• WYCIECZKA DO PLANETARIUM

    8 października 2010 roku udaliśmy się wraz z uczniami Zespołu Przedszkolno – Szkolnego w Laskach  do największego i najstarszego polskiego planetarium w Chorzowie.  Pod kopułą o średnicy 23 metrów uczestniczyliśmy w dwugodzinnej  prelekcji. Podczas seansu filmowego  podziwiali wygląd nieba nocą w poszczególnych porach roku.Wzięliśmy również udział w interesującej lekcji przyrody w obserwatorium klimatologicznym, gdzie poznaliśmy przyrządy do pomiaru składników pogody. Następnie obserwowaliśmy je w pobliskim ogródku meteorologicznym.Zwiedziliśmy także wystawę pt. ,,Skarby Ziemi”, gdzie wszyscy mogli zapoznać się z historią powstania Planetarium oraz zobaczyć aż 450 rodzajów minerałów. Ostatnimpunktem naszej wycieczki było obserwatorium astronomiczne. Tam podziwialiśmy  największą w Polsce lunetę,poznaliśmy budowę teleskopu, zapoznaluiśmy się z jego obsługą oraz obserwowaliśmy pozorną wędrówkę Słońca.

  • JESIENNE INDYWIDUALNE BIEGI PRZEŁAJOWE

    W czwartek 23 września 2010 roku w Bolesławiu odbyły się Jesienne Indywidualne Biegi Przełajowe szkół podstawowych. Na trasie rywalizowali uczniowie z czterech szkół gminy Bolesław. Biegi rozgrywane były oddzielnie dla każdego rocznika na dystansie 800 m dziewcząt i 1000 m chłopców. Uczniowie naszej szkoły: Wiktor Grela i Kacper Gądek  zajęli I i II miejsce. 6 października podczas zawodów powiatowych Wiktor zajął VII miejsce, Kacper V kwalifikując sie do zawodów wojewódzkich. Gratulujemy.

  • RAJD GÓRSKI 2010

    17.09.2010r. odbył się całodzienny XV rajd górski. Grupa uczniow naszej szkoły, w towarzystwie rówieśników z Publicznego Gimnazjum w Bolesławiu oraz Zespołu Szkół nr 1 w Bukownie pod opieką pani Ewy Ciuraszkiewicz, Doroty Filipek oraz Bogusławy Swobody pokonała pieszą trasę wyruszając ze Św. Katarzyny, podbijając Łysicę, aż do Kakonina, gdzie wsiadła w autokar i przejechała do kolejnego punktu naszej wyprawy.Tym razem grupa przeszła odcinek Szklana Huta, Św.Krzyż, Nowa Słupia. Uczestnicy podczas drogi mogli podziwiać cudowny krajobraz Świętokrzyskiego Parku Narodowego, zwiedzili również Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego.Rajd zapewnił wiele niezapomnianych wrażeń. Młodzież serdecznie dziękuje organizatorom oraz opiekunom rajdu.

  • Szkolny Dzień Profilaktyki

    31 maja 2010 roku w Zespole był zorganizowany Szkolny Dzień Profilaktyki połączony z przypadającym 1 czerwca Dniem Dziecka. Uczniowie uczestniczyli w przygotowanych przez nauczycieli wychowania fizycznego rozgrywkach sportowych, a następnie pod opieką wychowawców przystąpili do wykonania prac plastycznych o tematyce zdrowotnej. Trzecim punktem programu był udział uczniów w spektaklach profilaktycznych przygotowanych przez Teatr Profilaktyczny im. M. Kotańskiego z Krakowa: "Grecki maraton żółwia Zorby" dla  uczniów zerówki i klas I - IV oraz  "Ważne, by uwierzyć w dobro" dla uczniów klasy VI i gimnazjum. W ramach Szkolnego Dnia Profilaktyki pedagodzy ogłosili konkurs na przygotowanie najciekawszej bajki profilaktycznej. Wzięło w nim udział 12 uczniów. Nagrodzono następujące prace:

    szkoła podstawowa:

    I miejsce - Joanna Cebo
    II miejsce - Laura Pragnący
    III miejsce - Karolina Szczerba

    gimnazjum:

    I miejsce - Anna Jasica
    II miejsce - Michał Ślusarczyk 
    III miejsce - Gabriela Mirek

    wyróżnienia: Olga Natkańska i Aleksandra Nurska

    Uczniowie dziękują Gminnej Komisji ds. Profilaktyki i Przeciwdziałania Uzależnieniom w Bolesławiu za sfinansowanie spektakli i soków owocowych oraz Rodzicom za przygotowanie poczęstunku, który uprzyjemnił nam w tym dniu pobyt w szkole - były to smaczne lody, cukierki, wafelki i soczki.

