Realizacja: Marzena Kurek, Aneta Nawara
W ramach NPRCz drugoklasiści realizowali projekt, do którego inspiracją okazała się książka pt. „MAM PRAWO !” Grzegorza Kasdepke. Uczniowie wysłuchali czytanych przez nauczyciela perypetii szkolnego kółka teatralnego „Konewka”, a także sami czytali swoim kolegom i koleżankom niektóre rozdziały książki. Stały się one dobrym pretekstem do szerokiej dyskusji na temat praw dziecka. Niektóre historie „z życia wzięte” i bohaterowie, z którymi najmłodsi mogli się utożsamić były wspaniałym źródłem wiedzy o prawach dziecka. Uczniowie podczas projektu zapoznali się z podstawowymi informacjami o prawach dziecka. Przedstawiono uczniom Konwencję o prawach dziecka jako najważniejszego dokumentu mówiącego o ich prawach. Przekazano informację o osobach i instytucjach dbających o prawa dziecka. Uczniowie długo zastanawiali się, które z poznanych praw wydają im się najważniejsze. Dyskutowali i prezentowali swoje zdanie, a na zakończenie każdy uczeń wybrał sobie jedno prawo, które wydawało mu się najbliższe i szczególnie zapadło mu w pamięć i zaprezentował klasie. Uczniowie rysowali prawa dziecka, a z powstałych prac utworzyli wystawę. Podczas projektu uczniowie dowiedzieli się nieomal wszystkiego, co powinny wiedzieć o prawach dziecka.
Marzena Kurek
U schyłku roku szkolnego 2023/2024 odbyły się jeszcze dwa konkursy czytelnicze zorganizowane przez bibliotekę szkolną i nauczycieli polonistów w ramach realizowanego projektu Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0. realizowany przez ZPS w Podlipiu.
Pierwszy konkurs, dedykowany dzieciom młodszym (klasy 1-3) nosił nazwę „Moja Biblioteka”.
Polegał on na zaprojektowaniu przestrzeni biblioteki szkolnej w taki sposób, jaki chcieliby widzieć go uczniowie. W pracach konkursowych pojawiały się bardzo ciekawe i nowatorskie rozwiązania, którym należy się przyjrzeć w przyszłości. Natomiast wspólnym mianownikiem była duża, nie podzielna przestrzeń - przede wszystkim służąca wycieszeniu, odpoczynkowi, skupieniu, ale też integracji czytelników.
Laureaci:
I miejsce – Jacob Kinton z klasy II
II miejsce – Emilia Łaskawiec, klasa I
III miejsce – Natan Mądrala z klasy I
Wyróżnienie – Franciszek Proszczek, klasa II
Drugi konkurs dla starszych uczniów (klasy 4 -7) o nazwie „Plastyczna interpretacja wybranego cytatu” odkryła morze interpretacji słów poetki, Wisławy Szymborskiej: „Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła”. Trudno było wybrać najtrafniejsze plastyczne spostrzeżenia, pomysłów było co niemiara. Wniosek może być tylko jeden – tak dużo pokładów twórczości siedzi w naszych uczniach - czytelnikach trzeba tylko zapalić tę iskrę…, uruchomić, to, co schowane głęboko i to jest cudowne…
Laureaci:
I miejsce – Zofia Banasik, klasa VII
II miejsce – Bartosz Pawlik z klasy VI
III miejsce – Natalia Kopa, klasa IV
Dziękuję pani Monice Smółce za współorganizacje konkursów oraz pani Danucie Dymkowskiej – Paździor za pomoc przy przeprowadzeniu konkursu w starszych klasach.
Szczególne podziękowania kieruję do pani Beaty Bazan – Bagrowskiej, która zechciała
w ramach spotkania autorskiego z uczniami, wręczyć nagrody, rozwiązując w ten sposób konkursy.
Wszystkim uczestnikom gratulujemy i życzymy przyszłych sukcesów w konkursach!
Należy wspomnieć, że nagrody dla laureatów zostały zakupione ze środków pochodzących
z projektu NPRCz.
