11 kwietnia 2024 r. uczennica klasy siódmej Zosia Banasik reprezentowała nasz Zespół w etapie powiatowym Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej pod nazwą
„Młodzież zapobiega pożarom”,
który odbył się w Komendzie Powiatowej PSP w Olkuszu.
18 uczestników turnieju w trzech grupach wiekowych zmierzyło się z pytaniami testowymi, które wyłoniły finalistów etapu powiatowego, a Ci z kolei musieli udzielić odpowiedzi na 5 pytań otwartych.
Laureatom dwóch pierwszych miejsc życzymy powodzenia w etapie wojewódzkim,
natomiast Zosi i pozostałym uczestnikom GRATULUJEMY posiadanej wiedzy i umiejętności.
J. Hodur
12 kwietnia w ramach akcji #sadziMY na terenie Podlipiańskiego Zieleńca zostały posadzone świerki pospolite i kłujące pozyskane ze szkółki Nadleśnictwa Olkusz. Dziękujemy.
Jak co roku, w sobotni poranek grupka uczniów naszej szkoły z opiekunem Koła ekologicznego wspólnie z koleżankami i kolegami ze szkół naszej gminy kolejny już raz wyruszyła na wiosenny „50 Rajd Przebiśniegom na Spotkanie” zorganizowany przez PTTK w Zawierciu.
Przygodę rozpoczęliśmy od poznania historii i zwiedzania drewnianego Kościoła Św. Marka w Rodakach. Następnie wyruszyliśmy w drogę leśnymi ścieżkami z Rodak poprzez Świniuszkę, Pustynię Ryczowską do szkoły w Ryczowie, gdzie była meta tegorocznego rajdu. Na tracie 10 km marszu uczestnikom dopisał zarówno humor jak i pogoda, które sprzyjały integracji z pozostałymi uczestnikami rajdu.
J. Hodur
21 marca w bibliotece szkolnej została przeprowadzona akcja czytelnicza „Niechaj niesie nas poezja…” zorganizowana z okazji przypadającego właśnie tego dnia Światowego Dnia Poezji.
W odpowiedniej atmosferze uczniowie mieli możliwość czytania i słuchania wierszy, zapoznawania się z przygotowanymi tomikami poezji dla młodszych i starszych czytelników. Ciekawym doznaniem okazało się słuchanie poezji śpiewanej, a nawet włączanie się do śpiewania.
W tym dniu można było również zapoznać się z dorobkiem wybranych poetów przez udostępnione dzieła, wystawę, gazetki. Niektóre klasy jak druga, piąta brały udział w lekcjach bibliotecznych poświęconych poezji, a klasa czwarta nawet tworzyła własne wiersze.
I nikomu nie spieszyło się na lekcje…
E.Kulig
14 marca Szkolna Kasa Oszczędności zorganizowała Międzynarodowy Dzień Matematyki.
Uczniowie klas I – III zmagali się z łamigłówkami Sudoku natomiast dla uczniów klas IV-VII zorganizowany został konkurs plastyczny „Matematyka wokół nas”.
Tytuł Mistrza Sudoku 2024 otrzymała Emilia Kupiec uczennica klasy II , natomiast Dawid Poczęsny został wyróżniony w konkursie plastycznym.
Gratulujemy!!!
Zwierzęta też mają swoje prawa - projekt klasy VII
W ramach NPRCz siódmoklasiści realizowali projekt, do którego inspiracją okazała się książka pt. „Mia i biały lew” .
Będąca w zasobach naszej szkolnej biblioteki książka , opowiadająca piękną historię przyjaźni człowieka ze zwierzęciem stała się inspiracją do dyskusji na temat obrony praw zwierząt. Zwieńczeniem działań było przedstawienie przygotowanej wcześniej prezentacji, na temat aktualnych przepisów prawa jakie obowiązują w obszarze ochrony zwierząt w Polsce. Szczególne zainteresowanie wzbudził temat obowiązków właścicieli zwierząt i instytucji powołanych do ochrony zwierząt.
Z dumą informujemy, iż 27 lutego nasza uczennica z klasy siódmej Zofia Banasik zajęła drugie miejsce w etapie gminnym Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej i tym samym wraz ze zdobywczynią miejsca pierwszego Mają Oleś z SP w Bolesławiu będą reprezentowały naszą gminę w etapie powiatowym. Gratulujemy i trzymamy kciuki za sukcesy w dalszych etapach.
