• Code Week PL

    W dniach 15 - 22 października uczniowie i dzieci w naszym Zespole po raz kolejny przyłączyli się do akcji🤖 𝗖𝗼𝗱𝗲 𝗪𝗲𝗲𝗸 2023🤖, czyli Europejskiego Tygodnia Kodowania.
    W tym szczególnym 𝗧𝘆𝗴𝗼𝗱𝗻𝗶𝘂 𝗞𝗼𝗱𝗼𝘄𝗮𝗻𝗶𝗮 w ciekawy i interesujący sposób promujemy i popularyzujemy programowanie i umiejętności cyfrowe. Uświadamiamy korzyści, jakie płyną z nauki kodowania od najmłodszych lat.

    A. Nalepa

  • Ślubowanie klasy I

    18.10.2023
  • 250-lecie Komisji Edukacji Narodowej

  • Udział w programie Innowacyjna Szkoła Google

    Program Cyfrowej Transformacji Edukacji to jeden ze strategicznych priorytetów Rzeczypospolitej Polskiej. 

    Google jako lider technologiczny jest naturalnym partnerem dla polskich szkół. 

    Transformacja cyfrowa to nie tylko wdrożenie technologii. To wspólna droga w procesie cyfrowej zmiany. #TworzyMyJakośćEdukacji

    „INNOWACYJNA SZKOŁA Google” to Program, który udoskonali metodykę i uzupełni dotychczasowy ekosystem szkolny o innowacyjne narzędzia sprawdzone na całym świecie! 

  • Dzień języków obcych

    „𝒁𝒏𝒂𝒋𝒐𝒎𝒐𝒔́𝒄́ 𝑱𝒆̨𝒛𝒚𝒌𝒐́𝒘 𝑶𝒃𝒄𝒚𝒄𝒉 𝒐𝒕𝒘𝒊𝒆𝒓𝒂 𝒃𝒓𝒂𝒎𝒆̨ 𝒅𝒐 𝒔́𝒘𝒊𝒂𝒕𝒂”.
    Pod tym hasłem obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Języków Obcych. EDJO obchodzony jest 26 września każdego roku od 2001 roku z inicjatywy Rady Europy we współpracy z Komisją Europejską.
    Głównym założeniem tego święta jest promowanie wśród uczniów różnorodności kulturowej i językowej Europy jako bogactwa, które należy rozwijać i pielęgnować.
    Z tej okazji nasi uczniowie wzięli udział w quizach językowych z ukrytymi QR kodami, uczestniczyli w klasowych zabawach karaoke w języku angielskim, nauczyli się znanej piosenki: „Panie Janie” w 3 językach, obejrzeli prezentacje na temat ciekawostek językowych, a na koniec uczestniczyliśmy w pokazie mody światowej.  
    Dzięki obchodom Europejskiego Dnia Języków uczniowie poznali wiele ciekawostek na temat języków, upewnili się, że znajomość języków pomaga nam wzajemnie się zrozumieć, przekroczyć granice oraz przy okazji dobrze się bawić.

  • Wycieczka starszaków do planetarium i ZOO

    5 października 2023 r. grupa 🐸 wybrała się na wycieczkę do Planetarium Śląskiego oraz do ZOO 🐧🐻🦒  w Chorzowie. Pierwszym punktem wycieczki było Planetarium, gdzie dzieci obejrzały seans pt. "Kometa ☄️nad Szwajcarską Doliną". Przedszkolaki miały okazję wyruszyć w podróż gigantycznym statkiem kosmicznym i poznać niewielką część ogromnego kosmosu 🪐
    Kolejnym punktem było ZOO. Dzieci zapoznały się z warunkami życia zwierząt mieszkających w ogrodach zoologicznych. Wzbogaciły także swoje wiadomości na temat dzikich zwierząt 🦧🐪🦎 żyjących w różnych rejonach świata 🌍 . 

