Od 9 do 23 października 2023 roku klasa III Zespołu Przedszkolno-Szkolnego w Podlipiu uczestniczyła w projekcie NPRCZ.
Projekt klasy opierał się w szczególności na poznaniu obu Ameryk. Inspiracją do podjętych działań stała się seria książek, takich jak : „Kim oni są? Podróżnicy - Przemysław Rudź,
Ponadto uczniowie wykorzystali zbiory atlasów , leksykonów oraz książek podróżniczych takich jak: Atlas świata z amerykańską baśnią- Zofii Staneckiej, Ameryka Północna - Kinga Preibisz- Wała , Maria Deskur, Atlas świata z andyjską baśnią - Zofii Staneckiej. Ameryka Południowa - Kinga Preibisz - Wala, Maria Deskur. Fragmenty książek: „ Nela mała Reporterka. 10 niesamowitych przygód Neli” - National Geographic, „Nela mała Reporterka. Nela i tajemnice świata.- Alfred Szklarski. Pewne teksty przytaczał nauczyciel , wybierając najciekawsze fragmenty, aby w ten sposób zachęcić dzieci do ich przeczytania. Pierwszym krokiem uczniów było zapoznanie się z literaturą tematu , następnie w małych grupkach , wykonywali college ze zdjęć , rysunków oraz zaczerpniętych z książek informacji.
Zwieńczeniem działań były także prezentacje multimedialne na temat Ameryki Północnej oraz Ameryki Południowej.
Aneta Janota
Materiał profilaktyczny w postaci spotu "Nie ryzykuję, nie biorę".
Kampania powstała z inicjatywy Eksperta Wojewódzkiego ds. Informacji o Narkotykach i Narkomanii, przy wsparciu Departamentu Zdrowia, Rodziny, Równego Traktowania i Polityki Społecznej. Spot i audycja zostały przygotowane przez Telewizję Polską oddział Regionalny w Krakowie, możecie je Państwo zobaczyć na stronie: profilkatykawmalopolsce.pl
W dniach od 3 do 12 stycznia 2024r. zachęcamy mieszkańców Podlipia oraz społeczność szkolną do włączenia się w akcję zbiórki książek i innych materiałów czytelniczych do biblioteki szkolnej pod hasłem „Dajmy książkom nowe życie” prowadzoną przez członków Klubu Wolontariusza Szkolne S.O.S. Pozyskane w ten sposób zbiory przede wszystkim posłużą uczniom w celu wsparcia ich czytelnictwa oraz powiększą stan księgozbioru biblioteki szkolnej.Można przynosić: - książki do czytania dla dzieci i młodzieży dostosowane do wieku (nie dla dorosłych). Mogą to być bajki, wiersze, legendy, opowiadania, poezja, książki historyczne, naukowe, słowniki, leksykony, poradniki,albumy np. przyrodnicze, o sztuce, sporcie , lektury szkolne itp.Również: - czasopisma dla dzieci i młodzieży - gry planszowe, puzzleMateriały czytelnicze można zostawić w przedsionkach wejść do przedszkola i szkoły.Proponujemy poinformować o akcji sąsiadów, znajomych w celu włączenia się w zbiórkę.
Klub Wolontariusza oraz Biblioteka szkolna
12 grudnia 2023r. w olkuskiej Filii Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. Hugona Kołłątaja w Krakowie, nastąpiło rozstrzygnięcie XIII Powiatowego Konkursu Fotograficznego „Moje miasto i mój region w obiektywie: decydujący moment” pod patronatem Starostwa Powiatowego w Olkuszu, Urzędu Miasta i Gminy w Olkuszu oraz Fundacji Kultury Afront.
Uczniowie naszego Zespołu od lat biorą udział w tym konkursie. W tym roku 105 uczestników z powiatu olkuskiego i nie tylko, wzięło w nim udział; tym bardziej jesteśmy dumni, że nasza uczennica Maja Pałka z klasy piątej znalazła się w gronie 12 laureatów i zdobyła
w swojej kategorii wiekowej wyróżnienie.
