W dniu 23.05.2014r. odbył się Pieszy XIX Rajd Wiosenny organizowany przez Koło Opiekunów SKKT przy PTTK O/Olkusz. Uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum pod opieką pani Magdaleny Tomsi i pana Tomasza Chrobaka wyruszyli do Bukowna minibusem, a następnie pieszo żółtym szlakiem do Olkusza. Rajd przebiegał pod hasłem „Historia Olkusza ze szczególnym uwzględnieniem historii ratusza i wieży kościelnej”. Na mecie rajdu uczniowie mogli wziąć udział w różnorodnych konkursach, a także skorzystać z poczęstunku. Pogoda jak i humory w tym dniu dopisały wszystkim uczestnikom rajdu.
21 maja 2014r. odbyło się spotkanie uczniów gimnazjum z Przemysławem Kanią absolwentem PWST we Wrocławiu (2007), doktorem w dziedzinie sztuk teatralnych, nauczycielem akademickim PWST we Wrocławiu (2012). To specjalista wymowy i logopedii artystycznej. Autor, scenarzysta i reżyser wielu spotkań, projektów
i zajęć artystycznych dla dzieci i młodzieży. Debiutował w Teatrze Małym we Wrocławiu rolą Gustawa w spektaklu „Śluby panieńskie” w reż. E. Kalisza (2007). Związany z Teatrem Zagłębia od 2007r.
Podczas dwugodzinnych warsztatów artystycznych skłaniał uczniów do „szukania w sobie takiej prawdy, które będzie dla widza zabawna, ciekawa i wzruszająca”. Przypomniał na początku spotkania najważniejsze pojęcia związane z wymową: artykulacja, dykcja, kultura żywego słowa, kultura języka, poprawność językowa. Wiele uwagi poświęcił ćwiczeniom nad swobodnym i spokojnym oddechem. Zapewniał, że należy „zadbać o odpowiednią porcję powietrza trzymanego w przeponie, aby nie robić pauz w środku frazy, a tym samym nie przerywać toku myślowego”. Akcentował, o czym należy pamiętać przed przystąpieniem do pracy nad tekstem.
Wiele frajdy sprawiły uczniom ćwiczenia na leżąco. Z uśmiechem wykonywali półoddech torem piersiowym, brzusznym, czy przeponą- mięśniem, którego nie można wyczuć. Bieganie po sali, wyobrażając sobie na przykład ostre kamienie, gorący piasek czy śnieg, było dla wszystkich niezwykłym przeżyciem.
Poza tym aktor ćwiczył z uczniami wymawianie pełnych, ładnie brzmiących samogłosek. Zwracał uwagę na zmianę ułożenia narządów artykulacyjnych przy poszczególnych samogłoskach: maaaaaaaaaaa, moooooooooo, muuuuuuuuuu, meeeeeeeeeee, myyyyyyyyyyyyy, miiiiiiiiiiiiiiiii, itp. Wykonał szereg ćwiczeń rozgrzewających aparat artykulacyjny, np. ćwiczenia mięśnia twarzy, szczęki dolnej (żuchwy),warg, mięśni języka, na pionizację języka, mięśni krtani czy podniebienia miękkiego. Ciekawym elementem spotkania były także ćwiczenia sylabowe i wprawki dykcyjne. Uczył jak uaktywnić wargi za pomocą głoski „ł”, która niestety bardzo często jest pomijana w procesie artykulacji. Z uśmiechem uczniowie czytali poziomo i pionowo połączenia literowe: ała, eła, oła, uła, ałe, ełe, ołe, ułe, ały, oły eły, uły, czy inne pta- tpa, bda-dba, pka-kpa,ptą-tpą, itp.
Na zakończenie zajęć uczniowie wręczyli aktorowi przygotowane „Złote Kanie”, którymi Przemysław Kania był szczególnie wzruszony. Poza tym zainteresowani uczniowie mogli zakupić najnowszą książkę aktora pt. Wyraźnie… dokładnie… precyzyjnie… Recytacja i wystąpienia publiczne i otrzymać dedykację. Spotkanie zostało zorganizowane przez Małgorzatę Dachowską.
