Z radością pragniemy poinformować, że uczeń II klasy naszego Gimnazjum, Bartosz Szlęzak, zakwalifikował się do etapu rejonowego Małopolskiego Konkursu z Fizyki, uzyskując na etapie szkolnym maksymalną możliwą do zdobycia ilość punktów. Gratulujemy i życzymy powodzenia na etapie rejonowym.
24 października 2013 roku uczniowie klas 4-6 SP i I-II gimnazjum wzięli udział
w wycieczce, zorganizowanej przez panią Małgorzatę Dachowską, do krakowskiego teatru ,,Groteska" na spektakl pt. ,,Przygody Odyseusza", w reżyserii Piotra Szumca.
W przedstawieniu ukazana została opowieść o nieustannym borykaniu się z własnymi słabościami. Główny bohater zdobywa szereg doświadczeń, które kształtują jego osobowość, sposób patrzenia, upewniają w słuszności wybranej drogi. Antyczny ,,teatr w teatrze", imponujące laki, kostiumy, dekoracje nadały niepowtarzalny ,,klimat". Całość potraktowana została w sposób humorystyczny, pokazując patos tradycji z przymrużeniem oka, co sprawiło, że przedstawiona historia stała się ciekawa i łatwa w odbiorze, nawet dla najmłodszego widza.
Następnym miejscem, które odwiedziliśmy była Krakowska Manufaktura Czekolady, znajdująca się na ulicy Szewskiej. Mogliśmy zobaczyć skomplikowany proces tworzenia czekolady oraz poznać tajniki jej powstawania. Na końcu każdy miał możliwość kupna słodkiej ,,pamiątki".
Na zakończenie wycieczki udaliśmy się do Nowych Sukiennic (Galerię Sztuki XIX w.), gdzie widzieliśmy wiele wspaniałych, historycznych obrazów, np. portret Stanisława Augusta Poniatowskiego w stroju koronacyjnym namalowany przez Marceliego Bacciarelliego, „Hołd pruski” Henryka Siemiradzkiego, czy „Kościuszko pod Racławicami” autorstwa Jana Matejki. Wzięliśmy też udział w przygotowanych dla nas konkursach i zabawach związanych z dziełami sztuki. To lekcja historii w interesującym wydaniu. Ciekawa forma opisu arcydzieł i oprowadzania po muzeum sprawiły, że informacje zaciekawiły każdego.
Wyjazd można zaliczyć do bardzo udanych. Spędziliśmy wspólnie miło czas, a przy okazji pogłębiliśmy wiedzę z zakresu historii i sztuki.
Jesień w pełni... Korzystając z tej pięknej pory roku i pogody, jaka ostatnio panuje za oknem, Samorząd Uczniowski ogłosił konkurs na najpiękniejszy bukiet jesienny w dwóch kategoriach: I kategoria - kl. I-III, II kategoria kl.4-6 oraz I i II gimnazjum. Było to ogromne wyzwanie dla wszystkich uczniów naszego Zespołu i ich wychowawców, gdyż każdy chciał wygrać! Komisja, w składzie: p. Bogusława Swoboda, p. Monika Wiktor oraz p. Małgorzata Poczęsna, oceniające prace uczniów, miały nie lada problem... wszystkie bukiety przeszły nasze najśmielsze oczekiwania! Dzieci, stając na wysokości zadania, samodzielnie zebrały dary, jakie niesie ze sobą jesień, w postaci różnokolorowych liści, owoców, kwiatków, i wykorzystały je do stworzenia przepięknych kompozycji.
Po burzliwych obradach zwyciężyły klasy I i III SP oraz IV i V SP. GRATULUJEMY!!!
Dzień Edukacji Narodowej
14 października obchodziliśmy Święto Komisji Edukacji Narodowej. Tego dnia uczniowie naszej szkoły zebrali się na uroczystej akademii przygotowanej przez uczniów klas IV, V, I i II pod kierunkiem pani Magdaleny Tomsi.