Imprezie towarzyszyło spotkanie autorskie pt. „Duety poetyckie. Jadwiga Konieczniaki Dagmara Nazifi”. Było to niezwykłe doznanie artystyczne… prezentacje wierszy autorek, ciekawe rozmowy o poezji, jej znaczeniu zwłaszcza w dzisiejszym pędzącym świecie i szukaniu odpowiedzi na wiele trudnych pytań… - na pewno na długi czas pozostanie w pamięci zaproszonych gości.
Z gali podsumowania konkursu jest zamieszczona fotorelacja, natomiast więcej informacji można uzyskać na stronie organizatora
http://pedagogiczna.olkusz.pl/uncategorized/wyniki-xiii-powiatowego-konkursu-fotograficznego/
E.Kulig
7 grudnia 2023 r. grupa 🐸 razem z przedszkolakami👩💼👨💼 z Przedszkola w Laskach wybrała się na wycieczkę do Funzeum w Gliwicach. Podczas zwiedzania muzeum kolorów i świateł dzieci miały możliwość eksplorować pomieszczenia pełne kolorów oraz interaktywnych instalacji. 🐸 uczestniczyły również w warsztatach w Rysilandii”, gdzie pokolorowane przez nie ryby 🐠🐡🐟 w magiczny sposób ożyły na ścianie. Po wystawach i dawce przygód, na przedszkolaków czekała Funzone 🤸🤸♀️ czyli atrakcje takie jak m.in: basen z kulkami, klocki XXL, grające pianino, podwieszany labirynt.
Dzisiejszy dzień to była prawdziwa ekscytująca, multisensoryczna przygoda! 😎🥳 Dziękujemy przedszkolakom z Przedszkole w Laskach za wspólny wyjazd 🤗🤗
K. Grysak
Z okazji zbliżającego się święta Barbórki w dniu
1️⃣ grudnia 2️⃣0️⃣2️⃣3️⃣ roku przedstawiciele Zespołu Przedszkolno Szkolnego w Podlipiu uczennice klasy III
Iga Rybczyńska , Aleksandra Kucharek oraz Joanna Kucharek udały się wizytą do Zarządu ZGH S.A.
Chcieliśmy w ten sposób bardzo serdecznie podziękować Hutnikom 🛠️ i Górnikom ⚒️ za ich ciężką i niebezpieczną pracę.
A. Janota
Uczniowie naszego Zespołu w ostatnich dniach jesieni uczestniczyli w szeregu zajęć pobudzających zmysły m.in. węchu, smaku i dotyku.
Grupa żabek (na razie w bucikach) testowała nową ścieżkę w ogrodzie, natomiast w szkole odbył się szereg zabaw i konkursów, gdzie wątkiem przewodnim była domowa spiżarnia, i tak: grupa Kotków z naszego przedszkola zapoznała się, a później rozpoznawała różne rodzaje ziaren i nasion np. kaszę gryczaną, pęczak, jaglaną a także ryż, groch, mak, fasolę czy różne typy mąki.
Finalnym produktem zabawy były „gniotki” zrobione z ochronnej rękawiczki wypełnionej aksamitną mąką, twardym grochem, drobniutkim makiem i dużymi nasionami fasoli.
Uczniowie klas 4-7 natomiast, uczestniczyli w konkursach polegających na rozpoznawaniu za pomocą zmysłów popularnych przypraw takich jak: imbir, cynamon, papryka, oregano, czosnek, kurkuma, bazylia czy pietruszka, a także z zasłoniętymi oczami angażując głównie zmysł smaku i zapachu rozpoznawali losowe próbki owoców: melona, borówkę amerykańską, jabłko, kiwi czy żurawinę. Po podliczeniu punktów z wszystkich konkurencji zapadł werdykt: Mistrzami smaku i zapachu, a tym samym znawcami produktów kulinarnych pochodzących z polskiej spiżarni zostali przedstawiciele klasy szóstej – GRATULUJEMY!
J.Hodur
„Przyleciały gile, nawet nie wiem ile,
Przyleciały gile, a tu śniegu tyle…”
W minionym tygodniu członkowie koła ekologicznego w trosce o ptaki zimujące w Polsce: gile, wróble, sikorki, kawki, kosy, dzięcioły czy gawrony, pamiętając, że ptaki przyzwyczajają się do miejsca, w którym są dokarmiane odświeżyli po zeszłorocznej zimie trzy karmniki i przymocowali je we wcześniej wyznaczonych miejscach w szkolnym ogrodzie.
