Jak powszechnie wiadomo, w okresie dojrzewania 🩸miesiączki 🩸bywają nieregularne i mogą zaskoczyć dziewczynki w szkole. Chcąc uniknąć takich niespodzianek, uczennice klasy szóstej z opiekunką koła biologiczno – ekologicznego przygotowały i rozmieściły w damskich łazienkach naszego Zespołu „Koszyczki Ratunkowe” 👍umożliwiające dostęp do niezbędnych środków higieny menstruacyjnej, a tym samym zlikwidowanie poczucia zaniepokojenia😒 czy wstydu 😳 podczas kilkugodzinnego pobytu na zajęciach lekcyjnych 😁
Od 15 marca do 30 kwietnia 2023r. Bank PKO zorganizował konkurs Test Wiedzy SKO. W teście mogły wziąć udział dzieci, które nie ukończyły 13 roku życia. Miał on na celu zmierzenie poziomu edukacji ekonomicznej w praktyce. Odbył się w formie elektronicznej i zawierał 10 pytań. Z naszej szkoły przystąpiło do niego 69 uczniów, z czego 7 otrzymało maksymalną ilość punktów.
GRATULUJĘ!!!
20 kwietnia 2023 na lekcji muzyki w klasie czwartej zaplanowany był temat o instrumentach strunowych szarpanych. Z tej okazji zaproszony został uczeń klasy szóstej – Piotr Stolecki.
Piotr gra na gitarze i in. instrumentach muzycznych w tym jest jednym z werblistów towarzyszących pocztowi sztandarowemu na uroczystościach szkolnych.
Na części lekcji Piotrek zaprezentował swój instrument muzyczny – jego budowę, różne sposoby wydobywania dźwięku, wykorzystanie gitary w różnych stylach i gatunkach muzyki. Zagrał znane fragmenty utworów muzycznych, które chętnie słuchali uczniowie klasy oraz zgadywali co to za melodia.
Ponadto nasz młody muzyk udostępnił swoją gitarę i chętni czwartoklasiści mogli sami sprawdzić w jaki sposób gra się na tym pięknie brzmiącym instrumencie. Klasa była zachwycona „popisami artysty”.
Bardzo dziękujemy za gościnę i za to, że Piotr swoją grą umila przerwy śródlekcyjne nawet grając na flecie…
E.Kulig
Z ogromną przyjemnością informujemy, że VII edycja Konkursu literacko – plastyczno – ekologicznego „𝐂𝐡𝐫𝐨𝐧́𝐦𝐲 𝐳́𝐫𝐨́𝐝ł𝐚 𝐰𝐨𝐝𝐲 ” pod honorowym patronatem Burmistrza Miasta i Gminy Olkusz, Burmistrza Miasta Bukowno, Wójta Gminy Klucze i Wójta Gminy Bolesław została rozstrzygnięta!
Wśród laureatów tegorocznej edycji konkursu znalazły się uczennice klasy III naszego Zespołu.
I miejsce w grupie II ( uczniowie klas I – III ) zajęła 𝐊𝐥𝐚𝐮𝐝𝐢𝐚 𝐊𝐮𝐥𝐢𝐠.
Wyróżnienie, w tej samej grupie wiekowej, zdobyła 𝐑𝐨𝐤𝐬𝐚𝐧𝐚 𝐈𝐳𝐝𝐞𝐛𝐬𝐤𝐚.
Gratulujemy❗️❗️❗️
5 kwietnia 2023r. został rozstrzygnięty konkurs plastyczny „Jan Brzechwa i Julian Tuwim w oczach dziecka”. Konkurs zorganizowała świetlica szkolna a adresowany był do uczniów klasy II i III.
Wśród nagrodzonych uczniów znaleźli się:
I miejsce Klaudia Kulig
II miejsce Roksana Izdebska
III miejsce Antoni Świerczek
Gratulujemy!!!
W związku z obchodami Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci - w poniedziałek,
3 kwietnia odbyło się rozstrzygnięcie Konkursu plastyczno – czytelniczego
na Projekt okładki swojej wymyślonej lub ulubionej książki.
Konkurs organizowany przez bibliotekę szkolną miał na celu nie tylko popularyzowanie książek czytanych przez uczniów, ale też możliwość przeniesienia na papier swojej fantazji dotyczącej książki, którą mógłby uczeń napisać w przyszłości…
A oto wyniki konkursu:
I miejsce otrzymała praca uczennicy klasy II Igi Rybczyńskiej
II miejsce przypadło Klaudii Kulig z klasy III
Zaś III lokatę otrzymał Witold Kaczyński z klasy II.
