KONKURS ODBLASKOWA SZKOŁA 2011/2012
We wrześniu uczniowie naszego Zespołu przystąpili do konkursu „ ODBLASKOWA SZKOŁA”. W ramach, którego we wrześniu i w październiku zostały zrealizowane następujące działania:
Marsz Trzeźwości
Gimnazjum przystąpiło do IV edycji kampanii społecznej Trzeźwa Małopolska No Promil - No Problem. Jej celem jest ograniczenie liczby kierowców, którzy decydują się na jazdę będąc pod wpływem alkoholu. 21 października młodzież gimnazjalna wzięła udział w marszu, który prowadzony był przez orkiestrę dętą z ZGH Bolesław Główną ulicą Bolesławia. Uczniowie szli z przygotowanymi przez siebie transparentami promującymi jazdę samochodem "na trzeźwo". Marsz został zakończony na placu przed Centrum Kultury , gdzie odbył się pokaz akcji ratowniczej przygotowanej przez strażaków.
Dzień Edukacji Narodowej
14 października z okazji Dnia Edukacji Narodowej odbyła się akademia przygotowana przez uczniów klasy II i III szkoły podstawowej pod opieką wychowawców. Uczniowie w sposób słowno – muzyczny złożyli najlepsze życzenia dla pracowników Zespołu. Do życzeń dołączyli się również przedstawiciele Rady Gminy. Pani Dyrektor nagrodziła nauczycieli wyróżniających się w pracy zawodowej: panią Monikę Cebo, panią Małgorzatę Janik, pana Tomasza Chrobaka i pana Grzegorza Głowackiego. Pani Dorota Filipek w tym roku została wyróżniona Nagrodą Wójta.
Wycieczka do Krakowa
13 października uczniowie klas I -III szkoły podstawowej pojechali na wycieczkę do Teatru Groteska w Krakowie oraz najmniejszej w Polsce manufaktury cukierków "CIUCIU Cukier Artist".W teatrze uczniowie obejrzeli atrakcyjny spektakl pt. "Kot w butach", a następnie udali się do wytwórni cukierków "CIUCIU Cukier Artist".Na miejscu odbył się wspaniały pokaz produkcji słodyczy. Okazało się, że wszystkie wyroby w postaci cukierków Rock’sów, poduszek czy lizaków wykonuje się ręcznie, według określonej technologii z XVII wieku. Po pokazie uczniowie mogli spróbować wykonanych cukierków oraz zaopatrzyć się w małe słodkości w firmowym sklepiku.
12 października 2011r. w Zespole odbyły się warsztaty profilaktyczne dla uczniów klas IV - VI i gimnazjum pt. Cyberbulliyng czyli przemoc w sieci. Cyberbulliyng tłumaczony jest jako cyberprzemoc - prześladowanie innych osób z wykorzystaniem internetu i narzędzi elektronicznych: e- maila, witryn, czatów i forów dyskusyjnych. Uczniowie zostali zapoznani ze skutkami takich zachowań w sieci, zwrócono im uwagę na podstępność uzależnienia od internetu oraz na odpowiedzialność prawną nieletnich. Odbyło sie także spotkanie profilaktyczne dla rodziców.
Dyrektor Zespołu i uczniowie dziękują Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Pełnomocnikowi ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Gminie Bolesław Pani Katarzynie Kurek za sfinansowanie tych spotkań.
"Ślubuję uroczyście!
Będę starał się być dobrym i uczciwym.
Będę strzegł honoru i dobrego imienia szkoły.
Będę szanował swoich nauczycieli,
przełożonych i rodziców.
Będę uczył się tego, co piękne.
Będę kochał swoją Ojczyznę.”
4 października o godzinie 8:50 w Zespole Przedszkolno - Szkolno – Gimnazjalnym, miała miejsce podniosła uroczystość ślubowania klasy I Szkoły Podstawowej.
Na sztandar Zespołu w obecności wszystkich zebranych nauczycieli, rodziców i uczniów, dzieci z klasy I złożyły uroczyste ślubowanie, stając się tym samym pełnoprawnymi uczniami.
