Na terenie Naszego Zespołu uczniowie zbierali do specjalnie przygotowanych skarbonek monety o wszystkich nominałach od 1gr do 5zł. KAŻDY GROSIK I ZŁOTÓWKA BYŁY NA WAGĘ ZŁOTA. Udało nam się zebrać sporą kwotę pieniędzy (270,04 zł). Największą sumę zabrała klasa I SP - 70,10 zł. Głównym organizatorem Akcji jest Towarzystwo „Nasz Dom”, a patronat nad akcją objęło Ministerstwo Edukacji Narodowej.
Spotkanie z Mikołajem
Okres świąteczny to czas radości i wielkich marzeń wszystkich dzieci.
Tegoroczna nietypowa aura nie zmyliła Świętego Mikołaja. Pomimo braku śniegu, 6 grudnia tradycyjnie do naszego Przedszkola zawitał długo oczekiwany przez dzieci gość- Mikołaj. Dzieci bardzo ucieszyły się z tej niezwykłej wizyty. Zaśpiewały Mikołajowi piosenki, wyrecytowały wierszyki. W nagrodę wszystkie dzieci otrzymały prezenty: lalki, samochody i słodycze.
Mikołaj przygotował także „prezenty” dla nieco starszych dzieci- dla pracowników Zespołu. A jakie, to już widać na załączonych fotografiach…
Dzieciaki miały z tego powodu niesamowitą radochę !
Obdarowani pracownicy solidnie obiecali Mikołajowi poprawę ;-)
Zobaczymy w przyszłym roku.
Ewa Biergunow
Tradycyjnie, jak co roku o tej porze, w naszej szkole pojawił się szanowny Gość. Dzieci rozpoznały go od razu - to Święty Mikołaj! Powitały go z radością, a Święty - wyraźnie wzruszony - w zamian obdarował je prezentami - i tych grzecznych, i tych niegrzecznych:-)
BARBÓRKA
"Dla górnika słonecznik koniecznie!
Niech pod ziemią mu będzie słoneczniej.
Kiedy w czarny węgiel się wwierca,
w bardzo czarnym, podziemnym chodniku
- niech słonecznik mu świeci od serca."
Grudzień jest miesiącem, który w naszym Przedszkolu kojarzy się nie tylko ze Świętami Bożego Narodzenia, Świętym Mikołajem, ale także ze Świętą Barbarą i obchodami górniczego święta.
Z tej okazji gościliśmy w Przedszkolu, Pana Marcina Wilka. Pan Marian jest górnikiem pracującym w Zakładzie Górniczo-Hutniczym "Bolesław" S.A.Opowiedział nam o ciężkiej pracy górników i o trudnych warunkach panujących w kopalni.Górnik ubrany był w piękny, galowy mundur, na jego czapce, lśnił czarny pióropusz. Spotkanie było bardzo pouczające. Na zakończenie bardzo serdecznie podziękowaliśmy naszemu gościowi za przybycie,zaprezentowaliśmywiersze, a w dowód wdzięczności ofiarowaliśmy prezent – słonecznik, który własnoręcznie wykonaliśmy na zajęciach.
Spotkanie zostało uwiecznione na pamiątkowych zdjęciach.
W nagrodę otrzymaliśmy bardzo smaczne cukierki.
DZIĘKUJEMY !
Ewa Biergunow
Kiermasz książek
W naszym Przedszkolu odbył się Kiermasz książek, który cieszył się dużym zainteresowaniem wśród rodziców i dzieci. Była to także okazja do zakupu prezentu mikołajkowego dla dzieci. Wybór książek był ogromny, a ceny niezwykle atrakcyjne. Dzięki sprzedaży książek przedszkolny księgozbiór wzbogaci się o nowe pozycje książkowe.
Wszystkim małym i dużym czytelnikom dziękujemy i życzymy miłej lektury!
Ewa Biergunow
Starszaki miały możliwość choć na chwilę przenieść się w magiczny świat wróżek, elfów, olbrzymów, a to wszystko za sprawą bibliotekarza szkolnego Pani mgr Moniki Wiktor.
Pani Monika zapoznała dzieci z pracą bibliotekarza, przybliżyła zasady korzystania z biblioteki i centrum multimedialnego mieszczącego się w sąsiedztwie biblioteki. Dzieci w czasie tego bardzo pouczającego spotkania mogły zapoznać się z pozycjami literatury przeznaczonymi dla dzieci najmłodszych. Spotkanie na pewno wzbudziło ciekawość młodego czytelnika i zaowocowało kolejnymi spotkaniami na które już jesteśmy umówieni. Wybrane przez dzieci książki wypożyczyliśmy do naszej sali, gdzie mogliśmy dalej kontynuować naszą fascynację światem magii i nie tylko.