Zapraszamy do oglądania fotorelacji z pobytu trzecioklasistów na ZIELONEJ SZKOLE w Jastrzębiej Górze. http://zpsgpodlipie.edupage.org/album/?#gallery/117
M.Szreter
Nasza szkoła brała udział w Ogólnopolskiej Akcji Ministerstwa Edukacji Narodowej „Ćwiczyć każdy może” organizowanej w ramach Roku Szkoły w Ruchu. Organizatorem akcji było Ministerstwo Edukacji Narodowej, a organem wspierającym Ośrodek Rozwoju Edukacji. ZPSG w Podlipiu otrzymał tytuł „Szkoła w Ruchu 2013/2014” nadawany przez Ministra Edukacji Narodowej.
Tytuł ten stanowi wyróżnienie dla szkół, które w istotny sposób przyczyniły się do promowania w swoim aktywności fizycznej i spełniły określone w regulaminie akcji kryteria.
Mapa „Szkół w Ruchu”: http://www.szkolawruchu.men.gov.pl/index.php/mapa-szkol-w-ruchu
G.Głowacki
6 maja 2014 roku w naszym zespole odbyła się żywa lekcja historii, w której uczestniczyli wszyscy uczniowie. Odwiedziła nas grupa artystyczna „Rekonstrukto”. Tematem występu był ”Staropolski Sarmata i epoka szlachecka”. W czasie spotkania mogliśmy poznać obyczaje naszych przodków, styl życia, obowiązki i przywileje. Zademonstrowano broń, metody walki, pojedynek na szable, zbroję husarską. Słuchając opowiadań o dziejach szlachty polskiej, zdobyliśmy wiedzę o chwalebnych czynach, ale również i o wadach naszych przodków, należących do stanu rycerskiego. Możemy powiedzieć, że wzbogaciliśmy swoją wiedzę historyczną, a kilka zdjęć z pewnością odda atmosferę żywej lekcji historii.
M.Smółka
W ramach projektu „Bezpieczna szkoła” pani Magdalena Tomsia zorganizowała spotkanie uczniów szkoły podstawowej oraz gimnazjum z funkcjonariuszkami Komendy Powiatowej Policji w Olkuszu, które odbyło się 16 kwietnia 2014r. w Zespole Przedszkolno-Szkolno-Gimnazjalnym w Podlipiu. Pani Katarzyna Matras oraz pani Agnieszka Fryben wygłosiły prelekcję nt. „Przestępczości, odpowiedzialności prawnej i karalności nieletnich”. Przedstawicielki policji pracowały z uczniami w dwóch grupach, zapoznały ich z rodzajami czynów karalnych, jak i karami jakie sąd może zastosować wobec nieletnich. Uczniowie mogli również zapoznać się z przykładami zachowań łamiących normy życia społecznego oraz obejrzeć prezentację multimedialną. W spotkaniu wzięło udział 45 uczniów szkoły podstawowej oraz 22 uczniów gimnazjum. Uczniowie z zainteresowaniem słuchali i uczestniczyli w dyskusji. Na zakończenie przedstawiciele uczniów wręczyli funkcjonariuszkom podziękowania oraz zrobili sobie pamiątkowe zdjęcie.
16 kwietnia 2014r. odbyły się warsztaty dla dzieci i młodzieży naszego Zespołu na temat: Kibole, blokersi, grupy podwórzowe –co robić, jeśli rozpoznajesz zagrożenie, jak się bronić przed wciśnięciem do „paczki”. Spotkanie, które zorganizowała nauczycielka języka polskiego - Małgorzata Dachowska, poprowadziła dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Wolbromiu- mgr Ewa Karcz.
Celem spotkania było uświadomienie uczniom jak się bronić przed wciśnięciem do „paczki”, jak komunikacja wpływa na nasze życie, relacje w rodzinie, z rówieśnikami. Pani psycholog wskazała słuchaczom na najczęściej popełniane błędy komunikacyjne, przybliżyła sposoby umiejętnego prowadzenia rozmowy. Warsztaty zostały poprowadzone dla dwóch grup wiekowych: uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum. Prowadząca uświadomiła czym w ogóle jest rozwój człowieka i jak można mierzyć stopień jego dojrzałości. Co należy robić aby nie doprowadzać do nieporozumień, konfliktów, napięć, agresji, poczucia krzywdy, izolacji czy osamotnienia. Zapoznała uczniów z zagadnieniami współczesnej psychologii, opisującej dwie podstawowe kompetencje w zakresie komunikacji międzyludzkiej. Pierwszą z nich jest empatia, a drugą asertywność. Spotkanie prowadzone było w formie wykładu, dyskusji i ćwiczeń, uczestnicy z zainteresowaniem słuchali i uczestniczyli aktywnie w zajęciach.