Zgodnie z tradycją uczniowie zostali pasowani na uczniów przez Panią dyrektor Bogusławę Swobodę przy pomocy symbolicznego pióra. Z jej rąk otrzymali dyplomy oraz legitymacje szkolne. Rodzice przygotowali dla nich słodką niespodziankę w postaci rogów obfitości. Po ślubowaniu uczniowie zaprezentowali swój program artystyczny przygotowany z pomocą uczniów klasy IV i VI. Mimo sporej tremy wszystko wypadło znakomicie. Pierwszoklasistom życzymy wielu sukcesów w nauce i jak najlepszych ocen na pierwszym szkolnym świadectwie. M. Szreter
W roku szkolnym 2010/2011 nasze Przedszkole włączyło się do ogólnopolskiego programu edukacyjnego „Kubusiowi Przyjaciele Natury’’ organizowanego przez firmę TYMBARK i markę KUBUŚ. Zdobycie tytułu "Kubusiowych Przyjaciół Natury" obecnie potwierdzonego Certyfikatem, wymagało od nas realizacji określonych w regulaminie programu działań, oraz zdobyciu przypisanych im punktów. Realizacja zadań programu pomogła dzieciom bliżej poznać świat natury, ukazać im piękno otaczającej przyrody i nauczyć jak szanować i chronić środowisko. Partnerem merytorycznym programu jest FUNDACJA PARTNERSTWO DLA ŚRODOWISKA, patronat honorowy nad programem objęło MINISTERSTWO ŚRODOWISKA. Do programu została zgłoszona grupa dzieci 5,6-letnich, jak również 3,4-letnich. Przedszkolaki razem z Kubusiem poznawały leśne zwierzęta, uczyły się jak zachowywać się w lesie, w górach i nad morzem, a także dowiedziały się, jak ważna jest segregacja śmieci i dokładne zakręcanie kranu. W ramach programu organizowaliśmy m.in. obchody Zielonego Dnia, Dnia Marchewki, Dnia Wody, wycieczki i patrole ekologiczne, konkursy plastyczne i wiele innych ciekawych zadań z zakresu ekologii i ochrony środowiska. W wyniku ich realizacji otrzymaliśmy zaszczytny tytuł: „Kubusiowi Przyjaciele Natury”. Myślimy, iż na uzyskanie certyfikatu rzetelnie zapracowaliśmy. Możecie być pewni, że Kubusiowi Przyjaciele Natury z naszego Przedszkola będą umiejętnie korzystać z zasobów przyrody i zawsze dbać o ochronę środowiska.
Dziękujemy Pani Dyrektor, Nauczycielom, Dzieciom oraz ich Rodzicom za pomoc w realizacji ekologicznych projektów. Zapraszamy już dziś do wzięcia udziału w kolejnej IV edycji akcji.
1 czerwca 2011 roku był obchodzony w Zespole w wyjątkowy sposób. Wszyscy nasi podopieczni opuścili mury szkolne, by przyjemnie, w formie zabawy, spędzić dzień wolny od zajęć dydaktycznych. W Przedszkolu z inicjatywy Rodziców zostało zorganizowane Święto Rodziny - przedszkolaki wyjechały do Dworku w Krzykawce. Zaprezentowały program artystyczny przygotowany pod kierunkiem wychowawczyń Pani Marzeny Kurek i Pani Moniki Kasperskiej. Dzieci złożyły życzenia i wręczyły Rodzicom samodzielnie przygotowane upominki. Kolejnym punktem programu było wspólne biesiadowanie przy ciepłym posiłku oraz degustacja ciast upieczonych przez Rodziców. Dużą atrakcją dla dzieci był przejazd wozem strażackim i występ magika.
Uczniowie Szkoły Podstawowej i Gimnazjum czas ten wykorzystali na rozrywkę w kręgielni i kuleczkowie.
Nieopisaną radość sprawiły dzieciom paczki ze słodyczami ufundowane przez Radę Sołecką Podlipia, dzięki którym tegoroczny Dzień Dziecka stał się wyjątkowo słodki.
Dyrektor Zespołu, dzieci i uczniowie serdecznie dziękują Rodzicom za zorganizowanie tak atrakcyjnego dnia, a Radzie Sołeckiej za ufundowanie i przygotowanie paczek.
20 maja 2011 r. odbył się już XVI Rajd Wiosenny pod hasłem "100 - lecie Oddziału PTTK w Olkuszu na tle historii PTTK". W rajdzie brało udział bo aż 870 uczniów oraz 85 nauczycieli z 36 szkół. Młodzież szła trzema trasami. Wszyscy spotkali się na mecie w Zespole Szkół w Suchej. Marsz wiódł dosyć łatwym szlakiem w pełnym słońcu i upale. Trasa przebiegała przez las, łąki, wokół jurajskich skałek, przez wioski, polnymi i asfaltowymi drogami. Z każdego miejsca, przez jakie przechodziliśmy, podziwialiśmy spokojną, wiosenną przyrodę w rozkwicie. Podsumowaniem rajdu, jak co roku, były konkursy: wiedzy o Jurze Krakowsko - Częstochowskiej, wiedzy o historii PTTK, znajomości znaków topograficznych.