Młodzi artyści pieśnią i słowem uświetnili ten wyjątkowy dzień, podkreślając wdzięczność za codzienny trud nauczycieli. Widownia z aplauzem przyjęła zaprezentowane na wesoło sceny z życia szkolnego, koncert życzeń oraz taniec, który był gwoździem programu. Po zakończonej akademii uczniowie wyrazili podziękowania wszystkim pracownikom szkoły składając na ich ręce kwiaty.
Jak co roku pani dyrektor Bogusława Swoboda nagrodziła nauczycieli wyróżniających się w pracy zawodowej. Nagrody otrzymali: pani Marzena Kurek, pani Marta Szreter, pani Magdalena Tomsia i pani Monika Wiktor.
Wszystkim pracownikom szkoły życzymy wielu radości, codziennej pogody ducha, satysfakcji z pracy i wielu sukcesów – zawodowych i prywatnych.
W sobotę, dnia 12.10.2013r. odbył się rajd do Ojcowa pt. „Ojcowska Złota Jesień". O godz. 8:00 zebraliśmy się przed szkołą i w dobrych nastrojach pojechaliśmy po kolegów i koleżanki z gimnazjum w Bolesławiu. Do pokonania mieliśmy trasę ok. 8km z Sąspowa do Ojcowa. Wszystkich zachwyciły przepiękne o tej porze roku Doliny: Sąspowska i Prądnika (w czerwono - złoto - brązowych kolorach). Po drodze mijaliśmy obserwatorium sejsmologiczne oraz jaskinię Koziarnia. Około godziny 14:00 pełni wrażeń powróciliśmy autokarem do domów. Nasi uczniowie wykazali się dużą wytrwałością w pokonywaniu trasy. Rajd wszystkim się bardzo podobał i powinien na długo zostać w naszej pamięci.
Sprawozdawca
Tomasz Szewczyk
20 września 2013 r. odbył się już XVIII Rajd Górski. W rajdzie wzięło udział około sześciuset uczniów z różnych szkół. Naszą szkołę reprezentowała 9 osobowa grupa. Uczestnicy zdobyli szczyt Równicy, choć trasa wcale nie była tak prosta, jak może sugerować nazwa. Widoki były zachwycające. Kolejny etap szlaku prowadził przez dziewiczy gaj, pachnący wilgotnym listowiem. Kończąc wędrówkę, mogliśmy zachwycać się pięknem przyrody skąpanym w blasku słońca. Urozmaicona trasa prowadząca na przemian w górę i w dół wycisnęła z wszystkich siódme poty. Po około pięciu godzinach marszu dotarliśmy do kresu naszej wędrówki, zmęczeni, ale zadowoleni.
Sprawozdawca
Bartosz Szlęzak
“To bardzo ważny dzień. Jestem przekonana, że wpisze się on na stałe do kalendarza świąt. Przedszkole jest istotnym etapem w rozwoju każdego dziecka. To czas, w którym dzieci poznają świat, uczą się współpracować z kolegami”- powiedziała minister Krystyna Szumilas podczas spotkania z przedszkolakami, ich rodzicami i dyrektorami przedszkoli, które dzisiaj (20 września) odbyło się w Ministerstwie Edukacji Narodowej. –“My, dorośli, powinniśmy wspierać nasze dzieci, powinniśmy stwarzać im odpowiednie warunki rozwoju, które sprzyjałyby poznawaniu świata, uczeniu się oraz radzeniu sobie z codziennością “- dodała minister edukacji narodowej zwracając się do rodziców, nauczycieli i dyrektorów przedszkoli.
Minister Krystyna Szumilas przypomniała, że uchwała o Dniu Przedszkolaka miała na celu podkreślenie roli edukacji przedszkolnej w rozwoju i wychowaniu dziecka. Jednocześnie zauważyła, że od kilku lat liczba miejsc w polskich przedszkolach systematycznie rośnie. - Wychowanie przedszkolne jest jednym z priorytetów polityki edukacyjnej państwa. Chcemy, aby wszystkie dzieci w wieku od 3 do 5 lat mogły uczestniczyć w wychowaniu przedszkolnym - mówiła minister Krystyna Szumilas.
W dniu przedszkolaka do MEN przyjechały dzieci z całej Polski, które uczestniczyły w spotkaniu z minister Krystyną Szumilas. Po wspólnym śniadaniu dzieci przygotowały laurkę z okazji Ogólnopolskiego Dnia Przedszkolaka, na której znalazły się życzenia dla wszystkich przedszkolaków z całej Polski.
