uwagę na zachowanie bezpieczeństwa podczas zabaw. Zaskroniec nie jest jadowity, podlega ochronie gatunkowej częściowej.
25 maja 2016 r. odbył się Gminny Konkurs Wiedzy o Unii Europejskiej pt. „Europo, daj się poznać”. Składał się on z dwóch części. W pierwszej, indywidualnej, uczniowie musieli odpowiedzieć na 50 pytań dotyczących Unii Europejskiej. W drugiej części uczniowie pracowali już grupowo, reprezentując daną szkołę z terenu gminy Bolesław. Na tym etapie musieli się wykazać znajomością flag państw należących do UE, wskazać cechy charakterystyczne poszczególnych krajów, ich położenie na mapie Europy oraz stolice. W konkursie indywidualnym nasza uczennica Aleksandra Hacia zdobyła I miejsce, natomiast nasza drużyna w składzie Aleksandra Hacia, Adrianna Wiślak, Wiktoria Małecka, Filip Kraśniewski zdobyli II miejsce. Serdecznie gratulujemy.
Aleksandra Nalepa
Monika Smółka
24 maja 2016r. odbyła się dla gimnazjalistów wycieczka zawodoznawcza do Komendy Powiatowej Policji i gabinetu kosmetycznego „Diamond” w Olkuszu. Na spotkaniu z policjantką uczniowie zapoznali się z działaniami poszczególnych wydziałów i systemem funkcjonowania policji, drogą kształcenia jaką trzeba pokonać, aby móc pracować w tym zawodzie. Młodzież miała okazję obejrzeć „niebieski pokój”, w którym przesłuchiwane są osoby nieletnie, pokój okazań z „lustrem weneckim” oraz miejsce, w którym znajdują się cele dla osób zatrzymanych. Mieliśmy również możliwość obserwować pracę oficera dyżurnego, który odbierał zgłoszenia. Dużą atrakcją dla uczniów było przymierzenie elementów policyjnego stroju wykorzystywanego podczas różnych akcji zabezpieczających imprezy np. sportowe oraz zobaczyć świat przez alko- gogle. Drugim punktem wycieczki była wizyta w gabinecie kosmetycznym, w którym młodzież poznała zasady pracy w tym zawodzie, możliwości kształcenia oraz obejrzała stanowiska pracy i wyposażenie kosmetyczki, fryzjerki, fizjoterapeuty.
Wycieczka była udana i na pewno przybliżyła uczniom tajniki zawodów, które być może w przyszłości wybiorą jako swoją drogę zawodową.
23 maja br. Komisja Konkursowa, złożona z przedstawicieli: Narodowego Banku Polskiego, Szkoły Głównej Handlowej oraz niezależnych ekspertów w dziedzinie spółdzielczości dokonała oceny na najlepszy artykuł ekonomiczny 2015/2016 w ramach projektu "Na własne konto". Spośród wszystkich zgłoszeń wybrano 5 najlepszych prac oraz przyznano 3 wyróżnienia. W projekcie brało udział niespełna 200 szkół z całej Polski. Laureatką konkursu została m.in: uczennica naszego Gimnazjum Paulina Stachura zdobywając tym samym nagrodę główną "stypendium". Teraz czeka nas podróż do Warszawy, odebranie nagrody i podsumowanie projektu które odbędzie się 13.06.2016 r. w Centrum Konferencyjnym POLIN w Warszawie.
Serdecznie gratulujemy sukcesu.
Opiekun Aleksandra Nalepa
20 maja 2016 r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w XXI Rajdzie Wiosennym organizowanym przez PTTK w Olkuszu oraz Szkołę Podstawową nr 5 w Olkuszu. Tym razem maszerowaliśmy szlakiem żółtym z Bukowna pod opieką pani Justyny Markiewicz i pani Magdaleny Tomsi, a trasa do przebycia liczyła 10 km. Wszyscy w dobrych humorach ruszyliśmy w drogę. Idąc wsłuchiwaliśmy się w odgłosy natury, poznawaliśmy także innych uczestników rajdu. Zanim dotarliśmy do mety odwiedziliśmy olkuski rynek i skusiliśmy się na lody, po czym ruszyliśmy dalej. Jakież było nasze zdziwienie, gdy okazało się, że pokonaliśmy trasę na tyle sprawnie, że znaleźliśmy się u celu jako pierwsi! Aby nagrodzić nasz trud organizatorzy zaprosili wszystkich na pieczone kiełbaski. Po odpoczynku przyszedł czas na zabawę na boisku szkolnym, tańce i tradycyjne już konkursy. Tegoroczny rajd przebiegał pod hasłem „Patroni naszych szkół”, dlatego właśnie sylwetek tych postaci dotyczył konkurs wiedzy, w którym w kategorii szkół podstawowych udział wzięli Szymon Karcz i Kacper Kulawik, w kategorii gimnazjów Paulina Stachura i Paulina Skorus. Co prawda tym razem nie udało nam się wygrać, ale liczy się przede wszystkim sam fakt rywalizacji i dobra zabawa. Nasi uczniowie byli bardzo zadowoleni z takiej formy spędzania czasu i wykazali chęć udziału w kolejnych rajdach.