Na koniec była słodka niespodzianka...
Cukiereczki, którymi zostaliśmy poczęstowani przez Panią Monikę.
Serdecznie dziękujemy;-)
Ewa Biergunow
"Nikt nie rodzi się czytelnikiem, czytelnika trzeba wychować”...
Współcześni psycholodzy uważają dzieciństwo za bardzo ważny etap w rozwoju człowieka. Dziecko stało się więc centrum procesu wychowawczego i dydaktycznego, a wiek przedszkolny to czas, w którym kształtują się jego nawyki, w tym również czytelnicze; warto więc wykorzystać ów moment, tym bardziej, że czytając dzieciom, poszerzamy ich wiedzę o człowieku, o świecie, dostarczamy naszym pociechom całego bogactwa przeżyć. Kontakt z książką wzbogaca słownictwo dziecka, jego wyobraźnię; książki rozszerzają świat ich uczuć i myśli.
Przebywanie z ulubioną książką jest bardzo ważną i pożądaną formą spędzania czasu wolnego w każdym wieku. Kontakt z literaturą, jeśli jest dostatecznie żywy, może głęboko rozwijać osobowość dziecka, poszerzać możliwości poznania świata, pozwalać na uczestnictwo w wydarzeniach niedostępnych własnym doznaniom i obserwacjom.
Rok 2013 został ogłoszony Rokiem Juliana Tuwima, starsze dzieci z aktywnie włączyły się w obchody . Na prośbę wychowawcy wykonali samodzielnie ilustracje do wybranych przez siebie, ulubionych wierszy Juliana Tuwima. Prace, które napłynęły do wychowawcy wzięły udział w szkolnym konkursie plastycznym. Jury konkursowe (mgr Marzena Kurek, mgr Monika Wiktor) miało trudny wybór, prace były bardzo ciekawe i wykonane różnymi technikami plastycznymi. Wszystkie dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy oraz drobne upominki.
GRATULUJEMY !
Prace konkursowe wykonali: Blanka Kaczmarek, Celina Barcik, Julia Satława, Weronika Wiślak, Bartłomiej Kubański, Kamil Banasik, Adam Piętka, Szymon Zabielski, Jakub Kazimierski,Dominik Lubaszka, Konrad Krzystański i Kacper Dreksa.
Ewa Biergunow
„Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to, kim jest,
nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi”
(Jan Paweł II)
Z całego serca chcielibyśmy podziękować właścicielom Zakładu Optycznego W. Łazarowicz w Olkuszu Państwu Annie i Waldemarowi Łazarowiczom za życzliwość, zrozumienie, ogromne wsparcie i pomoc finansową niejednokrotnie okazaną uczniowi naszego Zespołu.
Każdy gest dobroci traktujemy, jako wyraz Waszej dobroci i chęci niesienia pomocy potrzebującym.
25 listopada 2013 roku
obchodzony jest
Światowy Dzień Pluszowego Misia
Pierwszy miś- maskotka powstał 111 lat temu.
Jest jedną z najpopularniejszych dziecięcych zabawek na świecie.
Światowy Dzień Pluszowego Misia, to święto nowe. Zostało ustanowione 25 listopada 2002 roku, w setną rocznicę powstania tej popularnej maskotki.
Z powstaniem pluszowego misia wiąże się legenda sięgająca 1902 roku.
Wtedy to, prezydent Stanów Zjednoczonych - Theodore Roosevelt podczas polowania nie zgodził się na odstrzelenie małego niedźwiadka. Sprawę opisał dziennik "Washington Post". Prezydent został przedstawiony na rysunku, jak broni małego niedźwiadka.
Popularność niedźwiadka z rysunku postanowił wykorzystać właściciel sklepu z zabawkami na nowojorskim Brooklynie Morris Mitchom. Na cześć prezydenta Stanów Zjednoczonych , nazwałpluszaka "Teddy's Bear" (Teddy – od zdrobnienia imienia Theodore, bear – ang. niedźwiedź). Zgodę na wykorzystanie imienia wydał sam prezydent USA podsumowując, to krótkim zdaniem: „Nie sądzę, żeby moje imię było wiele warte w tym niedźwiedzim interesie”.
Roosevelt strasznie się mylił. Narody anglojęzyczne do dziś pluszowego misa nazywają po prostu „Teddy's Bear”, a maskotka stała się niekwestionowanym królem zabawek.