E.Kulig
Dnia 3 czerwca 2024r. w Zespole Przedszkolno – Szkolnym w Podlipiu w ramach realizacji projektu Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 miało miejsce wydarzenie kulturalne – Spotkanie autorskie. Zaproszonym gościem była Pani Beata Bazan – Bagrowska, pisarka, dziennikarka, fotografka, poetka, fascynatka naszego regionu i malarka a od 25 lat redaktor naczelna Bolesławskich Prezentacji – miesięcznika samorządowego naszej Gminy wydawanego przez Centrum Kultury im. Marii Płonowskiej w Bolesławiu.
Na spotkaniu z uczniami klas 1,2,4 i 5, o poranku Autorkę przywitała Dyrektor Zespołu, Pani Aneta De Gregorio, uczniowie oraz uczestniczący nauczyciele.
Autorka opowiadała o swoich publikacjach m.in. wydanej książeczce dla dzieci Jak to rozgryźć
z ilustracjami pani Iwony Skupińskiej, powieści Róże w Coca-Coli, wydanej przez Wydawnictwo Filipinka, mówiła o swojej poezji, pisaniu… Wydarzenie wzbogaciła forma interakcji z czytelnikami poprzez wymianę zdań, zadawanie pytań uczniom i odpowiadanie na liczne zapytania czytelników
o swoją twórczość, dorobek artystyczny. Okazało się, że im młodsi uczniowie, tym bardziej byli dociekliwi, zadawali nawet trudne, nietuzinkowe pytania o redagowanie czasopisma, nawet Pani Beata na poczet chwili zaimprowizowała rymowanki. Na koniec, co nie było oczywiste poprosiła uczniów
o dzielenie się swoimi doświadczeniami w próbach tworzenia, pisania.
Pisarka tak zainspirowała dzieci, że na kolejnych zajęciach tworzyli swoje własne książeczki i ilustracje.
Pod koniec wydarzenia poprosiliśmy o wręczenie nagród laureatom konkursów czytelniczych organizowanych przez bibliotekę szkolną: „Moja biblioteka” i „Plastyczna interpretacja wybranego cytatu”.
Było to kreatywne spotkanie z niezwykłą osobą… tak ciepłą, natchnioną pozytywną filozofią… za co jesteśmy wdzięczni i mamy nadzieję, że Pani Beata Bazan – Bagrowska zaszczyci nas jeszcze swoją obecnością, na którą z niecierpliwością czekamy.
E.Kulig
Miło nam poinformować, iż uczennica klasy 2 Hania Białas zdobyła 1 miejsce 🏆w Powiatowym Dyktandzie z Języka Angielskiego organizowanym przez Powiatową Miejską Bibliotekę Publiczną w Olkuszu oraz Centrum Helen Doron. Konkurs przeznaczony był dla uczniów klas 2 powiatu olkuskiego . Hania zdobyła puchar 🏆Helen Doron dla siebie i dla szkoły ! Gratulujemy Hani 👏🏆🥇
2️⃣2️⃣ maja 2024r. uczniowie klas I-lll wyruszyli na wycieczkę do Międzynarodowego Portu Lotniczego Katowice im. Wojciecha Korfantego w Pyrzowicach ✈️
W planie wycieczki odbyło się zwiedzanie Strażnicy 🚒
Hangaru lotniczego👨🔧
Uczniowie uczestniczyli w pokazie Sokolniczym 🦅
Oglądali Wieżę Kontrolną Lotów🗼
Przebywając w polu manewrowym lotniska mieli okazję z bardzo bliska oglądać startujące i lądujące samoloty ✈️
Zwiedzali Terminale A-B-C
Była to bardzo pouczająca, ciekawa, interesująca i udana przygoda lotnicza :)
Serdeczne podziękowania należą się Dyżurnemu Operacyjnemu Portu Robertowi Ruszkowskiemu
oraz Kierownikowi Działu Operacyjnego Karinie Gołąb-Maniura.
