W minionym tygodniu uczniowie klasy 5 wcielili się w rolę małych podróżników. Po zapoznaniu się z historią odkryć m.in. Krzysztofa Kolumba, Ferdynanda Magellana czy Marco Polo uczniowie przystąpili do wspólnej lektury takich pozycji jak; „Podróże Guliwera” Jonathana Swifta oraz „Podróżnicy” z cyklu „Kim oni są?” Przemysława Rudzia, które znajdują się w księgozbiorze biblioteki szkolnej dzięki dotacji z NPRCz. Poznane historie i ciekawostki stały się inspiracją do stworzenia przez piątoklasistów gry planszowej, do której jako baza posłużyła mapa świata, którą udekorowali tematycznymi akcesoriami m.in. siecią rybacką, kolorowymi rybkami czy muszelkami, a także spisali obowiązujące zasady gry i wykonali drewniane pionki w kształcie statków. Celem naszej gry było opłynięcie kuli ziemskiej, które okazało się nie lada wyzwaniem, gdyż wg obowiązujących zasad postój na wybranych polach wiązał się z udzieleniem prawidłowej odpowiedzi na wylosowane pytanie z zakresu pierwszych podróży geograficznych, znajomości mapy świata czy przygód poznanych bohaterów. Wieczór gier zakończył się projekcją filmu o Krzysztofie Kolumbie, której towarzyszyła tradycyjna kinowa przekąska – popcorn. Zwieńczeniem projektu było wypożyczenie przez uczniów wybranych pozycji o tematyce podróżniczej pochodzących z księgozbioru biblioteki szkolnej.
J. Hodur
W bieżącym roku szkolnym Klub Wolontariusza „Szkolne SOS” zorganizował przed 1. listopada zbiórkę zniczy i jak co roku - członkowie Klubu tworząc akcję wolontariacką „Znicz dla zapomnianych” zapalili je na bolesławskim cmentarzu. Akcja pozwala uczniom nie tylko pamiętać o zmarłych ze swych rodzin, ale zwrócić uwagę na pamięć osób, których groby wydają się opuszczone. Uczniowie upamiętnili też poległych w czasie II wojny światowej.
E.Kulig
Dziewiętnaścioro uczniów z różnych klas wzięło udział w konkursie czytelniczym „Na tropie książki” organizowanym w ramach Miesiąca Bibliotek.
Zadaniem uczestników było znalezienie w określonym czasie na regałach jak najwięcej książek, których tytuły bądź nazwiska autorów zaczynały się na literę „M”. Należało również wypisać te pozycje oraz imiona i nazwiska twórców. Czytelnicy przez to odkrywali na nowo zbiory biblioteki szkolnej, przy tym ucząc się pisowni, zapamiętywania autorów a i zabawy było co nie miara, bo przecież każdy chciał znaleźć jak najwięcej woluminów. Należy dodać, że wiele z tych książek zostało wypożyczonych przez uczestników konkursu.Zdjęcia z konkursu można zobaczyć w galerii; poniżej wyniki:
w klasach 2-3
I miejsce – Maksymilian Mirosław
II miejsce – Alicja Hasior
III miejsce – Iga Imielska
w klasach starszych
I miejsce Wiktoria Wojdyła
II miejsce Aleksandra Mazur
III miejsce Magdalena Pietrzyk
Wszystkim laureatom i uczestnikom dziękuję za udział w konkursie.
E.Kulig
Dnia 13.11.2023r w Gorlicach odbyły się finały Małopolskich Igrzysk Młodzieży w badmintonie dziewcząt.
Drużyna w składzie Zofia Cieślik, Anita Kulig, Julia Leśniak zajęła wysokie piąte miejsce.
Serdecznie gratulujemy!!!
#szkoładohymnu
Realizacja: Joanna Hodur, Ewelina Kulig
W trakcie realizacji NPRCz każda klasa podejmuje projekt edukacyjny z wykorzystaniem
księgozbioru biblioteki szkolnej.
Klasa piąta postanowiła upamiętnić wybitną postać Jana Matejki, notabene w roku
jubileuszowym bo z okazji m.in. 185. rocznicy urodzin, 130. rocznicy śmierci – i swój projekt
zacząć właśnie od tego malarza.
Uczniowie mieli okazję nie tylko zapoznać się z życiem i twórczością mistrza pędzla, ale też
w twórczy sposób przedstawić jego dzieła malując własne interpretacje obrazów takich jak „Stańczyk” czy „Autoportret”.
Obrazy mistrza, stały się również inspiracją do wykonania przez uczniów „żywych obrazów”, w ten sposób przedstawili działa takie jak: „Astronom Kopernik, czyli rozmowa z Bogiem”, „Portret chłopca”, „Portret Marii Levittoux”, „Portret trojga dzieci”, „Portret Zdzisława i Bolesława Włodków jako dzieci” oraz „Bitwę pod Grunwaldem” poprzedzoną inscenizacją bitwy w szkolnym ogrodzie Podlipiański Zieleniec.