Zanim jednak grupą udali się do ogrodu wykonali kilkanaście kul tłuszczowych z nasionami kukurydzy i słonecznika oraz ziarnami m.in. owsa i pszenicy, które również zostały rozwieszone na terenie „Podlipiańskiego Zieleńca”.
Nasz szkolny ogród „Podlipiański Zieleniec” tej jesieni wzbogacił się o ekologiczną ścieżkę sensoryczną dziękidofinansowaniu ze środków programu „Działaj Lokalnie” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii
w Polsce oraz Stowarzyszenie Forum Oświatowe Klucze i Gminę Klucze, Centrum Usług Społecznych w Kluczach i Gminę Bolesław.
Oficjalne otwarcie ścieżki odbyło się z udziałem całej społeczności szkolnej, a wstęgę przecinali członkowie Samorządu Uczniowskiego.
Ścieżka sensoryczna to znakomity patent na rozwijającą i zarazem atrakcyjną rozrywkę dla dzieci
w różnym wieku. W szczególności polecana jest dla najmłodszych, których wszystkie zmysły są
w fazie intensywnego rozwoju, ale nie tylko. Tematyka ścieżki jest dostosowana do potrzeb odbiorców. Jej elementy jakością nie odbiegają od tych proponowanych przez gabinety terapeutyczne. Ścieżka sensoryczna jest odpowiednia zarówno dla dzieci, które nie wykazują żadnych trudności rozwojowych, jak i dla dzieci z różnymi dysfunkcjami oraz zaburzeniami. Ze ścieżki mogą korzystać zarówno dzieci jak i dorośli z zaburzeniami postrzegania oraz narządu ruchu, a także osoby mające trudność z poruszaniem się czy wykazujące słabą reakcję na dotyk.
Ścieżka jest także doskonałym pomysłem na świetną rodzinną zabawę oraz ciekawe spędzanie wspólnego czasu. Mamy nadzieję, ze atrakcyjna lokalizacja ścieżki w ekologicznym ogrodzie,
w sąsiedztwie dziecięcego placu zabaw oraz boiska szkolnego dodatkowo zachęci rodziny do spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu w otoczeniu zieleni.
Już niebawem – wiosną, latem, nie bez znaczenia będzie też integralna część ścieżki w postaci ogródka kwiatowo – zielarskiego złożonego z tradycyjnych, rodzimych roślin.
Terapeutyczne i relaksacyjne działanie wszystkim odbiorcom z pewnością zapewni szeroka paleta barw kwiatów, urozmaicona faktura roślin zielonych (traw, liści) oraz różnorodność zapachów ziół znajdujących się w ogrodzie.
J.Hodur
W dniu 2️⃣2️⃣ listopada cała szkoła 🏫 wybrała się na wycieczkę. Pierwszym punktem programu to zwiedzanie FUNZEUM 🌈największe muzeum światła i koloru w Polsce 🤍🩵🩷💙🤎❤️🧡💜💛🖤💚🩶
Z ponad 50- oma instalacjami interaktywnymi i eksponatami z różnych dziedzin. Odwiedzając Funzeum 🌈 uwolniliśmy swoją wyobraźnię🤔, którą można było kreować według swoich zasad.
Zwykłe zwiedzanie zmieniliśmy w niepowtarzalną i ekscytującą przygodę🤗.
Było to kompletnie nieznane nam doświadczenie. Podczas tej beztroskiej zabawy można było się sporo dowiedzieć. Dostatarczono dzieciom i młodzieży wiele stymulacji, wiecznie spragnionym umysłom. Poznaliśmy zagadnienia z dziedzin fizyki, biologii, historii i sztuki.