-“ Mamy w Polsce wspaniałe przedszkola, które oferują ciekawe zajęcia, dbają o rozwój najmłodszych, zapewniają bezpieczeństwo w czasie gdy rodzice pracują. Wszystkim przedszkolakom w Polsce życzę cudownych dni w przedszkolu, wspaniałych przygód i kochających rodziców. Pamiętajmy o tym, że małe dziecko potrzebuje wsparcia dorosłych, potrzebuje czuć, że jest kochane. Kochajmy nasze dzieci, stwarzajmy im warunki do rozwoju i pamiętajmy o tym również w każdym innym dniu. Drodzy nauczyciele, dziękuję wam za waszą wyjątkową i odpowiedzialną pracę na rzecz najmłodszych!“- powiedziała minister Krystyna Szumilas na zakończenie spotkania.
Nasze Przedszkolaki również przyłączyły się do obchodów Ogólnopolskiego Dnia Przedszkolaka.
4 października uczniowie Szkoły Podstawowej oraz Gimnazjum wzięli udział w Małopolskim Dyktandzie Niepodległościowym "Po polsku o historii" zorganizowanym przez Kuratorium Oświaty
w Krakowie, Stowarzyszenie Polonistów oraz Fundację Panteon Narodowy.
Uczeń klasy II gimnazjum Kamil Okwiek (opiekun Małgorzata Dachowska) zakwalifikował się do etapu wojewódzkiego, stając się finalistą wśród 213 najlepszych uczniów.
"Nikt nie rodzi się czytelnikiem, czytelnika trzeba wychować”...
Współcześni psycholodzy uważają dzieciństwo za bardzo ważny etap w rozwoju człowieka. Dziecko stało się więc centrum procesu wychowawczego i dydaktycznego, a wiek przedszkolny to czas, w którym kształtują się jego nawyki, w tym również czytelnicze; warto więc wykorzystać ów moment, tym bardziej, że czytając dzieciom, poszerzamy ich wiedzę o człowieku, o świecie, dostarczamy naszym pociechom całego bogactwa przeżyć. Kontakt z książką wzbogaca słownictwo dziecka, jego wyobraźnię; książki rozszerzają świat ich uczuć i myśli.
Przebywanie z ulubioną książką jest bardzo ważną i pożądaną formą spędzania czasu wolnego w każdym wieku. Kontakt z literaturą, jeśli jest dostatecznie żywy, może głęboko rozwijać osobowość dziecka, poszerzać możliwości poznania świata, pozwalać na uczestnictwo w wydarzeniach niedostępnych własnym doznaniom i obserwacjom.
Rok 2013 został ogłoszony Rokiem Juliana Tuwima, starsze dzieci z Przedszkola w Podlipiu aktywnie włączyły się w obchody . Na prośbę wychowawcy wykonali samodzielnie ilustracje do wybranych przez siebie, ulubionych wierszy Juliana Tuwima. Prace, które napłynęły do wychowawcy wzięły udział w szkolnym konkursie plastycznym. Jury konkursowe (mgr Marzena Kurek, mgr Monika Wiktor) miało trudny wybór, prace były bardzo ciekawe i wykonane różnymi technikami plastycznymi. Wszystkie dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy oraz drobne upominki. GRATULUJEMY !
Prace konkursowe wykonali: Blanka Kaczmarek, Celina Barcik, Julia Satława, Weronika Wiślak, Bartłomiej Kubański, Kamil Banasik, Adam Piętka, Szymon Zabielski, Jakub Kazimierski, Dominik Lubaszka, Konrad Krzystański.
Ewa Biergunow
30 września w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Chłopaka pod hasłem Dzień Krawata na Dzień Chłopaka. Uczniowie i nauczyciele z naszej szkoły mieli w ten dzień przyjść do szkoły w krawatach. Ci, którzy tego dnia pięknie prezentowali się
w krawacie, byli zwolnieni z odpowiedzi ustnej. W szkole panowała niecodzienna atmosfera – dziewczyny obdarowały chłopców prezentami, a widok krawata na szyjach naszych przystojniaków budził wiele pozytywnych emocji.