    To był dzień pełen wrażeń! 🤸‍♀️🤸

    K. Grysak

  • 𝗠𝗜𝗦𝗧𝗥𝗭𝗢𝗦𝗧𝗪𝗢 𝗣𝗢𝗪𝗜𝗔𝗧𝗨 𝗡𝗔 𝗭𝗔𝗪𝗢𝗗𝗔𝗖𝗛 𝗟𝗘𝗞𝗞𝗢𝗔𝗧𝗟𝗘𝗧𝗬𝗖𝗭𝗡𝗬𝗖𝗛!!!


    5 października 2023 r. na stadionie MOSiR w Olkuszu odbyły się Lekkoatletyczne Indywidualne Mistrzostwa Powiatu. Wspaniały wynik osiągnął uczeń naszej szkoły Bartłomiej Probierz, który zajął 1 miejsce w pchnięciu kulą chłopców (5kg). 
    Drugie miejsce w biegu na 300m dziewcząt zajęła Zofia Cieślik. Wyżej wymienieni będą reprezentowali naszą szkołę na finałach wojewódzkich.
    Pozostałe wyniki naszych uczniów:
    Anita Kulig - 5 miejsce w pchnięciu kulą dziewcząt(3kg)
    Zofia Banasik - 6 miejsce w biegu na 300m
    Julia Leśniak - 8 miejsce w biegu na 100m
    Serdecznie gratulujemy ❗️❗️ ❗️

    G.Głowacki

  • Rajd „Jesień Jurajska”

    W sobotni poranek 30 września grupa uczniów naszego Zespołu z opiekunem Koła ekologicznego wybrała się na LIV Rajd "Jesień Jurajska". Na start rajdu w Centurii dojechaliśmy autokarem, aby stamtąd wyruszyć pieszo w dalszą drogę leśnymi ścieżkami przez Mitręgę i Rokitno Szlacheckie do Łaz, gdzie była meta tegorocznego rajdu.
    Pomimo deszczowej aury, humory nam dopisywały i szczęśliwi wróciliśmy do domu. Cel rajdu tj. promocja turystyki pieszej, aktywny i zdrowy wypoczynek na świeżym powietrzu w gronie rówieśników z terenu naszej gminy zostały osiągnięte :)

    J. Hodur

  • Dzień Głośnego Czytania w Zespole Przedszkolno - Szkolnym w Podlipiu

    Dzień Głośnego Czytania w Zespole Przedszkolno - Szkolnym w Podlipiu

     

    Na dzień 29 września 2023 przypada Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania z tej okazji zostały zorganizowane przez bibliotekę szkolną akcje czytelnicze:

     w przedszkolu

    Tradycyjnie co roku wybrani uczniowie klasy III szkoły podstawowej zostali zaproszeni do grupy Starszaków w przedszkolu w celu prezentacji najmłodszym wybranego utworu literackiego. W tym roku była to bajka pt. „Wilk i siedem koźlątek” J. i W.Grimm. Nasi milusińscy nie tylko mogli posłuchać czytanego utworu, ale także rozmawiali z trzecioklasistami i nauczycielami na temat nauki płynącej z książki oraz dowiedzieli się kim jest osoba obca i w jaki sposób zachować się podczas nieobecności rodziców czy opiekunów.

     w szkole podstawowej

    W klasach I – VII na wybranych przerwach międzylekcyjnychchętni uczniowie mogli posłuchać  fragmentów książek zakupionych z NPRCz czytanych przez nauczyciela bibliotekarza. Były to w klasach młodszych – „Junior. Opiekun osób starszych” z cyklu „Pies na medal” B. Gawryluk, a w klasach starszych „Marry Poppins” - P.L. Trawers. Zaciekawieni uczniowie wypożyczyli te i inne pozycje książkowe.

     

    E.Kulig

  • Mamy to!

    Mamy to!

     

         W ramach przyznanego szkole podstawowej dofinansowania z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa dokonano zakupu  książek, nowości wydawniczych, książek historycznych w tym poświęconych historii Polski XXw. , lektur szkolnych, książek uwzględniających różne potrzeby uczniów, także w wersji elektronicznej. Pozycje książkowe wybrano po konsultacji z Radą Rodziców, Samorządem Uczniowskim w porozumieniu z Biblioteką Publiczną w Bolesławiu iolkuską Filią Pedagogicznej Biblioteki Pedagogicznej w Krakowie oraz po licznych rozmowach z czytelnikami, nauczycielami oraz po przeglądzie księgozbioru szkolnej biblioteki. Księgozbiór biblioteki powiększył się o 209 woluminów.