Ponadto uczniowie mieli możliwość wysłuchać czytanych przez nauczyciela fragmentów wybranych książek, dyskutować o tym czy warto i czy trudno być artystą i jak to zrobić?, doświadczać obcowania z dziełami innych wielkich artystów. Przy tym piątoklasiści oczywiście mogli wypożyczyć prezentowane książki i rozwijać swoje umiejętności czytelnicze.
Podsumowaniem realizowanego projektu były wystawy prac uczniów oraz spotkanie
pt. „Na herbatce u pana Jana”, gdzie uczniowie mieli kontakt ze sztuką, prowadzili rozmowy
o sztukach plastycznych, wymieniali poglądy.
Do realizacji projektu m.in. posłużyły książki:
1. „Matejce w hołdzie…” – Muzeum Narodowe w Warszawie
2. „Kim oni są? Artyści” – Joanna Babiarz
3. „Nazywam się… Leonardo da Vinci” – Antonio Tello, Johanna A. Boccardo
4. „Antek zostaje artystą. Z cyklu Świat według Antka i inne nieznośności” – Agata
Giełczyńska – Jonik
E.Kulig
6 listopada 2023r. uczniowie klas II - III i IV - V uczestniczyli w warsztatach profilaktycznych prowadzonych przez pana Marka Wąsika z Akademii Pozytywnej Profilaktyki z Krakowa. Młodsi uczniowie uczyli się jak wzmacniać umiejętność właściwego rozpoznawania stanu emocjonalnego u siebie i innych osób oraz jak regulować emocje w konstruktywny sposób. Warsztaty dla klas IV - V "STOP AGRESJI" miały na celu przybliżyć uczniom informacje, w jaki sposób reagować na zachowania przekraczające granice oraz jak każdy z nich może kształtować dobry klimat społeczny w klasie i dbać o relacje interpersonalne.
Zajęcia były prowadzone aktywnymi metodami, uczniowie chętnie pracowali. Mamy nadzieję, że przeprowadzone warsztaty przyniosą długofalowy, pozytywny efekt.
Dziękujemy Gminnej Komisji ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Bolesławiu za sfinansowanie warsztatów.
M. Wiktor
30 października 2023 r. klasy IV i V brały udział w spotkaniu ze znanym pisarzem i podróżnikiem Marcinem Koziołem w Gminnej Bibliotece Publicznej im. Waśniewskich w Bolesławiu. Podczas spotkania uczniowie poznali bohaterów książek z serii "Detektywi na kółkach", biografię wynalazcy - Nikoli Tesli. Mieli również możliwość przeprowadzenia doświadczeń naukowych za pomocą kuli plazmowej. Dzieci z zainteresowaniem uczestniczyły w wydarzeniu, a na zakończenie mogły nabyć książki autora i otrzymać autograf.
Dnia 31.10.2023 r. w Szkole Podstawowej w Bolesławiu odbyły się Powiatowe Igrzyska Młodzieży w badmintonie drużynowym dziewcząt i chłopców. Drużyna dziewcząt w składzie Zofia Cieślik, Anita Kulig, Julia Leśniak zajęła pierwsze miejsce i awansowała do zawodów wojewódzkich.
Drużyna chłopców w składzie Piotr Stolecki, Yaroslav Makovitskyi, Kacper Wojdyła zajęła w swojej kategorii drugie miejsce.
Serdecznie gratulujemy!!!
Nasi uczniowie w minionym tygodniu na lekcjach wychowawczych kontynuowali rozważania o szacunku do ludzi, zwierząt, rzeczy… Podczas tych rozmów zrodził się pomysł wykonania kwiatowych wiązanek okolicznościowych. Uczniowie klas 4 i 5 bez zwłoki ruszyli do działania i podczas amatorskich warsztatów florystycznych wykonali kilka pełnych kolorów wiązanek. Zapraszamy do galerii, która przedstawia wyniki kreatywności w doborze kompozycji i twórczego działania w grupie.
Wiązanki docelowo zostały zaniesione na parafialny cmentarz w Bolesławiu na zbiorową mogiłę żołnierzy Armii Krajowej poległych w czasie II wojny światowej. Na koniec uczniowie zapalili znicz jako symbol pamięci o tych, którzy odeszli.
J.Hodur
26 października uczniowie klas 4 i 5 w Miejskim Ośrodku Kultury w Olkuszu zostali zabrani w pełną muzyki, tańca i akrobacji opowieść zarówno o przyjaźni, ale i o samotności, strachu i bólu, czyli o przeciwnościach, które na co dzień spotykają przeciętnego ucznia. Aktorami musicalu opartego na motywach z „Małego Księcia” byli m. in. uczniowie i absolwenci szkół naszej gminy, a nasi uczniowie oglądali ten innowacyjny muzyczny spektakl z zapartym tchem. Młodym aktorom gratulujemy profesjonalizmu i dojrzałości. BRAWO!!!
https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=709031007916026&id=100064274006033
J.Hodur
23 października 2023 r. Szkoła Podstawowa im. Jana Brzechwy w Podlipiu została zaproszona przez Bibliotekę Pedagogiczną Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego w Gorzowie Wlkp. do wzięcia udziału w IV Międzynarodowej edycji VIII Ogólnopolskiej akcji bicia rekordu w liczbie osób czytających na przerwie pt. Przerwa na czytanie – bicie rekordu w czytaniu na przerwie. Wydarzenie odbywa się w ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych oraz kampanii społecznej Cała Polska czyta dzieciom. W akcję włączyło się 40 uczniów z klas młodszych i starszych.