W ten dzień został ogłoszony konkurs na najsympatyczniejszego chłopaka w szkole.
i został nim....... BARTOSZ SZLĘZAK z kl. II gimnazjum
Serdecznie gratulujemy !!!
Z tej okazji zapraszamy do udziału w akcji : "Podaruj książkę bibliotece". Jeżeli jesteś w posiadaniu książki, której już nie czytasz, to podaruj ją do szkolnego księgozbioru. Akcja trwa przez cały październik, książki przynosimy do bibliotekarza.
Już lato odeszło
i kwiaty przekwitły,
a jeszcze coś w słoncu się mieni
To w polu i w lesie
czerwienią się, spojrzcie
korale, korale jesieni.
"Jesienny Kapelusz"
23.09.2013r. w Szkole Podstawowej w Podlipiu miało miejsce specjalne przywitanie Jesieni. Uczniowie w tym dniu przyszli do szkoły dosyć wyjątkowo ubrani, ponieważ na ich głowach pojawiły sie wspaniałe nakrycia jesienne, do wykonania których wykorzystali dary jesieni. Jesień to przepiękna pora roku, a jesienne skarby dają wiele możliwości do dobrej zabawy. Prace uczniów były tak piękne i kolorowe, że postanowiliśmy uhonorować nagrodami autorów najpiękniejszych kapeluszy. Pierwsze miejsce zajął Szymon Karcz z klasy III, drugie: Ola Pałka i trzecie Magdalena Wojna - uczennice klasy I. Zwycięzcą oraz pozostałym uczestnikom konkursu serdecznie dziękujemy i gratulujemy. Zdjęcia z tego wydarzenia można zobaczyć w naszej szkolnej galerii.
M.Szreter, M.Kurek
Zajęcia profilaktyczne
20 czerwca 2013 roku uczniowie Szkoły Podstawowej uczestniczyli w dwugodzinnych zajęciach profilaktycznych prowadzonych przez Śląskie Centrum Profilaktyki i Psychoterapii w Katowicach. Program "Ale czad" był przeznaczony dla uczniów klas I - III, dzieci dowiedziały się w jaki sposób papierosy znalazły się w Europie oraz jaki jest ich negatywny wpływ na zdrowie człowieka. Uczniowie klas IV - VI uczestniczyli
w programie "Zaplątani w sieci" dotyczącym możliwości uchronienia się przed uzależnieniem od Internetu.
Dziękujemy Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Bolesławiu za sfinansowanie tych zajęć.
Dzień Dziecka
Z okazji Dnia Dziecka Rada Rodziców zorganizowała dla uczniów zajęcia prowadzone przez agencję eventową "LA Cultura". W tym dniu obowiązywały stroje plemion afrykańskich, kowbojów, Indian i Hindusów. Uczniowie szkoły podstawowej uczestniczyli w zajęciach sportowych prowadzonych przez animatorów. Każde plemię dzielnie walczyło o zwycięstwo. Młodzież gimnazjalna brała udział w warsztatach filmowych, również prowadzonych przez grupę taneczną. Dodatkową atrakcją był słodki poczęstunek przygotowany przez Radę Rodziców. Dyrektor, nauczyciele i uczniowie dziękują Radzie Rodziców za zorganizowanie tak atrakcyjnego i pełnego humoru Dnia Dziecka.
XVIII Rajd Wiosenny
24 maja uczniowie z klas podstawowych wyruszyli na XVIII Rajd Wiosenny. Trasa rajdu wiodła z Olewina do Braciejówki. Szkolni piechurzy podziwiali walory krajobrazowe, przyrodnicze i turystyczne Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Na mecie w Szkole Podstawowej Imienia Jana Pawła II w Braciejówce, przygotowano dla wszystkich uczestników ciepły posiłek, konkursy i zabawy przy muzyce. Mimo, że pogoda nie była łaskawa i obdarowała nas deszczem, wszyscy spisali się na medal i z satysfakcją dotarli na metę.