Podczas przygotowanej pogadanki i ćwiczeń zwracała uwagę młodych ludzi na to, że człowiek dojrzały ma obowiązek poinformowania innych ludzi o tym, co chce, by oni w nim zrozumieli i uszanowali. Wspomniała m.in. o tym, że asertywność jest koniecznym warunkiem budowania czytelnych i przejrzystych więzi międzyludzkich. Sprawdzianem asertywności jest zdolność do adekwatnej obrony własnych słusznych praw i własnej tożsamości, przy jednoczesnym respektowaniu słusznych praw i tożsamości innych ludzi. Chodzi tu, między innymi, o trudną niemal dla wszystkich ludzi sztukę mówienia "nie" w obliczu próśb, propozycji czy nacisków ze strony innych osób. Z tego powodu jedna z podstawowych zasad asertywności brzmi: "masz prawo prosić mnie o wszystko, czego chcesz pod warunkiem, że przyznajesz mi prawo do powiedzenia: nie".
Zarówno dzieci jak i młodzież bardzo chętnie brała aktywny udział w proponowanych zabawach psychologicznych, ćwiczeniach, a nawet scenkach – dramach. Ćwiczenia, podczas którego uczniowie mogli wzajemnie siebie oceniać (podkreślając pozytywne cechy kolegi lub koleżanki), odegranie tematycznych scenek, sprawiło chyba wszystkim zainteresowanym najwięcej frajdy.
Organizator: Małgorzata Dachowska
23 kwietnia 2014 r. uczniowie klas IV – VI i Gimnazjum uczestniczyli w spektaklu profilaktycznym pt: „Najważniejsze”, przygotowanym przez Teatr „Moralitet” z Krakowa. Pełne humoru przedstawienie ukazywało rolę rodziny, priorytetów
i moralności,a jednocześnie skłaniało młodzież do przemyśleń, co jest w życiu najważniejsze.Czy kult pieniądza, władzy i dobrej zabawy przesłania wartości duchowe? Na to pytanie uczniowie mieli możliwość poznać odpowiedź podczas dyskusji z aktorami tego spektaklu.
Dziękujemy Kierownikowi Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Bolesławiu i Pełnomocnikowi ds. Profilaktyki za sfinansowanie spektaklu.
M. Szreter
7 kwietnia 2014 roku uczniowie klas I-III Szkoły Podstawowej wyjechali na niezapomnianą wycieczkę do dawnej stolicy Polski. Wyprawę rozpoczęliśmy od krakowskiego teatru „Groteska” i obejrzeniu spektaklu pt. Brzydkie kaczątko. Przedstawienie opierało się na znanej baśni H. Ch. Andersena i od samego początku przykuwało uwagę dzieci. Opowiadało o samotności, smutku, braku serca, ale i nadziei na lepsze jutro. Gra aktorów, scenografia, taniec, śpiew oraz muzyka na pewno pozostaną długo w pamięci uczniów. Z tego świata baśni trudno było wrócić do rzeczywistości. Ale tylko na chwilkę, bo kolejnym magicznym miejscem były Podziemia Rynku, gdzie uczniowie odbyli wirtualną podróż do czasów średniowiecznych. W muzeum mogli zobaczyć i usłyszeć jak wyglądało codzienne życie w dawnym Krakowie. Na kilka niezapomnianych chwil przenieśli się w czasie, a następnie obejrzeli mechaniczny teatrzyk pt. Legenda o dawnym Krakowie. W tym niesamowitym miejscu ogromnym zaciekawieniem okazała się średniowieczna mapa Europy na podłodze. W zależności od tego, na którym wielkim mieście na mapie stanęły, usłyszały charakterystyczne dla niego dźwięki. Ostatnim punktem wycieczki było zwiedzanie Sukiennic, wysłuchanie hejnału z wieży Kościoła Mariackiego i spacer krakowskimi uliczkami. Wszystko co dobre, szybko się kończy. Uczestnicy zgodnie oświadczyli, że odwiedzą Kraków ponownie. Do domu wróciliśmy pełni niezapomnianych wrażeń.