W klasach starszych dwie dziewczyny z klasy szóstej – Oliwia Oliwa i Julia Leśniak otrzymały pierwsze miejsca Ex aequo.
Wszystkim laureatom gratuluję, a pozostałym uczestnikom dziękuję za udział i życzę sukcesów w przyszłych konkursach.
E. Kulig
W sobotni poranek 1️⃣ kwietnia grupa uczniów naszego Zespołu wraz z opiekunami wybrała się na 49 RAJD „𝐏𝐑𝐙𝐄𝐁𝐈𝐒́𝐍𝐈𝐄𝐆𝐎𝐌 𝐍𝐀 𝐒𝐏𝐎𝐓𝐊𝐀𝐍𝐈𝐄”. Na start rajdu w Mirowie dojechaliśmy autokarem, aby stamtąd wyruszyć pieszo w dalszą drogę. Trasę rajdu rozpoczęliśmy od podziwiania ruin średniowiecznego zamku obronnego Orlich Gniazd w Mirowie oraz odbudowanego zamku w Bobolicach. W dalszej drodze obserwowaliśmy piękno budzącej się do życia przyrody w otoczeniu wapiennych ostańców ukształtowanych przez procesy krasowe docierając na Górę Zborów (462 m n.p.m.), skąd mogliśmy podziwiać panoramę jurajskiego krajobrazu. Następnie zeszliśmy do Podlesic, gdzie była meta tegorocznego rajdu.
Pomimo przelotnej mżawki, humory nam dopisywały i szczęśliwi wróciliśmy do domu. Cel rajdu tj. promocja turystyki pieszej, aktywny i zdrowy wypoczynek na świeżym powietrzu w gronie rówieśników z terenu naszej gminy zostały osiągnięte 🙂❗️
J. Hodur, M. Janik
W tym roku przypadają 550 urodziny Mikołaja Kopernika - twórcy teorii heliocentrycznej i jednego z najważniejszych badaczy w dziejach nauki polskiej i światowej. Z tej okazji uczniowie klas IV – VIII udali się na wycieczkę do Planetarium Śląskiego w Chorzowie.
Wycieczkę rozpoczęliśmy od krótkiego spaceru po parku, gdzie podziwialiśmy piękno budzącej się do życia przyrody oraz architektury budynku a także zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcie pod pomnikiem Mikołaja Kopernika.
Następnie uczniowie udali się na zajęcia dwulekcyjne, gdzie zgłębili wiedzę o gwiazdozbiorach, planetach Układu Słonecznego oraz zjawiskach astronomicznych. Niepowtarzalny przekaz wszystkich treści sprawił, iż dzieci z zapartym tchem obserwowały niebo, które nie wszędzie wygląda tak samo.
Kolejnym punktem naszej wycieczki była interaktywna ekspozycja geofizyka, gdzie uczniowie w atrakcyjny sposób odkrywali tajemnice związane z trzema dziedzinami nauki: sejsmologią, meteorologią i astronomią m.in. przeżyli symulowane trzęsienie ziemi, zobaczyli i usłyszeli prawdziwe błyskawice generowane przez cewkę Tesli, a także byli świadkiem powstawania chmur i opadów atmosferycznych, na koniec wchodząc do specjalnych komór przenosili się na chwilę w różne strefy klimatyczne a chętni uczniowie wcielili się w rolę prezentera pogody.
Mamy nadzieje, że wyjazd ten wzbudził zainteresowanie uczniów otaczającym nas wszechświatem oraz zachęci ich do pogłębiania wiedzy w niecodzienny i atrakcyjny sposób w takich miejscach jak Planetarium Śląskie.
Joanna Hodur
Dnia 20.03. 2023r w Gorlicach odbyły się Igrzyska Dzieci w badmintonie drużynowym dziewcząt. W zawodach uczestniczyło 9 najlepszych zespołów województwa małopolskiego. Nasza drużyna w składzie Zofia Cieślik, Anita Kulig, Julia Leśniak zajęła w tym gronie wysokie 5 miejsce. Szczegółowe wyniki:
Podlipie- Oświęcim 3:0, Podlipie- Złota 3:0, Podlipie- Tomice 0:3, Podlipie-Pleśnia 1:3.
Serdecznie gratulujemy!