    Odbyła się prezentacja zebranych książek, z której relacja znajduje się w fotogalerii.

        Przed nami realizacja projektów z wykorzystaniem wybranych pozycji książkowych pochodzących z księgozbioru biblioteki.

    E.Kulig

  • Wycieczka do kina

    27 września 2023 r. odbył się wyjazd do kina🍿Helios na współczesną adaptację książki Romana Pisarskiego „O psie, który jeździł koleją”. Przepiękny i wzruszający film o wspaniałym i wiernym psie oraz wierze w cud, zakończony happy endem, niewątpliwie trafił do serca każdego ucznia. Podjęte w filmie zagadnienia dotyczące empatii wobec słabszych, piękna przyjaźni między czworonogiem a człowiekiem czy odpowiedzialne korzystanie z Internetu i mediów społecznościowych podkreślają walory artystyczne i edukacyjne filmu.

  • KONKURS SKO DLA SZKÓŁ I NAUCZYCIELI EDYCJA 2022/2023

    Prowadzony przez PKO Bank Polski od niemal pół wieku Konkurs Szkolnych Kas Oszczędności  dla szkół i nauczycieli miał na celu edukację ekonomiczną uczniów oraz docenienie najaktywniejszych szkół i Nauczycieli – Opiekunów SKO. Konkurs odbył się w dwóch etapach: regionalnym i krajowym. Polegał na przygotowaniu prezentacji elektronicznej opisującej całoroczne działania szkół wpisujące się w idee SKO. Należało wykazać się aktywnością, pomysłowością i przedsiębiorczością. Miło mi poinformować, że otrzymaliśmy nagrodę w wysokości 1500 zł.

  • Prelekcja dla rodziców – „Wpływ czytania na rozwój dzieci i młodzieży”

    Prelekcja dla rodziców – „Wpływ czytania na rozwój dzieci i młodzieży”

      Na pierwszym zebraniu z rodzicami w nowym roku szkolnym 2023/2024 odbyło się spotkanie czytelnicze w ramach przedsięwzięcia Realizacja Priorytetu 3 Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021 – 2025, do którego wiosną nasza szkoła podstawowa przystąpiła. 

    Zaproszenie na to spotkanie przyjął Pan Grzegorz Kulikowski. Jest to księgarz z dużym stażem o bardzo bogatym doświadczeniu czytelniczym, współpracującym ze szkołami w celu zakupu książek, człowiekiem, który je wprost kocha i wie o nich naprawdę sporo. Tematyka oscylowała przy ważnym aspekcie życia dzieci i młodzieży, również dorosłych. Pan Grzegorz opowiadał rodzicom o tym, jak na rozwój dzieci i młodzieży wpływa czytanie, w jaki sposób zachęcać dzieci doczytania, jak odnaleźć się „z książką” w cyfrowym świecie  i jak ważną w tym rolę pełnią rodzice, opiekunowie, bo przecież to oni jako pierwsi wprowadzają książkę do świata dziecka.

    Za ciekawe i pouczające spotkanie bardzo dziękujemy.

    E.Kulig

     

  • WAKACYJNE WYPOŻYCZENIA

    WAKACYJNE WYPOŻYCZENIA

     

    Biblioteka szkolna zaprasza uczniów do wypożyczeń książek na czas wakacji letnich.
    W tym celu biblioteka będzie czynna 
    23 czerwca - godzinę po Uroczystości Zakończenia Roku Szkolnego 2022/2023 oraz w poniedziałek, 26 czerwca 2023 w godzinach 9.00 – 11.00. Wypożyczone książki należy zwrócić w dniu rozpoczęcia roku szkolnego 2023/2024.

    Życzę wszystkim czytelnikom udanych wakacji!