M.Kurek
1 kwietnia uczniowie szóstych klas w całej Polsce przystąpili do Sprawdzianu szóstoklasisty. I to wcale nie był żart prima aprilisowy. Sprawdzian trwał 60 minut. Za rozwiązanie wszystkich zadań można otrzymać maksymalnie 40 punktów. Poprzez zadania zamieszczone w zestawie sprawdzany jest poziom opanowania wiadomości i umiejętności określonych w standardach wymagań egzaminacyjnych, będących podstawą przeprowadzenia sprawdzianu w klasie szóstej szkoły podstawowej.Szóstoklasiści z naszego Zespołu byli zgodni w kwestii, że sprawdzian nie był trudny.Sprawdzian był łatwy. Trzeba było napisać opowiadanie pt. Co dwie głowy to nie jedna – twierdził zaraz po opuszczeniu sali Dawid.Zadania matematyczne też były łatwe. Siatki i prostopadłościan ćwiczyliśmy jeszcze w poniedziałek – mówił Dominik. Trzeba było jeszcze napisać ogłoszenie. Umieliśmy, więc było proste - dodaje Zuzia. Niemal większość deklarowała, że nie denerwowali się przed sprawdzianem. Niektórzy nie ukrywali jednak, że na początku towarzyszył im mały stres, dopiero gdy zobaczyli pytania, okazało się, że są nawet łatwe. Cóż! Teraz pozostało tylko oczekiwać na wyniki! Trzymamy kciuki!
Małgorzata Dachowska
29.03.2014r. młodzież naszego Zespołu wzięła udział w MIĘDZYNARODOWEJ NOCY TEATRU, która znalazła się wśród innych wydarzeń artystycznych promujących kulturę teatralną podczas 5. edycji ogólnopolskiej akcji Dotknij Teatru. W tym roku do akcji włączyły się teatry instytucjonalne, muzea, ośrodki kultury, a także fundacje, stowarzyszenia, teatry i artyści niezależni z 16 województw, którzy przygotowali blisko 600 wydarzeń.
Wyjazd do Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Chrzanowie zorganizowała nauczycielka języka polskiego Małgorzata Dachowska, by młodzież w jedną noc mogła „dotknąć” wielu gatunków teatralnych, m.in. satyry, dramatu właściwego, pantomimy… Uczniowie mieli możliwość obejrzeć aż 5 sztuk teatralnych w wykonaniu m.in. Zespołu Teatru Imaginarium z Chrzanowa, który przygotował Amazonię na podstawie dramatu Michała Walczaka - satyrę na współczesność, groteskę z nutą goryczy. Na scenie zobaczyli również przedstawienie Punctum Teatr Stowarzyszenia Twórców Niezależnych pt. Miłości George'a Washingtona - emocjonującą rozmowę żony i kochanki pierwszego prezydenta Stanów Zjednoczonych. Portrety pewnych swych uczuć kobiet, którym nie obce jest poczucie odtrącenia. Gościem Nocy Teatru była również grupa teatralna Red The Nosepaper
z Szwecji z przedstawieniem pt. Take it All. Zaprezentowali oni niesamowitą historię o tym, jak łatwo zatracić się w miłości do pieniędzy, gubiąc po drodze to co najważniejsze - miłość do drugiego człowieka. Drugim gościnnym przedstawieniem na NOCY TEATRU byli Emigranci Sławomira Mrożka z Teatru Małego w Tychach. Aktorzy dokonali interpretacji legendarnego dramatu Mrożka podkreślając jego ponadczasowość, uwypuklając wpisaną
w naturę ludzką, nieustanną emigrację człowieka, w celu poszukiwania lepszego życia…
Na chrzanowskiej scenie również pokazał się z autorskim spektaklem Teatr TARA-BUM
z Rybnika pt."POST czy KARNAWAŁ?", mówiący o trudzie wyborów i pokazując dorosłym jak młodzi widzą ich i swoje problemy.
Wśród przybyłych widzów losowano również nagrody książkowe. Pośród trzech szczęśliwców znalazła się uczennica naszego Zespołu, Zuzanna Kozioł, która otrzymała Antologię nowych sztuk francuskich II Mateusza Borowskiego, Małgorzaty Sugier oraz Anny Wierzchowskiej –Woźniak pod tytułem niczym w teatrze. To seria ,,Dramat współczesny", wydawana przez Katedrę Dramatu Uniwersytetu Jagiellońskiego i wydawnictwo Panga Pank, poświęcona publikacji i prezentacji współczesnego dramatu, tak polskiego, jak tłumaczonego.
