23 lutego - Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją

23 lutego obchodzimy Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. Celem obchodów jest upowszechnienie wiedzy na temat depresji i innych zaburzeń z nią związanych. Przyczyny depresji u dzieci i młodzieży wynikają między innymi z trudności w nauce, są związane z brakiem akceptacji przez grupę rówieśniczą i agresją w Internecie. Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją jest dobrą okazją, by zdobyć wiedzę o jej rozpoznawaniu i leczeniu. Osoby chore na depresję mogą doświadczać bezradności w poszukiwaniu pomocy. W związku z tym, aktywne działania bliskich są szczególnie istotne i potrzebne. Jeżeli kogoś zaniepokoił swój stan lub stan kogoś bliskiego, należy zwrócić się o pomoc.

NO PROMIL – NO PROBLEM

Nasza szkoła po raz kolejny przyłączyła się do XIII edycji
Kampanii Społecznej No Promil – No Problem.

Głównym celem kampanii jest ograniczenie liczby osób, które prowadzą pojazdy pod wpływem alkoholu i innych środków psychoaktywnych oraz zmiana społecznego nastawienia wobec nietrzeźwych kierowców – wzmocnienie u pasażerów gotowości do powstrzymywania pijanego kierowcy.

Wpływ środków psychoaktywnych na funkcjonowanie kierowcy

Środki psychoaktywne wpływają na sprawność kierowcy każdego pojazdu mechanicznego oraz na sprawność osób poruszających się pieszo. Substancje psychoaktywne w ruchu drogowym niezależnie od przyjętej dawki, wieku czy doświadczenia osoby zażywającej mogą doprowadzać do niebezpiecznych zachowań, nieprzewidywanych zdarzeń i zakończyć się utratą zdrowia lub życia.

Już przy niewielkich dawkach alkoholu zaburzeniu ulega funkcjonowanie zmysłów, a przede wszystkim wzroku. Kierowcy będący pod wpływem alkoholu mają tendencję do skupiania uwagi w środku pola widzenia. Jest to zjawisko charakteryzujące się: zwężeniem pola widzenia, zmniejszeniem zdolności równoczesnego odbierania większej liczby bodźców i upośledzeniem w zakresie ich selekcji. Kierowcy w stanie nietrzeźwości pomijają pewne elementy ruchu drogowego częściej niż kierowcy trzeźwi, wolniej przeszukują pole widzenia przed sobą oraz zbyt długo przywiązują uwagę do tego samego obiektu, zupełnie ignorując inne. Ponadto, pod wpływem alkoholu często występują trudności w rozpoznawaniu obiektów o małym rozmiarze, jakimi są np. znaki drogowe. Co więcej, zaburzeniom wzroku towarzyszy degradacja innych procesów zmysłowych oraz funkcji, tj. obniżenie nastroju, zwiększona agresywność, błędy pojawiające się w logicznym myśleniu, opóźnienie czasu reakcji. Ponadto, u osób zażywających środki psychoaktywne występuje nieuzasadniony wzrost wiary we własne umiejętności. W konsekwencji bardzo często następuje zła ocena sytuacji na drodze i podejmowane są błędne decyzje.

Podsumowując, każdy kierowca powinien mieć świadomość, że działanie środków psychoaktywnych może spowodować wiele zaburzeń funkcjonowania, np.:

• ograniczenie pola widzenia

• zmniejszenie wrażliwości słuchu

• przyspieszone zmęczenie

• wydłużenie czasu reakcji

• pogorszenie zdolności do prawidłowej oceny sytuacji

• zaburzenie koordynacji ruchowej

• zmniejszenie samokrytycyzmu

• rozproszenie uwagi

• zaburzenia równowagi i zawroty głowy

• błędna ocena własnych możliwości, brawura

• znaczne obniżenie samokontroli i koncentracji

Wszystkie środki psychoaktywne zmieniając świadomość, zwiększają ryzyko wystąpienia wypadku. Co zatem zrobić, aby uchronić zarówno siebie, jak i innych uczestników ruchu? Najbardziej skutecznym postępowaniem jest zasada: „Piłeś? Nie jedź!" oraz bezwzględna reakcja i uniemożliwienie prowadzenia pojazdu innym, jeśli wiemy, że spożywali alkohol lub zażywali substancje psychoaktywne. Należy stale wzmacniać postawy krytyczne u pasażerów pojazdów, których kierowca wzbudza wątpliwości co do stanu trzeźwości.

Koronawirus – jak rozmawiać z dzieckiem?

Co nas przeraża?
– rosnące statystyki zakażeń,
- śmiertelność wirusa,
- globalne rozprzestrzenianie się,
- możliwość zakażenia swoich bliskich,
- puste półki w sklepach,
- ograniczenie funkcjonowania publicznego.

Wszystkie powyższe powody dotyczą zagrożenia życia ludzkiego. Co więcej wiążą się z tym, czego nie znamy, a ważnym aspektem funkcjonowania człowieka jest poczucie bezpieczeństwa.

Warto być świadomym swoich działań oraz pamiętać, że wszystkie reakcje są obserwowane przez dzieci, a później naśladowane.

Jak organizować dzieciom warunki do nauki w domu?

Drodzy Rodzice,

w obecnej sytuacji warto zadbać przede wszystkim o poczucie bezpieczeństwa dzieci. To, co ma ogromne znaczenie w budowaniu bezpieczeństwa i minimalizowaniu stresu to schematy, rutyna dnia codziennego oraz wzmacnianie poczucia kontroli. Te zasady mają również zastosowanie w organizacji nauki w domu.

Jak motywować i wspierać dziecko do systematycznego uczenia się poza szkołą?

Motywacja to stan gotowości do podjęcia działania. Jest on ukierunkowany na rezultaty. Wiąże się z wysokim poziomem koncentracji na zadaniu.

Drodzy Rodzice,
poniżej przedstawiamy sposoby, które pomogą zmotywować dziecko do nauki w domu.

Jak zadbać o bezpieczeństwo dziecka w sieci ?

Bezpieczeństwo dziecka w sieci jest bardzo istotne w dobie Internetu. Internet, w tym portale społecznościowe to obecnie najbardziej wykorzystywane medium, a funkcjonowanie dorastającego pokolenia w wirtualnym świecie jest równoległe ze światem rzeczywistym. Używane do pracy i nauki, jest również narzędziem komunikacji i źródłem rozrywki. Świadomy rodzic ma szansę wyeliminować większość zagrożeń, nauczyć dziecko samodzielnego poruszania się online, właściwej reakcji na szkodliwe treści, a także uzmysłowić konsekwencje ryzykownych zachowań w sieci.

Gdzie można uzyskać wsparcie - instytucje, numery telefonów, strony internetowe

Drodzy rodzice,
zachęcam do zapoznania się z materiałami, na temat telefonów zaufania dla dzieci, młodzieży i osób dorosłych oraz instytucji świadczących pomoc i wsparcie w sytuacjach trudnych.