    E.Kulig

  • GMINNY DRUŻYNOWY TURNIEJ SPORTOWY "MŁODSZOLIADA 2023"

    15 czerwca 2023 roku w Zespole Przedszkolno – Szkolnym w Krzykawie odbył się Gminny Drużynowy Turniej Sportowy o puchar Wójta Gminy Bolesław  "Młodszoliada 2023”. W rozgrywkach brały udział wszystkie szkoły z terenu Gminy Bolesław. Rywalizowały one w pięciu konkurencjach.

    Nasza drużyna zajęła II miejsce.

    Serdecznie gratulujemy!!!

  • Gminne Indywidualne Zawody Lekkoatletyczne klas I - III

    12 maja w Zespole Przedszkolno - Szkolnym w Krzykawie odbyły się drugie Gminne Indywidualne Zawody Lekkoatletyczne klas I - III. Nasz Zespół  reprezentowało 8 uczniów. Rywalizowali  oni z uczniami ze Szkoły Podstawowej z Bolesławia oraz  Krzykawy w czterech konkurencjach.

    Nasi uczniowie zajęli następujące miejsca:

    Bieg na 60m w kategorii chłopców:

    II miejsce - Igor Szlęzak

    Bieg na 200 m w kategorii chłopców:

    III miejsce - Igor Szlęzak

    Skok w dal w kategorii dziewcząt:

    II  miejsce - Alicja Hasior

    Rzut piłeczką palantową w kategorii dziewcząt:

    II miejsce - Roksana Izdebska

     

    Serdecznie gratulujemy!!!

  • "Jak nie czytam jak czytam" - akcja biblioteczna

            7 czerwca 2023r. nasz Zespół przyłączył się do V edycji Ogólnopolskiej Akcji „Jak nie czytam, jak czytam” organizowanej przez miesięcznik „Biblioteka w szkole”.

    O co chodziło w tej akcji?

        Akcja swój pomysł wzięła od przeprowadzonych badań czytelnictwa. Tu zrodziła się koncepcja przedsięwzięcia czytelniczego obejmującego jak najszerszą społeczność - stąd zaangażowanie szkół, bibliotek i różnych placówek oświatowych po to, by pokazać, że dzieci, młodzież czytają i chcą czytać. Dlatego o jednej godzinie, o 10.00 wszystkie placówki w Polsce, które przystąpiły do tej imprezy kulturalnej manifestowały swoje czytelnictwo w niecodzienny sposób, wg własnych pomysłów. Idea, która przyświecała temu wydarzeniu to miłe, dobre skojarzenia z  czytaniem. Sprawienie, by książka nie kojarzyła się z czymś nudnym, z obowiązkiem, ale z przyjemnością, z fajną formą spędzania wolnego czasu.  Myślę, że każdy pretekst jest dobry, by wywołać w sobie chęć sięgnięcia po książkę tym bardziej, że w nietuzinkowych okolicznościach.

     

    Jak akcja przebiegała w Zespole Przedszkolno – Szkolnym w Podlipiu?

        O wyznaczonej porze społeczność szkolna i przedszkolna zgromadziła się na boisku sportowym, by tam celebrować czytanie poprzez przyniesienie swojej książki. Akcję zainaugurowała pani dyrektor Aneta De Gregorio. Sięgnęła swoją pamięcią do czasów szkolnych, wspominała książki, które czytała, opowiadała o nich, zachęcała do czytania. Na koniec przeczytała wiersz pt. „Żuk” Jana Brzechwy, którego imię nosi nasza szkoła podstawowa oraz podarowała szkolnej bibliotece kilka egzemplarzy książek dla dzieci.Następnie rozpoczęła się upragniona chwila każdego czytelnika. Przedszkolaki i uczniowie niczym nie zmąconym spokojem oddali się (na przyniesionych kocach i materacach) błogiej chwili czytania…, która pewnie trwałaby w nieskończoność, tym bardziej, że słońce zaczęło się bardziej uśmiechać… po czym klasy robiły wspólne zdjęcia, projekty czytelnicze i … wszyscy wrócili do obowiązków szkolnych. Należy wspomnieć, że nauczyciele również przynieśli ze sobą książki, by choć na chwilę oderwać się od rzeczywistości. Ach, to było ciekawe doświadczenie, co zgodnie podkreślali uczestnicy akcji wypowiadając się, że taki piknik czytelniczy chcieliby częściej. No, cóż, wszystko co dobre kiedyś się kończy.