Młodzież pełna niezwykłych wrażeń, mimo późnej pory, nie chciała wracać… Uczniowie pragnęli jeszcze na chwilę porozmawiać z aktorami, otrzymać autografy, zrobić pamiątkowe zdjęcia. W drodze powrotnej, mimo środka nocy (należy podkreślić, że tej nocy przesuwano zegary na czas letni), młodzież rozmawiała, dzieląc się wrażeniami
i spostrzeżeniami. Jedno jest pewne: kolejna Noc Teatru też będzie należała do nich. Dokąd pojadą? Czas pokaże…
Małgorzata Dachowska
W dniu 29 marca 2014 roku uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Rajdzie "Przebiśniegom na spotkanie". To już XLI tego typu rajd. Około 8: 30 wyjechaliśmy spod szkoły. Celem podróży były Klucze, skąd wyruszyliśmy na trasę rajdu. Przebyta trasa była bardzo urozmaicona. Ukazała nam piękno przyrody oraz jej niesamowite i zapierające dech elementy. Mogliśmy zobaczyć wiele różnych form krajobrazu, zaczynając od gęstych, pachnących lasów ukwieconych przylaszczkami, kończąc na piaszczystych terenach Pustyni Błędowskiej. Dzięki dopisującej pogodzie nawet tak wyczerpująca wędrówka była przyjemnością. Zmęczenie i wysiłek zrekompensowały niezapomniane widoki. Po przebyciu około 14 km, z uśmiechami na ustach dotarliśmy na metę rajdu w Rodakach.
Galeria: http://zpsgpodlipie.edupage.org/album/?#gallery/106
Relacja z rajdu: https://zpsgpodlipie.edupage.org/text9/?
Sprawozdawca
Dominika Zastawnik
17.03.2014 r. młodzież gimnazjalna naszego Zespołu wzięła udział w cyklu filmowym organizowanym przez „Helios” w Dąbrowie Górniczej, ”Kino na temat” skierowanym do uczniów szkół gimnazjalnych. Wycieczkę zorganizowała Małgorzata Dachowska.
Celem było pokazanie młodemu odbiorcy, że ambitne kino może w pasjonujący sposób opowiadać o ważnych dla młodych sprawach i prowokować gorące dyskusje. Dyskusję poprowadziła Małgorzata Goślińska z Gazety Wyborczej, z udziałem gości: Olgi Rozner – Młodzi Demokraci, Ignacego Krzemińskiego – Forum Młodych PiS oraz Macieja „Psych” Smykowskiego – Fundacja Piaskowy Smok.
Młodzież obejrzała film „Kamienie na szaniec” w reż. R. Glińskiego, a po seansie odbyła się dyskusja na temat Czy zaryzykowałbyś życie dla Ojczyzny?
Celem organizatorów było pokazanie uczniom, że w dobie dynamicznego rozwoju mediów internetowych i powszechnego dostępu do szybkich i łatwych informacji, dobry film może być medium, które w interesujący sposób mówi o ponadczasowych wartościach, aktualnych i dotyczących młodych ludzi tematach.
Małgorzata Dachowska
"Poczytaj Bratkowi"
- "O tym, jak Pola zasnęła na zajęciach" - http://zpsgpodlipie.edupage.org/album/?#gallery/105
- "Bajka o tym, jak zaprzyjaźnić się z książką."- http://zpsgpodlipie.edupage.org/album/?#gallery/107
- "O tym, czy "samosię" może samo przebywać w szkole." - http://zpsgpodlipie.edupage.org/album/?#gallery/108
- "Franklin czyta kolegom" -http://zpsgpodlipie.edupage.org/album/?#gallery/109
POCZYTAJ BRATKOWI
Akcja „Poczytaj Bratkowi” wywołała ogromne zainteresowanie, wśród uczniów klasy III. Trzecioklasiści czytają swoim młodszym kolegom z przedszkola krótkie opowiadania. Następnie maluchy odpowiadają na pytania związane z wysłuchanym tekstem oraz dostają do pokolorowania rysunki. Wszystkie działania wspiera kolorowa pacynka Bratka, która jest bohaterem opowiadań i zyskała ogromną sympatię wśród starszaków. Celem tego przedsięwzięcia jest doskonalenie czytelnictwa u uczniów oraz pomoc w adaptacji do szkoły, najmłodszych dzieci. W ramach podziękowania za aktywny udział w akcji, uczniowie klasy III otrzymają pamiątkowe dyplomy.