  • „NA RATUNEK ZIEMI”

    „NA RATUNEK ZIEMI”

     Zgodnie z coroczną tradycją 23 kwietnia w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Ziemi. Krótkie ekologiczne przedstawienie pt. :Na ratunek Ziemi” zaprezentowane przez uczniów klasy IV i VI przypomniało nam o tym, że należy szanować i dbać o naszą planetę, jak i środowisko. Na zakończenie ogłoszono wyniki akcji „Zbiórka puszek”. W sumie zebraliśmy 154 kg. I miejsce zajął Daniel Łabuz, II miejsce Jakub Płoński, II miejsce Dawid Juras.

  • „PRZEBIŚNIEGOM NA SPOTKANIE”

    „PRZEBIŚNIEGOM NA SPOTKANIE”

    Sobotnim rankiem 27 marca 2010 roku grupa młodzieży z naszej szkoły, Szkoły Podstawowej w Laskach oraz Publicznego Gimnazjum w Bolesławiu wraz z opiekunami panią Ewą Ciuraszkiewicz, Dorotą Filipek, Katarzyną Gruszczyńską i Bogusławą Swobodą wyruszyła na XXXVII rajd „Przebiśniegom na spotkanie”. 12 km trasa zaczęła się w Smoleniu. Wiodła przez Złożeniec, Ryczów a zakończyła się na Podzamczu. Cel rajdu – odszukanie przebiśniegów został osiągnięty. Dodatkowo mogliśmy podziwiać piękne przylaszczki, posłuchać śpiewu ptaków i podziwiać piękne jurajskie szlaki. Wróciliśmy zmęczeni, ale za to pełni wrażeń.

  • Pożegnanie zimy

    „Idziemy przez wioskę wesołym pochodem, niesiemy Marzannę na szumiącą wodę.
    Radują się drzewa, weselą się domy niesiemy Marzannę chochoła ze słomy.”

    Wiosna to pożegnanie długiej i trudnej zimy, to czas budzenia się do życia. Dawniej ludzie wierzyli, że pewne obrzędy magiczne przyśpieszą jej nadejście. Jednym z tych obrzędów zachowanych do dzisiaj jest topienie marzanny. Dzieci z klas I-III Zespołu Przedszkolno Szkolno Gimnazjalnego chcąc przyspieszyć nadejście wiosny i zachować staropolski obyczaj wyruszyły wesołym pochodem przegnać zimę. W marszu towarzyszyła im wykonana wcześniej marzanna, symbolizująca uprzykrzoną zimę. Pochód dotarł na „Wygon”, gdzie zimową pannę pożegnały gorące płomienie i dająca życie woda. Tak symbolicznie zakończyła żywot tegoroczna zima. Oby prędko do nas nie wróciła - może dopiero za rok.

                                                                                                            M. Szreter

  • Nagrodzeni za wspomnienia

    Nagrodzeni za wspomnienia

    Laureaci konkursu w  MechanikuTrzy pokolenia olkuszan wzięły udział w literackim konkursie powiatowym „Mój dziadek, ojciec, brat był uczniem Mechanika”.  Te wspomnienia powodują, że serce bije mocniej – komentuje dyrektorka Zespołu Szkół nr 1, Aldona Nowicka. – Konkurs sprawił, że opisywane przez uczestników wydarzenia szkolne będą już nie tylko wspominane, ale także przeżywane ponownie – dodaje. Nagrody przyznano w czterech kategoriach: dla uczniów szkół podstawowych, gimnazjów, szkół ponadgimnazjalnych i absolwentów oraz innych zainteresowanych osób.