Turniej odbył się w Szkole Podstawowej w Bolesławiu, rywalizowało ze sobą dziewięcioro uczniów z gminy Bolesław, w tym Anita Kulig oraz Bartłomiej Probierz z naszego Zespołu.
Korzystając z okazji uczniowie naszego Zespołu pragną podziękować Strażakom Ochotniczej Straży Pożarnej w Podlipiu za poświęcony czas i przybliżenie zarówno zasad jak i sprzętu wykorzystywanego do ochrony życia, zdrowia i mienia poszkodowanych. Dziękujemy
Uczeń klasy piątej - Franciszek Piekoszewski może pochwalić się zdobyciem wyróżnienia w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym "Maska tradycyjna i współczesna" 2024 organizowanym przez Młodzieżowy Dom Kultury "Dom Harcerza" w Krakowie.Gratulujemy!!!
E.Kulig
W dniu 23 listopada 2023 roku w naszej szkole odbył się Ogólnopolski Konkurs Języka Angielskiego: „Zostań Mistrzem Słówek”, w którym wzięło udział 30 uczniów klas IV – VII. Uczestnicy przygotowywali się do konkursu korzystając z platformy do nauki języków Lingos oraz na lekcjach języka angielskiego. Było to wielkie wyzwanie dla uczniów, ponieważ konkurs nie był łatwy. Tym bardziej miło nam poinformować, iż 3 uczniów naszej szkoły otrzymało wyróżnienia.
Są to :
Franciszek Piekoszewski z klasy V, Julia Kulawik z klasy V oraz Julia Płońska z klasy VI.
Brawo!! Gratulujemy również pozostałym uczniom udziału w konkursie.
Nasi uczniowie pracują na platformie Lingos już 3 rok, wielu uczniów systematycznie korzysta z aplikacji, która ułatwia im naukę słownictwa. Z każdej klasy zostali wybrani uczniowie, którzy zdobyli tytuł: Pilnego Ucznia za najsystematyczniejszą prace, są to: Hubert Bargieł (kl. IV), Julia Kulawik (kl. V) oraz Aleksy Janota (kl. VI).
Dzięki uczestnictwu w konkursie nasza szkoła zyskała Certyfikat Innowacyjnej Szkoły.
Zapraszamy społeczność szkolną do włączania się w akcję czytelniczą "Z książką na ferie" poprzez odwiedzenie biblioteki szkolnej w dniach 7-9 lutego i wypożyczania książek na czas wolny od zajęć.
nauczyciel bibliotekarz oraz uczestnicy innowacji
"Poznaj zawód bibliotekarza"
2 stycznia 2024r. Szkolna Kasa Oszczędności przy Zespole Przedszkolno – Szkolnym w Podlipiu ogłosiła konkurs plastyczny „Moja magiczna maska”. W konkursie wzięło uczniów 8 uczniów z klas I – III. Oto wyniki konkursu:
I miejsce Iga Rybczyńska
II miejsce Alicja Hasior
Gratulujemy zwycięzcom i dziękujemy za udział konkursie.
W ramach NPRCz uczniowie klasy VI realizowali projekt, do ktorego inspiracją była książka pt. „Cudowny chłopak” R. J. Palacio oraz przypadajacy na dzień 16 listopada Miedzynarodowy Dzień Tolerancji.
Książka była okazją do rozmowy na lekcjach wychowawczych, na temat tolerancji. A także o odmienności, która niesie ze soba ważne wartości. Uczy nas empatii i wrażliwości na drugiego czlowieka, pięknie opowiada o przyjaźni i rodzinie.
Ta niezwykle pouczajaca i wzruszajaca opowieść o akceptacji, zrozumieniu oraz szlachetnosci byla inspiracja do stworzenia własnej okładki oraz zakładki do książki. Projekty zostały wykonane w programie Canva przez wszystkich uczniów klasy 6.
Efekty przeprowadzonego projektu można podziwiać w gablocie szkolnej na górnym korytarzu Zespolu.
A. Nalepa
RODZINA W POEZJI DZIECIĘCEJ
W dniu 23.01. w ZPS w Podlipiu odbył się etap gminny Powiatowego Konkursu Recytatorskiego dla edukacji wczesnoszkolnej RODZINA W POEZJI DZIECIĘCEJ. W konkursie wzięło udział 12 uczniów z klas I – III. Bardzo dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział i piękne recytacje wybranych wierszy.