M.Szreter
Spotkanie autorskie
16 maja 2013r. uczniowie klasy I i III Szkoły Podstawowej uczestniczyli w Gminnej Bibliotece Publicznej w Bolesławiu w spotkaniu z panią Izabellą Klebańską - autorką książek dla dzieci, scenariuszy radiowych i telewizyjnych, bajek oraz piosenek. Spotkanie dotyczyło utworów Juliana Tuwima. Dzieci wykazały się dużą znajomością wierszy oraz chętnym i aktywnym udziałem w zabawach słowno - muzycznych. Uczniowie dziękują pracownikom Biblioteki za zaproszenie.
Rajd wiosenny
20 kwietnia 2013 roku po raz kolejny uczestniczyliśmy w rajdzie Na spotkanie przebiśniegom organizowanym przez oddział PTTK w Zawierciu. W tym roku było późno, żeby spotkać przebiśniegi, gdyż termin rajdu był przesunięty ze względu na złe warunki atmosferyczne, nie mniej jednak wędrując szlakami od Łaz do Zawiercia widzieliśmy pięknego wawrzynka wilczełyko, rośliny będącej pod ścisłą ochroną. Poza tym, jak zawsze, wszystkim dopisywały humory i satysfakcja z poznania nowych miejsc Jury Krakowsko- Częstochowskiej. W rajdzie brali udział uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum pod opieką pani Bogusławy Swobody i Doroty Filipek. Do kolejnego spotkania na jurajskich szlakach za rok.
Gminny konkurs ortograficzny dla klas IV - VI
22 marca Szkoła Podstawowa już po raz kolejny była organizatorem konkursu ortograficznego, adresowanego do uczniów klas IV - VI Gminy Bolesław. Głównym celem konkursu było doskonalenie języka polskiego, upowszechnianie kultury językowej oraz zasad ortograficznych. W tym roku do konkursu przystąpiło 11 uczniów z 4 szkół naszej Gminy. Nad prawidłowym przebiegiem konkursu, wyborem zadań oraz treścią dyktanda, pieczę sprawowała komisja w składzie: Bogusława Swoboda, Marta Margas - Kosobudzka, Ewelina Kantorska, Beata Baldy - Chojowska, Barbara Marszałek i Monika Smółka. Konkurs składał się z uzupełnienia tekstu lukami, udzielenia odpowiedzi na sześć pytań zamkniętych oraz wykazania się znajomością zasad ortograficznych. Po sprawdzeniu prac konkursowych przez komisję wyłoniono trzech zwycięzców:
I miejsce Kamil Dąbek SP Bolesław,
II miejsce Alicja Rudawska SP Podlipie
III miejsce Marta Nitszke SP Podlipie
Nagrody książkowe oraz puchar dla zwycięzcy wreczyła Dyrektor Zespołu Bogusława Swoboda. Organizatorzy dziękują uczniom i ich opiekunom za trud włożony w przygotowanie do konkursu.
Skrzaty solne w bocheńskiej kopalni
25.03.2013r. uczniowie klas I – III wyruszyli na wędrówkę solnymi korytarzami bocheńskiej kopalni w poszukiwaniu skrzatów solnych. Podczas zwiedzania podziemnych korytarzy uczniowie dowiedzieli się na czym polega praca górnika, jak wydobywa się sól na powierzchnię
i kto im w tym pomaga. Poznali również wiele ciekawych legend dotyczących kopalni. Po zwiedzaniu szlaków uczniowie wzięli udział
w zajęciach plastycznych (lepienie skrzatów z masy solnej) oraz zajęciach sportowo-rekreacyjnych w komorze Ważyn.
M.Szreter
Dzień Babci i Dziadka
8 lutego 2013 roku w Przedszkolu odbyła się uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka. Przedszkolaki przygotowały program artystyczny. Pięknie zaśpiewały piosenki z podkładem muzycznym, wyrecytowały wiersze oraz zaprezentowały tańce. Po występie dzieci obdarowały swoje babcie i dziadków podarunkami. Po wręczeniu niespodzianek wszyscy zostali zaproszeni na poczęstunek. Święto babci i dziadka zastało połączone z zabawą karnawałową, której towarzyszyło wiele radości i uśmiechu.