Nasze poczynania będziemy na bieżąco umieszczać w galerii szkolnej:http://zpsgpodlipie.edupage.org/album/?#gallery/105
M.Szreter
Każdy z nas może stać się świadkiem wypadku lub nagłego zachorowania, które będzie stanowiło zagrożenie dla zdrowia lub życia osoby poszkodowanej. Ponieważ czas niezbędny na przybycie pierwszych zespołów ratunkowych to co najmniej kilka minut, bardzo ważne jest podjęcie właściwych działań mających na celu podtrzymanie życia lub zminimalizowanie niekorzystnych skutków wypadku. Nie tylko policjant i służby medyczne powinni znać podstawowe zasady udzielania pierwszej pomocy, ale każdy człowiek zarówno dorosły, jak i dzieci. Dlatego też postanowiliśmy zaprosić strażaków z Ochotniczej Straży Pożarnej w Podlipiu, którzy przybliżyli naszym uczniom podstawowe zasady udzielania pierwszej pomocy. Młodzież miała możliwość spróbować sztucznego oddychania na fantomie, a także zapoznać się z wyposażeniem wozu strażackiego. Dziękujemy serdecznie! I zapraszamy do galerii: http://zpsgpodlipie.edupage.org/album/?#gallery/100
organizator Monika Smółka
„Chodźmy, chodźmy Marzannę wyrzucić!
Niech śnieg z mrozem już nie wróci.
Weźmy się za ręce, gdy wiosnę spotkamy.
Niech widzi jak ładnie chodzimy parami.”
W dniu dzisiejszym tj. 20 marca 2014r. uczniowie klas młodszych wraz z przedszkolakami, pożegnali zimę i przywitali wiosnę. Wszyscy razem przeszli w kolorowym i radosnym pochodzie do ogrodu szkolnego, aby tam spalić kukłę pani zimy. Patrząc jak płonie, pięknie recytowali wiersze na jej pożegnanie.
W konkursie plastycznym ogłoszonym na najpiękniejszą Marzannę, zwyciężyli: Jakub Kraśniewski I miejsce, Natalia Pietrzyk miejsce II oraz Klaudia Sośnierz miejsce III. Gratulujemy zwycięzcom !
Zdjęcia z tego wydarzenia można obejrzeć w naszej galerii. http://zpsgpodlipie.edupage.org/album/?#gallery/103
M.Szreter
Ciąg dalszy wpółpracy z Milusińskimi...
W ramach współpracy Szkoły Podstawowej z Przedszkolem uczniowie klasy II wraz z wychowawcą zaprosili grupę starszaków na wspólne zajęcia wychowania fizycznego. Dzieci miały możliwość radosnego i aktywnego uczestnictwa w życiu szkoły, a także wzajemnego spotkania się, oraz przede wszystkim przełamania obaw i barier przed nowym nieznanym. Podczas zajeć ćwiczyły swoją zwinność,sprawność oraz umiejętność czworakowania. Zajęcia prowadzone były w formie zabawy. Wszystkim dopisywał wyśmienity humor i zdrowa rywalizacja. Każdy uczestnik na zakończenie zajęć otrzymał słodką nagrodę. Wszystkie dzieci były bardzo zadowolone i jesteśmy umówieni na następne spotkania.
Marzena Kurek
Kiedy ostatnio otrzymaliście prawdziwy list w kopercie, dostarczony pocztą i pisany ręcznie?
Dziś do klasy III zapukał listonosz, przynosząc dużą, tajemniczą przesyłkę zaadresowaną do naszych uczniów. Okazało się, że w środku znajdowały się listy od uczniów chodzących do III klasy, Szkoły Podstawowej im. Jana Baranowskiego w Sławkowie. Wraz ze swoją wychowawczynią postanowili nawiązać znajomość z rówieśnikami z sąsiedniej miejscowości. Było nam bardzo miło poznać nowych kolegów i koleżanki. Już przygotowujemy kolorową papeterie i zabieramy się do pisania. Kto wie, może ta przygoda zaowocuje wieloletnimi przyjaźniami…?
M.Szreter