Na wiosnę sezon turystyczny rozpoczął się rajdem „Przebiśniegom na spotkanie” (26.03.2011r.), zorganizowanym przez zawierciański oddział PTTK oddział w Zawierciu.Trasa wiodła ze Skarżyc do Bzowa po terenie województwa śląskiego. Najpiękniejszym obiektem był Okiennik Wielki – z daleka widoczny charakterystyczny ostaniec wapienny. Przechodziliśmy też obok źródeł Warty w Kromołowie. Wszystkich zaskoczyło to, że choć już astronomiczna wiosna, przez dwie godziny padał śnieg, akurat wówczas, gdy pokonywana była trasa. Nie popsuło to jednak nikomu humoru. Podczas wędrówki odnaleziono przebiśniegi – w końcu taki był cel wyprawy. Pokonaliśmy 9 km odcinek trasy (nr 3) wraz z uczniami z Lasek, Bolesławia, Bukowna, Zadroża, Wolbromia, i olkuskich szkół: SP nr 1, SP nr 5, SP nr 10, Gimnazjum nr 1, Gimnazjum nr 2, Gimnazjum nr 4, łącznie ponad 350 młodych turystów. Na mecie w Bzowie organizatorzy przyjęli około 1200 uczestników, którzy docierali do celu sześcioma trasami. Mimo iż była to sobota, chętnych do wędrowania nie brakowało.
8 marca 2011r. w Zespole Przedszkolno - Szkolno - Gimnazjalnym w Podlipiu zorganizowano z okazji Dnia Kobiet niezwykły konkurs. Tytuł najpiękniejszej skusił wiele dam do wzięcia udziału w zacietej rywalizacji. Wśród licznie przybyłych kandydatek znalazły się pielegniarki, nauczycielki, kobiety sukcesu oraz nastolatki.Panie oczarowały publiczność wyszukanymi kreacjami, najmodniejszymi uczeseniami, niezwykle gustownymi nakryciami głowy, wdziękiem, żywym usposobieniem, poczuciem humoru i nieprzeciętna więc inteligencją. Jury, w którego składzie znaleźli się Dorota Filipek, Marta Szreter i Tomasz Chrobak, stanęło przed trudnym zadaniem. Po burzliwych obradach podjętojednak ostateczną decyzję. Tytuły powedrowały do: Miłosza Cebo, Magdaleny Banyś, Tomasza Szewczyka i Darii Łaskawiec.
Serdecznie gratulujemy!
28 stycznia 2011r. w Zespole Przedszkolno-Szkolno-Gimnazjalnym w Podlipiu zorganizowana została uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka, połączona z zabawą karnawałową. Przedszkolaki już od samego rana z niecierpliwością czekały na zaproszonych gości. Licznie przybyłe babcie i dziadkowie mieli okazję podziwiać swoje pociechy w specjalnie przygotowanym dla nich programie. Pod kierunkiem swoich wychowawczyń: Marzeny Kurek i Moniki Kasperskiej przedszkolaki przygotowały i zaprezentowały wspaniałe programy artystyczne. Recytowały okolicznościowe wierszyki, śpiewały piosenki i wesoło tańczyły dla ukochanych babć i dziadków, a na koniec wręczały własnoręcznie przygotowane laurki i prezenty. Dzieci bardzo się starały, aby przedstawienie było udane. Niejednej babci( i dziadkowi zresztą też) łezka zakręciła się w oku. Do życzeń składanych Babciom i Dziadkom przez ich pociechy dołączyli się także nauczyciele i Dyrektor Zespołu. Szanowni goście trud dzieci nagrodzili ogromnymi brawami, a po występach pochwał nie było końca.
Mamy nadzieję, że w przyszłym roku spotkamy się również w tak licznym gronie zaproszonych gości.
Tego samego dnia, po południu odbyła się zabawa dla uczniów Szkoły Podstawowej i Gimnazjum.