My także przyłączyliśmy się do obchodów…
Światowego Dnia Pluszowego Misia
Ewa Biergunow
Najlepsza spośród 31
Laureatką I miejsca Powiatowego Bibliotecznego Konkursu Literackiego dla Gimnazjalistów pt. "Świat przedstawiony... recenzja książki, którą warto przeczytać", organizowanego w Zespole Szkół Nr 1 w Olkuszu, została
uczennica kl. II Gimnazjum - Dominika Zastawnik (opiekun mgr Małgorzata Dachowska). Uroczyste rozstrzygnięcie Konkursu miało miejsce w dniu 15 listopada 2013 r. w popularnym "Mechaniku" przy ul. Górniczej 12 w Olkuszu.
Na konkurs wpłynęło 31 recenzji. Poziom prac był wysoki i bardzo wyrównany.
Dominika zdecydowanie wyróżniła się wnikliwością, inteligentnym stylem oraz intrygującą formą.
Gratulujemy!!!
Szkoła Podstawowa i Gimnazjum w Podlipiu przystąpiły po raz kolejny do kampanii społecznej No Promil - No Problem. Głównym jej celem jest ograniczenie liczby osób pod wpływem środków psychoaktywnych za kierownicą oraz zmiana społecznego nastawienia wobec nietrzeźwych kierowców - wzmocnienie postawy krytycznej u pasażerów pojazdów, których kierowca wzbudza wątpliwości co do stanu trzeżwości. Realizowano następujące działania:
Uczniowie klasy drugiej Gimnazjum przeszli z opiekunami przez swoją miejscowość i za pomocą ulotek, koszulki, baloników propagowali założenia kampanii. Przechodnie i przejeżdzający kierowcy zwracali uwagę na grupę uczniów, wysłuchiwali podchodzących do nich młodych ludzi promujących trzeźwość kierowców. Uczniowie wręczali napotkanym osobom baloniki z logo kampanii. Założenia kampanii były również promowane wśród pracowników Zespołu.
Wśród uczniów Szkoły Podstawowej i Gimnazjum został przeprowadzony konkurs plastyczny, który miał na celu kształtowanie skutecznych sposobów powstrzymywania kierowców przed jazdą po spożyciu alkoholu. Najciekawsze prace zostały wyróżnione dyplomami. Przeprowadzono również lekcje profilaktyczne dla uczniów w oparciu o przekazane przez realizatorów kampanii scenariusze, bajki i legendy. Na terenie Zespołu przygotowano tablicę informacyjną o kampanii, jej celach, organizatorach i podejmowanych działaniach.
W dniu 20.11.2013 r. w Zespole Szkół nr 1 w Bukownie odbyła się V edycja konkursu Omnibus SKOK „Jaworzno”. Uczniowie szkół podstawowych i gimnazjum mogli wykazywać się swoją wiedzą na temat finansów, kredytów i oszczędzania. Uczniowie szkoły podstawowej brali również udział w konkursie plastycznym - do wymyślonego przez siebie hasła na temat SKOK Jaworzno- zrealizuj swoje marzenia rysowali plakat . Uczniowie gimnazjum wykonywali natomiast prezentację multimedialną związaną z 20 - leciem istnienia SKOK Jaworzno na rynku finansowym.
Nasi uczniowe zdobyli następujące miejsca:
I miejsce - Wojciech Molęda klasa II G - prezentacja multimedialna
I miejsce - Sebastian Kołodziejczyk klasa IV - plakat
III - miejce Małogosia Wójcik klasa V - plakat
Serdecznie gratulujemy tak wysokich miejsc i wygranej !!!
Aleksandra Nalepa
Nasze Przedszkole w dniu dzisiejszym (4 listopada) gościło starszego sierżanta Pawła Dudę Policjanta z Komisariatu Policji w Bukownie.
Do tego spotkania dzieci przygotowywały się od kilku dni. Na zajęciach omawialiśmy bezpieczne zachowania nie tylko w przedszkolu i w ogrodzie przedszkolnym, ale również w ruchu drogowym. Przedszkolaki serdecznie powitały gościa i z dużym zainteresowaniem słuchały tego, co mówi. Pan Policjant przybliżył dzieciom zasady bezpiecznego poruszania się po drodze oraz zasady ograniczonego zaufania w stosunku do obcych. Największym zainteresowaniem wśród dzieci cieszyła się prezentacja wyposażenia policyjnego niezbędnego podczas wykonywania pracy.