I miejsce i tytuł Mistrza Recytacji Gminy Bolesław/Bukowno zdobyła uczennica klasy III B Szkoły Podstawowej w Bolesławiu – Maria Tarasów.
II miejsce i tytuł Wicemistrza Recytacji Gminy Bolesław/Bukowno zdobyła uczennica klasy I B Szkoły Podstawowej nr 1 w Bukownie – Elena Bubacz.
III miejsce i tytuł Wicemistrza Recytacji Gminy Bolesław/Bukowno zdobyła uczennica klasy III ZPS w Podlipiu – Aleksandra Kucharek.
Gratulujemy i życzymy powodzenia w następnym etapie konkursu!
A. Szymczyk-Wyżychowska
15 stycznia 2024r. odbył się konkurs czytelniczy pt. „Czytanie na śniadanie” organizowany wspólnie przez bibliotekę szkolną Zespołu Przedszkolno – Szkolnego w Podlipiu oraz Gminną Bibliotekę Publiczną im. Waśniewskichw Bolesławiu.
O poranku uczestnicy konkursu na wspólnym spotkaniu czytali wybrane przez siebie fragmenty książek z literatury dziecięcej i młodzieżowej. W ten sposób jury składające się z pań dyrektor, pani Renaty Strojnej (dyrektora Biblioteki Publicznej) oraz pani Anety De Gregorio (dytektora Zespołu) wyłoniło najlepiej czytających i prezentujących wybrany tekst literacki w dwóch kategoriach. I tak:
✓ W kategorii dzieci młodszych (klasy 1-3)
I miejsce otrzymała Iga Imielska z klasy trzeciej, drugie miejsce – Maksymilian Mirosław z klasy drugiej, natomiast trzecie przyznano Aleksandrze Kucharek, uczennicy trzeciej klasy.
✓ W kategorii starszych uczniów (klasy 4-7)
I miejsce zajęła Julia Płońska z klasy szóstej, drugieZuzanna Chłosta z klasy czwartej, zaś trzecie zdobyłapiątoklasistka Emilia Kucharek.
Nagrodzonym – należą się gratulacje, a pozostałym uczniom wielkie podziękowania!
Nagrody w konkursie pochodziły ze środków Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, który w bieżącym roku szkolnym szkoła podstawowa realizuje.
Radości wspólnego czytania, rozwijania umiejętności czytelniczych i autoprezentacji dopełniło tytułowe śniadanie, które jak wspominają uczniowie, było wyśmienite…
Posiłek i herbatkę przygotowały panie Małgorzata Poczęsnaoraz Katarzyna Leś z produktów ufundowanych przez właścicielkę jednego ze sklepów w Laskach - panią Grażynę Sikorę.
Podsumowując,
czy można połączyć czytanie ze śniadaniem? Czy poza czytaniem po południu lub wieczorami ktoś może czytać rano? Uczestników dzisiejszego konkursu nie można zaskoczyć, bo wiedzą, że każda pora i pretekst są dobre na czytanie. Ten dzień niech będzie inspiracją dla społeczności szkolnej i zachęci do takiej właśnie praktyki, bo za słowamiWisławy Szymborskiej „Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła”.
E.Kulig
Realizacja: Agnieszka Szymczyk – Wyżychowska, Monika Wiktor, Ewelina Kulig
W ramach NPRCz pierwszoklasiści realizowali projekt, do którego inspiracją okazały się nowo pozyskana książka pt. „Kropka” – P.H.Raynoldsa oraz przypadający na dzień 15 września Międzynarodowy Dzień Kropki.
Mali uczniowie wysłuchali czytanego przez nauczyciela opowiadania o dziewczynce, która swą podróż po świecie sztuki właśnie zaczęła od kropki. Pierwszoklasiściuczestniczyli w spotkaniu na temat przezwyciężania trudności szkolnych.
Podsumowaniem projektu było wykonanie pracy plastycznej metodą origami płaskie z koła, polegającej na odpowiednim składaniu kolorowych kół i modelowaniu z nich różnorodnych form, które należy nakleić na kartce papieru.
Efekty przeprowadzonego projektu można było podziwiać na zorganizowanej wystawie prac uczniów w klasopracowni.
E.Kulig