Szczególne podziękowania kierujemy w stronę rodziców, którzy przygotowali słodki poczęstunek dla zaproszonych gości i uczniów.
A na następny taki dzień trzeba poczekać rok…niestety.
21 stycznia 2011 roku w Szkole Podstawowej w Bolesławiu odbyły się zawody w Tenisie Stołowym Indywidualnym. Podczas rozgrywek naszą szkołę reprezentowało 8 uczniów. Do zawodów powiatowych zakwalifikowali się: Anna Poczęsna (III miejsce) , Oliwia Czerniak (IV miejsce), Dominika Zastawnik (V-VI miejsce) oraz Tomasz Szewczyk (IV miejsce).
26 stycznia podczas zawodów w Drużynowym Tenisie Stołowym organizowanych w naszej szkole drużyna dziewcząt w składzie: Oliwia Czerniak, Anna Poczęsna, Dominika Zastawnik zajęła II miejsce a drużyna chłopców: Wiktor Grela, Bartosz Placek III. Gratulujemy!
|
BADMINTON DRUŻYNOWY |
12 stycznia 2011 roku w Szkole Podstawowej w Bolesławiu odbyły się Gminne Zawody w Badmintonie Drużynowym Chłopców i Dziewcząt . Zawody odbyły się systemem pucharowym, który wyłonił zwycięzców. Naszą szkołę reprezentowały drużyny w składzie: Patryk Guźla, Tomasz Szewczyk, Bartosz Szlęzak oraz Anna Poczęsna i Dominika Zastawnik. Drużyna chłopców zajęła III miejsce a dziewcząt II. Podczas zawodów powiatowych 20 stycznia 2011 roku w Olkuszu nasze reprezentantki zajęly III miejsce. Gratulujemy! |
JASEŁKA
13 grudnia 2010 do naszego Zespołu przybyło wielu zaproszonych gości – rodziców, mieszkańców Podlipia i uczniów, aby jak co roku obejrzeć Jasełka. Uczniowie pod kierunkiem nauczycieli przedstawili biblijną historię narodzin Jezusa. Po występie dzieci na scenę wkroczył Chór Parafialny ze Sławkowa, który pod kierunkiem pani Małgorzaty Kostki zaprezentował przepiękne kolędy. Po występie zaproszeni goście mieli okazję zrobić bożonarodzeniowe zakupy na kiermaszu przygotowanym przez uczniów i nauczycieli. Można było kupić świąteczne kartki, różne stroiki i ozdoby, aniołki, choinki, a także „ słodkości” – przepyszne wypieki świąteczne. Wkład uczniów i nauczycieli był naprawdę duży. Nie zawiedli także rodzice, którzy jak co roku aktywnie włączyli się w organizację kiermaszu.
Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom – rodzicom i sponsorom za pomoc okazaną w przygotowaniu kiermaszu.
WYCIECZKA DO MIECHOWA
3 grudnia 2010r. klasy I-III szkoły podstawowej wybrały się do fabryki bombek i ozdób choinkowych "Decora" w Miechowie. Podczas zwiedzania zakładu dzieci miały okazję zobaczyć proces powstawania bombek: od dmuchania szkła, nadawania mu odpowiedniego kształtu, malowania, po pakowanie gotowych wyrobów. Największą atrakcją wycieczki była możliwość samodzielnego ozdobienia bombki, którą każde dziecko mogło zabrać ze sobą do domu. Na koniec można było dokonać udanych zakupów w zakładowym sklepiku. Myślę, że w tym roku na choinkach wielu dzieci najpiękniej rozbłyśnie własnoręcznie zrobiona bombka.
Szkoła Podstawowa w Podlipiu po raz kolejny była organizatorem gminnego etapu Powiatowego Konkursu Recytatorskiego dla klas I – III. Tematem obecnego konkursu był: „Humor w poezji dziecięcej”. Do uczestnictwa w imprezie przystąpiło 14 uczniów klas I – III szkół podstawowych naszej gminy i Bukowna. Dzieci świetnie przygotowane przez wychowawców, wyrecytowały ciekawe utwory poetyckie. Poziom tej edycji był bardzo wysoki, jury w składzie: Ilona Szumowska, Ewa Bogucka, Urszula Grzanka, Monika Smółka i Wioletta Kopczyk miało ciężki orzech do zgryzienia. Po długich naradach zadecydowano, kto przejdzie do kolejnego powiatowego etapu. Wśród zwycięzców znaleźli się: na miejscu I Katarzyna Chojowska (ZS Krzykawa), miejsce II zajęła Izabela Olesińska (SP nr 1 Bukowno) i miejsce III przypadło Bartoszowi Bazanowi (SP Bolesław)
Uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy i słodki poczęstunek. Serdecznie gratulujemy i zapraszamy do licznego udziału w kolejnych edycjach konkursu.