Następnym punktem programu to KOLEJKOWO 🚂🚂🚂 w którym mogliśmy obejrzeć cudowny świat w miniaturze. Przenieśliśmy się w podróż po znanych miejscach Śląska i Dolnego Śląska. Usłyszeliśmy stukot pociągów 🚞, drwali przy pracy 🪚 pracowników budowy 🪜. W jednej chwili odkryliśmy Amerykę, zobaczyliśmy prerie Dzikiego Zachodu 🇱🇷 życie Indian czy kowbojów.
Na koniec wycieczki zobaczyliśmy z bliska Gliwicką Radiostację - to kompleks zabudowań, które powstały w 1️⃣9️⃣3️⃣5️⃣r. Radiostacja składa się z wieży antenowej budynku nadajnika licząca niespełna 1️⃣1️⃣1️⃣ metrów. Jest to obecnie muzeum oraz najwyższa drewniana konstrukcja w Europie.
A. Janota
20 listopada 2023r. najmłodsi uczniowie Zespołu Przedszkolno – Szkolnego w Podlipiu zostali zaproszeni do biblioteki szkolnej po raz pierwszy.
Uczniowie zapoznali się z wypożyczalnią, czytelnią, zasadami obowiązującymi w bibliotece. Poznali również regały, gdzie znajdują się książki przeznaczone specjalnie dla dzieci młodszych. Ciekawości milusińskich co do poznania biblioteki nie było końca… i z niecierpliwością czekali pierwszych wypożyczeń do domu.
Dopełnieniem wizyty było rozpoczęcie projektu Instytutu Książki „Mała książka – wielki człowiek”, którego celem jest promocja czytelnictwa wśród m.in. dzieci rozpoczynających naukę w szkole podstawowej. Projekt jest ogólnopolski i finansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Pierwszoklasiści otrzymali dzięki projektowi bezpłatną Wyprawkę Czytelniczą w postaci książek:
• „Wnuczka antykwariusza” autorstwa Justyny Bednarek i z ilustracjami Emilii Dziubak
• „Kochasz? Czytaj razem z dzieckiem!” - broszura poświęcona wartościom wspólnego czytania w gronie rodzinnym
Cóż, młodym czytelnikom należy życzyć wspaniałych chwil z książką. Niech te chwile będą piękne, niezapomniane i motywowały do czytania w przyszłości.
E.Kulig
W minionym tygodniu uczniowie klasy 5 wcielili się w rolę małych podróżników. Po zapoznaniu się z historią odkryć m.in. Krzysztofa Kolumba, Ferdynanda Magellana czy Marco Polo uczniowie przystąpili do wspólnej lektury takich pozycji jak; „Podróże Guliwera” Jonathana Swifta oraz „Podróżnicy” z cyklu „Kim oni są?” Przemysława Rudzia, które znajdują się w księgozbiorze biblioteki szkolnej dzięki dotacji z NPRCz. Poznane historie i ciekawostki stały się inspiracją do stworzenia przez piątoklasistów gry planszowej, do której jako baza posłużyła mapa świata, którą udekorowali tematycznymi akcesoriami m.in. siecią rybacką, kolorowymi rybkami czy muszelkami, a także spisali obowiązujące zasady gry i wykonali drewniane pionki w kształcie statków. Celem naszej gry było opłynięcie kuli ziemskiej, które okazało się nie lada wyzwaniem, gdyż wg obowiązujących zasad postój na wybranych polach wiązał się z udzieleniem prawidłowej odpowiedzi na wylosowane pytanie z zakresu pierwszych podróży geograficznych, znajomości mapy świata czy przygód poznanych bohaterów. Wieczór gier zakończył się projekcją filmu o Krzysztofie Kolumbie, której towarzyszyła tradycyjna kinowa przekąska – popcorn. Zwieńczeniem projektu było wypożyczenie przez uczniów wybranych pozycji o tematyce podróżniczej pochodzących z księgozbioru biblioteki szkolnej.
J. Hodur
W bieżącym roku szkolnym Klub Wolontariusza „Szkolne SOS” zorganizował przed 1. listopada zbiórkę zniczy i jak co roku - członkowie Klubu tworząc akcję wolontariacką „Znicz dla zapomnianych” zapalili je na bolesławskim cmentarzu. Akcja pozwala uczniom nie tylko pamiętać o zmarłych ze swych rodzin, ale zwrócić uwagę na pamięć osób, których groby wydają się opuszczone. Uczniowie upamiętnili też poległych w czasie II wojny światowej.