Ewa Biergunow
Tak, nasze marzenia się spełniły i udało nam się zobaczyć jak Mars oraz inne planety Układu Słonecznego wyglądają z bliska. Zanim wyruszyliśmy w tę magiczną podróż, musieliśmy dowiedzieć się: jak orientować się na sferze niebieskiej, co to jest widnokrąg, zenit, Wielki i Mały Wóz, Gwiazda Polarna itd. Kiedy opanowaliśmy podstawowe wiadomości wsiedliśmy do statku kosmicznego i wystartowaliśmy, aby podziwiać piękno kosmosu. Odwiedziliśmy wszystkie planety bliższe i dalsze, księżyce, planetoidy oraz komety. Największe wrażenie zrobiło na nas spotkanie z meteorytami, chwilami było naprawdę gorąco… Dlatego zaraz po lądowaniu udaliśmy się na zwiedzanie Centralnego Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach, aby ostudzić nasze emocje. Bawiliśmy się świetnie i już nie możemy się doczekać kolejnej wyprawy do chorzowskiego Planetarium.
M.Szreter
Uczniowie klas I-III uczcili tegoroczne Święto Odzyskania Niepodległości poprzez występ słowno-muzyczny. Składał się on z kilku części, w których pokrótce przypomniane zostały dzieje naszej ojczyzny. Całość występu uwieńczył występ pierwszoklasistów, którzy pięknie zatańczyli krakowiaka. Patriotyczne pieśni w wykonaniu uczniów wzbudziły wielkie emocje, nadając akademii odpowiednią rangę. Dziękujemy wszystkim, którzy uczestniczyli w tej nietypowej lekcji historii.
M.Szreter
5 listopada do naszego Przedszkola na zaproszenie dzieci i wychowawców przybyli Strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Podlipiu.
Pan Prezes Robert Todor wraz ze swoimi druhami przybliżyli dzieciom zasady postępowania w przypadku powstania pożaru, sposoby alarmowania służb ratowniczych, tematy związane z ewakuacją osób z pomieszczeń i budynków, a także z udzielaniem pierwszej pomocy.
Wraz z Panem Robertem Todorem przybyli:
Druhna Marta Tarasow
Druh Gabriel Frycz - naczelnik
Druh Tobiasz Ślusarczyk
DZIĘKUJEMY ZA TO BARDZO POUCZAJACE SPOTKANIE ;-)
Ewa Biergunow
Uczeń klasy II gimnazjum Mateusz Januszek otrzymał I miejsce w XXXVI Jesieni Poetyckiej organizowanej przez Centrum Kultury im. Marii Płonowskiej w Bolesławiu.
Uczeń klasy II gimnazjum Kamil Okwiek (opiekun Małgorzata Dachowska) wziął udział w Małopolskim Konkursie Przedmiotowym z Języka Polskiego i zakwalifikował się do etapu rejonowego konkursu, który odbędzie się 11 grudnia 2013 r. Będziemy trzymać kciuki!
W naszej szkole z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego obchodzono Halloween. Dzieci, które tego dnia przyszły do szkoły przebrane mogły liczyć na pobłażliwość nauczycieli. A trzeba przyznać, że pomysłów na straszne stroje nasza młodzież miała bez liku (obrazują to zdjęcia w naszej galerii).
Z okazji Halloween zorganizowaliśmy trzy konkursy. Nagrody zdobyli:
w kategorii „Oryginalny strój” :
ALEKSANDRA PAŁKA KL.I,
JAKUB JURANEK KL.IV,
DOMINIKA ZASTAWNIK KL. II GIMNAZJUM
w kategorii na "Najbardziej oryginalną dynię":
KLASA III SP i KLASA IV
w kategorii na „Najładniej przystrojoną klasę”:
KLASA II SP i KLASA V
Tego dnia nasze klasy wyglądały imponująco. Wokół panowała ekscytacja, podniecenie, dreszczyk emocji, ale było również wiele śmiechu i radości. Na długo utkwi nam to święto w pamięci i z niecierpliwością będziemy go oczekiwać w przyszłym roku.
Odpowiedzialne za całokształt tego dnia były panie Małgorzata Janik i Monika Smółka – opiekunki Samorządu Uczniowskiego.
23 października 2013r. odbyła się wywiadówka profilaktyczna prowadzona przez pana Marka Szczotkowskiego z Firmy Edukacyjno - Szkoleniowej. Uczestnicy zostali zapoznani z zagrożeniami, na które często nie zwracamy uwagi, a które mogą mieć w późniejszym czasie duży wpływ na zachowanie i zdrowie młodego człowieka. Zostały omówione rodzaje napojów energetycznych, czym są e-papierosy, leki i suplementy diety oraz wpływ i znaczenie tych środków na organizm młodego człowieka. Dziękujemy Rodzicom za wysłuchanie prelekcji, Kierownikowi Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Bolesławiu i Pełnomocnikowi Wójta Gminy ds. Profilaktyki za sfinansowanie wywiadówki.