☘️ 17 marca ☘️ w naszej szkole świętowaliśmy 𝑫𝒛𝒊𝒆𝒏́ 𝑺́𝒘𝒊𝒆̨𝒕𝒆𝒈𝒐 𝑷𝒂𝒕𝒓𝒚𝒌𝒂– patrona Irlandii. Uczniowie mieli okazję pogłębić wiedzę związaną z kulturą, tradycją oraz historią Republiki Irlandii. Kolor Irlandii to kolor zielony, dlatego wspólnie przygotowaliśmy pyszne zielone śniadanie, zdrowe przekąski, kanapki, ciasteczka oraz koktajle.
💚Oczywiście wszystko w kolorze zielonym.💚
Na koniec uczniowie posłuchali celtyckiej muzyki i spróbowali zatańczyć taniec irlandzki.
Uczniowie klas młodszych wykonali gazetkę ścienną oraz prace plastyczne przedstawiające Leprechauna. Aby uświetnić ten dzień uczniowie ubrali się na zielono. Nie zabrakło też fantazyjnych nakryć głowy. Gratulujemy uczniom umiejętności kulinarnych i dziękujemy za wspólną zabawę.
J. Sosnowska
W dniu 15.03.2023 r. w ZPS w Podlipiu odbył się etap gminny Powiatowego Konkursu Recytatorskiego dla edukacji wczesnoszkolnej 𝐏𝐎𝐄𝐙𝐉𝐀 𝐁𝐑𝐙𝐄𝐂𝐇𝐖𝐘 𝐈 𝐓𝐔𝐖𝐈𝐌𝐀 𝐖 𝐎𝐂𝐙𝐀𝐂𝐇 𝐃𝐙𝐈𝐄𝐂𝐊𝐀. W konkursie wzięło udział 12 uczniów z klas I – III. Bardzo dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział i piękne recytacje wierszy Jana Brzechwy i Juliana Tuwima.
Wśród nagrodzonych uczniów znaleźli się:
I miejsce Maria Tarasów – uczennica klasy II B Szkoły Podstawowej
w Bolesławiu (Jan Brzechwa Kijanki),
II miejsce Monika Gruca – uczennica klasy III Zespołu Przedszkolno – Szkolnego w Krzykawie (Jan Brzechwa Na straganie),
III miejsce Igor Kalembka – uczeń klasy III C Szkoły Podstawowej w Bolesławiu
(Julian Tuwim Słoń Trąbalski).
Zwycięzcom gratulujemy!
A. Szymczyk-Wyżychowska
9 marca uczniowie klas 2 i 4 wzięli udział w warsztatach Majsterkowo organizowanych przez Castoramę w Sosnowcu. Uczniowie pod okiem specjalistów samodzielnie złożyli i udekorowali drewniany stojak na kubki. Warsztaty umożliwiły uczestnikom odkrycie pasji do majserkowania oraz wzmocniły ich zdolności manualne. Dekorowanie stojaków natomiast pokazało nieszablonowe myślenie oraz wyobraźnię małych majsterkowiczów. Wszystkie prace zostały przez autorów zabrane do domu.
Po przygodzie z „Majsterkowem” całą grupą udaliśmy się do Muzeum Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego na warsztaty muzealne.
Rozpoczęliśmy od „Eksperymentów dla młodych odkrywców”, gdzie dzieci za pomocą prostych doświadczeń samodzielnie poznawały zjawiska fizyczne i chemiczne zachodzące w przyrodzie i spotykane w życiu codziennym, m. in. różnice ciśnień atmosferycznych podczas wędrówki w góry i nurkowania w głębinach, zjawisko elektryczności, spalania, a także napięcie powierzchniowe oraz badali pH środków spożywczych i kosmetyków stosowanych na co dzień.
Kolejnym punktem naszej czwartkowej przygody z nauką były warsztaty geograficzne „Palcem po mapie” dla klasy 2, gdzie motywem przewodnim była biogeografia oraz ciekawostki o górach, jeziorach, rzekach, morzach i oceanach.
Klasa 4 natomiast podczas warsztatów pt. „Praca z mapą” utrwaliła w praktyce wiedzę i umiejętności zdobyte na zajęciach przyrody z zakresu umiejętności czytania map oraz orientacji w terenie. Uczniowie pod okiem doświadczonych pracowników muzeum interpretowali mapę, przeliczali skale oraz odczytywali współrzędne geograficzne wybranych obiektów na mapie świata.
Joanna Hodur, Aneta Janota
Klasy I-VIII
Przedszkole