Ankieta ewaluacyjna
ttps://badania.embis.com.pl/index.php?r=survey/index&sid=251368&token=263901&lang=pl
Stres w wieku szkolnym
Szkoła to dla dziecka przestrzeń, w której poznaje rówieśników oraz przyswaja potrzebną wiedzę. Czasem zdarza się jednak, że wyprawa do szkoły staje się dla dziecka ogromnym przeżyciem, które wywołuje strach oraz stres oraz destrukcyjnie wpływa na jego rozwój.
Stres szkolny? Czym jest i jak na niego odpowiednio reagować?
Nieprzyjemne emocje takie jest stres, zdenerwowanie, napięcie mogą towarzyszyć nam wszystkim w wielu sytuacjach. Pomimo starań, by ustrzec przed nim nasze pociechy, stres występuje już u niemowląt i jest wpisany w ludzki rozwój. Nie zawsze jest jednak szkodliwy – jego niewielka dawka pobudza do działania, stymuluje, może potęgować w nas twórczą energię i pozwala przełamywać własne ograniczenia…
Stres najczęściej pojawia się, gdy dziecko konfrontuje się z nieznajomymi osobami, samodzielnie wraca ze szkoły lub robi zakupy czy też gdy dołącza do nowej grupy rówieśniczej. Szkoła to dla wielu dzieci miejsce konfrontacji, w którym uczy się czym jest odpowiedzialność, obowiązkowość czy współpraca. Często zdarza się, że te okoliczności powodują, że u dzieci zaczyna występować stres, a ten z kolei może zniechęcać do uczęszczania na zajęcia czy spotkania z kolegami.
Kiedy powinniśmy reagować?
Gdy pojawiają się dolegliwości somatyczne- wykluczając te o podłożu organicznym. Są to: bóle głowy, zawroty i omdlenia, bóle brzucha i wymioty, bóle całego ciała, zgrzytanie zębami.
Gdy pojawia się nagła zmiana dotychczasowego zachowania dziecka. Kiedy dziecko np. z pogodnego i spokojnego, staje się drażliwe, płacze, zachowuje się agresywnie lub zmiana przebiega w drugą stronę, to warto wspólnie poszukać przyczyny zmiany i udzielić dziecku wsparcia.
Gdy pojawia się nadmiernym apetytem lub jego brakiem, apatią, ciągłym poirytowaniem, wybuchami gniewu, obgryzaniem paznokci, wyrywaniem włosów, lękami i koszmarami nocnymi, trudnościami w koncentracji uwagi.
Jak pomóc dziecku?
Wspieraj swoje dziecko, rozmawiaj z nim o jego sprawach, pozwól przeżywać mu trudne uczucia, pomóż w nazywaniu tego, co przeżywa. Używaj pochwał, wyrażaj swoją dumę i zadowolenie, szanuj swoje dziecko. W ten sposób pokazujesz, że dziecko jest dla ciebie ważne, okazujesz mu miłość i akceptację.
Zadbaj o sprawność fizyczną dziecka i jego sen. Ćwiczenia fizyczne działają wzmacniająco na ciało i psychikę. Obniżają poziom frustracji pod warunkiem, że nie są nastawione na zbyt dużą rywalizację. Natomiast sen zapobiega zmęczeniu, dzięki niemu organizm regeneruje się, nabiera sił, co z kolej przekłada się na codzienne funkcjonowanie.
Zadbaj o siebie. Rodzic potrafiący rozpoznać i wyrazić swoje uczucia i potrzeby, uczy dziecko, jak mówić o sobie, o swoich lękach, niepokojach. Spokój i cierpliwość rodzica pomaga dziecku w radzeniu sobie z trudnymi sytuacjami.
Naucz dziecko odpoczywać, relaksować się. Warto wspólnie z dzieckiem poszukać właściwej formy wypoczynku. Jedni odpoczywają słuchając spokojnej, relaksującej muzyki, inni czytając książkę. Dobrze jest znaleźć swój sposób na odpoczynek. Można też nauczyć dziecko odprężania się, poprzez kilkukrotne napinanie i rozluźnianie kolejnych części ciała (rąk, nóg). Relaksacja pomaga obniżyć poziom adrenaliny i zmniejsza napięcie mięśni, obniża stan pobudzenia.
Jeżeli pomimo podejmowanych przez ciebie działań, obserwujesz u dziecka niepokojące objawy, zawsze możesz skorzystać z pomocy psychologa, psychoterapeuty.
Drogi Uczniu,
21 marca - Światowy Dzień Zespołu Downa
Światowy Dzień Zespołu Downa to święto obchodzone corocznie w dniu 21 marca.
Z tej okazji w wielu miastach w Polsce organizowane są różne wydarzenia mające na celu promowanie praw osób z zespołem Downa do pełnego uczestnictwa w życiu społecznym
i zwiększanie świadomości społecznej na temat trisomii 21.
To nie przypadek, że Światowy Dzień Zespołu Downa obchodzony jest 21 marca.
Wada ta polega na tym, że w 21 parze chromosomów osoby z zespołem Downa zamiast dwóch, mają trzy chromosomy.
Znakiem solidarności z osobami z zespołem Downa od kilku lat jest włożenie tego dnia dwóch różnych skarpetek. Skarpetki nie do pary mają symbolizować niedopasowanie społeczne i genotypowe, z jakim borykają się osoby z zespołem Downa.
3 grudnia - Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych
Drodzy uczniowie, zacznijmy od tolerancji!
Niepełnosprawność wiąże się z licznymi przeszkodami w życiu codziennym. Uprzedzenia i stereotypy funkcjonujące w społeczeństwie na temat osób niepełnosprawnych są główną przyczyną trudności w ich pełnej rehabilitacji. To, co dla nas jest proste, niepełnosprawnej osobie może sprawiać wiele problemów. Aktywności życia codziennego są często nie lada wyzwaniem. Pomóżmy im zaakceptować siebie i umacniać w tym, że ich życie ma sens. Pamiętajmy, że włączenie osób niepełnosprawnych w życie społeczne wymaga z naszej strony pozytywnego nastawienia: tolerancji, akceptacji, współdziałania.
Międzynarodowy Dzień Prawd Dziecka
20 listopada obchodzimy Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka. Data ta upamiętnia podpisanie najważniejszego dokumentu gwarantującego prawa wszystkim dzieciom – Konwencji o Prawach Dziecka.
Drodzy uczniowie, zapraszam do zapoznania się z prezentacją.