MARSZ TRZEŹWOŚCI "NO PROMIL - NO PROBLEM"
W bieżącym roku szkolnym nasze gimnazjum przyłączyło się do III edycji kampanii społecznej „Trzeźwa Małopolska No Promil – No Problem”. Głównym celem kampanii jest ograniczenie na terenie Małopolski liczby osób będących pod wpływem środków psychoaktywnych za kierownicą oraz zmiana społecznego nastawienia wobec nietrzeźwych kierowców – wzmocnienie postawy krytycznej u pasażerów pojazdów, których kierowca wzbudza wątpliwości co do stanu trzeźwości. W dniu 29 października młodzież gimnazjalna ze wszystkich szkół znajdujących się na terenie Gminy Bolesław wzięła udział w marszu na rzecz trzeźwości. Marsz – prowadzony przez orkiestrę dętą z ZGH Bolesław – rozpoczął się na placu przy Szkole Podstawowej w Bolesławiu. Uczniowie z przygotowanymi przez siebie transparentami propagującymi bezpromilową jazdę samochodem oraz zachęcającymi pasażerów do powstrzymywania nietrzeźwego przed wsiadaniem za kierownicę, przemaszerowali ulicą Główną Bolesławia. Do marszu przyłączyły się władze Gminy Bolesław na czele z Wójtem - panem Ryszardem Januszkiem. Honorowy patronat nad akcją objął przewodniczący Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych pan Tadeusz Lekki. Finał marszu nastąpił w sali gimnastycznej SP w Bolesławiu, gdzie w krótkich występach zaprezentowali się uczniowie poszczególnych szkół, a także nagrodzono autorów najlepszych prac plastycznych. Nasze gimnazjum w dwóch skeczach reprezentowały uczennice klasy I: Karolina Szczerba, Laura Pragnący, Daria Łaskawiec i Joanna Cebo. Autorką najlepszej pracy plastycznej została Karolina Szczerba.
DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ
|
Niech Wam los łaskawy sprzyja! Niech Was szczęście nie omija! Niechaj głupstwa Was nie smucą!Niech Wam gwiazdy do snu nucą!... |
Tego między innymi życzyli wszystkim pracownikom Zespołu uczniowie z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Uczniowie klas II, III, IV, V Szkoły Podstawowej pod opieką nauczycieli przygotowali z tej okazji uroczystą akademię. Było naprawdę uroczyście – „cała Polska mogła przyglądać się występom uczniów z Podlipia”, ponieważ gościła u nas telewizja TVN 24 (oczywiście tylko na niby).Uczniowie zaprezentowali na żywo „Fakty” – wcielili się w rolę redaktorów stacji, przedstawili szkolne wiadomości, pogodę, wiadomości sportowe, a także reklamę „cudownych czekoladek” dla nauczycieli. Następnie redaktor TVN 24 relacjonował obchody święta w Podlipiu, a stacja transmitowała na żywo program artystyczny w wykonaniu uczniów Zespołu, dedykowany wszystkim pracownikom. Na koniec uroczystości pani Dyrektor wręczyła nagrody nauczycielom szczególnie wyróżniającym się w pracy zawodowej.
ŚLUBOWANIE KLAS PIERWSZYCH
6 października 2010 roku odbyło się uroczyste ślubowanie klasy pierwszej szkoły podstawowej i gimnazjum. W uroczystości wzięli udział: Pani Dyrektor Zespołu, nauczyciele, uczniowie i rodzice. Nad przebiegiem całości programu czuwały wychowawczynie klas pierwszych: pani Agnieszka Szymczyk – Wyżychowska i pani Małgorzata Janik, które starannie przygotowały uczniów do wystąpienia w programie artystycznym. Najważniejszym punktem uroczystości było złożenie przysięgi przez pierwszoklasistów na sztandar Zespołu. Dodatkowo uczniowie klasy I szkoły podstawowej zostali pasowani przez Panią Dyrektor na ucznia symbolicznym piórem. Całość uroczystości zakończył przygotowany przez Rodziców poczęstunek dla pierwszoklasistów.