E.Kulig
Dziewiętnaścioro uczniów z różnych klas wzięło udział w konkursie czytelniczym „Na tropie książki” organizowanym w ramach Miesiąca Bibliotek.
Zadaniem uczestników było znalezienie w określonym czasie na regałach jak najwięcej książek, których tytuły bądź nazwiska autorów zaczynały się na literę „M”. Należało również wypisać te pozycje oraz imiona i nazwiska twórców. Czytelnicy przez to odkrywali na nowo zbiory biblioteki szkolnej, przy tym ucząc się pisowni, zapamiętywania autorów a i zabawy było co nie miara, bo przecież każdy chciał znaleźć jak najwięcej woluminów. Należy dodać, że wiele z tych książek zostało wypożyczonych przez uczestników konkursu.Zdjęcia z konkursu można zobaczyć w galerii; poniżej wyniki:
w klasach 2-3
I miejsce – Maksymilian Mirosław
II miejsce – Alicja Hasior
III miejsce – Iga Imielska
w klasach starszych
I miejsce Wiktoria Wojdyła
II miejsce Aleksandra Mazur
III miejsce Magdalena Pietrzyk
Wszystkim laureatom i uczestnikom dziękuję za udział w konkursie.
E.Kulig
Dnia 13.11.2023r w Gorlicach odbyły się finały Małopolskich Igrzysk Młodzieży w badmintonie dziewcząt.
Drużyna w składzie Zofia Cieślik, Anita Kulig, Julia Leśniak zajęła wysokie piąte miejsce.
Serdecznie gratulujemy!!!
#szkoładohymnu
Realizacja: Joanna Hodur, Ewelina Kulig
W trakcie realizacji NPRCz każda klasa podejmuje projekt edukacyjny z wykorzystaniem
księgozbioru biblioteki szkolnej.
Klasa piąta postanowiła upamiętnić wybitną postać Jana Matejki, notabene w roku
jubileuszowym bo z okazji m.in. 185. rocznicy urodzin, 130. rocznicy śmierci – i swój projekt
zacząć właśnie od tego malarza.
Uczniowie mieli okazję nie tylko zapoznać się z życiem i twórczością mistrza pędzla, ale też
w twórczy sposób przedstawić jego dzieła malując własne interpretacje obrazów takich jak „Stańczyk” czy „Autoportret”.
Obrazy mistrza, stały się również inspiracją do wykonania przez uczniów „żywych obrazów”, w ten sposób przedstawili działa takie jak: „Astronom Kopernik, czyli rozmowa z Bogiem”, „Portret chłopca”, „Portret Marii Levittoux”, „Portret trojga dzieci”, „Portret Zdzisława i Bolesława Włodków jako dzieci” oraz „Bitwę pod Grunwaldem” poprzedzoną inscenizacją bitwy w szkolnym ogrodzie Podlipiański Zieleniec.
Ponadto uczniowie mieli możliwość wysłuchać czytanych przez nauczyciela fragmentów wybranych książek, dyskutować o tym czy warto i czy trudno być artystą i jak to zrobić?, doświadczać obcowania z dziełami innych wielkich artystów. Przy tym piątoklasiści oczywiście mogli wypożyczyć prezentowane książki i rozwijać swoje umiejętności czytelnicze.
Podsumowaniem realizowanego projektu były wystawy prac uczniów oraz spotkanie
pt. „Na herbatce u pana Jana”, gdzie uczniowie mieli kontakt ze sztuką, prowadzili rozmowy
o sztukach plastycznych, wymieniali poglądy.
Do realizacji projektu m.in. posłużyły książki:
1. „Matejce w hołdzie…” – Muzeum Narodowe w Warszawie
2. „Kim oni są? Artyści” – Joanna Babiarz
3. „Nazywam się… Leonardo da Vinci” – Antonio Tello, Johanna A. Boccardo
4. „Antek zostaje artystą. Z cyklu Świat według Antka i inne nieznośności” – Agata
Giełczyńska – Jonik
E.Kulig