13 maja 2016r. uczniowie klas I - III szkoły podstawowej uczestniczyli w spektaklu profilaktycznym pt: O niegrzecznym Filipku,zielonym ogonie, czarach i co z tego wynikło w wykonaniu Teatru Bajdurka z Rabki. Uczniowie obejrzeli historię przemiany Filipka - małego łobuziaka niszczącego przyrodę w odpowiedzialnego i rozsądnego chłopca. Spektakl uzmysławia dzieciom zależność między człowiekiem i przyrodą, uczy poszanowania naszego otoczenia oraz szacunku dla innych - szczególnie starszych. Widzowie bawili się znakomicie, aktywnie uczestnicząc w przedstawieniu - odpowiadali na zagadki i śpiewali piosenki. Przedstawienie było dynamiczne, ciekawe, pouczające i zapewniło małym widzom dobrą zabawę.
Dziękujemy Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych za sfinansowanie przedstawienia.
4-5-6 maja 2016 roku uczniowie naszej szkoły wraz z opiekunami udali się na trzydniową wycieczkę do Warszawy. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od wizyty w TVP. Przewodnik oprowadził nas po studiach nagrań m.in. Jaka to melodia, Świat się kręci oraz Pytanie na Śniadanie. Zobaczyliśmy to wszystko czego nie widać podczas transmisji telewizyjnej, mnóstwo urządzeń, rekwizytów potrzebnych do nagrania programu. Następnym punktem wycieczki była ekspozycja plenerowa Muzeum Wojska Polskiego, wjazd na taras widokowy (30-te piętro) Pałacu Kultury i Nauki, wizyta na Starym Mieście - koluma Zygmunta III Wazy, Zamek Królewski, Pomnik Małego Powstańca, Barbakan, po drodze Pałac Prezydencki. W drugim dniu zwiedzania mieliśmy przyjemność podziwiać piękno Rezydencji RP Belweder. Ponieważ dzień ten był słoneczny i ciepły, od razu udaliśmy się na spacer po Łazienkach Królewskich oraz Plac Piłsudskiego, aby zobaczyć Grób Nieznanego Żołnierza oraz zmianę warty żołnierzy. Po obiedzie pojechaliśmy na niezwykle ważny dla uczestników wycieczki obiekt- Stadion Narodowy. Jest wśród nas wielu kibiców piłki nożnej i wizyta na tym stadionie była spełnieniem ich marzeń. Gdy weszliśmy na trybuny i wspięliśmy się na sam ich szczyt,z góry podziwialiśmy ogrom tego obiektu. W trzecim dniu naszych wrażeń wstąpiliśmy do Centrum Nauki Kopernik. Jest to ośrodek nauki, którego misją jest rozbudzanie ciekawości, wspomaganie samodzielnego poznawania świata i uczenia się. Obok Centrum Nauki Kopernik mieści się Biblioteka Warszawska, posiadająca na swoim dachu przepiękne ogrody, które mieliśmy możliwość zobaczyć i podziwiać widok z góry. Następnie udaliśmy się pod pomnik Syrenki Warszawskiej nad Wisłą skąd odchodzi m.in. stacja metro, którym również udało nam się przewieść po Warszawie. Ostatnim już punktem wycieczki była wizyta w Sejmie Rzeczpospolitej Poskiej. Mogliśmy zobaczyć holl główny (makieta kompleksu budynków sejmowych, tablica upamiętniająca posłów II Rzeczypospolitej, którzy zginęli w czasie II wojny światowej, gablota z laskami marszałkowskimi), Salę Kolumnową, "korytarz marszałkowski" oraz salę posiedzeń. Wycieczka była bardzo udana. Zobaczyliśmy wiele interesujących miejsc. Panowała miła atmosfera, zrobiliśmy sporo pamiątkowych zdjęć. Mamy nadzieję, iż ponownie odwiedzimy to wspaniałe miasto.
Aleksandra Nalepa, Monika Smółka, Małgorzata Janik, Grzegorz Głowacki
27 kwietnia 2016r. w Zespole odbył się po raz pierwszy konkurs "Sprytny przedszkolak 2016". Wzięły w nim udział 6 i 7 -latki z trzech przedszkoli naszej Gminy. Nad prawidłowym przebiegiem konkursu czuwała komisja w składzie: zastępca wójta Krystyna Kowalewska, dyrektor SZOiW Janina Borowiec i pedagog Monika Wiktor. Dzieci rywalizowały ze sobą w konkurencjach sprawdzających wiedzę oraz umiejętności. Gratulujemy: pierwszego miejsca przedszkolakom z Krzykawy,drugiego miejsca przedszkolakom z Bolesławia i trzeciego miejsca przedszkolakom z Podlipia.
Serdecznie dziękujemy wszystkim za udział i wspaniałą zabawę.
Monika Bargieł
Anna Kubańska
Edyta Sadzawicka
W kwietniu 2016r. w naszej szkole zorganizowana została zbiórka karmy do Schroniska dla bezdomnych zwierząt “Rafik” w Bolesławiu. Celem tego przedsięwzięcia było kształtowanie postawy przyjaciela zwierząt oraz wdrażanie dzieci i osób dorosłych do aktywnego udziału w tego typu akcjach. Organizatorem i koordynatorem zbiórki był Samorząd Uczniowski. Cieszymy się, że tak wielu uczniów z naszej szkoły wzięło udział w naszej akcji i że los bezdomnych, porzuconych zwierząt nie jest obojętny. Zebraną karmę przekazaliśmy schronisku.
Małgorzata Janik, Monika Smółka
Serdecznie dziękujemy