    Szkoły podstawowe:

    I miejsce Zuzanna Ćwik - SP nr 5 w Olkuszu, opiekun Marta Rdest
    II miejsce Aleksandra Żurek - SP nr 5 w Olkuszu, opiekun Joanna Włodarz
    III miejsce Weronika Drygała - SP w Osieku, opiekun Lidia Rolka

    Wyróżnienia:
    Maria Kajda - SP nr 5 w Olkuszu, Adrian Dachowski - SP nr 6 w Olkuszu

    Gimnazja:
    I miejsce Adrian Hacia - Gimnazjum w Podlipiu, opiekun Małgorzata Dachowska
    II miejsce Sławomir Marciniak - Gimnazjum nr 2 w Olkuszu
    III miejsce Gabriela Mirek - Gimnazjum w Podlipiu, opiekun Małgorzata Dachowska

    Wyróżnienia:
    Hubert Bretner - Gimnazjum w Kluczach, Anna Jasica - Gimnazjum w Podlipiu

    Szkoły ponadgimnazjalne:
    I miejsce Mateusz Knapczyk - ZS nr l w Olkuszu, opiekun Zdzisława Sztafińska
    II miejsce Paweł Sypień - I LO w Olkuszu, opiekun Anna Baran
    III miejsce Katarzyna Zwolak - ZS nr l w Olkuszu, opiekun Czesława Wójcik

    Absolwenci i inni:
    I miejsce Jarosław Sztafiński
    II miejsce Małgorzata Pawełczyk
    III miejsce Mieczysław Sypień

     

    Wyróżnienie:
    Robert Żurek

  • BADMINTON DRUŻYNOWY

    Gminne zawody w Badmintonie Drużynowym Chłopców i Dziewcząt odbyły się 12 lutego 2010 roku w Szkole Podstawowej w Bolesławiu. Organizatorami byli pan Bartosz Celadyn i  pan Marcin Miotk. Zawody odbyły się systemem pucharowym, który wyłonił zwycięzców. Nasi reprezentanci, Tomasz Szewczyk i Bartosz Szlęzak  zajęli IV miejsce.  Natomiast drużyna dziewcząt,  w składzie Joanna Cebo, Daria Łaskawiec, Karolina Szczerba wywalczyła III miejsce.

    Gratulujemy!

  • GMINNE ZAWODY W TENISIE STOŁOWYM

    GMINNE ZAWODY W TENISIE STOŁOWYM

    GMINNE ZAWODY W TENISIE STOŁOWYM
    4 lutego 2010 roku w Szkole Podstawowej im. Stanisława Staszica w Bolesławiu odbyły się zawody w Tenisie Stołowym Indywidualnym. Podczas rozgrywek rywalizowali ze sobą uczniowie z trzech szkół gminy Bolesław. Naszą szkołę reprezentowało 10 uczniów. Do zawodów powiatowych zakwalifikowały się uczennice z klasy VI. Joanna Cebo zajęła 2 miejsce, Daria Łaskawiec 3 , a Karolina Szczerba 5-6 miejsce.
    5 lutego 2010 roku podczas zawodów w Drużynowym Tenisie Stołowym organizowanych w ZPSG w Podlipiu, zarówno drużyna dziewcząt w składzie: Joanna Cebo, Daria Łaskawiec , Anna Poczęsna, jak i drużyna chłopców: Tomasz Gadek, Patryk Guźla i Tomasz Szewczyk zajęli 3 miejsce.
    Gratulujemy!

  • Jak miło spędzić czas wolny? - a może jakaś wycieczka?

    28.10.2009

    Po zajęciach w dniu 28 października 2009 dzieci z zerówki i klas I-III wraz z opiekunami pojechały na wycieczkę po najbliższej okolicy. Mając na względzie zbliżający się Dzień Wszystkich Świętych najpierw odwiedziliśmy pomnik płk. F. Nullo w Krzykawce. Zapoznaliśmy się z jego historią, zapaliliśmy znicz i minutą ciszy oddaliśmy hołd poległym w bitwie za wolność naszej Ojczyzny. Następnie pojechaliśmy na Kuźniczkę do gospodarstwa agroturystycznego Husar, gdzie uczniowie wzięli udział w zajęciach „Od ziarenka do bochenka - czyli jak powstaje chleb”. Uczestnicy zajęć zostali zapoznani z tradycyjnym sposobem wypieku chleba i związanymi z tym zwyczajami ludowymi. Tak, jak tradycja każe, chłopcy zajęli się młóceniem zboża cepami, a dziewczynki oddzielały ziarna od plew. Kiedy uzbierała się cała miarka ziarna, każdy mógł spróbować zmielić je w żarnach na mąkę. Gdy mieliśmy już wszystkie składniki potrzebne do wypieku chleba, gospodyni wyrobiła ciasto i włożyła je do pieca chlebowego. My w tym czasie mieliśmy okazję zobaczyć pokaz orania i bronowania pola, oraz pod okiem instruktora odbyliśmy krótką przejażdżkę na koniu. Każdy mógł przez chwile poczuć się jak prawdziwy jeździec. Po zabawie wróciliśmy na degustację upieczonego chleba. Możecie nam wierzyć na słowo, smakował wyśmienicie!!! Do domu wróciliśmy najedzeni, zadowoleni i przede wszystkim świadomi tego jak ważne w życiu są tradycje i zwyczaje ludowe.