To dzięki nim udało się zorganizować tą wycieczkę, która długo pozostanie w naszej pamięci.
27 maja w Zespole Przedszkolno – Szkolnym w Krzykawie odbyły się trzecie Gminne Zawody Lekkoatletyczne dla klas I – III. Nasz Zespół reprezentowało 7 uczniów. Rywalizowali oni z uczniami ze Szkoły Podstawowej z Bolesławia oraz z Krzykawy w czterech konkurencjach.
Nasi uczniowie zajęli następujące miejsca:
Rzut piłeczka palantową w kategorii dziewcząt:
I miejsce Alicja Hasior
III miejsce Emilia Kupiec
Bieg na 200m w kategorii chłopców:
II miejsce Igor Szlęzak
Bieg na 200m w kategorii dziewcząt:
II miejsce Alicja Hasior
Skok w dal w kategorii dziewcząt:
II miejsce Alicja Hasior
Bieg na 60 m w kategorii dziewcząt:
I miejsce Alicja Hasior
Serdecznie gratulujemy!!!
24 maja 2024r. uczniowie klasy pierwszej i trzeciej uczestniczyli - w ramach współpracy międzybibliotecznej - w zajęciach czytelniczych prowadzonych przez pracownika Gminnej Biblioteki Publicznej im. Waśniewskich w Bolesławiu, panią Natalię Dudę. Zajęcia pt. „Polska w legendach: historia i symbole” w bardzo ciekawy sposób przeprowadziły młodych odbiorców przez najważniejsze legendy dotyczące naszego kraju. Pani Natalia oczywiście, zatrzymała się przy tej najważniejszej – o powstaniu Państwa Polskiego, czytając Legendę o Lechu, Czechu
i Rusie. Okazało się, że dzieci sporo wiedzą na temat legend, znają treść niektórych i chętnie włączyli się do dyskusji. Prowadząca przypomniała również młodym ludziom symbole narodowe i ich znaczenie. Na koniec promowała czytelnictwo poprzez prezentację innych legend, zachęcając przy tym do korzystania z księgozbioru biblioteki.
21 maja 2024 roku w Zespole Przedszkolno – Szkolnym w Krzykawie odbył się Gminny Drużynowy Turniej Sportowy o puchar Wójta Gminy Bolesław "Młodszoliada 2024”. W rozgrywkach brały udział wszystkie szkoły z terenu Gminy Bolesław. Rywalizowały one w sześciu konkurencjach.
Nasza drużyna zajęła II miejsce.
Serdecznie gratulujemy!!!
Dnia 20.05.2024 r. na boisku Orlik w Bukownie odbyły się Powiatowe Igrzyska Młodzieży w piłce nożnej dziewcząt. Drużyna w składzie: Zofia Cieślik, Anita Kulig, Julia Leśniak, Zofia Banasik, Oliwia Oliwa, Zuzanna Skolimowska zajęła 1 miejsce i awansowała do zawodów rejonowych.
Serdecznie gratulujemy!!!!
W dniu 17 maja 2024 r. odbyła się uroczystość przekazania sztandaru Szkole Podstawowej im. Jana Brzechwy w Podlipiu. Z okazji tak wyjątkowego wydarzenia mieliśmy zaszczyt gościć w naszym Zespole Małopolską Kurator Oświaty Gabrielę Olszowską, władze Gminy Bolesław oraz szczególnie bliskich i ważnych nam gości. Wydarzenie to na długo zostanie w naszych sercach i pamięci. Dziękujemy pani dyrektor Anecie De Gregorio i wszystkim fundatorom za możliwość zorganizowania tak wspaniałej uroczystości.