    Zachęcam do przeglądania naszej fotorelacji i inspirowania się do czytania, czytania, czytania… i jeszcze raz czytania tym bardziej, że przed nami okres wakacyjny.

                                        E.Kulig, nauczyciel bibliotekarz

  • Kreatywna klasa czwarta

    5 czerwca została zorganizowana wystawa instrumentów muzycznych, które wykonali czwartoklasiści.Były to instrumenty z grupy perkusyjnych, strunowych a nawet dętych.Uczniowie wykazali się nie lada pomysłowością, sprytem, a brzmienia wielu z tych instrumentów można było posłuchać...Oglądający wystawę byli pełni podziwu i zachwytu nad wykonanymi dziełami.                                               

     E.Kulig

  • Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025. Priorytet 3

     Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0  na lata 2021-2025.  Priorytet 3

         Miło nam poinformować, że nasza Szkoła Podstawowa im. J.Brzechwy w Podlipiu została zakwalifikowana do realizacji Priorytetu 3 „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021 – 2025”.

    Co to znaczy?

    NPRCz to program rządowy mający na celu finansowe wspieranie z budżetu państwa m.in. bibliotek szkolnych poprzez zakup pozycji książkowych oraz doposażenie pomieszczeń wypożyczalni i czytelni co ma skutkować rozwijaniem czytelnictwa wśród dzieci
    i młodzieży. Realizacja NPRCz odbywa się wg rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 10 września 2021r. w sprawie szczegółowych warunków, form i trybu realizacji Priorytetu 3 „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021 – 2025”

    Na ten cel otrzymaliśmy z programu 4 000 zł oraz 1 000 zł od organu prowadzącego nasz Zespół. Koszt całkowity dofinansowania to 5 000 zł.

    Przed nami wiele wyzwań w związku z realizacją powyższego programu. Naszymi zadaniami będą:

    1. Konsultacje z Samorządem Uczniowskim, Radą Rodziców w celu rozpoznania potrzeb uczniów, rodziców względem pozycji książkowych, które powinny znaleźć się w naszej szkolnej bibliotece oraz z Gminną Biblioteką Publiczną im. Waśniewskich w Bolesławiu i Wojewódzką Biblioteką Pedagogiczną im. H.Kołłątaja Filia w Olkuszu
    2. Zakup książek – nowości wydawniczych, książek historycznych, lektur szkolnych, książek dostosowanych do uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, książek w formie elektronicznej
    3. Zakup nagród dla uczniów, którzy promują czytelnictwo
    4. Realizację zaplanowanych działań promujących czytelnictwo wg wytycznych podanych w rozporządzeniu i wg złożonego wniosku. Będą to m.in.:
    • Prowadzenie innowacji pedagogicznych
    • Przeprowadzenie konkursów czytelniczych
    • Współpracę z pobliskimi bibliotekami
    • Udział uczniów w spotkaniach autorskich
    • Organizację czytelniczego spotkania dla rodziców
    • Organizowanie wystaw, gazetek, wystawek
    • Organizowanie imprez promujących czytelnictwo
    • Przeprowadzanie lekcji bibliotecznych poświęconych nowym, pozyskanym woluminom
    1. Realizacja programu będzie monitorowana na bieżąco.
    2. Podsumowanie i rozliczenie się z realizowanych działań nastąpi poprzez sprawozdanie na koniec roku 2023.
    3. Przewidywany czas zakończenia zadań wynikających z realizacji Programu do końca roku szkolnego 2023/2024

     

     

    mgr Aneta De Gregorio, Dyrektor Zespołu Przedszkolno – Szkolnego

    mgr Ewelina Kulig – nauczyciel bibliotekarz

     

  • Zielona kolonia 2023

strona:

Aktualności

Kontakt

  • Zespół Przedszkolno-Szkolny w Podlipiu
    Podlipie 153
    32-329 Bolesław
  • /fax: (32) 642 41 77

Galeria zdjęć