  • MIKOŁAJ W PRZEDSZKOLU

    MIKOŁAJ W PRZEDSZKOLU

    „Jadą, jadą sanie, księżyc złoty świeci.
    Hej, jedzie w nich Mikołaj do wszyściutkich dzieci”
    07.12.2009 r. o godzinie 1015 pomimo braku białego puchu, jak co roku do naszych przedszkolaków przyjechał Św. Mikołaj. Wszystkie dzieci cierpliwie czekały na jego wizytę. Już od samego rana nasłuchiwały dźwięków dzwoneczka. Nauczyły się wielu piosenek i wierszyków specjalnie dla Tego wyjątkowego gościa. Dzieci powitały Mikołaja radosnym okrzykiem. Spotkanie minęło w bardzo miłej atmosferze. Każde dziecko mimo przejęcia, starało się jak najpiękniej wyrecytować wybrany wierszyk lub zaśpiewać piosenkę. Mikołajowi bardzo spodobały się występy naszych milusińskich, bo każdego obdarował wspaniałymi prezentami. Przedszkolaki obiecały Mikołajowi, że będą bardzo grzeczne, zawsze uśmiechnięte i będą czekać na Niego w przyszłym roku.

  • KONKURS RECYTATORSKI

    KONKURS RECYTATORSKI

    4 grudnia 2009r. w Szkole Podstawowej w Podlipiu odbył się kolejny, gminny etap Powiatowego Konkursu Recytatorskiego dla klas I – III. Tematem tegorocznego konkursu była: „Moja rodzina”. Do udziału w imprezie przystąpiło 9 uczniów klas I – III Szkół Podstawowych naszej gminy. Dzieci, bardzo dobrze przygotowane przez swoich wychowawców, wyrecytowały ciekawe wiersze wybranych poetów. Mimo wysokiego poziomu do kolejnego powiatowego etapu przeszła tylko trójka najlepszych recytatorów.
    I miejsce zdobyła Maja Trzaskowska z I klasy, SP w Bolesławiu. II miejsce przypadło Katarzynie Chojowskiej z II klasy SP w Krzykawie i III miejsce zajęła uczennica klasy I SP w Podlpiu Paulina Stachura. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy. Zwycięzcom życzymy powodzenia w kolejnym etapie i zapraszamy za rok do wzięcia udziału w następnej edycji konkursu.
    M.S.

  • Sztandar w Zespole Przedszkolno – Szkolno - Gimnazjalnym w Podlipiu

    Sztandar w Zespole Przedszkolno – Szkolno - Gimnazjalnym w Podlipiu
    23.10.2009