Uczniowie klasy 3 i 5 przygotowali inscenizację powieści: „Kot w butach” czyli „Puss in Boots”
Całe przedstawienie zostało przygotowane w języku angielskim. Teatr to dla uczniów wspaniała forma zabawy, ale również nauki. Spektakl sprawił uczniom ogromną radość.Młodzi aktorzy wykazali się nie tylko talentem aktorskim, ale również znajomością języka nowożytnego. Uczniowie bardzo szybko przyswoili swoje kwestie, poznali wiele nowych słów a przede wszystkim przełamali barierę do wypowiadania się w języku angielskim. Na spektakl zostały zaproszone dzieci z przedszkola oraz uczniowie całej szkoły. Ważnym elementem przedstawienia były kostiumy oraz przygotowana wspólnie scenografia. W roli Kota w butach wystąpił Franek, Tom: Julia, Ojciec: Kajetan, Alicja: Wiktoria, narratorzy: Emilka, Maja, Magda, rolnicy: Wiktor, Filip, Ola, Król: Krystian, Myszka: Ola, Lew: Nina, Dama dworu: Asia. Bardzo dziękujemy nauczycielom, rodzicom i wszystkim uczniom za zaangażowanie i pomoc w przygotowaniu przedstawienia.
W ramach obchodów Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich przypadający na dzień 23 kwietnia prócz wystawy, gazetek i akcji czytelniczej, biblioteka szkolna zorganizowała konkurs plastyczny. Uczniowie mogli wykazać się w nim swoją wyobraźnią, przenosząc się w piękny i cudowny świat odkrywany podczas czytania książek. Zadanie konkursowe polegało nanamalowaniu ilustracji lub okładki do tej ulubionej czy ostatnio czytanej książki.
Do konkursu przyłączyły się panie polonistki - Monika Smółka i Danuta Dymkowska – Paździor.
Laureaci konkursu:
• W kategorii dzieci klas 1-3
I miejsce Emilia Łaskawiec z klasy pierwszej
II miejsce Livia Sabuda z klasy drugiej
III miejsce Zuzanna Probierz z klasy drugiej
• W kategorii starszych uczniów
I miejsce Emilia Kucharek z klasy piątej
II miejsce Klaudia Kulig z klasy czwartej
III miejsce Dominik Czarnota z klasy szóstej
Wyróżnienia: Zuzanna Chłosta (klasa czwarta),Alicja Kupiec (klasa szósta), Maja Uściłko (klasa szósta), Dawid Poczęsny (klasa piąta).
Nagrody w konkursie pochodziły z realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, w którym szkoła podstawowa w bieżącym roku szkolnym bierze udział. E.Kulig
Pod koniec listopada 2023 r. uczniowie naszej szkoły przystąpili do sesji jesiennej ogólnopolskiego konkursu: „Orzeł Języka Angielskiego”. Do konkursu przystąpiło 48 uczniów. Uczestnicy tegorocznej edycji wykazali się dużą wiedzą, uzyskując bardzo wysokie wyniki. Miło nam poinformować, iż w kategorii klas 1-3 uczniowie zdobyli:
Hania Białas kl. 2 - I miejsce w kraju
Jan Imielski kl 1 - II miejsce w kraju
Jakub Kinton kl.2 - IV miejsce w kraju
Kacper Kurek kl 2 - VI miejsce w kraju
Wśród laureatów znaleźli się również: Hania Stolecka, Maksymilian Mirosław, Iga Imielska, Joanna Kucharek.
W kategorii klas 4 – 6:
Franciszek Piekoszewski kl 5 - I miejsce w kraju
Julia Płońska kl 6 - III miejsce w kraju
Emilia Kucharek kl 5 - V miejsce w kraju
Alicja Kupiec kl 6 - VI miejsce w kraju
Wśród laureatów znaleźli się również: Krystian Zysk, Roksana Izdebska, Maja Pałka, Dominik Czarnota, Adam Gołąb, Matteo De Gregorio, Oliwier Dessauer,Aleksy Janota.
Wszystkim laureatom i pozostałym uczestnikom, którzy postanowili wziąć udział w konkursie gratulujemy wysokich wyników!
GMINNY KONKURS INFORMATYCZNO - ANGIELSKI DLA KLAS V - VIII
„WYBRANE UTWORY JANA BRZECHWY W GRAFICE W JĘZYKU ANGIELSKIM"