Akcja czytelnicza przeprowadzona w naszej szkole dała również początek szkolnemu konkursowi czytelniczemu „Na tropie książki” odbywającemu się od poniedziałku do środy.
Z wydarzenia można pooglądać fotograficzną relację.
#przerwanaczytanie E.Kulig
W dniach 15 - 22 października uczniowie i dzieci w naszym Zespole po raz kolejny przyłączyli się do akcji🤖 𝗖𝗼𝗱𝗲 𝗪𝗲𝗲𝗸 2023🤖, czyli Europejskiego Tygodnia Kodowania.
W tym szczególnym 𝗧𝘆𝗴𝗼𝗱𝗻𝗶𝘂 𝗞𝗼𝗱𝗼𝘄𝗮𝗻𝗶𝗮 w ciekawy i interesujący sposób promujemy i popularyzujemy programowanie i umiejętności cyfrowe. Uświadamiamy korzyści, jakie płyną z nauki kodowania od najmłodszych lat.
A. Nalepa
Program Cyfrowej Transformacji Edukacji to jeden ze strategicznych priorytetów Rzeczypospolitej Polskiej.
Google jako lider technologiczny jest naturalnym partnerem dla polskich szkół.
Transformacja cyfrowa to nie tylko wdrożenie technologii. To wspólna droga w procesie cyfrowej zmiany. #TworzyMyJakośćEdukacji
„INNOWACYJNA SZKOŁA Google” to Program, który udoskonali metodykę i uzupełni dotychczasowy ekosystem szkolny o innowacyjne narzędzia sprawdzone na całym świecie!
„𝒁𝒏𝒂𝒋𝒐𝒎𝒐𝒔́𝒄́ 𝑱𝒆̨𝒛𝒚𝒌𝒐́𝒘 𝑶𝒃𝒄𝒚𝒄𝒉 𝒐𝒕𝒘𝒊𝒆𝒓𝒂 𝒃𝒓𝒂𝒎𝒆̨ 𝒅𝒐 𝒔́𝒘𝒊𝒂𝒕𝒂”.
Pod tym hasłem obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Języków Obcych. EDJO obchodzony jest 26 września każdego roku od 2001 roku z inicjatywy Rady Europy we współpracy z Komisją Europejską.
Głównym założeniem tego święta jest promowanie wśród uczniów różnorodności kulturowej i językowej Europy jako bogactwa, które należy rozwijać i pielęgnować.
Z tej okazji nasi uczniowie wzięli udział w quizach językowych z ukrytymi QR kodami, uczestniczyli w klasowych zabawach karaoke w języku angielskim, nauczyli się znanej piosenki: „Panie Janie” w 3 językach, obejrzeli prezentacje na temat ciekawostek językowych, a na koniec uczestniczyliśmy w pokazie mody światowej.
Dzięki obchodom Europejskiego Dnia Języków uczniowie poznali wiele ciekawostek na temat języków, upewnili się, że znajomość języków pomaga nam wzajemnie się zrozumieć, przekroczyć granice oraz przy okazji dobrze się bawić.
5 października 2023 r. grupa 🐸 wybrała się na wycieczkę do Planetarium Śląskiego oraz do ZOO 🐧🐻🦒 w Chorzowie. Pierwszym punktem wycieczki było Planetarium, gdzie dzieci obejrzały seans pt. "Kometa ☄️nad Szwajcarską Doliną". Przedszkolaki miały okazję wyruszyć w podróż gigantycznym statkiem kosmicznym i poznać niewielką część ogromnego kosmosu 🪐
Kolejnym punktem było ZOO. Dzieci zapoznały się z warunkami życia zwierząt mieszkających w ogrodach zoologicznych. Wzbogaciły także swoje wiadomości na temat dzikich zwierząt 🦧🐪🦎 żyjących w różnych rejonach świata 🌍 .
To był dzień pełen wrażeń! 🤸♀️🤸
K. Grysak
5 października 2023 r. na stadionie MOSiR w Olkuszu odbyły się Lekkoatletyczne Indywidualne Mistrzostwa Powiatu. Wspaniały wynik osiągnął uczeń naszej szkoły Bartłomiej Probierz, który zajął 1 miejsce w pchnięciu kulą chłopców (5kg).
Drugie miejsce w biegu na 300m dziewcząt zajęła Zofia Cieślik. Wyżej wymienieni będą reprezentowali naszą szkołę na finałach wojewódzkich.
Pozostałe wyniki naszych uczniów:
Anita Kulig - 5 miejsce w pchnięciu kulą dziewcząt(3kg)
Zofia Banasik - 6 miejsce w biegu na 300m
Julia Leśniak - 8 miejsce w biegu na 100m
Serdecznie gratulujemy ❗️❗️ ❗️
G.Głowacki