    Sztandar w Zespole Przedszkolno – Szkolno - Gimnazjalnym w Podlipiu

    Przez minione trzy lata istnienia Zespołu starano się stworzyć miejsce, w którym każdy czułby się bezpiecznie, w którym nikomu nie mogło zabraknąć ciepła, przyjaźni i zrozumienia. To właśnie w głowie dyrektora Zespołu, pani Bogusławy Swobody, zrodził się pomysł nadania sztandaru Zespołowi.
    Wręczenie sztandaru stało się rzeczywistością. Dnia 23 października 2009r. odbyła się podniosła uroczystość poświęcenia i nadania sztandaru Zespołowi Przedszkolno – Szkolno - Gimnazjalnemu w Podlipiu. Sztandar został ufundowany przez rodziców, prywatnych sponsorów oraz firmy i instytucje w uznaniu zasług szkoły w wychowywaniu i kształceniu młodego pokolenia.
    Ceremonia nadania i przekazania przez Radę Rodziców sztandaru dyrektorowi, a następnie uczniom gimnazjum rozpoczęła się o godzinie 13.00 w sali gimnastycznej. Uroczystość prowadzili nauczyciele Zespołu: Małgorzata Dachowska oraz Tomasz Chrobak. Przybyli zaproszeni goście, m.in. Artur Pasek- kierownik oddziału nadzoru ogólnego i specjalnego Kuratorium Oświaty w Krakowie, Jarosława Kraszewska- starsza wizytator Kuratorium Oświaty w Krakowie, radni powiatu olkuskiego, Ryszard Januszek- wójt gminy Bolesław, Ewa Muszyńska- zastępca wójta gminy Bolesław, Mirosław Wójcik- przewodniczący rady gminy Bolesław, radni gminy Bolesław, Krystyna Kowalewska była wójt gminy Bolesław kilku kadencji oraz ks. Sylwester Kulka-– Proboszcz Parafii Rzymskokatolickiej p.w. MNMP w Bolesławiu, ks. Leszek Kołodziejczyk – Proboszcz Parafii Polskokatolickiej p. w. JCh w Bolesławiu oraz ks. Antoni Norman - Proboszcz Parafii Polskokatolickiej p. w. NSPJ w Bukownie, nauczyciele, rodzice, absolwenci i uczniowie. W uroczystościach uczestniczyły poczty sztandarowe z okolicznych szkół oraz poczet sztandarowy OSP z Podlipia. Dyrektor Zespołu, pani Bogusława Swoboda, serdecznie przywitała wszystkich przybyłych. Zapewniła, że swoją pracą i zaangażowaniem Zespół nie zawiedzie fundatorów. Ceremonii poświęcenia sztandaru dokonali zaproszeni księża proboszczowie.
    Akt nadania sztandaru, symbolu „małej ojczyzny”, jaką jest Zespół i jego najbliższe środowisko, symbolu najwyższych wartości, tradycji, honoru i umiłowania Ojczyzny, przeczytała, drżącym ze wzruszenia głosem, Patrycja Juranek, Przewodnicząca Rady Rodziców. Następnie odbyło się uroczyste ślubowanie dzieci z Przedszkola, uczniów Szkoły Podstawowej i Gimnazjum. Po ceremonii poczet dokonał prezentacji sztandaru. . Zaproszeni goście, w tym Artur Pasek, Ryszard Januszek, Kazimierz Michalik, wypowiedzieli wiele ciepłych słów. Docenili działania podejmowane w placówce, gratulowali sukcesów, życząc wielu następnych. Przekazując życzenia posługiwali się słowami Alberta Einsteina, które przyświecały całej uroczystości:
    Tylko wzorowanie się na wielkich i kryształowo czystych charakterach,
    rodzi piękne idee i szlachetne czyny.
    Wszyscy obecni na sali mogli obejrzeć prezentację multimedialną pt. „Okruchy minionych chwil”, przygotowaną przez nauczyciela Zespołu, pana Benjamina Lelątko. Wielu ze wzruszeniem i ściśniętym gardłem chłonęło każdą chwilę. Z zapartym tchem śledziło wszystko to, co się działo z minuty na minutę. W części artystycznej, opracowanej i przygotowanej pod kierunkiem nauczycieli: Moniki Cebo, Tomasza Chrobaka oraz Małgorzaty Dachowskiej, wzięły udział dzieci i młodzież Zespołu. W formie widowiska słowno- muzycznego przedstawiły one historię pewnego ducha szkoły, który kiedyś był nauczycielem. W jego rolę wcieliła się uczennica klasy I Gimnazjum Marlena Miszczyk.
    Po zakończeniu programu goście mogli zwiedzić budynek Zespołu, wpisać się do Księgi Pamiątkowej oraz obejrzeć Kroniki. Uroczystość zakończyło okolicznościowe spotkanie zaproszonych gości oraz nauczycieli i rodziców.

  • Wycieczka do Pszczyny

    Wycieczka do Pszczyny

    Wycieczka do Pszczyny

    13 listopada 2009 roku wspólnie z uczniami klasy IV Zespołu Przedszkolno – Szkolnego w Laskach zwiedzaliśmy Zamek w Pszczynie będący dawną rezydencją książąt Hochberg von Pless. Wnętrza z przełomu XIX/XX wieku, piękne apartamenty cesarskie, sale myśliwskie z trofeami oraz zbrojownia urzekły wszystkich. Potem tylko spacer po rynku oraz przepięknym parku w stylu angielskim. Alejki, mosty, oczka wodne i drzewa wzbudziły zachwyt. Wszyscy wrócili z niezapomnianymi przeżyciami.

strona:

Aktualności

Kontakt

  • Zespół Przedszkolno-Szkolny w Podlipiu
    Podlipie 153
    32-329 Bolesław
  • /fax: (32) 642 41 77

Galeria zdjęć